facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2017-10-02
 

15 wyjątkowych miejsc w Beskidach i Pieninach, które powinien odwiedzić każdy miłośnik fotografii. Część 1/3

 

Karpaty są wyjątkowymi górami z różnorodnością krajobrazową przypominającą Alpy. Rzadko jednak osiągają wysokość 2500 m n.n.p. Ciągną się blisko 1500-kilometrowym łukiem przez terytorium ośmiu państw (Austria, Czechy, Słowacja, Węgry, Polska, Ukraina, Rumunia, Serbia), stanowiąc gratkę dla niejednego podróżnika. Osobiście uważam, że polskie Karpaty są najpiękniejszym regionem naszego kraju. Przez lata wędrowałem z namiotem górskimi szlakami, co pozwoliło mi doskonale poznać teren. Tu właśnie stawiałem pierwsze kroki nie tylko w życiu, ale również w fotografii. Mimo tego, że spora liczba ludzi najbardziej ceni sobie Tatry lub Bieszczady, chciałem skupić się na trochę mniej znanych, jednak równie pięknych regionach polskich Karpat jakimi są Beskidy. W tę bajeczną podróż zaprasza państwa Wiktor Baron http://baronphotography.eu/

1. Wierchomla – Beskid Sądecki


Wierchomla – niewielka, malowniczo położona miejscowość, która przyciąga nie tylko entuzjastów przepięknych widoków, ale też miłośników sportów zimowych. Każdą porą roku możemy tu odpocząć od zgiełku wielkiego miasta, czy to korzystając z bogatej oferty jednego z najlepszych ośrodków narciarskich w polskich Beskidach, czy też podziwiając panoramę Beskidu Sądeckiego i Tatr z bacówki PTTK nad Wierchomlą. Dla pasjonatów górskich spacerów, do bacówki najłatwiej dostać się czarnym szlakiem prowadzącym z Wierchomli Małej lub też czerwonym szlakiem od Jaworzyny Krynickiej, na którą dla ułatwienia możemy wjechać kolejką gondolową, kierując się następnie w jej stronę niebieskim szlakiem. Możliwości dotarcia do polany nad Wierchomlą jest wiele, gdyż w okolicy krzyżuje się kilka szlaków turystycznych. Miejsce polecam w szczególności jesienią i zimą na zachody słońca, ponieważ wtedy bardzo często możemy trafić na dobrą przejrzystość, co jest kluczowe przy fotografii krajobrazowej.

 


 

2. Kaskady Rodła – Beskid Śląski


Dla każdego miłośnika kadrów uwieczniających wodospady, zdecydowanie nie zabraknie interesujących miejsc w Beskidach. Idealnym przykładem są tu Kaskady Rodła, które znajdują się w strefie źródliskowej królowej polskich rzek – Wisły. Co interesujące, doliny Czarnej i Białej Wisełki, na których znajdują się Kaskady, jako jedyne spośród górskich odcinków Wisły zachowały swój naturalny charakter. Cały odcinek poniżej jeziora Czerniańskiego uregulowany został betonowymi progami. Miejsce to warto odwiedzić wczesnym popołudniem, kiedy promienie słoneczne będą przedzierały się pomiędzy drzewami. Najprościej dostać się tutaj niebieskim szlakiem prowadzącym wzdłuż malowniczej doliny Białej Wisełki w Wiśle. Po około godzinnym, niezbyt wymagającym spacerze jesteśmy na miejscu. Bardziej wytrwali piechurzy mogą wybrać się dalej niebieskim szlakiem na Baranią Górę, skąd z wieży widokowej możemy fotografować zachody słońca.

 

 

 

3. Pilsko – Beskid Żywiecki


Najpopularniejszym ze szczytów Beskidu Żywieckiego jest Babia Góra. Mimo, iż rozciągająca się z niej panorama jest niezaprzeczalnie piękna, odstraszają mnie tłumy turystów i tysiące identycznych kadrów. Szczerze powiedziawszy, w górach szukam spokoju i kontaktu z naturą, co pozwala mi na ładowanie baterii na kolejne dni. Nie umniejszając królowej polskich Beskidów, uważam, że dużo ciekawszym miejscem pod względem fotograficznym jest Pilsko. Szczyt jest idealnym miejscem zarówno na wschody, jak i zachody słońca. Niejednokrotnie zdarzyło mi się fotografować stąd wieloplanowe przestrzenie Beskidu Żywieckiego popołudniową porą, czy też majestatyczną Babią Górę rysującą się na tle czerwonego nieba o poranku. Osobiście, najbardziej lubię nocleg „pod chmurką” lub w namiocie, jednak poło godziny od szczytu znajduje się schronisko PTTK na Hali Miziowej. Najprostszym sposobem dotarcia na górę jest wjazd wyciągiem krzesełkowym z Korbielowa na Halę Miziową. Można tam również dotrzeć czerwonym szlakiem z Przełęczy Glinne. Dłuższą i bardziej wymagającą trasą jest jednak czerwony szlak z Węgierskiej Górki, gdzie wędrówkę możemy podzielićna dwa etapy z noclegiem w Schronisku PTTK na Rysiance. Okolice schroniska również obfitują w przepiękne miejsca do fotografowania - Hala Rysianka, Hala Pawlusia i Hala Łyśniowska.

