facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

GÓRY Wspinanie górskie

2019-02-07   GÓRY
 

Złote Czekany po raz kolejny na Festiwalu Górskim w Lądku-Zdroju!

Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju to najstarszy taki festiwal w Polsce. Jego 24. edycja odbędzie się w tym roku w dniach 19-22 września. W 2018 roku Festiwal zaskoczył sprowadzeniem nad Wisłę, a dokładniej – nad Białą Lądecką, gali rozdania Złotych Czekanów. Najważniejsza wspinaczkowa nagroda świata została wręczona w małym miasteczku w Kotlinie Kłodzkiej, które na jeden weekend zamieniło się w globalną stolicę gór, gromadząc setki gości – autorów największych górskich osiągnięć – oraz kilkutysięczną publiczność. Był to pierwszy w historii przypadek, kiedy gala nie odbyła się, jak dotychczas, u podnóża Alp. W tym roku organizatorzy potwierdzają rangę Festiwalu – Złote Czekany znów zagoszczą w Lądku!

 
 
 
2019-02-06   GÓRY
 

Trwa nabór do Grupy Młodzieżowej PZA - zgłoszenia do 17 lutego!

Miło nam poinformować, że wznawiamy działanie Grupy Młodzieżowej PZA we wspinaczce wysokogórskiej w nowej, odświeżonej odsłonie. Zapraszamy wszystkie młode i ambitne osoby, które szukają czegoś więcej niż skakanie po kolorowych chwytach czy napinanie bicka w skałkach.

 
 
 
2019-02-04   GÓRY
 

Pierwsze polskie zimowe wejście na Chan Tengri dokonane!

Mariusz Hatala i Piotr Krzyżowski 31 stycznia 2019 roku jako pierwsi Polacy zdobyli zimą najwyższy szczyt Kazachstanu - Chan Tengri (7010m n.p.m.). Jest to tym większy sukces, że - jak do tej pory - zimą góra ta została zdobyta zaledwie 4 lub 5 razy (tu nie ma pewności). Chan Tengri stanowi drugi, pod względem wysokości, szczyt Tienszanu. Trzeba zaznaczyć, iż skala trudności wejścia zimowego w tym wysuniętym na północ łańcuchu górskim jest porównywana do warunków panujących przy wspinaczce w najwyższych górach świata.

 
 
 
2018-12-28   GÓRY
 

Daniel Ladurner i Hannes Lemayer z nową, mikstową drogą w Langental - powstaje "Sonnentanz" (WI5+ M7+ 260m)

We włoskich Dolomitach znów głośno za sprawą duetu Daniel Ladurner i Hannes Lemayer - wspinacze z Południowego Tyrolu przed dwoma tygodniami zapisali na swoim koncie pierwsze przejście mikstowej drogi Teufelsgeige (160m, M9, VIII, WI5). Podczas powrotu ich uwagę przykuł sporych rozmiarów nawis lodowy po drugiej stronie doliny Vallunga, zaraz obok ultraklasyku Illuminati. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia powrócili, by spróbować swoich sił na upatrzonej formacji. W efekcie powstała nowa droga: Sonnentanz (tłum. "Taniec Słońca"). Jak zgodnie twierdzą, jest naprawdę niesamowitej urody. 

 
 
 
2018-11-23   GÓRY
 

Alpine Wall Tour premierowo na Cima Grande - powstaje "Premiere" 7B, 450m!

Przygoda Alpine Wall Tour trwa. Po skompletowaniu Alpejskiej Trylogii, pokonaniu pierwszego w życiu big walla oraz potwierdzeniu zdobytych umiejętności na wymagających Pan Aromie i Drodze Hiszpańskiej, Jacek Matuszek i Łukasz Dudek postawili sięgnąć po swoje największe górskie marzenie. Specjalnie dla SALEWA po raz pierwszy opowiedzieli oni o żmudnym i stresującym, ale także dającym niezwykłą satysfakcję procesie otwierania nowej wielowyciągowej drogi w górach.

