facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

GÓRY Wspinanie górskie

2018-09-20   GÓRY
 

Słowacy pod Mont Blanc - powstały dwie nowe drogi!

Świetny słowacki zespół Ondrej Húserka – Jan Smolo Smoleň, o którego wspaniałych dokonaniach informowaliśmy już niejeden raz, w tym sezonie letnim zawitał do Chamonix. Z tego wyjazdu wspinacze przywieźli... dwie nowe drogi! Ze względu na sporą ciepłotę i niestabilną pogodę wspinacze nie mogli dokonać, jak donoszą, „nejaký veľký alpinizmus” – jednak w ciągu trzech dni w Dolinie Argentiere udało im się „tylko”... między innymi, wytyczyć dwie nowe drogi skalne! ;-)

 
 
 
2018-09-20   GÓRY
 

Manaslu: Monika Witkowska dotarła pod C3!

Kolejne wieści dotarły do nas od Moniki Witkowskiej i Joanny Kozaneckiej - dwóch Polek działających na ósmym co do wysokości wierzchołku świata - mowa oczywiście o Manaslu (8156m n.p.m.) i wyprawie Manaslu 2018 Awilux Discover. Donosiliśmy Wam niedawno, że po długich opadach deszczu i śniegu, na górze w końcu zapanowała pogoda umożliwiająca dalszą wspinaczkę. Polki skorzytały z niej, docierając do obozu II i ruszyły zgodnie z planem do "trójki". Niestety problemy z aklimatyzacją Joanny Kozaneckiej sprawiły, że musiała wycofać się do bazy. Monika natomiast skorzystała z pomyślnej aury i dotarła na wysokość ok. 6800m czyli pod C3.

 
 
 
2018-09-18   GÓRY
 

Manaslu: Polki już w obozie 2!

Wczoraj donosiliśmy Wam o pierwszych sukcesach naszych dziewczyn prowadzących akcję górską na Manaslu (8156 m n.p.m.) - Monika Witkowska i Joanna Kozanecka, które działają w duecie w ramach wyprawy wyprawy Manaslu 2018 Awilux Discover założyły obóz I na wysokości 5800m n.p.m. Polki miały nazajutrz (czyli dziś) ruszyć do położonego wyżej, na ok. 6400m n.p.m obozu II. Wiemy z doniesień Moniki, że sporym utrudnieniem były obfite opady - deszczu i śniegu. Przed chwilą dotarł do nas kolejny świetny meldunek - w pod ósmym co do wysokości wierzchołku świata się wypogodziło, a Monika z Joanną zameldowały się w "dwójce"! 

 
 
 
2018-09-18   GÓRY
 

Festiwal w Lądku: Narciarstwo Wolności Wojtka Szatkowskiego

100 dni, 100 szczytów i 100 wycieczek na nartach, za to tysiące wspomnień. Projekt "Narciarstwo Wolności" dał mi bardzo dużo pozytywnej energii, a realizując go pokazałem, że narciarstwo skitourowe to moja życiowa pasja.

 
 
 
2018-09-17   GÓRY
 

Najświeższe doniesienia spod Manaslu: Polki już w obozie 1, jutro ruszają do "dwójki"!

Świetne wieści dotarły do nas spod Manaslu (8156 m n.p.m.) - ósmego co do wysokości szczytu świata! Działające w ramach wyprawy Manaslu 2018 Awilux Discover dwie Polki - Monika Witkowska i Joanna Kozanecka dotarły wczoraj na wysokość 5800m, gdzie założyły obóz 1. Jesteśmy w stałym kontakcie z Moniką, która przesyła nam co jakiś czas meldunki przez telefon satelitarny. Wedle ostatnego, który otrzymaliśmy od niej dosłownie kilka godzin temu, jutro Polki ruszają w kierunku obozu 2, gdzie planują spędzić kolejną noc. Warunki są trudne - zwłaszcza popołudniami prowadzenie akcji górskiej utrudniają spore opady (na niższej wysokości deszczu, w wyższych partiach - śniegu). Dziewczyny jednak dzielnie walczą i sukcesywnie zdobywają kolejne metry! 

 
 
 
2018-09-07   GÓRY
 

Ratownicy spod Latoka I odznaczeni "Orderem Przyjaźni" przez Władimira Putina

Pod koniec lipca wszyscy śledziliśmy z zapartym tchem akcję ratunkową na zboczach północnego filaru Latoka I (7145 m n.p.m.). Wówczas jak pamiętamy, śmierć w skutek upadku podczas zjazdu poniósł Siergiej Głazunow. Jego partner, Aleksander Gukow został uwięziony w ścianie na wysokości ok. 6200m. Dzięki heroicznej postawie czwórki Pakistańczyków, którzy na ratunek rosyjskiemu wspinaczowi ruszyli śmigłowcem, udało się uratować Aleksandra. Więcej na temat kulisów akcji ratunkowej możecie przeczytać tutaj. Przed dwoma dniami wszyscy czterej pakistańscy piloci zostali odznaczeni przez prezydenta Federacji Rosyjskiej, Władmira Putina, Orderem Przyjaźni. 

