facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2017-11-28
 

W najnowszych GÓRACH: Ermanno Salvaterra - KOCHANEK CERRO TORRE

Ermanno Salvaterra ma na koncie wiele wypraw w różne zakątki świata – na Ziemię Baffina, Alaskę czy w Himalaje – ale niemal każdemu miłośnikowi alpinizmu kojarzy się z jednym rejonem: Patagonią.

Nic dziwnego, Włoch wielokrotnie zapisał się na kartach historii eksploracji najważniejszych patagońskich ikon. Przede wszystkim masywu Cerro Torre, ale także Fitz Roya i Torres del Paine. Rolando Garibotti nazwał go w swoim słynnym przewodniku Patagonia Vertical „najbardziej oddanym i zaangażowanym kochankiem, jakiego kiedykolwiek miała Cerro Torre”. W artykule opiszemy krótko wybrane wspinaczki z przebogatego wykazu przejść Ermanno, koncentrując się na jego romansach z patagońską „górą gór”.


Ermanno Salvaterra w swoim żywiole; fot. arch. E. SalvaterraErmanno Salvaterra w swoim żywiole; fot. arch. E. Salvaterra


PATAGONIA – PIERWSZE ZALOTY


Pierwszy raz Ermanno zjawił się pod Cerro Torre w 1982 roku. Miał wtedy 27 lat, był przewodnikiem górskim i latem prowadził schronisko, a zimą pracował jako instruktor narciarski. Najczęściej wspinał się w Dolomitach, ale równie chętnie testował swoje umiejętności na granitowo-lodowych ścianach Alp. W wypadzie za ocean towarzyszył mu o rok starszy Elio Orlandi, który w przyszłości miał stać się jednym z jego stałych partnerów wspinaczkowych. Próba dwójkowego zespołu na Drodze Przez Kompresor zakończyła się wycofem po pokonaniu słynnego trawersu w połowie linii. Nic dziwnego: Włosi prawie nie znali opisu i wspinali się cały czas w skorupach, a ich wyposażenie pozostawiało wiele do życzenia.

Pełny tekst traktujący o dokonaniach niesamowitego Ermanno przeczytasz w najnowszym numerze magazynu Góry (258)

Magazyn GÓRY dostępny jest każdym z ponad 220 salonów prasowych sieci Empik w Polsce, ma też zagwarantowaną stałą obecność na półkach, co oznacza, że po wyprzedaniu wszystkich egzemplarzy jego stan jest uzupełniany. Zapewnia to możliwość zakupu magazynu GÓRY w dowolnym momencie jego dwumiesięcznego okresu sprzedaży. Poza salonami sieci Empik GÓRY dostępne są również w wybranych salonach prasowych Inmedio, Relay, Ruch i Kolporter.
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-15
Tylko w GÓRACH
 

Biała odwaga – artystyczna fantazja i wspinaczkowy autentyzm

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-10
Tylko w GÓRACH
 

Albania – cash only country

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-08
Tylko w GÓRACH
 

Zimowy bigwall na Alasce

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-24
Tylko w GÓRACH
 

Krzychu

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-20
Tylko w GÓRACH
 

Album z Krzykaczem

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com