W listopadzie tego roku Julia Chanourdie prowadząc "Eagle-4" 9b w Saint Léger du Ventoux została trzecią kobietą na świecie (po Angeli Eiter i Laurze Rogorze) z tak trudną drogą w dorobku. Teraz możemy podejrzeć na filmie jak wyglądał cały proces pracy nad tą linią oraz najtrudniejsze przechwyty. Narracja Julii co prawda jest po francusku, ale tych, którzy nie władają językiem Moliera z pewnością ucieszą angielskie napisy. ;-)
W 2012 roku, w norweskim Flatanger, Adam Ondra po raz pierwszy w historii przesunął granice we wspinaniu sportowym, prowadząc "Change" - monstrualną drogę, biegnącą stropem jaskini Hanshelleren, która zyskała dumne miano pierwszej 9b+ na świecie. Po ośmiu latach doczekała się w końcu powtórzenia, za sprawą Stefano Ghisolfiego. Przygoda Włocha z tym ultratrudnym, skalnym maratonem (Change liczy bagatela 55 metrów i - jak wyliczył Ghisolfi - 185 ruchów) została udokumentowana na filmie, który właśnie ujrzał światło dzienne.
Jezioro Bajkał to największe (rozmiarami zbliżone jest do powierzchni zajmowanej przez Belgię), najstarsze i najgłębsze jezioro na świecie. Położone w samym sercu Syberii zawiera około 20% zasobów słodkiej wody naszej planety. Zimą, gdy temperatury sięgają -40 stopni Celsjusza, jego powierzchnia pokrywa się grubą warstwą lodu, sam rejon zaś jest trudno dostępny i opustoszały. Nie brzmi zachęcająco, prawda? :-) Tymczasem właśnie o tej porze roku rejon jeziora Bajkał za cel swojej ekspedycji obrał Dani Arnold. Szwajcarski alpinista wśród morza lodu, rozpościerającego się w poziomie, odnalazł również pionowe formacje - i to jakie! Na opublikowanym niedawno na kanale firmy Mammut filmie możecie zobaczyć jak wyglądała ich eksploracja.
Na youtubowym kanale włoskiej marki La Sportiva pojawił się wczoraj filmowy portret Federiki Mingolli. Produkcja pt. “Un Nuovo Mattino - A new morning” przedstawia ewolucję turynki z młodej zawodniczki w jedną z najlepiej wspinających się kobiet na świecie.
Filmowa historia pierwszego od dwóch dekad roku, w którym Stefano Ghisolfi nie wystartował (z dość oczywistych przyczyn) w żadnych zawodach. Włoch miał więc mnóstwo wolnego czasu na trudne projekty w skałach, a tych w jego rodzimym Arco nie brakowało...
Były zdobywca Pucharu Świata w boulderingu, Austriak Kilian Fischhuber, i jego partnerzy wspinaczkowi obrali sobie za cel jedno z najbardziej niedostępnych miejsc na świecie - Syberię. Ich ambicją było zostanie pierwszymi ludźmi, którzy wespną się na tamtejsze wspaniałe formacje skalne, które zaledwie kilka lat wcześniej zostały przypadkowo odkryte. Teraz możemy obejrzeć świetną produkcję z tej wyprawy.
Środowisko górskie wreszcie doczekało się dedykowanej platformy, którą wypełnią filmy realizowane w najróżniejszych górskich masywach na całym świecie. Wśród dostępnych pod adresem www.filmygorskie.pl pozycji nie zabraknie też tych podróżniczych czy wręcz przygodowych, a wydarzeniem otwierającym działalność platformy będzie edycja online Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju.
22 lipca 2018 roku Andrzej Bargiel zadziwił świat, wspinając się bez wspomagania dodatkowym tlenem na najtrudniejszy ośmiotysięcznik na Ziemi, górę K2 (8611 m n.p.m.), a następnie zjeżdżając ze szczytu na nartach. Równo dwa lata od niesamowitego wyczynu Polaka możemy zobaczyć kulisy słynnej wyprawy w trwającym 65 minut filmie "K2: Pierwszy zjazd". Dokument od 22 lipca 2020 roku dostępny jest do obejrzenia na stronie redbull.pl/k2 i w bezpłatnej aplikacji Red Bull TV.
Na świecie jest tylko 5 kobiet, które mogą pochwalić się przejściem drogi o trudności 9a+. Do tego grona należy Anak Verhoeven - swego czasu wicemistrzyni świata w prowadzeniu. 23-letnia Belgijka zeszłej jesieni poprowadziła legendarną Joe Mama w Olianie - tym samym ten wytrzymałościowy, skalny maraton autorstwa Joe Kindera zyskał pierwsze kobiece powtórzenie. Teraz możemy podejrzeć na filmie jak wyglądała praca nad drogą oraz zapoznać się z urodą najtrudniejszych przechwytów. Wszystko okraszone narracją Anak, dla której była to już druga droga w tym stopniu (w 2017 r. pononała Sweet Neuf w Vercors).
