facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Tylko w GÓRACH Nie przegap

Adam Bielecki: O nowej książce, planach i rozwoju wspinaczkowym

Adam Bielecki opowiada nam o swoich najbliższych planach i celach. Czy powstanie kontynuacja książki "Spod zmarzniętych powiek"? Gdzie i jak będzie trenował w najbliższym czasie? Tego wszystkiego dowiecie się z krótkiego wywiadu. Z Adamem rozmawialiśmy w Monachium podczas tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Sprzętu i Mody Sportowej - ISPO. Udało nam się go "złapać" na stoisku Black Yaka. :-) Zapraszamy do oglądania!

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (265): "Centralne wyżyny Islandii"

"Centralne Wyżyny Islandii są niedostępne wiosną. Zimą, kiedy skały w całości pokrywa śnieg, wolno tam wjechać superjeepem. Górskie drogi są otwierane dla terenowych samochodów w lipcu. Od kwietnia do czerwca nie dociera tam zupełnie nikt. Więc poszłam."

 
 
 

Biegowy hit Petzla - czołówka Bindi 200 lumenów

W górskim bieganiu liczy się niska waga oraz wysoka efektywność i niezawodność sprzętu. Podstawowym elementem wyposażenia obowiązkowego zawodników startujących w biegach górskich jest czołówka. Natalia Tomasiak prezentuje swoją ulubioną: Petzl Bindi. 

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (265): "Ruwenzori - vademecum zdobywcy"

"Prezentuję bez wątpienia jedną z najpiękniejszych gór Afryki, na którą prowadzi jeden z najładniejszych trekkingów na tym kontynencie. Trzeci co do wielkości szczyt, leżący na granicy Kongo i Ugandy, to wspaniały pięciotysięcznik z zachowanymi jeszcze – choć nie wiadomo, jak długo, bo znikają w oczach – lodowcami. Ruwenzori jest w zasadzie nazwą całego masywu, a zdobywa się zazwyczaj najwyższy z wierzchołków Góry Stanleya, Margherita Peak (5109 m), bardzo niedoceniany i mało znany. Każdy chce wejść na Kilimandżaro, niektórzy kojarzą też Mount Kenya, ale Ruwenzori wciąż dla wielu pozostaje miejscem tajemniczym."

 
 
 

Kruche skały i lawiny - Barry Blanchard podpowiada jak zmniejszyć ryzyko

Słynny alpinista, Kanadyjczyk Barry Blanchard podczas spotkania w kanadyjskich Górach Skalistych, które słyną z tego, że z ich szczytów sypie się nieustannie skalny łupież, podpowiada, jak radzić sobie podczas wspinaczki w tak kruchym terenie. Tłumaczy też skąd czerpać wiedzę na temat lawin - zagadnienia, który każdy wspinacz wysokogórski powinien zgłębiać przez całe swoje życie. 

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (265): "Dżabal Tubkal - wysoko nad Afryką"

"Dżabal Tubkal (4167 m) często uważany jest za jeden z łatwiejszych do zdobycia czterotysięczników. Najwyższy szczyt gór Atlas, a zarazem najwyższy punkt w północnej Afryce kusi tysiące turystów z całego świata – w tym coraz większą liczbę Polaków – klimatem, różnorodnością barw oraz niesamowitymi widokami. Tymczasem góra ta może okazać się bardzo niebezpieczna i trudna do osiągnięcia – problemy wiążą się głównie z chorobą wysokościową, ale też z szybko zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi, szczególnie w okresie zimowym."

 
 
 

Skitouring - jak zacząć? Podpowiada Wojciech Szatkowski

Skitouring słusznie zyskuje ostatnimi czasy na popularności - to wspaniała zimowa aktywność, którą można uprawiać w polskich górach od stycznia aż do kwietnia. Wojciech Szatkowski, jeden z autorów wyjątkowego przewodnika skitourowego, radzi, jak rozpocząć swoją przygodę z turystyką narciarską, podpowiada najlepsze trasy na początek i dzieli się swoimi patentami na udaną wycieczkę w śniegu.