 

 

 

4. Kaskada Kamienicy – Gorce/ Beskid Wyspowy


Beskid Wyspowy i Gorce oddzielone są doliną Kamienicy, która w swoim górnym biegu uważana jest na jedną z najdzikszych rzek górskich w Polsce. Jej źródła znajdują się na wschodnich stokach Turbacza – najwyższego szczytu Gorców. Mimo tego, że na wysokości miejscowości Rzeki, w dolinę wkrada się droga wojewódzka nr 968, można znaleźć tam wiele malowniczych fragmentów nadających się do fotografowania. Jednym, a zarazem najciekawszym miejscem dla amatorów fotografii, jest kaskada zlokalizowana zaraz nad pierwszym mostem na Kamienicy (od strony Mszany Dolnej). Z mostu widok na wodospady jest bardzo ciekawy, jednak dla bardziej interesujących zdjęć polecam zejść do poziomu wody. Trzeba jednak zachować szczególną ostrożność, gdyż kamienie ułożone wzdłuż rzeki są niezwykle śliskie.

 

 

 

5. Mogielica – Beskid Wyspowy


Najwyższym szczytem w Beskidzie Wyspowym jest Mogielica. Na wierzchołku znajduje się wieża obserwacyjna, z której rozciąga się przepiękna panorama okolicznych gór. Przy dobrej pogodzie możemy stąd obserwować Beskid Wyspowy, Gorce, Beskid Sądecki, Tatry a nawet samą Babią Górę. Przez szczyt wiedzie jedna z moich ulubionych tras w polskich górach –żółty szlak z Tymbarku na Turbacz, a następnie czerwony do samej  Rabki-Zdrój. Mogielica, w przeciwieństwie do pozostałych szczytów Beskidu Wyspowego tworzących pojedyncze „wyspy”, posiada wyraźne boczne grzbiety. Najdłuższy z nich ciągnie się przez Jasień, do przełęczy Przysłop, gdzie zaczynają się Gorce. Nieopodal szczytu Jasienia, na polanie Wały, znajduję się baza namiotowa, która działa w okresie wakacyjnym. Na wierzchołku możemy zaobserwować jedyny fragment lasu górnoreglowego w Beskidzie Wyspowym. Jest on domem dla wielu rzadkich zwierząt, między innymi rysia, borsuka, głuszca, puchacza, orlika krzykliwego oraz pojawiających się czasowo wilków i niedźwiedzi. Podczas II wojny światowej, polana Stumorgowa wykorzystywana była jako miejsce zrzutów z samolotów alianckich dla działającej w okolicach partyzantki. Po wojnie, z przyczyn ekonomicznych, zaprzestano licznego wypasu owiec na okolicznych polanach, co przyczyniło się do ich stopniowego zarastania, postępującego do dnia dzisiejszego. Uważam, że Mogielica jest najlepszym miejscem do fotografowania zachodów słońca. Jeśli chodzi o wschody słońca, jest równie ładnie, jednak nie dla fotografa, który musi się wtedy uporać ze zdjęciami „pod słońce”. Na wieżę widokową najłatwiej trafić niezbyt wymagającym zielonym szlakiem z parkingu Zalesie Wyrąbiska. Można tam również dotrzeć tym samym szlakiem od przełęczy Rydza Śmigłego, jednak z tej strony możemy spodziewać się utrudnienia w postaci stromego podejścia na sam szczyt. Istnieje jeszcze możliwość zdobycia Mogielicy niebieskim szlakiem z Jurkowa lub Szczawnicy, bądź żółtym z Tymbarku lub przełęczy Przysłop, lecz są to dłuższe i dużo bardziej wymagające i trasy.

 

 

 

Autorem zdjęć oraz artykułu jest Wiktor Baron http://baronphotography.eu/

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-04-08
Tylko w GÓRACH
 

Krzysztof Belczyński (1971–2024)

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-04
Tylko w GÓRACH
 

Zimowe wspinanie niejedno ma imię

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-03
Tylko w GÓRACH
 

Przygoda na Sidleyu

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-02
Tylko w GÓRACH
 

Chobutse – oddech góry

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-26
Tylko w GÓRACH
 

Wschodząca Gwiazda

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com