 
 
 
2018-09-05   GÓRY
 

Kobieca wyprawa „Manaslu 2018 Awilux Discover”

Manaslu w Nepalu – ósma góra świata. I dwie polskie podróżniczki, które postanowiły się z nią zmierzyć. Do tej pory na szczycie ośmiotysięcznika stanęło zaledwie 15 Polaków, w tym tylko 3 kobiety. Monika Witkowska i Joanna Kozanecka chcą być następne. Czy góra pozwoli się zdobyć? To okaże się już niebawem, bo atak szczytowy w ramach Manaslu 2018 Awilux Discover przewidują już na przełomie września/października.

 
 
 
2018-09-04   GÓRY
 

Bogdanka Manaslu Polish Expedition 2018 - nasi himalaiści już wyruszyli!

4 września 2018 rusza Polska wyprawa na Manaslu (8.156m n.p.m.) – ósmy pod względem wysokości szczyt świata. Wyprawa zakłada zdobycie głównego wierzchołka oraz wierzchołka Manaslu East (Pinnacle) (7.895m n.p.m.). Ekspedycja jest częścią planu przygotowawczego, w ramach Programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera.

 
 
 
2018-09-04   GÓRY
 

Robert Jasper samotnie na Grenlandii - 450-metrowa Stonecircle 7c na Molar Spire pokonana!

Niemiecki wspinacz Robert Jasper powrócił ze swojej samotnej wyprawy na Grenlandię z doprawdy pięknym dorobkiem - pierwszym przejściem 450-metrowej drogi na Molar Spire, którą nazwał Stonecircle. Oferuja ona aż 450 metrów wspinania w zróżnicowanej formacji i trudnościami sięga stopnia 7c. Fakt, że Jasper pokonał ją solo dodatkowo podnosi rangę przejścia!

Niemiec wyruszył na swoją ekspedycję w połowie lipca z Kulusuk we wschodniej Grenlandii. Cywilizację opuścił w Kungmit - małej wiosce zamieszkiwanej przez Inuitów. Dalej za środek transportu posłużył mu... specjalny składany kajak morski, którym dotarł pod swój cel - ścianę Molar Spire na Fox Jaw Cirque, piętrzącą się nad fiordem Angmassalik-Tasilaq.

 
 
 
2018-09-01   GÓRY
 

Mariusz „bieDruń” Biedrzycki i Kombinacja Wizjonerów na wschodniej ścianie Mnicha – na żywca od podstawy do wierzchołka!

Korzystając z okna pogodowego zrobiłem bez asekuracji 30 sierpnia br. kombinację 10 wyciągów na wschodniej ścianie Mnicha, od podstawy ściany do wierzchołka.

 

Droga startuje na piargach Żlebu pod Mnichem, biegnie od lewej do centralnej części ściany, następnie trawersuje na lewo, by na ostatnich trzech wyciągach znowu zwrócić się ku centrum ściany i wyjść na wierzchołek przez okap Wariantu Nyki, który stanowi kulminację technicznych trudności kombinacji.

 
 
 
2018-08-27   GÓRY
 

Barbara Zangerl i Jacopo Larcher powtarzają Odyssee - najtrudniejszą drogę na północnej ścianie Eigeru!

Do dwóch kapitalnych przejść na północnej ścianie Eigeru (3970 metrów n.p.m.) do jakich należy zaliczyć bez wątpienia sukces na Magic Mushrooms (dwudziestowyciągowe 7c+) oraz pokonane w stylu OS Deep Blue Sea 7a+, zespół w składzie Barbara Zangerl i Jacopo Larcher dorzucił przejście najtrudniejszej drogi na legendarnej północnej ścianie - słynnej Odyssee, liczącej bagatela 1400 metrów wspinania, o trudnościach sięgających 8a+! Dwójka wspinaczy pokonała drogę w ciągu 4 dni, nocując w portal-edge.

 
 
 
2018-08-24   GÓRY
 

Amerykańsko-belgijski zespół z sukcesem na 3 dziewiczych szczytach w Pakistanie!

