facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

GÓRY Himalaizm

2018-07-10   GÓRY
 

Adam Bielecki i Jacek Czech już w C3 na Gasherbrum II!

Wczoraj informowaliśmy Was o niepotwierdzonych doniesieniach, jakoby Adam Bielecki i Jacek Czech osiągnęli obóz drugi na Gasherbrum II. Powoływaliśmy się na przywoływane przez serwis informacyjny EverestToday odczyty z trackera Adama, który wskazywał wysokość "dwójki". Tymczasem wiedzieliśmy przecież z informacji, które Adam podał za pośrednictwem swojego profilu na FB, że celem jest obóz trzeci. Przed chwilą na tymże profilu otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie - obydwaj Polacy są już w C3 na wysokości 6900m n.p.m.!

 
 
 
2018-07-09   GÓRY
 

Andrzej Bargiel z ekipą dotarł do bazy pod K2!

Kilka dni temu informowaliśmy o przymusowym odwrocie Andrzeja Bargiela ze stoków Gasherbrum II ze względu na uporczywe opady śniegu, które uniemożliwiły prowadzenie dalszej akcji górskiej. Wraz z całą ekipą (Andrzejowi towarzyszy między innymi Janusz Gołab oraz fotograf Marek Ogień, któremu zawdzięczamy piękne ujęcia z wyprawy) podjęli więc decyzję o przeniesieniu się z aklimatyzacją na K2, które od początku było głównym celem. Jak dowiedzieliśmy się dziś z profilu FB Andrzeja, ekipie udało się dotrzeć do Base Campu pod drugą najwyższą górą świata. 

 
 
 
2018-07-09   GÓRY
 

Adam Bielecki i Jacek Czech dotarli do C2 na Gasherbum II?

Jak podaje na Twitterze serwis informacyjny EverestToday, powołując się na odczyty z trackera Adama Bieleckiego, wygląda na to, że Adam wspólnie z Jackiem Czechem osiągnęli obóz II na Gasherbrum II! Według danych z urządzenia, dwójka Polaków osiągnęła wysokość 6505 m n.p.m.

 
 
 
2018-07-09   GÓRY
 

Tragedia na K2. Nie żyje kanadyjski himalaista.

Niestety miniony weekend przyniósł nam bardzo smutne wieści spod K2, gdzie działają obecnie nie tylko Andrzej Bargiel i Janusz Gołąb, ale też inne, międzynarodowe ekipy. Na stokach drugiej najwyższej góry świata śmierć w wyniku upadku poniósł Serge Dessureault. Miał 54 lata.

 
 
 
2018-07-05   GÓRY
 

Atak na K2 - odcinek pierwszy dostępny za darmo na storytel.pl 

Projekt zdobycia szczytu K2 i przede wszystkim późniejszy zjazd na nartach to z pewnością jedno z największych obecnie wyzwań w górach wysokich. Andrzej Bargiel właśnie zrezygnował z  aklimatyzacji na pobliskim ośmiotysięczniku Gasherbrum II i już przenosi się na zbocza K2 by podjąć walkę o szczyt.

 
 
 
2018-07-04   GÓRY
 

Andrzej Bargiel rezygnuje z Gasherbrum II

Ponowne mocne opady śniegu po raz kolejny unieruchomiły polskich himalaistów w bazie pod Gasherbrum II, uniemożliwiając jakąkolwiek akcję górską.

 
 
 
2018-07-02   GÓRY
 

Do Północnego Karakorum ruszyła wyprawa eksploracyjna KW Szczecin

W tym sezonie sporo dzieje się za sprawą Polaków w Karakorum. Wszyscy oczywiście śledzimy postępy naszych na Gasherbrumie, ale nie tylko tam działać będą biało-czerwoni.

 
 
 
2018-07-02   GÓRY
 

Poprawa pogody na Gasherbrum II. Polacy ruszyli do góry.

Kilka dni mocnych opadów śniegu zablokowało praktycznie wszystkie wyprawy działające w rejonie Gasherbrumów. Tym bardziej cieszy fakt, że pogoda się poprawiła i Polacy ruszyli do góry.

 
 
 
2018-06-29   GÓRY
 

Potężne opady śniegu na Gasherbrum II. Polskie wyprawy utknęły w bazie

Ciężkie warunki śniegowe na Gasherbrum II 8035 m n.p.m. nie ułatwiają akcji górskiej.

