facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Tylko w GÓRACH Nie przegap

Moc na talerzu, odc.2 - Przed treningiem: Budyń jaglany

W kolejnym odcinku serii Moc na talerzu Klaudia Buczek - dietetyczka i reprezentantka Polski we wspinaczce na czas proponuje przepis na doskonały posiłek przedtreningowy - budyń jaglany.

 
 
 
 
 
 

Domowy izotonik - Moc na talerzu, odcinek pierwszy

Przedstawiamy pierwszy odcinek serii "Moc na talerzu" - skierowanej do wszystkich tych, którzy rozumieją związek odpowiednio skomponowanej diety z wynikami sportowymi, ale nie chcą spędzać długich godzin na zakupach i w kuchni. Posiłki, które przygotowuje Klaudia Buczek w oparciu o swoją wiedzę z zakresu dietetyki oraz doświadczenie sportowe są proste, smaczne, oparte o nieprzetworzoną zdrową żywność i z pewnością spełnią swoją rolę w planie treningowym zarówno wspinacza sportowego jak i rekreacyjnego. Przepisy docenią również ci, którym nieobcy jest całodniowy wysiłek w górach czy biegi terenowe. 

 
 
 

W czym na K2? Janusz Gołąb o wyposażeniu członka wyprawy

Na K2 akcja pomału posuwa się do przodu. Nasi himalaiści oprócz wysokości musza walczyć z ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Zapraszamy na kolejny film opisujący sprzęt Narodowej Zimowej Wyprawy na K2. Janusz Gołąb prezentuje część ekwipunku członka ekspedycji na K2 zimą. Przy okazji przemyca kilka anegdot, wspomnień i doświadczeń z poprzednich wypraw.

 
 
 

Boliwia – kraina górami słynąca

Czasami Boliwia nazywana jest Tybetem Ameryk – dzięki wyżynie Altiplano, położonej na wysokości od 3500 do 4000 m n.p.m. Obszar równy łącznej powierzchni Francji i Hiszpanii zamieszkuje 8 mln ludzi, z czego ponad 50% stanowią rodowici Indianie.

 
 
 

Tomek Mackiewicz

Trzy lata temu, w 242 numerze GÓR przedstawiliśmy postać Tomka Mackiewicza. Niezwykły to człowiek o wielkiej pasji… To jakby nie powiedzieć nic. Warto poznać choćby część tej niebanalnej osobowości, wróćmy więc do początku roku 2015 w tekście Łukasza Ziółkowskiego.

 
 
 

Podstawy budowy stanowiska w lodzie - opowiada Maciej Ciesielski

Sezon zimowy w pełni. Zapraszamy na kolejny odcinek serii w której zdradzamy wam tajniki operacji sprzętowych podczas wspinaczki po lodospadach. Tym razem Maciej Ciesielski opowie nam o podstawach budowania stanowiska podczas wspinaczki lodowej. Jeśli chcecie się dowiedzieć jak poprawnie zbudować stanowisko w lodzie, zapraszamy.

 
 
 

W najnowszym numerze GÓR (259): porady lodowe

Maciek Ciesielski, międzynarodowy przewodnik IVBV oraz Instruktor Alpinizmu PZA, w najnowszym numerze GÓR przedstawia kilka przemyśleń i patentów, do których doszedł na przestrzeni lat lub które podpatrzył u innych. Część z tych rozwiązań nadaje się generalnie do wspinania zimowego, część tylko do lodowego. Niektóre są wam doskonale znane i wydawać się mogą prozaiczne, ale mamy nadzieję, że zainteresują przynajmniej kilkoro z was i wejdą na stałe do waszego repertuaru.

 
 
 

W najnowszym numerze GÓR (259): namiotologia zimowa i ekstremalna

Jeżeli zamierzacie biwakować zimą w górach, a chcecie to robić mądrze i bezpiecznie, zachęcamy do zapoznania się z kilkoma użytecznymi poradami, jakie znajdziecie w najnowszym numerze GÓR. Bazują one na wieloletnim doświadczeniu związanym ze spaniem w namiocie w najróżniejszych warunkach i temperaturach (od +40oC do –50oC). 

 
 
 

Metoda Abałakowa - jak założyć stanowisko w lodzie?

Metodę Abałakowa powinien poznać każdy, kto chce eksplorować świat wspinaczki lodowej. W filmie Maciej Ciesielski demonstruje przygotowanie "Abałakowa" i omawia podstawowe cechy tej metody. Dzięki tej metodzie możemy zmontować solidne stanowisko zjazdowe na lodospadzie.

 
 
 

W zimowym numerze GÓR: ABC drytoolingu

Zimowy numer GÓR nadal w sprzedaży, choć zima rozkręca się nadzwyczaj nieśmiało. Do drytoolingu nie są jednak potrzebne głębokie zaspy śniegu, zadymka, gołoledź i tym podobne srogie elementy zimowego krajobrazu. Tak naprawdę, do wspinaczka z rakami i czekanami, zazwyczaj po skale, potrzeby jest sprzęt, dobre chęci i… Magazyn GÓRY 258, w których znajdziecie informacje przydatne dla osób początkujących, ale też i bardziej doświadczeni odnajdą w nich ciekawe porady dla siebie.

