facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Tylko w GÓRACH Nie przegap

W najnowszych GÓRACH (265): "Dżabal Tubkal - wysoko nad Afryką"

"Dżabal Tubkal (4167 m) często uważany jest za jeden z łatwiejszych do zdobycia czterotysięczników. Najwyższy szczyt gór Atlas, a zarazem najwyższy punkt w północnej Afryce kusi tysiące turystów z całego świata – w tym coraz większą liczbę Polaków – klimatem, różnorodnością barw oraz niesamowitymi widokami. Tymczasem góra ta może okazać się bardzo niebezpieczna i trudna do osiągnięcia – problemy wiążą się głównie z chorobą wysokościową, ale też z szybko zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi, szczególnie w okresie zimowym."

 
 
 

Skitouring - jak zacząć? Podpowiada Wojciech Szatkowski

Skitouring słusznie zyskuje ostatnimi czasy na popularności - to wspaniała zimowa aktywność, którą można uprawiać w polskich górach od stycznia aż do kwietnia. Wojciech Szatkowski, jeden z autorów wyjątkowego przewodnika skitourowego, radzi, jak rozpocząć swoją przygodę z turystyką narciarską, podpowiada najlepsze trasy na początek i dzieli się swoimi patentami na udaną wycieczkę w śniegu.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (265): "Wspinanie w Omanie"

"Słabo jeszcze znany na wspinaczkowej mapie świata Oman z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Zachwyca scenerią i zjednuje niezwykłą serdecznością mieszkańców, co w połączeniu z egzotyczną aurą Orientu sprawia, że zimą jest to wymarzone miejsce na ucieczkę od europejskich mrozów. Majestatyczne góry, zjawiskowe jaskinie, spektakularne kaniony, ciepłe morze, magiczna pustynia, no i oczywiście wyjątkowe skały. Tutaj nie można się nudzić."

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (265): "10 tras skiturowych w polskich górach"

Dziesięć propozycji na skiturowe wycieczki w polskich górach? Nic łatwiejszego – wystarczy odwiedzić zawsze bliski sercu Beskid Niski, wyniosłą Śnieżkę w Karkonoszach, lesiste Gorce, tajemnicze Bieszczady i skaliste Tatry. Bo wielka przygoda czeka tuż za progiem domu. W jej poszukiwaniu nie trzeba jechać w dalekie Alpy, Kaukaz czy Himalaje. Czasami wystarczy dać się jej uwieść, wiedząc, że jest tuż-tuż. Na wyciągnięcie ręki.

 
 
 

Krzysztof Wielicki komentuje zimową wyprawę Alexa Txikona na K2

Pierwsze zimowe wejście na K2 to niejedyne górskie wyzwanie dostępne dla współczesnych alpinistów. Z pewnością jednak bardzo mocno oddziałuje ono na wyobraźnię zarówno potencjalnych zdobywców góry, jak i wszystkich śledzących ich poczynania. Z racji historycznych dokonań Polaków w górach najwyższych, wielu liczy na to, że to nasi rodacy jako pierwsi staną na szczycie K2 zimą. W tym sezonie, mimo że dwójka naszych weźmie udział w wyprawie, której celem jest słynny ośmiotysięcznik, niestety, nie ma na to wielkich szans. Paweł Dunaj i Marek Klonowski będą jedynie wspierać lidera tegorocznej wyprawy - Alexa Txikona, który jest mocnym kandydatem na pierwszego zimowego zdobywcę K2.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (265): "Feel free w rejonie Aletsch"

