facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

WSPINACZKA SPORTOWA Skały

Jurajskie Top 10

W nowym cyklu wspinacze, którzy wystąpili w serii filmowej „Klasyki Jury”, prezentują swoje ulubione drogi na polskim wapieniu. W pierwszej odsłonie TOP 10 opisali Ksymena Basińska i Kuba Ciechański.

 
 
 

Black Diamond przedstawia – Doubloons

Tanner Bauer i Chris Deuto, dwójka ambitnych, młodych ambasadorów Black Diamond, którzy szukają swojej drogi w świecie wspinaczki, mierzy się z drogą Doubloons (5.14/8c), wiodącą filarem efektownej turni w dolinie Abyss w Kolorado, Doubloons (5.14b/8c).

 
 
 

Piętnasty Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego już za Nami!

W bazie XV MAS pod Dupą Słonia w Dolinie Będkowskiej podsumowaliśmy zmagania czterdziestu pięciu zespołów, które zmierzyły się z formułą towarzyskich zawodów wspinaczkowych.

 
 
 

Aladaglar / wspinanie w Antytaurusie

Dla większości z nas synonimem wspinania w Turcji pozostaje Geyikbayırı. Część kojarzy jeszcze pobliskie Olympos, a niektórzy położoną w okolicy Bodrum Datçe. Jednak, bez względu na znajomość topografii, dla wszystkich jest jasne, że sezon rozsądnego wspinania zaczyna się tam jesienią i kończy wiosną. Kiedy więc w połowie kwietnia usłyszeliśmy w Datçe, że w okolicach Kapadocji leży Aladağlar (wym. Aladala, z tur. Antytaurus), gdzie sezon dla odmiany trwa od wiosny do jesieni, postanowiliśmy je odwiedzić.

 
 
 

Krakowskie Krzemionki wracają do gry

Pierwszy zapis w swoich wspinaczkowych zeszytach potwierdzający poprowadzenie drogi na krakowskich Krzemionkach znalazłem pod datą 15 maja 2001 roku. Musiał wtedy ten jeden z najstarszych krakowskich kamieniołomów zrobić na mnie duże wrażenie, bo od tego czasu częstotliwość wpisów wyraźnie się zwiększyła. Wspaniała komunikacyjnie lokalizacja, kojący popołudniowy cień, umożliwiający komfortowe wspinanie do późnego wieczora, i wyjątkowo ciągowe, piękne linie czyniły z tego zakątka często pierwszy wybór. Szczególnie w tygodniu, kiedy brak czasu nie pozwalał na wypad w dolinki. Krzemionki były jak znalazł, zawsze blisko i zawsze w cieniu.

 
 
 

Zawody Drytool 2022

Końcówka listopada to idealny czas, by odkurzyć dziaby i rakobuty. Sezon zimowy coraz bliżej, ale na tatrzańskie wspinanie zazwyczaj jeszcze za wcześnie. Nic więc lepszego nie wymyślimy, niż intensywny trening drytoolowy!

 
 
 

Magiczna Sintra - wspinanie i surfing w Portugalii

Jest wiele powodów, dla których warto wybrać się turystycznie do Portugalii. Jednak znajdzie się ich znacznie więcej, jeśli jesteśmy pasjonatami skał i pływania na desce. Wspaniałe oceaniczne fale i ogromne plaże przyciągają najlepszych surferów z całego świata, ale również wspinaczom kraj ten ma zaskakująco wiele do zaoferowania, nawet w porównaniu z bardziej znanymi rejonami w Europie.

 
 
 

Baza informacji o ptasich gniazdach

W skałach mamy długo oczekiwaną wiosnę. Przyroda budzi się do życia, ptaszki zakładają gniazda i wysiadują jaja, a my coraz chętniej wspinamy się w plenerze.

 
 
 

13 Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego

Rozwspinaliście się porządnie w majówkę? Mamy nadzieję, że tak, bo szczęśliwa, trzynasta edycja Memoriału Andrzeja Skwirczyńskiego już niebawem! W tym roku spotkamy się w sobotę, 11 czerwca. Areną rywalizacji będzie ponownie Dolina Będkowska. W razie niepogody termin rezerwowy to niedziela, 12 czerwca.

 
 
 

„Nasze Skały” – prośba o respektowanie zasad w skałkach

Znaczna część terenów wspinaczkowych w Polsce znajduje się na terenach prywatnych, których właściciele – po zapewnieniu, że „wspinacze są fajni” – udostępnili je nam. Niestety, co jakiś czas musimy się wstydzić za tych „mniej fajnych”.

 
 
 

Pierwsze 9b+ w Siuranie - Will Bosi prowadzi "King Capella"

Za sprawą Williama Bosi hiszpański rejon Siurana dorobił się pierwszej linii o wycenie 9b+. Mowa o King Capella, drodze obitej w latach 90. przez Davida Brasco, której pierwszego przejścia dokonał młody Szkot. Tym samym elitarny klub wspinaczy z 9b+ na koncie wzbogacił się o nowego, szóstego członka (i pierwszego Brytyjczyka).