 
 
 

Haczenie na Cubrynie – siądzie tylko cienizna

W podsumowaniu sezonu wspinaczkowego 2018, jakie znajdziecie w najnowszym numerze GÓR (265), uwagę zwraca wywiad z Mikołajem Winiarskim i Pawłem Hałdasiem – autorami przypuszczalnie najtrudniejszej po polskiej stronie Tatr kombinacji hakowej, znajdującej się na Kazalnicy Cubryńskiej. Z rozmowy tej dowiecie się, skąd pomysł na tak oryginalne wyzwanie i co skłoniło chłopaków do spędzenia kilku uroczych, sierpniowych dni w ponurej, owianej złą sławą ścianie. Poniżej natomiast publikujemy pełny tekst opowiadania Mikołaja, którego niewielki fragment stanowił uzupełnienie wspomnianego wywiadu. Przypomnijmy, że Mikołaj i Paweł wystartowali Wariantem Siekluckiego (WC8/136), na którym znajduje się wyciąg wyceniany na A4 lub A4+, w zależności od źródła. Po dojściu do Szarej Płyty poprowadzili wyciąg pod Skrzydło, gdzie połączyli się z Czasem Pogardy – drogą Marcina Michałka i Adama Pieprzyckiego z 2004 roku, którą kontynuowali wspinaczkę na szczyt Kazalnicy Cubryńskiej.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (265): "Wspinanie w Omanie"

"Słabo jeszcze znany na wspinaczkowej mapie świata Oman z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Zachwyca scenerią i zjednuje niezwykłą serdecznością mieszkańców, co w połączeniu z egzotyczną aurą Orientu sprawia, że zimą jest to wymarzone miejsce na ucieczkę od europejskich mrozów. Majestatyczne góry, zjawiskowe jaskinie, spektakularne kaniony, ciepłe morze, magiczna pustynia, no i oczywiście wyjątkowe skały. Tutaj nie można się nudzić."

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (265): "10 tras skiturowych w polskich górach"

Dziesięć propozycji na skiturowe wycieczki w polskich górach? Nic łatwiejszego – wystarczy odwiedzić zawsze bliski sercu Beskid Niski, wyniosłą Śnieżkę w Karkonoszach, lesiste Gorce, tajemnicze Bieszczady i skaliste Tatry. Bo wielka przygoda czeka tuż za progiem domu. W jej poszukiwaniu nie trzeba jechać w dalekie Alpy, Kaukaz czy Himalaje. Czasami wystarczy dać się jej uwieść, wiedząc, że jest tuż-tuż. Na wyciągnięcie ręki.

 
 
 

Krzysztof Wielicki komentuje zimową wyprawę Alexa Txikona na K2

Pierwsze zimowe wejście na K2 to niejedyne górskie wyzwanie dostępne dla współczesnych alpinistów. Z pewnością jednak bardzo mocno oddziałuje ono na wyobraźnię zarówno potencjalnych zdobywców góry, jak i wszystkich śledzących ich poczynania. Z racji historycznych dokonań Polaków w górach najwyższych, wielu liczy na to, że to nasi rodacy jako pierwsi staną na szczycie K2 zimą. W tym sezonie, mimo że dwójka naszych weźmie udział w wyprawie, której celem jest słynny ośmiotysięcznik, niestety, nie ma na to wielkich szans. Paweł Dunaj i Marek Klonowski będą jedynie wspierać lidera tegorocznej wyprawy - Alexa Txikona, który jest mocnym kandydatem na pierwszego zimowego zdobywcę K2.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (265): "Feel free w rejonie Aletsch"

Nic dziwnego, że w celu promowania Aletsch Arena Szwajcarzy wymyślili slogan „Feel free”. Co najmniej kilka czynników sprawia, że na skiturowca, narciarza czy turystę, który zawita w ten rejon, spływa błogi spokój i poczucie wolności. Może on tu zapomnieć na przykład o samochodzie, który zostawia w dolinach. Wbrew pozorom zerwanie więzi z automobilem, który jest nam niezbędny w gonitwie dnia codziennego, sprawia, że automatycznie wrzucamy na luz. Ponadto atmosfera w 3 miniośrodkach składających się na opisywany kompleks – Fiescheralp, Bettmeralp i Riederalp – jest wyjątkowa. Zawieszone wysoko nad dnem Doliny Rodanu, dają możliwość oglądania zarówno wschodów, jak i zachodów słońca oraz podziwiania absolutnie wyjątkowej panoramy. Wreszcie: w pozytywnych wibracjach tego rejonu jest coś, co sprawia, że wracamy w doliny z nową energią. Być może jej źródłem jest gigantyczny lodowiec Aletsch, więc od niego zaczniemy naszą opowieść.

