facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Pierwsze zimowe przejście południowej ściany Mt. Szchara

Mt. Szchara to liczący 5203 m n.p.m., najwyższy szczyt w Gruzji i trzeci co do wysokości szczyt Kaukazu. Do niedawna jego południowa ściana ciągle pozostawała dziewicza zimą.

Wyzwania pierwszego zimowego przejścia tej, mierzącej aż 2300 metrów ściany, podjął się zespół w składzie Archil Badriashvili i Giorgi Tepnadze. Walka nie była łatwa. Wspinacze spędzili w ścianie aż osiem dni pokonując w tym czasie 60 wyciągów. Sama droga liczy sobie około 2,5 kilometra. 

 

 

Przebieg drogi

 

Po ośmiu dniach wytężającej wspinaczki obaj panowie zameldowali się na wierzchołku Mt. Szchara. Podczas wspinaczki, oprócz technicznych trudności musieli stawić czoło również niskim temperaturom do -38ºC oraz silnemu wiatrowi wiejącemu czasem z prędkością 55 km/h.

 

 

Archil Badriashvili i Giorgi Tepnadze na szczycie

 

 

Trudności nowej drogi wyceniono na 6B ED2; M5; WI5; 75-80˚.

 

Źródło: planetmountain.com


KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
P. M.
Maćku - wiem, że korzystałeś z serwisu anglojęz. - ale news zamieszczasz na str. w j. polskim. :-) W tym przypadku - wejście to zostało dokonane na kaukaskim szczycie Szchara! Nie `Mt. Szchara`! I przejścia tego dokonali [zapewne] Archił Badriaszwili i Georij Tepnadze. Jeśli chciałbyś pisać tak, jak napisałeś i jak podają strony anglojęzyczne - to i wspinać się musieli chłopcy nie na Szcharę - a taka polska nazwa szczytu w Kaukazie istnieje - ale na `Mt. Skhara` [ty napisałeś to w postaci `spolszonej w połowie: Mt. Szchara`]- itd., itp. Popraw to, proszę, dobrze?

 
Piotr Michalski
 
2021-03-22
GÓRY
 

Tatrzański hat-trick!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
Goryonline
 
 
Piotr Michalski
 
2021-02-05
GÓRY
 

Tatry – nowa droga na Pośredniej Baszcie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com