facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Słowacki Hotel Supramonte 8b

W dniu 27. kwietnia świetny wspinacz Jožo Krištoffy dokonał na Sardynii pierwszego słowackiego powtórzenia znanej, wielowyciągowej drogi sportowej Hotel Supramonte. Droga ta znajduje się na 400-metrowej wysokości ścianie Punta Cucuttos w wąwozie Gorropu, oferuje trudności 8b i jedenaście wyciągów niezwykle trudnej wspinaczki klasycznej.

Jozo na trzecim wyciągu (8b) drogi (fot Vlado Linek; james.sk)

 

Autorami wspinaczki z 1988 roku jest zespół Rolando Larcher - Roberto Vigiani.  Droga jest wyraźnie przewieszona w pierwszej części – pierwsze 80 m przewiesza się aż o około 25 metrów! Trudna jest na niej każda z jedenastu długości liny, a dodatkowo oferuje także nie lada wyzwanie psychiczne, jako że ubezpieczona jest niezbyt gęsto. Trudności poszczególnych wyciągów to: 7b+, 7c+, 8b, 8a+, 7c+ (8a), 7c, 7b, 7b+, 7b, 7b, 6b+.

 

 

Jožo i Milan po skończeniu wspinaczki. (james.sk)

 

Warto dodać również, że droga ta posiada również polskie powtórzenie. Jego autorami jest zespół Konrad Ociepka – Marcin Wszołek. Dokonali tego wyczynu w roku 2009. Wspinaczka ta posiada również przejście czeskie. Wspominamy o tym, bo to przejście w stylu on sight! Autorem jest „oczywiście” Adam Ondra, który swoją wspinaczkę odbył rok przed Polakami.

 

Jožo Krištoffy (o którego świetnych dokonaniach informowaliśmy już niejeden raz), tym razem asekurowany przez młodego Milana Mišoviča, pokonał drogę w stylu PP, w jednodniowym szturmie. Wspinacze skończyli wspinaczkę o godz. 20.30. Nie za pierwszym razem – po czterowyciągowej próbie w towarzystwie Tibora Belláka.

 

Serdecznie gratulujemy tego wyczynu!

 

źródło: james.sk


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-02-12
GÓRY
 

VI Memoriał Olka Ostrowskiego

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-01
GÓRY
 

24 000 metrów w pionie w 24 godziny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-30
GÓRY
 

Kobiecy skiturowy trawers Tatr Wysokich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com