Nic dziwnego, że w celu promowania Aletsch Arena Szwajcarzy wymyślili slogan „Feel free”. Co najmniej kilka czynników sprawia, że na skiturowca, narciarza czy turystę, który zawita w ten rejon, spływa błogi spokój i poczucie wolności. Może on tu zapomnieć na przykład o samochodzie, który zostawia w dolinach. Wbrew pozorom zerwanie więzi z automobilem, który jest nam niezbędny w gonitwie dnia codziennego, sprawia, że automatycznie wrzucamy na luz. Ponadto atmosfera w 3 miniośrodkach składających się na opisywany kompleks – Fiescheralp, Bettmeralp i Riederalp – jest wyjątkowa. Zawieszone wysoko nad dnem Doliny Rodanu, dają możliwość oglądania zarówno wschodów, jak i zachodów słońca oraz podziwiania absolutnie wyjątkowej panoramy. Wreszcie: w pozytywnych wibracjach tego rejonu jest coś, co sprawia, że wracamy w doliny z nową energią. Być może jej źródłem jest gigantyczny lodowiec Aletsch, więc od niego zaczniemy naszą opowieść.

 
 
 

Hazel Findlay radzi jak zwiększyć skuteczność wspinaczki OS i RP

Wysoka skuteczność jest bardzo ważna podczas wspinaczki w każdym stylu. Hazel Findlay - specjalistka od trudnych dróg i treningu mentalnego podpowiada, w jaki sposób można łatwo tę skuteczność zwiększyć.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (265): "Patryk Różecki i Dawid Sysak na Grenladii"

Na przełomie lipca i sierpnia zespół powtórzył drogę War And Poetry (5.12c, 1000 m, 30 wyciągów) na turni Ulamertorsuaq, uklasycznił drogę Ekstra Lagret (5.12+, 600 m, 17 wyciągów) na ścianie Nalumasortoq i poprowadził własną drogę Hanging Bus (5.11+, 400 m, 12 wyciągów). Po krótkich wahaniach dali się namówić na rozmowę.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (265): "Karolina Ośka i Michał Czech - Złoty Granit Grand Capucina"

O jednym z pierwszych powtórzeń drogi L'Or Du Temps 7c+ na Grand Capucin, na łamach nowego numeru GÓR opowiada Michał Czech.

 
 
 

Aconcagua 6962 m n.p.m. - Ryszard Pawłowski prowadzi na szczyt

Aconcagua - 6962 m n.p.m. Góra paradoksów. Łatwa technicznie, ale niezwykle trudna do zdobycia ze względu m.in. na kapryśne warunki atmosferyczne panujące na jej zboczach. Ryszard Pawłowski - gospodarz naszej serii na GÓRY TV o górach wysokich, był na szczycie już ponad 30 razy i w najnowszym odcinku dzieli się swoją ogromną wiedzą o najwyższej górze Ameryki Południowej. Opowiada o logistyce, aklimatyzacji, niezbędnym sprzęcie i umiejętnościach, a także z właściwą sobie swadą zachęca do odwiedzenia przepięknego rejonu jakim są Andy Południowe. Miłego oglądania!

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (265): "Piotr Schab - 4x9a+ w sezonie"

O niezwykle udanym sezonie i niesłabnącej motywacji do rozwoju z jednym z bardziej utalentowanych wspinaczy w Europie, Piotrkiem Schabem, rozmawia Mateusz Haładaj.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (265): "Innsbruck 2018 - Mistrzostwa na miarę olimpijskich aspiracji"

Od 1993 roku, gdy stolica Tyrolu gościła po raz ostatni najlepszych wspinaczy globu, minęło ćwierć wieku. Dla tak młodego sportu to cała epoka, w trakcie której wiele się zmieniło.

 
 
 

Sposób Paula McSorleya na zmarznięte dłonie podczas zimowej wspinaczki

Paul McSorley to świetny kanadyjski wspinacz, który ma na swoim koncie wiele nowych dróg w Patagonii i Górach Skalistych Kanady. Kanadyjczyk to typowy „all-arounder” - świetnie czuje się w skale, lodzie i mikście. W naszym cyklu ProTipów, w którym prezentujemy porady techniczne znanych wspinaczy, Paul pokazał, jakich rękawic używa do wspinaczki lodowej i kiedy je zmienia, aby nie przemrozić rąk i mieć świetne czucie dziaby. 