 
 
 

Iker Pou otwiera nową najtrudniejszą drogę na Majorce: "Guggen-Hell" 9a+/b

Wyborną formą znów zaimponował nam Iker Pou, którego upływ czasu zdaje się nie imać: Bask świętował niedawno 44 urodziny. Najwyraźniej postanowił sobie z tej okazji sprawić prezent - choć nieco spóźniony, ale za to jaki! W rejonie El Museo otworzył kolejną kombinację własnego autorstwa: Guggen-Hell - prawie 50-metrowy skalny pasaż o trudnościach sięgających 9a+/b! Taka wycena z miejsca winduje nowo powstałą drogę do miana najtrudniejszej w całym archipelagu Balearów. 

 
 
 

James Pearson i Caroline Ciavaldini na tradowych klasykach w Black Rocks - "Harder Faster" & "Gaia"

Podczas gdy większość z nas zajęta była świąteczną krzątaniną, James Pearson wraz z Caroline Ciavaldini (duet świetnie znany czytelnikom GÓR z felietonów regularnie publikowanych na łamach naszego magazynu) wybrali się do Black Rocks (Peak District, UK) zakosztować nieco adrenaliny na tamtejszych tradach. Wigilijny warun dopisał i obydwoje zapisali na swoim koncie świetne przejścia - James dokonał trzeciego powtórzenia Harder Faster (E9, 7a), z kolei Caroline jako trzecia kobieta wpięła się w łańcuch nieco łatwiejszego wariantu tej drogi - Gaia (E8, 6c). 

 
 
 

‘Madame Ching’ 9b - tyrolska nowość Angeli Eiter

Angela Eiter po raz kolejny przesunęła granice w kobiecym wspinaniu sportowym. Austriaczka prowadząc Madame Ching 9b w swoim rodzinnym Tyrolu, nie tylko wyrównała wyśrubowaną życiówkę, ale została również pierwszą kobietą z tak trudnym premierowym przejścem na koncie.

 
 
 

Szymon Krupiński powtarza "Ułan Bator" 8B w Batorówku

W środę 18 listopada czwartego powtórzenia doczekał się najtrudniejszy boulder dolnośląskiego Batorówka – Ułan Bator 8B. Szymon Krupiński jest kolejnym po Kamilu Ferencu, Piotrze Schabie i Jakubie Jodłowskim Polakiem, który przeszedł ubiegłoroczną propozycję Martina Stranika.

 
 
 

Trzecie kobiece 9b - Julia Chanourdie prowadzi "Eagle-4"!

Sporo ostatnio piszemy o kobiecych przejściach i z radością możemy stwierdzić, że nadal jest o czym. Wczorajszy dzień Francuzka Julia Chanourdie zakończyła wchodząc do ekskluzywnego klubu dziewczyn z 9b na koncie. Sukces na drodze Eagle-4 w sektorze Praninia we francuskim rejonie Saint Léger pozwolił jej dołączyć do Angeli Eiter, która w 2017 roku poprowadziła La Planta de Shiva oraz Laury Rogory z tegorocznym przejściem Ali Hulk sit extension total

 
 
 

„Transgraniczny szlak turystyki wspinaczkowej” - Gmina Korczyna zaprasza do Czarnorzek

Skały w Czarnorzekach (woj. podkarpackie) przyciągają coraz więcej wspinaczy. Z myślą o nich powstały liczne drogi wyposażone w komplet przelotów i stanowiska zjazdowe. 

 
 
 

Alex Megos z pierwszym powtórzeniem “L’étrange Ivresse des Lenteurs” 9a+

Dni po minionym Pucharze Świata w Briançon okazały się niesamowicie owocne dla startujących w nich zawodników. Najpierw swoimi skalnymi sukcesami - La Prophétie des grenouilles 9a i Claudio caffè direct 8c+ - pochwaliła się Laura Rogora. Później Jakob Schubert rozpracował wszystkie ruchy na Bibliographie 9c Alexa Megosa. Teraz natomiast autor drugiego 9c na świecie dorzucił do tych osiągnięć swoje trzy grosze, prowadząc w Céüse L’étrange ivresse des lenteurs 9a+

 
 
 

Puchar Świata i 9a na dobitkę - Laura Rogora z “La Prophétie des grenouilles”

Młoda Laura Rogora nie przestaje nas zaskakiwać. Zaledwie cztery dni temu Włoszka zdetronizowała dotychczasową królową Janję Garnbert podczas finału Pucharu Świata w prowadzeniu w Briançon. Swoją wizytę we Francji wykorzystała w 100%. Kolejnego dnia udała się do doliny Fourmel gdzie zmierzyła się z jednym z tamtejszych klasyków - La Prophétie des grenouilles 9a. Droga poddała się Rogorze już w trzeciej próbie. Jakby tego było mało przedwczoraj poprowadziła jeszcze Claudio caffè direct 8c+ w Arco.

 
 
 

Drugie kobiece 9b - Laura Rogora pokonuje “Ali Hulk sit extension total”!

Bardzo lubimy donosić wam o świetnych i historycznych osiągnięciach, a drugie kobiece 9b właśnie do takich się zalicza. Wczoraj o poprowadzeniu Ali Hulk sit extension total 9b poinformowała nas Laura Rogora. Wybitność przejścia potęguje jeszcze wiek utalentowanej Włoszki, która ma zaledwie 19 lat. Przypominamy, że to Angela Eiter jako pierwsza kobieta poprowadziła tak trudną drogę - La Planta de Shiva.

 
 
 
 
1
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com