 
 
 
2018-11-20   GÓRY
 

15-letni Connor Herson klasycznie na The Nose!

Bodaj najsłynniejsza droga w całej Dolinie Yosemite, a być może również na świecie, legendarna The Nose na El Capitanie doczekała się właśnie szóstego klasycznego powtórzenia. Takie przejście byłoby uznawane za wielki sukces dla każdego z doświadczonych wspinaczy, tymczasem dokonał tego 15-latek! Connor Herson zapisał się tym samym w piękny sposób na kartach historii naszego sportu. Czapki z głów!

 
 
 
2018-11-08   GÓRY
 

Roger Schäli z nową drogą na północnej ścianie Eigeru! Powstaje "Airplane Mode" 8a+!

Wydawać by się mogło, że jedna z najsłynniejszych ścian w Alpach jest już w pełni wyeksplorowana. Mowa oczywiście o słynnej północnej ścianie Eigeru (3970m n.p.m.), która w minionym stuleciu była świadkiem wielu niezwykle ważnych wydarzeń w całej historii alpinizmu. Tymczasem na legendarnym Nordwandzie wciąż powstają nowe drogi - kilka dni temu Szwajcar Roger Schäli zrealizował swój projekt, prowadząc Airplane Mode, która wedle jego relacji sięga trudnościami stopnia 8a+!

 
 
 
2018-11-07   GÓRY
 

El Faro (Pilar Sur) - najtrudniejszy dziewiczy szczyt w Południowej Patagonii zdobyty!

Martin Elias, François Poncet  Jérôme Sullivan w alpejskim stylu zdobyli dziewiczy wierzchołek El Faro (Pilar Sur) w masywie Cerro San Lorenzo. Skalna iglica licząca 1200m uważana była za najtrudniejszy niezdobyty dotąd szczyt w całej Południowej Patagonii. Trio alpinistów wytyczyło w dniach 18-19 października 2018r. drogę forsującą początkowo wschodnią, a następnie południową ścianę Pilar Sur. Nazwali ją "La Milagorsa" (hiszp. "cudowna").

 
 
 
2018-10-26   GÓRY
 

Killian Fischhuber i spółka dokonują pierwszych przejść na syberyjskich Sundrun Pillars!

Tego lata znany wszystkim raczej z zawodniczego poletka, austriacki wspinacz Killian Fischhuber udał się wraz z dwójką towarzyszy - Niemcem Robertem Leistnerem i Rosjanką Galyą Terentevą eksplorować dziewicze skały na dalekiej Syberii. Ot, mogło by się wydawać, wyprawa jakich ostatnio wiele. Ale formacje skalne, na których zespół dokonał pierwszych przejść, w połączeniu z surowością tamtejszego krajobrazu, nadają wyjątkowego wymiaru wyczynowi trójki wspinaczy, którym towarzyszył fotograf Sergey Karpukhin. To dzięki niemu możemy je dziś oglądać - a jest na co patrzeć!

 
 
 
2018-10-24   GÓRY
 

Hans Zlöbl i Ulrich Mühlburger z nową drogą na Grossglocknerze - The Power of Love

Dwójka Austriackich wspinaczy - Hans Zlöbl i Ulrich Mühlburger wytyczyła nową drogę na południowo-wschodniej ścianie Grossglocknera (3798m n.p.m.) - najwyższej góry w Austrii. The Power of Love, bo tak ochrzcili swój zrealizowany projekt, oferuje 750m wspinania o trudnościach sięgających VII/A1. 

 
 
 
2018-10-16   GÓRY
 

Ben Dare wytycza samotnie nową drogę na Mount Percy Smith w Nowej Zelandii

Choć znajdująca się w Nowej Zelandii Mount Percy Smith ma zaledwie 2465m n.p.m. wysokości (a więc mniej niż nasze Rysy), to jednak jej położenie oraz nachylenie zboczy tworzą zeń ambitny cel dla alpinistów, którzy zapuszczają się w te rejony. Szczególnie południowo-zachodnia ściana przedstawia się naprawdę imponująco. To właśnie na niej 7 października 2018r. nową drogę wytyczył Ben Dare. Nowozelandczyk wspinął się samotnie na liczącą 700 metrów ścianę, poruszając się w terenie mikstowym, w dodatku w zimowych warunkach. 