 
 
 

Kombinezon na K2 - The North Face Himalayan

Kombinezon to ponoć najlepszy przyjaciel himalaisty. Tak przynajmniej twierdzi Marek Chmielarski, który ma nadzieję wziąć udział w ataku szczytowym na K2 zimą używając kombinezonu The North Face Himalayan suit.

 
 
 

W najnowszym numerze GÓR (259): zima na Korsyce

Analizując dane z meteorologicznych stron, wykryłam kiedyś, że na Korsyce w połowie stycznia zawsze jest piękna pogoda. Odkrycie gryzło mnie przez kilka dni, bilety do Nicei były tanie… Zabrałam dwoje przyjaciół i ruszyliśmy do Ajaccio promem z Tulonu. Wybrałam trasę, której jeszcze nie znałam – szlak Mare e Monti (nord). 

 
 
 

Jaki sprzęt na K2 zimą?

Karawana Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 pomału zbliża się do bazy. Wczoraj polscy himalaiści dotarli do Gore II na wysokości około 4.500 metrów. Jak donosi Krzysiek Wielicki, Polacy mają już mały przedsmak tego co będzie działo się podczas akcji górskiej - temperatura w cieniu spada do około -20 stopni!!! 

 
 
 

W najnowszym numerze GÓR (259): czekany klasyczne i uniwersalne

Czekan jest jednym z nieodłącznych elementów ekwipunku wspinacza, turysty i narciarza wysokogórskiego. Na rynku znajdziecie co najmniej kilkadziesiąt modeli sprawdzających się w różnych dziedzinach, natomiast w GÓRACH 259 prezentujemy zestawienie czekanów klasycznych i uniwersalnych, czyli przeznaczonych do wędrówek po lodowcach, turystyki wysokogórskiej i alpinizmu. Dodatkowo przedstawiamy kilka praktycznych informacji pozwalających zorientować się, jakimi cechami powinien charakteryzować się wasz przyszły zakup.

 
 
 

W góry z GÓRAMI, czyli skiturowy wyjazd w Bieszczady

Wprawdzie termin wydaje się odległy, zima jednak mija szybko, więc już teraz zapraszamy na czterodniowy obóz skiturowy w Bieszczadach Zachodnich, w okolicach Cisnej, w terminie od 22 do 25 lutego 2018 roku (czwartek-niedziela). Piękno zimowych Bieszczadów wciąż czeka na odkrycie, a podczas obozu będziemy mieć okazję odkrywać je wraz z autorami przewodnika „Polskie góry na nartach 01”, Wydawnictwa Góry Books 2017: Wojciechem Szatkowskim i Waldemarem Czado. Wraz z nimi wejdziemy na szereg pięknych bieszczadzkich szczytów, między innymi na Okrąglik w Paśmie Granicznym, Hyrlatą i Osinę. To znakomite punkty widokowe, a zjazdy zadowolą najbardziej wymagających. Nie zabraknie oczywiście czasu na długie, wieczorne bajania w narciarskim towarzystwie ;), w klimatycznych i gościnnych progach „Przystanku Cisna”.

 
 
 

Góra martwych ptaków

Staliśmy w błocie koło stodoły, szare próchniejące niebo stało wraz z nami; zbliżał się wieczór. Zostałem pod pretekstem zagonienia krów na nocne pastwiska.

 
 
 

W zimowym numerze GÓR: trawersem przez Tatry Zachodnie

Zimowy numer GÓR nadal w sprzedaży – nie może być inaczej, skoro kalendarzową zimę mamy dopiero od nieco ponad tygodnia. Zgodnie więc z tematyką, w GÓRACH 258 znajdziecie wiele tematów, które mogą stanowić inspirację na najbliższe miesiące. Jednym z nich jest wielodniowy trawers na nartach przez Tatry Zachodnie – będący naturalną kontynuacją trawersu Tatr Wysokich, którego opis znajdziecie w kolejnym artykule zimowego wydania GÓR.

 
 
 

Z fokami na Braunarlspitze

Jest wpół do dziesiątej wieczorem w środę tygodnia wielkanocnego – najlepszego tygodnia minionej zimy. Jadę z Arlberg do Innsbrucku samochodem mojej mamy, która użyczyła mi go na tydzień. Korzystam jednak z niego już drugi miesiąc. Opuściłem tylne siedzenie, żeby mieć dostatecznie dużo miejsca na ułożenie moich „pogromców puchu

 
 
 

W najnowszym numerze GÓR (259): Okno na K2

„Sądzę, że zdobycie K2 zimą to w tej chwili jeden z największych problemów himalaizmu światowego. No ktoś w końcu powinien wejść zimą na tę górę”  – to słowa kierownika, Andrzeja Zawady, po wyprawie na K2 zimą 1987/88. Wciąż aktualne.

 
 
 
 
1
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2018 Goryonline.com