facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Złote Czekany w Polsce

Ceremonia rozdania Piolets d’Or, najważniejszych nagród w świecie alpinizmu, odbędzie się 22 września podczas 23. Festiwalu Filmów Górskich w Lądku-Zdroju. Po raz 26. nagrodzone zostaną najbardziej wartościowe osiągnięcia alpinistyczne, a po raz dziewiąty przyznana będzie nagroda za całokształt kariery – Piolet d’Or Carrière.

fot. Piotr Drożdż

 

Przyznawana od 1992 roku  prestiżowa nagroda Złoty Czekan niewątpliwie przeżywa obecnie złoty okres. Nie zawsze tak było – w latach dziewięćdziesiątych Piolet d’Or był znany w środowisku alpinistycznym, ale o nominacjach i wynikach pisały pojedyncze specjalistyczne magazyny, głównie we Francji i Wielkiej Brytanii. Pierwsza dekada XX wieku upłynęła pod znakiem kilku kontrowersji i dyskusyjnych wyborów. W rezultacie większy rozgłos imprezie przynosiły spektakularne protesty, rezygnacje z nominacji lub nieprzyjmowanie nagrody niż edycje, w trakcie których po prostu przyznano Czekan zespołowi, który bezdyskusyjnie na niego zasługiwał. Wreszcie w 2007 roku, po szesnastu latach od powstania, impreza w Chamonix nie odbyła się. Wydawało się, że frakcja przeciwników rywalizacji w alpinizmie, z Marko Prezeljem na czele, dopięła swego i nagroda promująca „alpinistyczny wyścig po laury” dokonała żywota w niesławie. Chyba nikt nie postawiłby wówczas złamanego euro na to, że już rok później Piolet d’Or odrodzi się, w kolejnych latach uzyska imponującą renomę, a po 26 latach od swojego powstania zagości w Polsce.

 

Laureaci 23. edycji Piolets d’Or. Od lewej: Chris Bonington, Aleš Česen, Doug Scott, Marko Prezelj, Luka Lindič, Aleksiej Łonczyński, Tommy Caldwell, Aleksander Gukow; fot. Piotr Drożdż

 

Już teraz zapraszamy do Lądka, a w najbliższym wydaniu GÓR znajdziecie relację z 25. edycji, która w 2017 roku odbyła się w Grenoble, przedstawimy też więcej szczegółów na temat lądkowej edycji Piolets d’Or.

 

 

 

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-04-18
GÓRY
 

Dream Line 2024 – Anna Tybor wyrusza w Himalaje

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-25
GÓRY
 

Ferraty w Dolomitach – przegląd subiektywny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-04
GÓRY
 

Tomek Mackiewicz. Pięć zim pod Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-12
GÓRY
 

VI Memoriał Olka Ostrowskiego

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com