 
 
 
2018-10-05   GÓRY
 

Hiszpańskie trio powtarza Kuluar Japoński na Grandes Jorasses!

Roger Cararach Soler, Marc Toralles i Bru Busom - trójka hiszpańskich alpinistów pokonała na początku października bardzo rzadko powtarzany Kuluar Japoński, biegnący środkiem ściany Grandes Jorasses (4208m n.p.m.). Całość zajęła im 24h - Hiszpanie musieli szybko pokonać mikstową drogę ze względu na trudne warunki - cienkie żyłki lodowe nie były jeszcze uformowane. To podkreśla dodatkowo wagę przejścia, które wedle wyliczeń kanadyjskiego magazynu Gripped, było 4 powtórzeniem drogi. 

 
 
 
2018-10-02   GÓRY
 

"No capito" 940m, VIII-, A0”- Polacy wytyczają nowa linię na ścianie Maja e Arapit w Górach Przeklętych!

Po niedawnych alpejskich sukcesach młoda ekipa Integrowanie Przez Wspinanie w składzie: Michał Makowski, Łukasz Kołodziej, Tomasz Olszewski oraz Paweł Zieliński tym razem wybrała za cel dzikie i niezwykłe Góry PrzeklęteProkletie to piękne pasmo górskie rozciągające się na terenie Albanii, Czarnogóry oraz Kosowa. Pośród dzikich i odległych wiosek górują tam niezwykłe ściany z ogromnym potencjałem wspinaczkowym. Ekipa IPW za cel wybrała sobie zjawiskową wioskę Theth w Albanii, nad którą króluje potężna 1000m ściana Maja e Arapit o wystawie południowej.

 
 
 
2018-09-24   GÓRY
 

Złote Czekany 2018 przyznane w Lądku-Zdroju!

W miniony weekend podczas Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady, odbywającego się w Lądku-Zdroju, niejako "gwoździem programu" była gala wręczania Złotych Czekanów (Piolets d'Or). Jubileuszowa, bo organizowana po raz 10, pierwszy raz w swojej historii miała miejsce nie we Francji, a na polskiej ziemi. Do Lądka zjechali się niemal wszyscy uhonorowani tą niezwykle prestiżową w górskim środowisku nagrodą - zabrakło tylko Alexa Honnolda, którego w Stanach Zjednoczonych zatrzymały obowiązki związane z projektem filmowym. Amerykanina zastąpiła jednak równie znamienita postać - jego partner wspinaczkowy Tommy Caldwell. 

 
 
 
2018-09-20   GÓRY
 

Słowacy pod Mont Blanc - powstały dwie nowe drogi!

Świetny słowacki zespół Ondrej Húserka – Jan Smolo Smoleň, o którego wspaniałych dokonaniach informowaliśmy już niejeden raz, w tym sezonie letnim zawitał do Chamonix. Z tego wyjazdu wspinacze przywieźli... dwie nowe drogi! Ze względu na sporą ciepłotę i niestabilną pogodę wspinacze nie mogli dokonać, jak donoszą, „nejaký veľký alpinizmus” – jednak w ciągu trzech dni w Dolinie Argentiere udało im się „tylko”... między innymi, wytyczyć dwie nowe drogi skalne! ;-)

 
 
 
2018-09-04   GÓRY
 

Robert Jasper samotnie na Grenlandii - 450-metrowa Stonecircle 7c na Molar Spire pokonana!

Niemiecki wspinacz Robert Jasper powrócił ze swojej samotnej wyprawy na Grenlandię z doprawdy pięknym dorobkiem - pierwszym przejściem 450-metrowej drogi na Molar Spire, którą nazwał Stonecircle. Oferuja ona aż 450 metrów wspinania w zróżnicowanej formacji i trudnościami sięga stopnia 7c. Fakt, że Jasper pokonał ją solo dodatkowo podnosi rangę przejścia!

