facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

GÓRY Tatry

2022-04-14   GÓRY
 

Dni Lawinowo-Skiturowe dla Ukrainy – dziękujemy, że byliście z nami!

W tym roku Dni Lawinowo-Skiturowe były wyjątkowym wydarzeniem. Wracające po dwuletniej przerwie związanej z pandemią miały być okazją do radości z powodu znikających obostrzeń, a stały się piękną ideą – górskim szkoleniem, z którego cały dochód został przekazany Fundacji Ocalenie na pomoc osobom dotkniętym wojną w Ukrainie. I dzięki Wam – Uczestnikom i Sponsorom – udało się zebrać w sumie 31 075 zł!

 
 
 
2022-03-28   GÓRY
 

Red Bull Szybka Tura

26 marca Andrzej Bargiel rzucił wyzwanie skiturowcom goniąc ich na szczyt Kasprowego Wierchu. Marcin Rzeszótko potrzebował jedynie 56 minut, by pokonać 11-kilometrową trasę zawodów Red Bull Szybka Tura, wiodącą z Kuźnic na szczyt i z powrotem. Najszybsza wśród kobiet była Iwona Januszyk, która na mecie zameldowała się po 1h i 4min, zajmując 5. miejsce w klasyfikacji generalnej.

 
 
 
2022-03-25   GÓRY
 

Dni Lawinowo-Skiturowe dla Ukrainy

Przez dwa lata, ze względu na pandemię, nie odbywały się nasze spotkania szkoleniowe w Pięciu Stawach. W tym roku mieliśmy już wszystko zaplanowane, gdy przyszła wojna. Po długich rozmowach doszliśmy do wniosku, że zorganizujemy Dni w nowej formule – dla nas wszystkich, by znaleźć odskocznię w górach w tych trudnych czasach, ale przede wszystkim – dla pogrążonej w wojnie Ukrainy i potrzebujących pomocy uchodźców z tego kraju.

 
 
 
2022-03-14   GÓRY
 

Jurek Łabęcki – Kaskader z Bronowic

O wpływie taniego wina na wspinanie w podkrakowskich skałkach, zwariowanych przejściach Kaskaderów w Tatrach, honornych drogach w Dolomitach, wyprawach w Himalaje, Andy i Kaukaz oraz o wyzwaniach stawianych przez życie z Jurkiem Łabęckim rozmawia Andrzej Mirek.

 
 
 
2022-03-02   GÓRY
 

Skitury dla początkujących – wolne miejsca na szkolenie Akademii GOPR

Zimowa aura dopisuje, więc pierwsze z tegorocznych wydarzeń Akademii GOPR – szkolenie skiturowe, które odbyło się w Beskidach ponad tydzień temu, oraz zajęcia dotyczące specyfiki górskiej turystyki zimowej, jakie w miniony weekend przeprowadzono w Karkonoszach – z pewnością dostarczyły uczestnikom wielu korzyści i miłych wspomnień. To jednak nie koniec akcji, bowiem już za kilka dni kolejny przystanek szkoleń Akademii GOPR, tym razem na Podhalu.

 
 
 
2022-02-24   GÓRY
 

Jedzenie i muzyka na stokach - sezon zimowy we włoskim Trentino jeszcze się nie skończył!

Doliny Trentino, ponownie pokryte białym puchem po wyjątkowo obfitych opadach śniegu, pewnym krokiem wchodzą w drugą część sezonu zimowego. Tutaj, pośród niezmiennie majestatycznych alpejskich szczytów, wnoszących się na tle błękitnego nieba, można skutecznie zapomnieć o pośpiechu, podarować sobie chwilę wytchnienia i delektować się włoskim „dolce vita”. Szczególnie, że w najbliższych tygodniach, na stokach nie zabraknie różnych spotkań i inicjatyw, od koncertów muzyki jazzowej po aperitif z widokiem na góry.

