facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Tylko w GÓRACH Nie przegap

Kup prenumeratę GÓR - odbierz plecak!

Wielkimi krokami zbliża się Krakowski Festiwal Górski. Oczywiście nie mogło by na nim zabraknąć stoiska magazynu GÓRY. I jak zwykle będziecie mogli na nim znaleść mnóstwo atrakcji i promocji. Jednym z nich będzie możliwość promocyjnego zamówienia prenumeraty magazynu GÓRY na cały rok 2018. Do każdej zakupionej na KFG prenumeraty dodajemy świetny i sprawdzony plecak marki Salewa!

 
 
 

W najnowszych GÓRACH: Ermanno Salvaterra - KOCHANEK CERRO TORRE

Ermanno Salvaterra ma na koncie wiele wypraw w różne zakątki świata – na Ziemię Baffina, Alaskę czy w Himalaje – ale niemal każdemu miłośnikowi alpinizmu kojarzy się z jednym rejonem: Patagonią.

 
 
 

W specjalnym numerze GÓR: MAREK HOLEČEK - wytrwałość i satysfakcja

Jest współautorem dróg o skrajnych trudnościach na bardzo wielu szczytach świata, a już na początku grudnia tego roku będziemy mogli poznać go osobiście na Krakowskim Festiwalu Górskim. Poznajcie Marka Holečka!

 
 
 

Specjalny, zimowy numer GÓR już w sklepach, a w nim Ines Papert!

Ines Papert potrafi zaskakiwać i nie brakuje jej w tym wszechstronności! Oprócz dokonań drytoolowych wspaniale radzi sobie na drogach sportowych, a także w śniegach i zawieruchach Himalajów, Islandii, Szwecji czy Norwegii. W nowym numerze GÓR sylwetka mistrzyni.

 
 
 

Nowe GÓRY już jutro, a w nich Lhotse zimą Krzysztofa Wielickiego!

W najnowszym, specjalnym numerze gór: Dzień z życia Krzysztofa Wielickiego.  A konkretnie ów pamiętny dzień 31 grudnia 1988 r., kiedy polski himalaista samotnie dokonał pierwszego zimowego wejścia na Lhotse.

 
 
 

Kinga Baranowska - Lekcja pokory na Nanga Parbat

Nanga Parbat 8125 m n.p.m., ośmiotysięcznik położony w najdalej na zachód wysuniętej części Himalajów, w Pakistanie. Lokalni mieszkańcy nazywają go „Nagą Górą”, gdyż wyłania się samotnie pośród zielonych łąk jak lodowa piramida.

 
 
 

W zimowym numerze GÓR: mroźna północ Finlandii

Zjazd w Dolinę Tany jest bardzo stromy. Chcąc ominąć wystające kamienie, zbyt gwałtownie zwolniłam, pulka wykorzystała to, żeby mnie wyprzedzić i chwilę potem leżałam w lesie. Niedługo, bo wystraszył mnie nadjeżdżający skuter. Udało mi się szczęśliwie ściągnąć ładunek ze szlaku, a potem wypiąć się i wstać, ale już nie zjechać. Było zbyt stromo, zbyt wąsko.

 
 
 

Arwa Tower - uderzenie błyskawicy

Położony pomiędzy dwoma grzbietami górskimi szczyt jest prawie niewidoczny z doliny, prowadzącej w kierunku Arwa Spire i przełęczy Kalindi. Zdjęcia, które przywiózł ze sobą Mick Fowler obiegły cały świat. 

 
 
 

W zimowym numerze GÓR: skiturowy trawers Tatr Wysokich

Kilkudniowe tury w wysokogórskim terenie, połączone z niespiesznym przemieszczaniem się od schroniska do schroniska, zazwyczaj kojarzą się z wyjazdem w Alpy. Jednak równie piękną przygodę można przeżyć w Tatrach! 

 
 
 

Meksyk - Zjazd z Gwiaździstej Góry

Na narty do Meksyku? Brzmi dziwnie. Tym bardziej, jeżeli wyrusza się z zaśnieżonego Zakopanego. Cel był jednak kuszący – pierwszy polski zjazd narciarski z Pico de Orizaba (5640 m n.p.m.), najwyzszego wulkanu Ameryki Północnej.

 
 
 

Zagraniczne przewodniki wspinaczkowe tylko u nas!

Arco, Finale Climbing, Marmolada, Dolmity, Sul confine oraz wiele innych przewodników wspinaczkowych jest u nas dostępnych. Zagraniczne książki są pełne topo, zdjęć oraz opisów napisanych w większości w języku angielskim. 