 
 
 

Hazel Findlay radzi jak zwiększyć skuteczność wspinaczki OS i RP

Wysoka skuteczność jest bardzo ważna podczas wspinaczki w każdym stylu. Hazel Findlay - specjalistka od trudnych dróg i treningu mentalnego podpowiada, w jaki sposób można łatwo tę skuteczność zwiększyć.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (265): "Patryk Różecki i Dawid Sysak na Grenladii"

Na przełomie lipca i sierpnia zespół powtórzył drogę War And Poetry (5.12c, 1000 m, 30 wyciągów) na turni Ulamertorsuaq, uklasycznił drogę Ekstra Lagret (5.12+, 600 m, 17 wyciągów) na ścianie Nalumasortoq i poprowadził własną drogę Hanging Bus (5.11+, 400 m, 12 wyciągów). Po krótkich wahaniach dali się namówić na rozmowę.

 
 
 

"Jeden dzień z życia" - 31 grudnia 1988r. - Lhotse

Równo 30 lat temu, w noc sylwestrową, Krzysztof Wielicki dokonał jednego ze swoich największych wyczynów - samotnie stanął na szczycie Lhotse (8516 m n.p.m.), w dodatku w gorsecie, który nosił po uszkodzeniu kręgosłupa w górach. Było to (i jest takim do tej pory) jedyne w historii pierwsze zimowe wejście na ośmiotysięcznik dokonane samotnie. Z tej okazji zapraszamy Was do lektury tekstu, będącym zarazem fragmentem najnowszej książki naszego himalaisty, w którym przybliża kulisy wydarzeń tamtego dnia.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (265): "Karolina Ośka i Michał Czech - Złoty Granit Grand Capucina"

O jednym z pierwszych powtórzeń drogi L'Or Du Temps 7c+ na Grand Capucin, na łamach nowego numeru GÓR opowiada Michał Czech.

 
 
 

Aconcagua 6962 m n.p.m. - Ryszard Pawłowski prowadzi na szczyt

Aconcagua - 6962 m n.p.m. Góra paradoksów. Łatwa technicznie, ale niezwykle trudna do zdobycia ze względu m.in. na kapryśne warunki atmosferyczne panujące na jej zboczach. Ryszard Pawłowski - gospodarz naszej serii na GÓRY TV o górach wysokich, był na szczycie już ponad 30 razy i w najnowszym odcinku dzieli się swoją ogromną wiedzą o najwyższej górze Ameryki Południowej. Opowiada o logistyce, aklimatyzacji, niezbędnym sprzęcie i umiejętnościach, a także z właściwą sobie swadą zachęca do odwiedzenia przepięknego rejonu jakim są Andy Południowe. Miłego oglądania!

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (265): "Piotr Schab - 4x9a+ w sezonie"

O niezwykle udanym sezonie i niesłabnącej motywacji do rozwoju z jednym z bardziej utalentowanych wspinaczy w Europie, Piotrkiem Schabem, rozmawia Mateusz Haładaj.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (265): "Innsbruck 2018 - Mistrzostwa na miarę olimpijskich aspiracji"

Od 1993 roku, gdy stolica Tyrolu gościła po raz ostatni najlepszych wspinaczy globu, minęło ćwierć wieku. Dla tak młodego sportu to cała epoka, w trakcie której wiele się zmieniło.

 
 
 

Sposób Paula McSorleya na zmarznięte dłonie podczas zimowej wspinaczki

Paul McSorley to świetny kanadyjski wspinacz, który ma na swoim koncie wiele nowych dróg w Patagonii i Górach Skalistych Kanady. Kanadyjczyk to typowy „all-arounder” - świetnie czuje się w skale, lodzie i mikście. W naszym cyklu ProTipów, w którym prezentujemy porady techniczne znanych wspinaczy, Paul pokazał, jakich rękawic używa do wspinaczki lodowej i kiedy je zmienia, aby nie przemrozić rąk i mieć świetne czucie dziaby. 

 
 
 
 
1
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2019 Goryonline.com