facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

GÓRY Wspinanie górskie

2018-08-17   GÓRY
 

"Bezpieczny Kazbek" ze wsparciem sprzętowym od AURA by Yeti

"Bezpieczny Kazbek" to z pewnością niesamowita inicjatywa. Grupa polskich ratowników stworzyła bazę na zboczu Kazbeku (5033 m n.p.m.) z ambulatoriom i centrum ratunkowym. Ratownicy poświęcają własny czas, pieniądze i wiedzę by dbać o bezpieczeństwo turystów przez cały sezon. Dzięki wsparciu udzielonego przez markę AURA by Yeti cała ekipa ratowników związanych z projektem, stacjonująca w Gruzji, została wyposażona w kurtki TORRE, śpiwory i akcesoria. 

 
 
 
2018-08-14   GÓRY
 

Dani Arnold z niesamowitym rekordem na północnej ścianie Grandes Jorasses!

Dani Arnold po raz kolejny zapisał się na kartach historii alpinizmu, bijąc rekord w szybkości wejścia na północną ścianę Grandes Jorasses! Pod koniec lipca, 34-letni Szwajcar wspiął się Drogą Cassina na słynnym Filarze Walkera (4208 m) w Masywie Mont Blanc w niewiarygodnym wręcz czasie 2 godzin i 4 minut! Teraz do niego należą rekordy w najszybszym przejścu dwóch z trzech słynnych północnych ścianach w Alpach, stanowiących tzw. Tryptyk Alpejski. 
 
 
2018-08-09   GÓRY
 

Paweł Zieliński i Tomek Olszewski pokonują klasycznie Filar Freney na Mt. Blanc!

Pawłowi Zielińskiemu oraz Tomkowi Olszewskiemu ciężko było wyobrazić sobie lepsze rozpoczęcie sezonu alpejskiego. Młodzi wspinacze (studenci krakowskiego AWF-u) przez okres 2 tygodni rozpoczęli swój alpejski sezon na ścianach w Chamonix przechodząc m.in. klasycznie legendarny Filar Freney na Mount Blanc. To drugie przejście dokonane w takim stylu przez zespół z Polski. Specjalnie dla czytelników GÓR, już po powrocie z Chamonix, przybliżają kulisy akcji górskiej. 

 
 
 
2018-08-08   GÓRY
 

Pomagamy Ani wrócić do Polski - groźny wypadek Polki w Kirgistanie

Nie mogliście o tym usłyszeć w polskich mediach, bo sprawa nie dotyczy znanych alpinistów, ale 9 lipca 2018 roku miała miejsce katastrofa śmigłowca transportującego turystów do bazy w górach Tien Szan w Kirgistanie. Śmigłowiec rozbił się podczas lądowania. Na pokładzie znajdowała się m.in. czwórka Polaków. Wszyscy przeżyli. Troje z obrażeniami, które pozwoliły na transport (w tym jedna osoba z pęknięciem dwóch kręgów, złamaniem twarzoczaszki i złamaniem piszczeli) znajduje się już w Polsce, pod opieką lekarzy i jest bezpieczna. Niestety czwarta turystka wciąż przebywa w kirgiskim szpitalu.

 
 
 
2018-08-04   GÓRY
 

Andrzej Bargiel o swoim zjeździe z K2: Wiedziałem, co robię!

"Szreń, mokry śnieg, lód” - tak opisuje warunki narciarskie na K2 Jędrek Bargiel. Nie oczekiwał innych i był na nie przygotowany, dzięki czemu zdołał bezpiecznie, jako pierwszy człowiek w historii, zjechać na nartach ze szczytu K2. Zobaczcie na filmie, co jeszcze powiedział o swoim wyczynie i czy tyle samo chciałby mówić o swoich planach.

 
 
 
2018-08-03   GÓRY
 

Już dziś premiera ostatniego odcinka „Atak na K2”

„Atak na K2”, czyli eksperymentalny projekt audiobooka z przełomowej wyprawy K2SKICHALLENGE, przez 3 tygodnie utrzymywał się w czołówce najpopularniejszych produkcji Storytel. Oficjalna premiera finałowego odcinka serii już dziś!

 
 
 
2018-08-02   GÓRY
 

Karolina Ośka i Michał Czech pokonali Lor du Temps 7c+, 470 m, na Grand Capucin

Mocny zespół w składzie Karolina Ośka i Michał Czech znów pięknie zawalczył na wielkiej ścianie. Tym razem ich łupem padła wymagająca, licząca około 470 metrów, linia L'or du Temps 7c+ na Grand Capucin.

 
 
 
2018-08-01   GÓRY
 

ZŁOTE CZEKANY 2018 przyznane! Laureaci gośćmi Festiwalu Górskiego w Lądku – Zdroju.

Znamy tegorocznych laureatów najważniejszej nagrody wspinaczkowej świata – Złotych Czekanów (les Piolets d’Or), które zostaną wręczone we wrześniu podczas Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju. 

 
 
 
2018-07-31   GÓRY
 

Aleksander Gukow uratowany! Spektakularna akcja na Latok I 7145 m

Sześć dni temu na Latok I 7145 m n.p.m doszło do tragicznego wypadku o którym pisaliśmy TUTAJ. 

 
 
 
2018-07-26   GÓRY
 

Tragedia na Latok I: Siergiej Głazunow nie żyje

Siergiej Głazunow i Aleksander Gukow udali się do Pakistanu z ambitnym celem. W planie mieli pierwsze przejście niezdobytego północnego filara Latok I 7145 m n.p.m.

 
 
 
2018-07-26   GÓRY
 

Lodowiec nie taki straszny?