 
 
 
2018-06-29   GÓRY
 

Jak Polacy wymyślili himalaizm zimowy - archiwum dokumentalisty pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest

Wielkie przygody miewają proste początki. Mirek Wiśniewski rozpoczął swoją odwożąc do domu Andrzeja Zawadę. Kilka miesięcy później prowadził samochód marki Jelcz po brzegi wypełniony sprzętem alpinistycznym i towarami na przemyt spod Kolumny Zygmunta aż do stóp najwyższych gór świata. Tak rozpoczęła się wielka przygoda Mirka Wiśniewskiego – lekarza i fotografa, której efektem jest dokumentacja narodowej wyprawy na Lhotse w 1974 roku, pierwszego zimowego zdobycia Mount Everest w 1980 roku oraz budowy stacji polarnej im. Henryka Arctowskiego na Antarktydzie w 1977 roku. Czas aby to wyjątkowe archiwum ocalić od zapomnienia. 

 
 
 
2018-06-29   GÓRY
 

Wypadek w masywie Mont Blanc. Nie żyje Polka.

Najwyższy szczyt Alp przyciąga wspinaczy i turystów górskich z całego świata jak magnes. Niestety wiąże się to z ogromna ilością poważnych wypadków.

 
 
 
2018-06-28   GÓRY
 

Herve Barmasse i David Gottler również atakują Gasherbrum IV 7925 m n.p.m.

Jak się okazuje nie tylko Adam Bielecki i Jacek Czech ostrza sobie zęby na Gasherbrum IV.

 
 
 
2018-06-27   GÓRY
 

Pierwsze kobiece przejście Slovak Direct na Denali 6194 m n.p.m.

Denali – najwyższy szczyt Ameryki Północnej. Jego południowa ścianę przecina licząca  droga Slovak Direct o trudnościach 5.9 X M6 WI6+, wytyczona w 1984 roku przez zespół w składzie Blažej Adam, Tono Križo i František Korl.

 
 
 
2018-06-26   GÓRY
 

Andrzej Bargiel już w bazie pod Gasherbrum II 8035 m n.p.m.

Polska wprawa Andrzeja Bargiela Sunt Leones K2 Ski Challenge dotarła do bazy pod Gasherbrum II.

 
 
 
2018-06-26   GÓRY
 

Projekt North3 zrealizowany - 47 godzin walki na północnych ścianach

Pod koniec maja Simon Gietl i Vittorio Messini zdecydowali się na podjęcie próby realizacji swojego projektu North3 zakładającego pokonanie trzech północnych ścian technicznie wymagającymi drogami, a dystansu między nimi – pieszo, na nartach lub na rowerach. Jakby tego było mało na wszystko wyznaczyli sobie limit 48 godzin. Zespół wystartował 27 maja o 19:00 z Sulden w Tyrolu Południowym. Po 9628 metrach przewyższenia, 391 kilometrach i 47 godzinach i 16 minutach z uśmiechami na twarzach zameldowali się na linii mety w Lucknerhaus. 

 
 
 
2018-06-25   GÓRY
 

Bielecki i Czech dotarli do C1 na Gasherbrum II 8035 m n.p.m. Ciężkie warunki w górach.

Tydzień temu polsko-niemiecka wyprawa na Gasherbrumy, o której pisaliśmy TUTAJ dotarła do bazy.

 
 
 
2018-06-22   GÓRY
 

Himalajski szczyt Janhukot 6805 m n.p.m. zdobyty po raz pierwszy - ogromny sukces brytyjskiej wyprawy

W czasach, gdy prawie 100% ruchu wspinaczkowego w Himalajach odbywa się na kilku obleganych szczytach na szczęście są również wyprawy poszukujące nowych i oryginalnych wyzwań.

 
 
 
2018-06-22   GÓRY
 

Andrzej Bargiel w drodze pod K2

Wyprawa Sunt Leones K2 Ski Challenge już rozpoczęła mozolny trekking pod K2.

 
 
 
2018-06-12   GÓRY
 

Andrzej Bargiel rusza na K2 8611 m n.p.m.

W zeszłym roku Andrzej Bargiel po raz pierwszy podjął wyzwanie zdobycia szczytu K2 8611 m n.p.m. i następnie zjazdu z niego na nartach. Niestety, pomimo połączenia sił z działającą wtedy w Karakorum polską wyprawą plan się nie powiódł i żadnemu z Polaków nie udało się wejść na szczyt.

 
 
 
2018-06-11   GÓRY
 

Złote Czekany 2018 – nagroda dla Andreja Štremfelja

Rok 2018 jest dla Piolets d'Or, czyli najbardziej prestiżowej nagrody wspinaczkowej na świecie, niezwykle przełomowy – tegoroczna edycja Złotych Czekanów przenosi się z Francji do Polski, by podczas XXIII Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju świętować bogaty w wydarzenia rok 2017. Jednym z ważniejszych punktów tegorocznej gali jest uhonorowanie wspinaczkowej kariery Andreja Štremfelja ze Słowenii – niewielkiego kraju o imponującej górskiej kulturze.  

 
 
 
 
5
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2019 Goryonline.com