facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

GÓRY Wspinanie górskie

2018-04-13   GÓRY
 

Pete Whittaker soluje El Capitana

Pete Whittaker jest pierwszą osobą, której udała się sztuka klasycznego przesolowania z liną El Capitana w czasie poniżej 24 godzin. Zajęło mu to dokładnie dwadzieścia godzin i sześć minut. Zobaczcie historie tego niesamowitego wyczynu.

 
 
 
2018-04-04   GÓRY
 

Pierwsze zimowe przejście południowej ściany Mt. Szchara

Mt. Shkhara to liczący 5203 m n.p.m., najwyższy szczyt w Gruzji. Do niedawna jego południowa ściana cięgle pozostawała dziewicza zimą.

 
 
 
2018-03-28   GÓRY
 

David Lama wytyczył solo nową, zimową drogę w Alpach

Kilka dni temu David Lama znów zawitał do swojego ulubionego zimowego rejonu Valsertal.

 
 
 
2018-03-19   GÓRY
 

Nina Caprez i Barbara Zangerl na Die Unendliche Geschichte 8b+

Zobaczcie świetny film z historycznego kobiecego przejścia wielowyciągowego ekstremu Die Unendliche Geschichte 8b+ w Rätikonie. Droga wytyczona została „od dołu” przez Beata Kammerlandera w 1990 roku. Rok później została uklasyczniona. Na pierwsze powtórzenie czekała piętnaście lat, kiedy to z przechwytami poradził sobie Pietro del Pra. Nina Caprez i Barbara Zangerl odnotowały trzecie i czwarte przejście dopiero 25 lat po pierwszym prowadzeniu.

 
 
 
2018-03-14   GÓRY
 

Robert Jasper solo na Flying Circus M10

Flying Circus to jedna z najbardziej legendarnych dróg mikstowych na świecie. Wytyczona została w 1998 roku przez Roberta Jaspera. Teraz autor po dwudziestu latach powrócił, aby dokonać pierwszego przejścia solowego. Na szczęście nie mówimy tutaj o przejściu bez asekuracji:-) Niemiecki wspinacz cały czas używał liny. Tym niemniej przejście niesamowite. Zobaczcie sami.

 
 
 
2018-03-05   GÓRY
 

GÓRY (260): Geierfälle – przedsylwestrowa próba lodu

Początek każdego sezonu lodowego to chyba dla większości wspinaczy okres mniej lub bardziej nerwowego przeglądania otchłani Internetu w poszukiwaniu informacji o tym, gdzie już warunki są dostatecznie dobre, by „zadziałać”.

 
 
 
2018-03-01   GÓRY
 

David Lama wytycza wielowyciągową Sagzahn-Dihedral M6/A2

Projekt Sagzahn-Dihedral w dolinie Valser stał się jakiś czas temu małą obsesją Davida Lamy.

 
 
 
2018-01-25   GÓRY
 

Złote Czekany w Polsce

Ceremonia rozdania Piolets d’Or, najważniejszych nagród w świecie alpinizmu, odbędzie się 22 września podczas 23. Festiwalu Filmów Górskich w Lądku-Zdroju. Po raz 26. nagrodzone zostaną najbardziej wartościowe osiągnięcia alpinistyczne, a po raz dziewiąty przyznana będzie nagroda za całokształt kariery – Piolet d’Or Carrière.

 
 
 
2018-01-11   GÓRY
 

Markus Pucher i zimowa solówka w Patagonii

Strzeliste i niedostępne turnie jakie oferuje Patagonia powodują przyspieszone bicie serca u wielu zespołów. Solowe przejścia w tym rejonie to już wyzwanie którem sprostać mogą jedyne nieliczni. Zobaczcie jak Markus Pucher poradził sobie z pierwszym zimowym wejściem solo na Cerro Pollone właśnie w Patagonii. Widoki zapierają dech.

 
 
 
2018-01-02   GÓRY
 

KOLOSY – czas zgłaszania wypraw i projektów

9-11 marca 2018 w Gdyni, jak co roku, odbędzie się największa podróżnicza impreza w Europie. Zapraszamy do aktywnego, w roli prelegentów, udziału w jubileuszowych XX Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników Żeglarzy i Alpinistów. Zgłaszać wyprawy można do 22 stycznia. W ostatni dzień gdyńskich spotkań zostaną wręczone Kolosy – statuetki za podróżnicze dokonania 2017 roku.