Niemiec wyruszył na swoją ekspedycję w połowie lipca z Kulusuk we wschodniej Grenlandii. Cywilizację opuścił w Kungmit - małej wiosce zamieszkiwanej przez Inuitów. Dalej za środek transportu posłużył mu... specjalny składany kajak morski, którym dotarł pod swój cel - ścianę Molar Spire na Fox Jaw Cirque, piętrzącą się nad fiordem Angmassalik-Tasilaq.

 
 
 
2018-08-27   GÓRY
 

Barbara Zangerl i Jacopo Larcher powtarzają Odyssee - najtrudniejszą drogę na północnej ścianie Eigeru!

Do dwóch kapitalnych przejść na północnej ścianie Eigeru (3970 metrów n.p.m.) do jakich należy zaliczyć bez wątpienia sukces na Magic Mushrooms (dwudziestowyciągowe 7c+) oraz pokonane w stylu OS Deep Blue Sea 7a+, zespół w składzie Barbara Zangerl i Jacopo Larcher dorzucił przejście najtrudniejszej drogi na legendarnej północnej ścianie - słynnej Odyssee, liczącej bagatela 1400 metrów wspinania, o trudnościach sięgających 8a+! Dwójka wspinaczy pokonała drogę w ciągu 4 dni, nocując w portal-edge.

 
 
 
2018-08-24   GÓRY
 

Amerykańsko-belgijski zespół z sukcesem na 3 dziewiczych szczytach w Pakistanie!

Świetne wieści dotarły do nas z Pakistanu, gdzie działalność eksploracyjną prowadzi trójka wspinaczy wspierana przez American Alpine Club - Jess Roskelley i Kurt Ross z USA wraz z Belgiem Nelsonem Neirinckiem dokonali pierwszych wejść na 3 szczyty położone w rejonie Kondus Valley, o wysokości odpowiednio 5800 m n.p.m., 6321 m n.p.m. i 6250 m n.p.m. Dotychczas pozostawały niezdobyte głównie ze względu na olbrzymie trudności z uzyskaniem pozwolenia na prowadzenie działalności wysokogórskiej we wrażliwym rejonie jakim jest niewątpliwie granica Pakistanu z Indiami.

 
 
 
2018-08-22   GÓRY
 

Emilie Pellerin onsightem na tradowym The Shadow 5.13 w Squamish

Emillie Pellerin pokonała jako druga w historii w stylu OS jedną z najbardziej rozpoznawalnych i zarazem najtrudniejszych tradowych linii w Kanadzie - The Shadow na ścianie The Chief w Squamish! Tym samym powtórzyła wyczyn Petera Crofta, który również pokonał drogę bez znajomości w 1988r. Od tego czasu drogę poprowadziły takie wspinaczkowe sławy jak Sonnie Trotter, Jasmin Caton, Brad Gobright, Brette Harrington, Jesse Huey, Alex Honnold, Tommy Caldwell i Will Stanhope - żaden jednak nie zdołał pokonać jej w pierwszej próbie, więc przejście Emillie tym bardziej zasługuje na uwagę! 

 
 
 
2018-08-21   GÓRY
 

Sasha DiGiulian wielowyciągowo w Kanadzie - Blue Jeans Direct 8b na Mount Yamnuska

Sasha DiGiulian należy bez wątpienia do jednej z najbardziej wszechstronnych wspinających się kobiet - dla 25-letniej Amerykanki nie straszne są sportowe ekstremy, big walle czy też wspinanie mikstowe. Ostatnio Sasha odwiedziła Kanadę, by do swojego i tak już imponującego dorobku dopisać tzw. Rockies Alpine Trilogy autorstwa Sonniego Trottera czyli 3 wielowyciągowe drogi wycenione na 8b (5.14a) - 15-wyciągowy Warhammer na Castle Mountain, 15-wyciągową The Shining Uncut na Mount Louis oraz liczącą sobie 7 wyciągów Blue Jeans Direct na Mount Yamnsuka. 

 
 
 
 
4
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com