Tigraj w Etiopii ze swoją bogatą historią związaną ze wspinaniem od zawsze był miejscem, w którym niemalże za każdym skalnym załomem czeka na odkrycie skrawek innego świata. Kapłani i wierni od IV wieku n.e. zdobywali skalne wieże i klify, wykuwając w nich kościoły i inne miejsca kultu, które przyciągają pielgrzymów do dziś.
Andy kojarzą nam się przede wszystkim z ambitnymi, wysokogórskimi celami. Tymczasem - jak pokazuje najnowsza filmowa produkcja ze stajni The North Face - mogą być również rajem dla wspinaczy z zacięciem ekiperskim, szukających mało wyeksplorowanych ścian, trudno dostępnych, a jednocześnie naprawdę spektakularnych widokowo. Doborowy team TNF w składzie Emily Harrington, Nina Williams, Matty Hong i Jacopo Larcher spędziła 6 tygodni w peruwiańskim rejonie Pitumarca. Efekt? Kilkanaście nowych dróg, w tym naprawdę trudne propozycje, a wszystko uwiecznione na filmie, zrealizowanym - jak przystało na producenta - z należytym rozmachem i ponadprzeciętną estetyką. ;-)
Zaraz po otwarciu granic Jakob Schubert udał się do słynnego szwajcarskiego magicznego lasu, by w tamtejszym granicie sprawdzić wykutą w trakcie lokcdownu formę. W ciągu zaledwie dwóch dni Austriak zapisał na swoim koncie tyle klasyków o jakich większość wspinaczy mogłaby jedynie pomarzyć w całej karierze. Posypały się świetne przejscia, a smaczku dodaje że część padła flashem! A gdyby ktoś nie dowierzał, wszystko zostało udokumentowane na filmie...
O tym, jak wymagające bywa wspinanie w rysach typu off-width (czyli takich, które są zbyt szerokie by klinować w nich ręce, a jednocześnie zbyt wąskie by dało się w nich poruszać jak w kominie), przekonał się na własnej skórze Adam Ondra podczas ubiegłorocznej wycieczki do Indian Creek. Czech stoczył prawdziwą batalię na drodze "Belly Full of Bad Berries" 8a (5.13b), o której teraz opowiada na filmie. Bonusowo dostajemy od Adama kompleksowy poradnik poruszania się w tej osobliwej formacji skalnej. ;-)
Kilka dni temu 19-letnia Laura Rogora jako pierwsza Włoszka i piąta kobieta na świecie pokonała drogę o trudności 9a+ - Pure Dreaming Plus, autorstwa samego Adama Ondry. Było to jednocześnie pierwsze powtórzenie tego 50-metrowego pasażu, forsującego imponujące przewieszenie sektora Massone. Na kanale EpicTV Italia pojawił się już pierwszy film z przejścia Włoszki. Ruchy wyglądają imponująco, ale jeszcze bardziej zaimponowała nam nienaganna technika i niewiarygodna forma Laury! Zobaczcie zresztą sami...
Przymusowe kwarantannowe zamknięcie nie oszczędziło żadnego z czołowych wspinaczy. Nie inaczej rzecz miała się z Jakobem Schubertem, który przez ponad 40 dni trenował w swoim domu w Innsbrucku, by następnie po zluzowaniu obostrzeń ruszyć w rodzime skalne rejony. Trzeba przyznać, że na brak ambitnych wyzwań w Tyrolu były mistrz świata w prowadzeniu nie mógł narzekać. ;-)
„Ściana cieni” – najnowszy film Elizy Kubarskiej i Moniki Braid, powalczy o nagrodę główną na największym festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce: Millennium Docs Against Gravity, który odbędzie się we wrześniu.
Iker Pou, Eneko Pou, Ben Lepesant i Hansjörg Auer w akcji, podczas wyprawy na Ziemię Baffina w 2012 roku.
Evolution to opowieść o wspinaczkowej przemianie jednej z najbardziej utytułowanych zawodniczek w historii boulderingu. Z zawodów Pucaru Świata na wielkie ściany i trudne wielowyciągówki. Poznaj pełną pasji historię na www.salewa.com/anna-stoehr-evolution.
W kolejnej serii porad dotyczących domowych treningów dla wspinaczy, trener austriackiej kadry narodowej Paweł Draga prezentuje ćwiczenia aktywujące mięśnie pośladkowe. Przy każdym ćwiczeniu znajdziecie informacje systematyzujące trening – liczbę ćwiczeń w serii, powtórzeń oraz czas odpoczynku.