Pierwszym krokiem, który pozwoli uniknąć upadków do szczelin jest zrozumienie topografii lodowca i sezonowych zmian w pokrywie śnieżnej. Jeżeli będziemy wiedzieć, gdzie mogą występować szczeliny, będzie nam łatwiej uniknąć ich spotkania w nieprzyjemnych dla nas okolicznościach.

 
 
 
2018-07-24   GÓRY
 

Adam Bielecki i Jacek Czech kończą wyprawę na Gasherbrum VII

Po ogromnym sukcesie jakim niewątpliwie było zdobycie przez duet Bielecki - Berg Gasherbrum II  8035 m n.p.m. i wytyczenie na nim nowego wariantu, Polacy odpoczywali w bazie czekając na dobre warunki pozwalające na realizację głównego celu wyprawy.

 
 
 
2018-07-22   GÓRY
 

Andrzej Bargiel zjechał na nartach z K2!!!

Rewelacyjne wieści dotarły do nas z Karakorum, gdzie staliśmy się właśnie świadkami historycznego wydarzenia w górach najwyższych. Andrzej Bargiel jako pierwszy człowiek w historii dokonał zjazdu na nartach z K2, drugiego pod względem wysokości szczytu Ziemi, liczącego 8611 m n.p.m. i uchodzącego za najbardziej niebezpieczny

 
 
 
2018-07-22   GÓRY
 

Andrzej Bargiel zdobył K2 - teraz rozpoczyna zjazd!

Dziś około godziny 8.30 czasu polskiego Andrzej Bargiel zameldował się na szczycie K2 8611 m n.p.m.!

 
 
 
2018-07-21   GÓRY
 

Bardzo dobre warunki na K2 - 31 osób na szczycie

Mało brakowało do wyrównania rekordu z sezonu 2014, kiedy to na szczycie K2 8611 m n.p.m. stanęło 32 wspinaczy. Agencja Seven Summit podaje, że dziś na szczycie tego najbardziej niebezpiecznego i najtrudniejszego ośmiotysięcznika stanęło aż 31 osób.

 
 
 
2018-07-20   GÓRY
 

Posłuchaj jak Bargiel atakuje K2! Niezwykłe słuchowisko z historycznej wyprawy!

Sobota będzie przełomowym dniem w realizacji wyzwania Andrzeja Bargiela. Relację z tej historycznej wyprawy po raz pierwszy można śledzić na bieżąco dzięki słuchowisku Storytel Polska.

 
 
 
2018-07-20   GÓRY
 

Andrzej Bargiel wyruszył do C2 - atak szczytowy na K2 już jutro!

Czy w najbliższy weekend będziemy świadkami historii? Jak dotąd nikomu jeszcze nie udało się zjechać ze zboczy drugiej najwyższej góry świata na nartach. Andrzej Bargiel, po nieco ponad 3 tygodniach aklimatyzacji (początkowo pod Gasherbrum II, potem już bezpośrednio pod K2) rusza do ataku szczytowego! W czwartek 19 lipca wraz z towarzyszącymi mu Januszem Gołąbem oraz czwórką HAPsów (pakistańskich tragarzy wysokościowych) wyruszyli do góry. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Andrzej zaatakuje szczyt rankiem w sobotę 21 lipca by następnie podjąć próbę zjazdu zeń na nartach jako pierwszy człowiek na świecie!

 
 
 
2018-07-18   GÓRY
 

Kulisy wejścia na szczyt Gasherbrum II przez Bieleckiego i Berga - zespół wytyczył nową drogę!

Coraz więcej pojawia się informacji na temat ostatniego wejścia na Gasherbrum II, jakiego dokonali 16 lipca Adam Bielecki i Felix Berg. Według nieoficjalnej informacji, którą podał ojciec Adama, Romuald Bielecki (uprzednio konsultując ją z Eberhaldem Jurgalskim) Bielecki i Berg dokonali najprawdopodobniej pierwszego wejścia ścianą zachodnią!

 
 
 
2018-07-18   GÓRY
 

Japońskie "oblężenie" K2 - kilkunastu himalaistów w akcji!

Wygląda na to, że Andrzeja Bargiela na stokach drugiej najwyższej góry świata czekać będzie tłok i to nie mały... Jak bowiem donosi Japanese Karakoram Expedition 2018, z bazy w kierunku wierzchołka K2 do akcji wyruszył zespół składający się z 10 wspinaczy, 13 szerpów i 3 tragarzy wysokościowych. I choć nie wszyscy rzecz jasna staną na szczycie, to jednak w najbliższych 48h, w których to Andrzej planuje dokonać historycznego wyczynu jakim jest zjazd zboczami K2, może być dość tłoczno. ;-) 

 
 
 
2018-07-18   GÓRY
 

Adam Bielecki i Jacek Czech już z powrotem bezpieczni w bazie!

Po wybuchu radości ze zdobycia przez Adama Bieleckiego i Felixa Berga Gasherbrum II, cały czas wyczekiwaliśmy na komunikat dotyczący powrotu naszych himalaistów do bazy. Mamy przecież w pamięci, że Jacek musiał zawrócić w bliżej nieznanych okolicznościach na wysokości ok. 7500 m n.p.m. Wiedzieliśmy, że Polacy bezpiecznie zeszli do C3, jednak to jeszcze nie Baza. Z nieskrywaną ulgą więc przyjęliśmy oficjalny komunikat, który opublikował Adam kilka godzin temu na swoim profilu na Twitterze - dwójka Polaków dotarła do Base Campu pod GII!

 
 
 
 
1
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2018 Goryonline.com