 
 
 
 
 

GÓRSKI DOM BEZ KULTURY – na koniec – historia obrazkowa

20 października na profilu Górski Dom Kultury pojawiło się widoczne poniżej zdjęcie. Po obrazkach z paragrafami i megafonami administratorzy postanowili udostępnić ilustrację zachęcającą do lewatywy. Jest to doprawdy trafny wybór, ponieważ treści zamieszczane na tym profilu od dawna przywoływały takie właśnie skojarzenia. Proponujemy GDK ustawienie widocznego kadru jako zdjęcie profilowego – pasuje jak ulał. Przyjrzymy się jednak fragmentowi komentarza do niego: „Uwaga: kasujemy posty, blokujemy interlokutorów […]”. Co skłoniło Górski Dom Kultury do jawnego przyznania się do chwytów, które po kryjomu stosuje od dawna (równocześnie sugerując takie praktyki i zarzucając tchórzostwo tym, którzy wcale się do nich nie uciekają). Prześledźmy tę historię.

 
 
 

Moja Gra o tron - Wojciech Kurtyka

Wojtek Kurtyka został poproszony o napisanie tekstu promującego jego biografię – Sztukę wolności autorstwa Bernadette McDonald. Zwierz nie byłby jednak sobą, gdyby podszedł do tego zadania w konwencjonalny sposób. Przeczytajcie jego wersję Gry o tron.

 
 
 

Klasyki Jury - NIENASYCENIE VI.4+/5, Dupa Słonia

Przedstawiamy kolejny film z naszej serii Klasyki Jury. Przechwyty prezentuje Aleksander Olszok.

 
 
 

GÓRSKI DOM (BEZ) KULTURY – apel wydawców, redakcji i organizatorów festiwali górskich

Poniższy tekst nie powstałby, gdyby na horyzoncie naszej górskiej publicystyki nie pojawiło się groźne zjawisko, które najbardziej panoszy się na prowadzonym na Facebooku blogu Górski Dom Kultury. Siła napędowa tego medium, Beata Słama, od około dwudziestu lat znana jest jako recenzentka górskich książek, zawodowo zajmując się także redakcją. Wnikliwi czytelnicy środowiskowych czasopism i portali wiedzą, że Beata Słama w swoich tekstach zazwyczaj koncentruje się na ewentualnych błędach czy niedociągnięciach, konsekwentnie spychając na dalszy plan dobre strony omawianych pozycji lub wydarzeń. Od czasu, gdy dysponuje „własnym miejscem w sieci”, stosowanie przez nią tej metody osiągnęło niespotykaną skalę, poszerzył się również repertuar nieczystych chwytów wykorzystywanych przez recenzentkę.

 
 
 

VI.5: Epitafium Nowej Fali

Historia stopnia VI.5 w skałkach - tekst Piotra Korczaka sprzed wielu lat... Magazyn GÓRY

 
 
 

15 wyjątkowych miejsc w Beskidach i Pieninach, które powinien odwiedzić każdy miłośnik fotografii. Część 1/3

Karpaty są wyjątkowymi górami z różnorodnością krajobrazową przypominającą Alpy. Rzadko jednak osiągają wysokość 2500 m n.n.p. Ciągną się blisko 1500-kilometrowym łukiem przez terytorium ośmiu państw (Austria, Czechy, Słowacja, Węgry, Polska, Ukraina, Rumunia, Serbia), stanowiąc gratkę dla niejednego podróżnika. Osobiście uważam, że polskie Karpaty są najpiękniejszym regionem naszego kraju. Przez lata wędrowałem z namiotem górskimi szlakami, co pozwoliło mi doskonale poznać teren. Tu właśnie stawiałem pierwsze kroki nie tylko w życiu, ale również w fotografii. Mimo tego, że spora liczba ludzi najbardziej ceni sobie Tatry lub Bieszczady, chciałem skupić się na trochę mniej znanych, jednak równie pięknych regionach polskich Karpat jakimi są Beskidy. 

 
 
 

Wycie kojota

South Seas zaczęła mówić do mnie wbrew kawiarnianym poradom i rekomendacjom. Jakoś tak sama z siebie prosiła się o przejście swoją długością, dzikością linii i przewieszeniem.

 
 
 

Zachodni Filar Jannu – pokonywanie siebie

Wraz z upływem czasu zaczynasz rozumieć, że nie ma żadnych granic. Wszystkie one są tylko wytworem naszego umysłu. Dokonywany wybór pozostaje w nas i od niego zależy cała nasza przyszłość.

 
 
 
 
...
27
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com