 
 
 
2022-02-07   GÓRY
 

Zmarł prof. Zdzisław Jan Ryn

W niedzielę 6 lutego 2022 roku w wieku 84 lat zmarł prof. Zdzisław Jan Ryn – prof. dr hab. med., dr h.c., psychiatra, podróżnik, dyplomata. Profesor Collegium Medicum UJ i AWF w Krakowie. Ambasador RP w Chile, Boliwii i Argentynie. Przewodnik i ratownik górski. Lekarz wypraw w Kaukaz, Hindukusz, Andy i na Wyspę Wielkanocną. Członek, założyciel i prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny i Ratownictwa Górskiego. Członek The Explorers Club i Polsko-Amerykańskiego Klubu Podróżnika. Był autorem ważnej dla naszego środowiska książki, Góry. Medycyna. Antropologia.

 
 
 
2022-02-04   GÓRY
 

Zimowe kursy Akademii GOPR

Zimą góry stają się zupełnie innym miejscem. Głębokie żleby grożą lawinami, a nawet łagodne wierzchołki Beskidów pod śniegiem wymagają od turysty więcej uwagi. Nie czujesz się do końca pewnie pośród białego puchu? Zastanawiasz się, jak zaplanować swoją pierwszą samodzielną turę? Nie umiesz ocenić zagrożenia lawinowego? To dobry czas, żeby zdobyć nową wiedzę, która zapewni ci bezpieczeństwo i pozwoli czerpać przyjemność z zimowych wycieczek.

 
 
 
2022-02-03   GÓRY
 

Akademia GOPR wspiera WOŚP

Ostatni moment, aby dorzucić swoją cegiełkę w słusznej sprawie.

 
 
 
2022-02-02   GÓRY
 

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach - TOPR apeluje do turystów o rozsądek

Po chwilowym, nieznacznym spadku stopnia zagrożenia w Tatrach, TOPR ponownie ogłosił  lawinową „trójkę”, która – wszystko na to wskazuje – utrzyma się przez kolejne dni. Przypomnijmy, że w przy tym stopniu, który określany jest jako „znaczny”, poruszanie się w terenie wysokogórskim wymaga bardzo dużych umiejętności oceny lokalnej sytuacji lawinowej!

 
 
 
2022-02-01   GÓRY
 

Corrado „Korra” Pesce - In Memoriam

Pewnie już większość z Was, nasi Drodzy Czytelnicy, słyszała fatalne wieści, jakie docierały w ciągu ostatnich dwóch dni z Patagonii. Jeszcze do wczoraj łudziliśmy się, że stanie się cud i nie potwierdzi się najgorsze… Los zrządził inaczej – kilkanaście godzin temu miejscowe służby potwierdziły, że znakomity włoski alpinista i przewodnik wysokogórski Corrado „Korra” Pesce zginął w wyniku wypadku podczas zjazdów wschodnią ścianą Cerro Torre. 

 
 
 
2022-01-31   GÓRY
 

Kup kalendarz GOPR na 2022 r. i wesprzyj działalność Pogotowia

Niedawno prezentowaliśmy Wam kalendarz ścienny GOPR - Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Kto jeszcze nie zdążył go kupić, teraz ma ku temu okazję razem z dodatkowym bonusem. Bo chociaż oczywiście wspaniale wygląda na ścianie, przyznać jednak trzeba, że nie weźmiemy go ze sobą w świat i nie pomieści wszystkich planów i notatek. ;-)

 
 
 
2022-01-27   GÓRY
 

Wystartowała Fundacja Wandalistki

W ubiegłym tygodniu zainaugurowana została działalność Fundacji Wandalistki, organizacji non-profit, działającej na rzecz kobiet w górach wysokich. Jej celem jest finansowe, technicznie i komunikacyjnie wspieranie kobiecych projektów górskich, co przyczynić się ma do popularyzacji i rozwoju alpinizmu oraz himalaizmu wśród Polek.

 
 
 
2022-01-25   GÓRY
 

Ostatni weekend okiem ratownika TOPR – ku przestrodze…

W piątek po godzinie 17tej do centrali TOPR dotarło zgłoszenie od trójki turystów, którzy dotarli w rejon Kopy Kondrackiej. Turyści nie wiedzieli gdzie dokładnie się znajdują, a także nie mieli odpowiedniego wyposażenia tj. raków, czekanów ani lawinowego ABC. W Tatrach panowały wówczas niezwykle trudne warunki – 3. stopień zagrożenia lawinowego, duży świeży opad śniegu, któremu towarzyszył porywisty wiatr. W wyższych partiach oraz na grani wylodzone fragmenty przetykane były świeżo naniesionymi „poduchami śnieżnymi” słabo związanymi z podłożem.

