Wysiłek warty efektów
O zaletach pisania przewodników, powiązaniu życiowej pasji z pracą oraz rodzinnej zajawce na wspinanie z MICHAŁEM MICAJEM KAJCĄ rozmawia ANDRZEJ MIREK.
O zaletach pisania przewodników, powiązaniu życiowej pasji z pracą oraz rodzinnej zajawce na wspinanie z MICHAŁEM MICAJEM KAJCĄ rozmawia ANDRZEJ MIREK.
Trzydziestka na karku to dla profesjonalnego sportowca wyraźny sygnał, aby spuścić z tonu. Ale najwyraźniej ząb czasu słabiej kąsa alpinistów, bo wspinacz w tym wieku wciąż uważany jest za młodzieniaszka. Weźmy na przykład TOMA LIVINGSTONE’A, lidera brytyjskiej The Young Alpinist Group – 32 wiosny stawiają go w gronie młodych gniewnych, którzy najlepsze lata wciąż mają przed sobą. Choć z drugiej strony ciężko uwierzyć, że może być lepiej, bo jego dotychczasowymi osiągnięciami dałoby się obdzielić kilku ambitnych zawodników.
Ekwador ma do zaoferowania szeroką gamę dróg w bazalcie, o różnych trudnościach i formacjach. Nie ma tam może rozsławionych skał, ale środowisko jest bardzo otwarte, więc z każdym rokiem coraz więcej osób zajmuje się wspinaczką.
Dolina Jaworowa kojarzy się głównie z zimowym wspinaniem. Znajdują się tam w większości ściany bogato porośnięte trawami, przez co skała w wielu miejscach jest krucha i zwietrzała. Okazuje się jednak, że oferuje też wybór dróg nadających się do letniego eksplorowania.
Legenda wspinania, miesiąc przed swoimi 42 urodzinami prowadzi drogę o pół stopnia łatwiejszą niż najtrudniejsza droga świata.
Odkąd pamiętam, idea pierwszego przejścia była dla mnie niezwykle pociągająca. Nie potrafię dokładnie wyjaśnić dlaczego, ale z pewnością jest to wypadkowa kilku czynników. Niezależnie od tego, czy chodziło bardziej o chwałę i spuściznę, czy po prostu o miłość do procesu twórczego, wytyczanie nowych bulderów, dróg sportowych i tradowych pochłonęło ogromną część mojego życia.
Pierwsze skojarzenie ze wspinaniem w Czechach – poza tym oczywistym, czyli Adamem Ondrą – to malownicze piaskowce. Adršpašskoteplické skály są majestatyczne piękne, wręcz kuszą do wspinu, ale gdy podejdziemy bliżej, przerazi nas odległość do pierwszego ringa. Drugi przelot zamajaczy gdzieś w chmurach, a trzeciego niekoniecznie należy się spodziewać. Kiedy od Grzegorza Płoski dostałem cynk, że u naszych sąsiadów, tuż za granicą można powspinać się bez alternatywy „onsajt albo śmierć”, przyjąłem to z niedowierzaniem, ale postanowiłem sprawdzić.
O wadach i zaletach delektowania się drogą w samotności z MAŁGORZATĄ JUREWICZ rozmawia ANDRZEJ MIREK.
O magii El Capa, bigwallowej rutynie i nieustannym progresie na najsłynniejszej spośród wielkich ścian z MICHAŁEM CZECHEM i KAROLINĄ OŚKĄ rozmawia ANDRZEJ MIREK.
I to jest wiadomość! Mamy tu oczywiście na myśli pierwsze polskie klasyczne przejście drogi El Corazón na El Capitanie w wykonaniu zespołu Karolina Ośka – Michał Czech.
O wpływie taniego wina na wspinanie w podkrakowskich skałkach, zwariowanych przejściach Kaskaderów w Tatrach, honornych drogach w Dolomitach, wyprawach w Himalaje, Andy i Kaukaz oraz o wyzwaniach stawianych przez życie z Jurkiem Łabęckim rozmawia Andrzej Mirek.