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (265): "Ola Rudzińska - Czas Mistrzyni"

24-letnia Aleksandra Rudzińska (KW Kotłownia) zdobyła we wrześniu w Innsbrucku tytuł Mistrzyni Świata we wspinaczce sportowej na czas. To pierwsze złoto dla Polek w tej konkurencji. Warto dodać, że na drugim miejscu podium stanęła Anna Brożek (AZS PWSZ Tarnów). Z Olą na łamach 265 numeru GÓR rozmawia Andrzej Mirek.

 
 
 

"Pierwsi i ostatni na stoku"

Ratownicy górscy w Ameryce Północnej to wyjątkowa grupa zawodowa – wykonują pracę swoich marzeń, a jednocześnie ogromnie poświęcają się i ryzykują każdego dnia. Łączy ich przede wszystkim pasja, która pozwala wytrwać wielogodzinne patrole i podjąć ogromną odpowiedzialność za życie narciarzy bawiących się na wielokilometrowych trasach. 

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (264): "Demawend - góry w Iranie"

Myśląc o Iranie, większość Polaków widzi oczami wyobraźni pustynię z szybami naftowymi i meczetami, gdzie w drżącym od gorąca powietrzu surowy żywot wiodą ajatollahowie i kobiety w czerni. Do świadomości wielu z nas z trudem przebija się informacja, że w Iranie są góry. I to jakie! Jest też wszystko, co się z nimi wiąże: wspinacze, schroniska, przewodnicy. Jednak struktura tej otoczki zorganizowana jest zupełnie inaczej niż u nas.

 
 
 

Najlepsze górskie świąteczne prezenty!

Występowanie w roli Świętego Mikołaja to duża przyjemność, pod warunkiem, że wręczane prezenty są trafione. Wraz z Michałem Kuleszą, który na co dzień pracuje w krakowskim Polarsporcie, przygotowaliśmy dla Was mnóstwo pomysłów na prezenty dla wspinaczy, skiturowców, a także tych, którzy po prostu lubią spakować plecak i urwać się z nim gdzieś na dłużej.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (264): "Piękne widoki na zimę: Reglowe wzgórza u stóp Tatr"

Zima ma swoje prawa. Czas naostrzyć narty i wyższe partie gór zostawić na skitury, a biegową aktywność przenieść w rejony, które o innej porze roku mogą wydawać się mniej atrakcyjne. Zapraszam na przepiękną wycieczkę po reglowych wzgórzach Tatrach Zachodnich. To doskonała opcja na dni, gdy wyżej leży zbyt dużo śniegu i panuje zagrożenie lawinowe.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (264): Justyna Kowalczyk

Ikona polskiego sportu. Już od dawna nic nie musi, a wszystko może. Góry były dla niej naturalnym miejscem treningu, a szybko stały się prawdziwą pasją. Na razie praca z kadrą naszych narciarskich biegaczek nie daje jej szans na pełną realizację górskich planów. Mimo to systematycznie poznaje pozaszlakowe Tatry. W tym roku zrobiła także pierwszy krok w kierunku gór wysokich – stanęła na szczycie Kilimandżaro. Z Justyną Kowalczyk na łamach nowego, 264 numeru GÓR rozmawialiśmy o tym, jak złapała górskiego bakcyla oraz na ile jej wydolność i siła z tras narciarskich przekłada się na zdobywanie górskich szczytów i sprawność wspinaczkową. Zapytaliśmy także o kolejne górskie plany i czy ma ochotę na rywalizację na górskich szlakach.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (264): "Dolina Pitztal"

Pierwsze skojarzenia związane z Pitztal? Połowa marca 2012 roku, upalny dzień w białej jeszcze dolinie, desperackie, choć udane poszukiwania papierowego przewodnika wspinaczkowego i próby znalezienia wejścia do Taschachschlucht.

 
 
 
 
1
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2019 Goryonline.com