 
 
 
2017-12-22   GÓRY
 

Hansjörg Auer: Bez odwrotu

Przed niewiarygodnym przesolowaniem przez Alexa Honnolda mitycznego El Capitana, najbardziej niesamowitym przejściem bez asekuracji przez długie lata pozostawała solówka na Via Attraverso il Pesce—”The Fish Route,” 850-metrowej linii wycenianej na 7b+. Droga przez Rybę przecina północną ścianę Marmolady we włoskich Dolomitach. Autorem tego przejścia był Hansjörg Auer - niesamowity wspinacz który wyzwań poszukuje wszędzie gdzie się da. Zobaczcie świetny film poświęcony jego dokonaniom.

 
 
 
2017-12-19   GÓRY
 

Alex Honnold opowiada o mrożącej krew w żyłach solówce na El Capie

Pokonanie El Capitana bez asekuracji, którego dokonał Alex Honnold, to zdecydowanie jedno z najbardziej mrożących krew w żyłach przejść w historii wspinania. Opowieść o przerażającym wydarzeniu w formie kreskówki to stanowczo ciekawy pomysł:-)

 
 
 
2017-11-08   GÓRY
 

Magdalena Ogłodek i Marek Raganowicz pokonali Aurorę na El Capitanie

Dolina Yosemite stała się świadkiem kolejnego świetnego przejścia polskiego zespołu.

 
 
 
2017-10-27   GÓRY
 

Nowy rekord szybkości przejścia El Capitana

Bicie rekordów szybkości przejścia jednej z najbardziej mitycznych ścian świata ma długą tradycję. Tym razem nowy czas ustanowiony został przez zespół w składzie Brad Gobright i Jim Reynolds.

 
 
 
2017-10-27   GÓRY
 

Sangue Latino - osiemsetmetrowy ekstrem w Brazylii

Najpierw modlili się aby znaleść trudności… Później zaczęli modlić się żeby nareszcie zrobiło się łatwiej:-). Zobaczcie jak wyglądała 10-dniowa walka brazylijskiego zespołu na Pedra Baiana, podczas wytyczania liczącej 800 metrów linii Sangue Latino o trudnościach 8b.

 
 
 
2017-10-24   GÓRY
 

Zimowa wyprawa w ANDY, CHILE 20.08-20.09.17 r.

Zimowa wyprawa w Andy, Chile, rejon Cajon del Maipo od 20 sierpnia do 20 września 2017 r.
Uczestnicy:
- Adam Bielecki, KW Kraków, BLACK YAK.
- Paweł Migas, ŚKA Kielce.
- Jacek Czech, KW Katowice, KS Kandahar, „W SKALE” – szkoła wspinaczkowa Haliny i Jacka Czech.

 
 
 
2017-10-19   GÓRY
 

Droga do Amsterdamu - czyli wielkie Rosjanki na wielkiej ścianie Kamailong

Jedne z najwybitniejszych alpinistek na świecie – Rosjanka, Galina Czibitok i Ukrainka, Marina Koptiewa – ponownie połączyły siły i po raz kolejny dokonały rzeczy niebywałej! Tym razem wybrały się do chińskiej Prowincji Syczuan, gdzie udało im się dokonać drugiego w historii wejścia na szczyt Kamailong (5750 m).

 
 
 
2017-10-18   GÓRY
 

Na Wastok! - czyli rosyjska droga na Mt. Kenia

Zespół rosyjskich alpinistów Siegiej Gurżow – Aleksandr Jurkin - Aleksiej Owczinnikow, pod przewodnictwem tego ostatniego [świetnego alpinisty - współautora przejścia między innymi pn. ściany Jannu i wielu innych podobnej miary wyczynów] zawitał na Czarny Ląd, gdzie udało im się w Kenii wytyczyć nową drogę na dwuwierzchołkowym Mount Kenia. 

 
 
 
2017-10-17   GÓRY
 

Karolina Ośka i Michał Czech pokonali Freeridera na El Capitanie

Droga Freerider o trudnościach 5.13a to jedna z najpiękniejszych wielkościaniowych dróg świata. Przedwczoraj z tym klasykiem uporał się polski zespół w składzie Karolina Ośka i Michał Czech.

 
 
 
2017-10-04   GÓRY
 

Nevado Ojos del Salado – 80 lat po pierwszych zdobywcach

W połowie listopada do Ameryki Południowej rusza wyprawa Rafała Króla na Nevado Ojos del Salado, wulkan o wysokości 6893 m – po 80 latach od pierwszego wejścia, którego dokonali Polacy,  Jan Alfred Szczepański i Justyn Wojsznis.

 
 
 
 
...
6
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com