W kirgiskim Tien-szanie, w rejonie Kyzył-Asker, wznosi się Pik Wiernyj o wysokości 5250 metrów (znany też pod nazwą Pik Mińsk). Jakiś czas temu donosiliśmy o świetnym wyczynie zespołu rosyjskiego na tym wierzchołku. Tym razem pod szczyt ten dotarł zespół słowacki w składzie: Lukáš Bulla, Marek Radovský i Juraj Švingal.
8 lutego 2021 roku Martin Sieberer - pochodzący z Tyrolu wspinacz, a w przyszłości również przewodnik górski oraz Simon Messner, torując drogę w świeżym puchu dotarli do zasypanej doliny Pinnistal, w celu zmierzenia się z jedną z ostatnich logicznych linii w sektorze Amphitheater – na prawo od lodospadu Eiszeit i na lewo od Himmelsleiter.
29 stycznia 2021 r., po niemal 10 latach sprawy sądowej, Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok, który zakazuje pozwanym Joannie Krośkiewicz (Onoszko) i Społecznemu Instytutowi Wydawniczemu ZNAK sp. z o. o. publikacji i rozpowszechniania książki J. Onoszko „Sekretne życie motyli”.
Cesare Maestri, zwany „Pająkiem Dolomitów”, jedna z najważniejszych postaci alpinizmu, zmarł 19 stycznia 2021 roku w wieku 91 lat. Wraz ze jego śmiercią zniknęła też ważna część świata wspinaczki. Dzięki swojej porywczości, sile i legendarnej sprawności we wspinaczce klasycznej Maestri przez lata odnosił sukcesy, wiele wnosząc do historii alpinizmu.
Minęły prawie trzy lata od kiedy razem (piszący te słowa Kuba Kokowski oraz Michał Czech i Wadim Jabłoński) zaczęliśmy prowadzić Grupę Młodzieżową (GM) we wspinaczce wysokogórskiej. W tym okresie, zgodnie z naszymi obliczeniami, zorganizowaliśmy 26 zgrupowań i szkoleń dla członków Grupy, a przez GM przewinęło się ponad 40 osób. Z początkiem 2021 roku obowiązki Michała przejął Łukasz Kołodziej (KW Katowice). Uznaliśmy, że to odpowiedni moment żeby podsumować naszą dotychczasową działalność i znacząco przeorganizować Grupę. W tym tekście przedstawimy dokonania GM w tym okresie oraz naszą wizję przyszłości Grupy i kilka praktycznych informacji dla osób zainteresowanych dołączeniem do niej.
sitesrip.org javpedia.org yourfemdom.org
Żeby rozjaśnić trochę te szare dni mamy dla was bardzo pozytywnego newsa. Emily Harrington udało się klasycznie pokonać Golden Gate 5.13b na El Capitan w Dolinie Yosemite. W duecie z Alexem Honnoldem zajęło jej to 21 godzin, 13 minut i 51 sekund (wspinaczkę rozpoczęli o 1:34 w nocy). Amerykanka drogę poprowadziła klasycznie już w 2015 roku - zajęło jej to 6 dni. Optymistycznego wydźwięku sukcesowi Emily dodaje jej szybki powrót do formy po zeszłorocznym wypadku. Zaliczyła wówczas groźny lot właśnie na tej drodze, podczas próby pokonania jej w czasie poniżej doby. Cóż - co się odwlecze... :-)
19 października w wieku 47 lat zmarł Sławomir Olejniczak. Był to człowiek jak my – z pasją do gór – który odszedł zbyt wcześnie, z pewnością mając, jak to powiedział Tadeusz Orłowski, góry za powiekami.
Newsy o nowych drogach i pierwszych przejściach lubimy pisać najbardziej. Na szczęście dzięki baskijskiemu duetowi braci Pou dość często mamy ku temu sposobność. Nie zaskakuje nas więc ich ostatni sukces, czyli nowa linia Vibora (8a, 180 m), wytyczona na ścianie Urdón w hiszpańskim paśmie Picos de Europa. Do Hermanos dołączył Argentyńczyk Kico Cerdà, z którym we wrześniu poprowadzili Rayu (8c, 600m).
Wyjątkowa, jubileuszowa XXV edycja Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady przeszła już do historii, a wraz z nią gala wręczenia najważniejszych nagród alpinistycznych na świecie – Złotych Czekanów, która już po raz trzeci odbyła się w Lądku-Zdroju.