facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

GÓRY Wspinanie górskie

2024-07-25   GÓRY
 

Pięć ciekawych dróg tatrzańskich

Gdy poproszono mnie o napisanie artykułu o pięciu tatrzańskich klasykach, pomyślałem, że to temat wdzięczny, krótki i łatwy do przygotowania. Można jednak powiedzieć, że „to już było”, dlatego zdecydowałem się na coś innego…

 
 
 
2024-04-24   GÓRY
 

Ewoucja w zimowym sprzęcie

Wspinaczka, jak każdy sport, ewoluuje – zmieniają się nie tylko techniki, ale też sprzęt, dzięki któremu zyskujemy znacznie większy potencjał. Ten proces najbardziej widać w alpinizmie. Rozwój wspinania zimowo-klasycznego nie byłby możliwy bez współczesnych ergonomicznych dziabek i raków typu monopoint.

 
 
 
2024-01-24   GÓRY
 

Polskie Yosemite 2023 - Ku chwale hakówki... i klasyki trochę też

„Bóg musiał dać Amerykanom El Capa, bo gdzie indziej postawiliby przystanek autobusowy pod 1000-metrową ścianą”. (zasłyszane na Camp 4)

 
 
 
2024-01-04   GÓRY
 

Zimowe początki

Poniżej przedstawiam zestaw propozycji zimowych dróg dla początkujących i nieco bardziej zaawansowanych taterników. Przy okazji dzielę się też kilkoma spostrzeżeniami o samym procesie szkolenia i zdobywania wspinaczkowych umiejętności.

 
 
 
2023-09-06   GÓRY
 

Wysiłek warty efektów

O zaletach pisania przewodników, powiązaniu życiowej pasji z pracą oraz rodzinnej zajawce na wspinanie z MICHAŁEM MICAJEM KAJCĄ rozmawia ANDRZEJ MIREK.

 
 
 
2023-08-25   GÓRY
 

Słodko-gorzki żywot wspinacza

Trzydziestka na karku to dla profesjonalnego sportowca wyraźny sygnał, aby spuścić z tonu. Ale najwyraźniej ząb czasu słabiej kąsa alpinistów, bo wspinacz w tym wieku wciąż uważany jest za młodzieniaszka. Weźmy na przykład TOMA LIVINGSTONE’A, lidera brytyjskiej The Young Alpinist Group – 32 wiosny stawiają go w gronie młodych gniewnych, którzy najlepsze lata wciąż mają przed sobą. Choć z drugiej strony ciężko uwierzyć, że może być lepiej, bo jego dotychczasowymi osiągnięciami dałoby się obdzielić kilku ambitnych zawodników.

 
 
 
2023-08-08   GÓRY
 

Ekwadorskie bazalty

Ekwador ma do zaoferowania szeroką gamę dróg w bazalcie, o różnych trudnościach i formacjach. Nie ma tam może rozsławionych skał, ale środowisko jest bardzo otwarte, więc z każdym rokiem coraz więcej osób zajmuje się wspinaczką.

 
 
 
2023-04-13   GÓRY
 

Tatry z delikatną nutką przygody - wspinanie w Dolinie Jaworowej

Dolina Jaworowa kojarzy się głównie z zimowym wspinaniem. Znajdują się tam w większości ściany bogato porośnięte trawami, przez co skała w wielu miejscach jest krucha i zwietrzała. Okazuje się jednak, że oferuje też wybór dróg nadających się do letniego eksplorowania.

 
 
 
2023-04-04   GÓRY
 

Chris Sharma - "Sleeping Lion" 9b+

Legenda wspinania, miesiąc przed swoimi 42 urodzinami prowadzi drogę o pół stopnia łatwiejszą niż najtrudniejsza droga świata.

 
 
 
2023-03-14   GÓRY
 

Poszukiwania

Odkąd pamiętam, idea pierwszego przejścia była dla mnie niezwykle pociągająca. Nie potrafię dokładnie wyjaśnić dlaczego, ale z pewnością jest to wypadkowa kilku czynników. Niezależnie od tego, czy chodziło bardziej o chwałę i spuściznę, czy po prostu o miłość do procesu twórczego, wytyczanie nowych bulderów, dróg sportowych i tradowych pochłonęło ogromną część mojego życia.

 
 
 
2023-03-07   GÓRY
 

HIS – czeska alternatywa

Pierwsze skojarzenie ze wspinaniem w Czechach – poza tym oczywistym, czyli Adamem Ondrą – to malownicze piaskowce. Adršpašskoteplické skály są majestatyczne piękne, wręcz kuszą do wspinu, ale gdy podejdziemy bliżej, przerazi nas odległość do pierwszego ringa. Drugi przelot zamajaczy gdzieś w chmurach, a trzeciego niekoniecznie należy się spodziewać. Kiedy od Grzegorza Płoski dostałem cynk, że u naszych sąsiadów, tuż za granicą można powspinać się bez alternatywy „onsajt albo śmierć”, przyjąłem to z niedowierzaniem, ale postanowiłem sprawdzić.

