facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

W zimowym numerze GÓR: mroźna północ Finlandii

Zjazd w Dolinę Tany jest bardzo stromy. Chcąc ominąć wystające kamienie, zbyt gwałtownie zwolniłam, pulka wykorzystała to, żeby mnie wyprzedzić i chwilę potem leżałam w lesie. Niedługo, bo wystraszył mnie nadjeżdżający skuter. Udało mi się szczęśliwie ściągnąć ładunek ze szlaku, a potem wypiąć się i wstać, ale już nie zjechać. Było zbyt stromo, zbyt wąsko.

 

fot. Katarzyna Nizinkiewicz

 

W kolejnym odcinku z cyklu „góry, gdzie pieniądze są zbędne” mamy możliwość przekonania się, jakim wyzwaniem jest przemierzanie zimą na nartach północnych rejonów Finlandii. Mróz do -35 stopni, wielkie odludne przestrzenie i przeszkadzające podczas zjazdów sanki ze sprzętem.

 

Nad Näätämöjoki unosiła się mgła, a nas zaczął nadgryzać mróz. Nie wiedzieliśmy, jaka jest temperatura i dopiero po dwóch dniach dowiedzieliśmy się, że –35°C. Nieświadomi, postanowiliśmy wędrować nocą, żeby nadrobić stracony czas. Prawdziwa ciemność, jak to w Arktyce, przyszła dopiero po kilku godzinach. Moja latarka natychmiast padła. Tak, jakby światło, które rzuciłam na mapę, wylało się z jakiegoś naczynia do dna. Nie było księżyca, świeciła nam tylko zorza. Szliśmy szlakiem skuterowym, ubitym i dobrze widocznym. Według mapy powinny być przy nim wiaty, ale przegapiliśmy je. Było mi tam bardzo trudno, upiornie zimno, upiornie ciemno, widziałam tylko to, na co popatrzył José – niezmordowany, nakręcony i niechętny do rozbijania biwaku, zdecydowany odnaleźć wiaty.

 

Na dalszą część relacji zapraszamy do zimowego wydania magazynu GÓRY (258).

 

 

fot. Katarzyna Nizinkiewicz


 

***

 

Magazyn GÓRY dostępny jest każdym z ponad 220 salonów prasowych sieci Empik w Polsce, ma też zagwarantowaną stałą obecność na półkach, co oznacza, że po wyprzedaniu wszystkich egzemplarzy jego stan jest uzupełniany. Zapewnia to możliwość zakupu magazynu GÓRY w dowolnym momencie jego dwumiesięcznego okresu sprzedaży. Poza salonami sieci Empik GÓRY dostępne są również w wybranych salonach prasowych Inmedio, Relay, Ruch i Kolporter.

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-11-29
Tylko w GÓRACH
 

Film „Broad Peak” okiem Krzysztofa Wielickiego

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-28
Tylko w GÓRACH
 

Zimowy Broad Peak – historia niedopowiedzenia

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-21
Tylko w GÓRACH
 

Wspinaczkowy harlequin

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-16
Tylko w GÓRACH
 

Via ferraty żelazna droga – część 2

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-10
Tylko w GÓRACH
 

Zygzakiem przez Picos De Europa

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com