 
 
 
2022-01-07   GÓRY
 

Kup kalendarz GOPR na 2022 r. i wesprzyj działalność Pogotowia

Pierwszy tydzień nowego roku już za nami - trzeba to przyznać, że 2022 powitał nas w górach dość oryginalną wiosenno-zimową aurą. ;-) Zmienne warunki pogodowe sprawiły, że ratownicy GOPR  nie mogli narzekać na brak zajęć – jak zresztą przez cały rok. Przez okrągłe 365 dni, w dzień i noc, niezależnie od warunków pogodowych czuwają nad naszym bezpieczeństwem w górach i są zawsze gotowi pospieszyć z pomocą. Jeśli macie ochotę wesprzeć ich działania, a przy okazji nabyć kalendarz na 2022 r., wypełniony pięknymi fotografiami, zajrzyjcie koniecznie do sklepu Fundacji GOPR.

 
 
 
2021-12-20   GÓRY
 

Wspieramy świątecznie Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Coraz bliżej święta... Jeśli poszukujecie niebanalnych i ciekawych prezentów gwiazdkowych dla ludzi gór, warto zajrzeć do sklepu Fundacji GOPR

 
 
 
2021-12-01   GÓRY
 

Rusza Akademia GOPR!

Z roku na rok obserwujemy coraz większą liczbę turystów w naszych górach. Przybywa osób uprawiających nie tylko pieszą turystykę kwalifikowaną, ale także narciarstwo skiturowe, trail runnig, kolarstwo górskie, a ostatnio nawet morsowanie. Jest to pozytywny trend, świadczący o coraz większej aktywności społeczeństwa. Na szczęście statystyczny Polak coraz częściej woli spędzić weekend na łonie przyrody, a nie w galerii handlowej. Niemniej każda sytuacja ma swoje dobre i złe strony. Negatywnym skutkiem zwiększonego ruchu turystycznego w górach jest rosnąca z roku na rok liczba wypadków, którą odnotowują wszystkie grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Taka sytuacja stała się jedną z motywacji do stworzenia Akademii GOPR.

 
 
 
2021-11-12   GÓRY
 

Nowa droga Ukraińców na Annapurnie III

6 listopada ukraiński zespół w składzie Nikita Bałabanow – Wiaczesław Poleżajko – Michaił Fomin, dokonał przejścia południowo-wschodniego filara Anapurny III. Ta wybitna formacja siedmiotysięcznego szczytu (7555 m) atakowana była już wielokrotnie przez bardzo mocne zespoły z kilku krajów.

 
 
 
2021-11-05   GÓRY
 

Doposażenie zimowe GOPR: akcja crowdfundingowa

Fundacja GOPR zbiera fundusze na sprzęt zimowy. Podczas pandemii coraz więcej osób zaczęło uprawiać sporty zimowe w górach. Często bez odpowiedniego przygotowania. Wzrosła liczba tak zwanych aktywności kwalifikowanych w górach (skitouring, ultrarunning i inne). W efekcie ratownicy stają przed nowymi wyzwaniami podczas wielu akcji prowadzonych w niskich temperaturach. Dodatkowo zimą w górach popularne zrobiło się tzw. suche morsowanie (czasami nazywane też pingwinowaniem) i co za tym idzie coraz częstsza konieczność udzielenia szybkiej pomocy poszkodowanym.

 
 
 
2021-10-27   GÓRY
 

Pik Wiernyj – tym razem słowacki

W kirgiskim Tien-szanie, w rejonie Kyzył-Asker, wznosi się Pik Wiernyj o wysokości 5250 metrów (znany też pod nazwą Pik Mińsk). Jakiś czas temu donosiliśmy o świetnym wyczynie zespołu rosyjskiego na tym wierzchołku. Tym razem pod szczyt ten dotarł zespół słowacki w składzie: Lukáš Bulla, Marek Radovský i Juraj Švingal. 

 
 
 
 
1
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com