 
 
 
2023-02-14   GÓRY
 

Solo na El Capie

O wadach i zaletach delektowania się drogą w samotności z MAŁGORZATĄ JUREWICZ rozmawia ANDRZEJ MIREK.

 
 
 
2023-02-10   GÓRY
 

Serce El Capa

O magii El Capa, bigwallowej rutynie i nieustannym progresie na najsłynniejszej spośród wielkich ścian z MICHAŁEM CZECHEM i KAROLINĄ OŚKĄ rozmawia ANDRZEJ MIREK.

 
 
 
2022-10-28   GÓRY
 

El Corazón – czyli Michał i Karolina w sercu Yosemite

I to jest wiadomość! Mamy tu oczywiście na myśli pierwsze polskie klasyczne przejście drogi El Corazón na El Capitanie w wykonaniu zespołu Karolina Ośka – Michał Czech.

 
 
 
2022-03-14   GÓRY
 

Jurek Łabęcki – Kaskader z Bronowic

O wpływie taniego wina na wspinanie w podkrakowskich skałkach, zwariowanych przejściach Kaskaderów w Tatrach, honornych drogach w Dolomitach, wyprawach w Himalaje, Andy i Kaukaz oraz o wyzwaniach stawianych przez życie z Jurkiem Łabęckim rozmawia Andrzej Mirek.

 
 
 
2021-10-27   GÓRY
 

Pik Wiernyj – tym razem słowacki

W kirgiskim Tien-szanie, w rejonie Kyzył-Asker, wznosi się Pik Wiernyj o wysokości 5250 metrów (znany też pod nazwą Pik Mińsk). Jakiś czas temu donosiliśmy o świetnym wyczynie zespołu rosyjskiego na tym wierzchołku. Tym razem pod szczyt ten dotarł zespół słowacki w składzie: Lukáš Bulla, Marek Radovský i Juraj Švingal. 

 
 
 
2021-03-11   GÓRY
 

Simon Messner i Martin Sieberer otwierają "Eremit" (M9-, WI7-, R)

8 lutego 2021 roku Martin Sieberer - pochodzący z Tyrolu wspinacz, a w przyszłości również przewodnik górski oraz Simon Messner, torując drogę w świeżym puchu dotarli do zasypanej doliny Pinnistal, w celu zmierzenia się z jedną z ostatnich logicznych linii w sektorze Amphitheater – na prawo od lodospadu Eiszeit i na lewo od Himmelsleiter.

 
 
 
2021-02-09   GÓRY
 

Orzeczenie Sądu w sprawie książki „Sekretne życie motyli”

29 stycznia 2021 r., po niemal 10 latach sprawy sądowej, Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok, który zakazuje pozwanym Joannie Krośkiewicz (Onoszko) i Społecznemu Instytutowi Wydawniczemu ZNAK sp. z o. o. publikacji i rozpowszechniania książki J. Onoszko „Sekretne życie motyli”.

 
 
 
2021-01-21   GÓRY
 

Odszedł Cesare Maestri

Cesare Maestri, zwany „Pająkiem Dolomitów”, jedna z najważniejszych postaci alpinizmu, zmarł 19 stycznia 2021 roku w wieku 91 lat. Wraz ze jego śmiercią zniknęła też ważna część świata wspinaczki. Dzięki swojej porywczości, sile i legendarnej sprawności we wspinaczce klasycznej Maestri przez lata odnosił sukcesy, wiele wnosząc do historii alpinizmu.

 
 
 
2021-01-08   GÓRY
 

Podsumowanie działalności Grupy Młodzieżowej PZA 2018-2020

Minęły prawie trzy lata od kiedy razem (piszący te słowa Kuba Kokowski oraz Michał Czech i Wadim Jabłoński) zaczęliśmy prowadzić Grupę Młodzieżową (GM) we wspinaczce wysokogórskiej. W tym okresie, zgodnie z naszymi obliczeniami, zorganizowaliśmy 26 zgrupowań i szkoleń dla członków Grupy, a przez GM przewinęło się ponad 40 osób. Z początkiem 2021 roku obowiązki Michała przejął Łukasz Kołodziej (KW Katowice). Uznaliśmy, że to odpowiedni moment żeby podsumować naszą dotychczasową działalność i znacząco przeorganizować Grupę. W tym tekście przedstawimy dokonania GM w tym okresie oraz naszą wizję przyszłości Grupy i kilka praktycznych informacji dla osób zainteresowanych dołączeniem do niej.

 
 
 
 
1
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com