Świetne wieści dotarły do nas z Pakistanu, gdzie działalność eksploracyjną prowadzi trójka wspinaczy wspierana przez American Alpine Club - Jess Roskelley i Kurt Ross z USA wraz z Belgiem Nelsonem Neirinckiem dokonali pierwszych wejść na 3 szczyty położone w rejonie Kondus Valley, o wysokości odpowiednio 5800 m n.p.m., 6321 m n.p.m. i 6250 m n.p.m. Dotychczas pozostawały niezdobyte głównie ze względu na olbrzymie trudności z uzyskaniem pozwolenia na prowadzenie działalności wysokogórskiej we wrażliwym rejonie jakim jest niewątpliwie granica Pakistanu z Indiami.

 
 
 
2018-08-22   GÓRY
 

Emilie Pellerin onsightem na tradowym The Shadow 5.13 w Squamish

Emillie Pellerin pokonała jako druga w historii w stylu OS jedną z najbardziej rozpoznawalnych i zarazem najtrudniejszych tradowych linii w Kanadzie - The Shadow na ścianie The Chief w Squamish! Tym samym powtórzyła wyczyn Petera Crofta, który również pokonał drogę bez znajomości w 1988r. Od tego czasu drogę poprowadziły takie wspinaczkowe sławy jak Sonnie Trotter, Jasmin Caton, Brad Gobright, Brette Harrington, Jesse Huey, Alex Honnold, Tommy Caldwell i Will Stanhope - żaden jednak nie zdołał pokonać jej w pierwszej próbie, więc przejście Emillie tym bardziej zasługuje na uwagę! 

 
 
 
2018-08-21   GÓRY
 

Sasha DiGiulian wielowyciągowo w Kanadzie - Blue Jeans Direct 8b na Mount Yamnuska

Sasha DiGiulian należy bez wątpienia do jednej z najbardziej wszechstronnych wspinających się kobiet - dla 25-letniej Amerykanki nie straszne są sportowe ekstremy, big walle czy też wspinanie mikstowe. Ostatnio Sasha odwiedziła Kanadę, by do swojego i tak już imponującego dorobku dopisać tzw. Rockies Alpine Trilogy autorstwa Sonniego Trottera czyli 3 wielowyciągowe drogi wycenione na 8b (5.14a) - 15-wyciągowy Warhammer na Castle Mountain, 15-wyciągową The Shining Uncut na Mount Louis oraz liczącą sobie 7 wyciągów Blue Jeans Direct na Mount Yamnsuka. 

 
 
 
2018-08-17   GÓRY
 

"Bezpieczny Kazbek" ze wsparciem sprzętowym od AURA by Yeti

"Bezpieczny Kazbek" to z pewnością niesamowita inicjatywa. Grupa polskich ratowników stworzyła bazę na zboczu Kazbeku (5033 m n.p.m.) z ambulatoriom i centrum ratunkowym. Ratownicy poświęcają własny czas, pieniądze i wiedzę by dbać o bezpieczeństwo turystów przez cały sezon. Dzięki wsparciu udzielonego przez markę AURA by Yeti cała ekipa ratowników związanych z projektem, stacjonująca w Gruzji, została wyposażona w kurtki TORRE, śpiwory i akcesoria. 

 
 
 
2018-08-14   GÓRY
 

Dani Arnold z niesamowitym rekordem na północnej ścianie Grandes Jorasses!

Dani Arnold po raz kolejny zapisał się na kartach historii alpinizmu, bijąc rekord w szybkości wejścia na północną ścianę Grandes Jorasses! Pod koniec lipca, 34-letni Szwajcar wspiął się Drogą Cassina na słynnym Filarze Walkera (4208 m) w Masywie Mont Blanc w niewiarygodnym wręcz czasie 2 godzin i 4 minut! Teraz do niego należą rekordy w najszybszym przejścu dwóch z trzech słynnych północnych ścianach w Alpach, stanowiących tzw. Tryptyk Alpejski. 
 
 
2018-08-09   GÓRY
 

Paweł Zieliński i Tomek Olszewski pokonują klasycznie Filar Freney na Mt. Blanc!

Pawłowi Zielińskiemu oraz Tomkowi Olszewskiemu ciężko było wyobrazić sobie lepsze rozpoczęcie sezonu alpejskiego. Młodzi wspinacze (studenci krakowskiego AWF-u) przez okres 2 tygodni rozpoczęli swój alpejski sezon na ścianach w Chamonix przechodząc m.in. klasycznie legendarny Filar Freney na Mount Blanc. To drugie przejście dokonane w takim stylu przez zespół z Polski. Specjalnie dla czytelników GÓR, już po powrocie z Chamonix, przybliżają kulisy akcji górskiej. 

 
 
 
2018-08-08   GÓRY
 

Pomagamy Ani wrócić do Polski - groźny wypadek Polki w Kirgistanie

Nie mogliście o tym usłyszeć w polskich mediach, bo sprawa nie dotyczy znanych alpinistów, ale 9 lipca 2018 roku miała miejsce katastrofa śmigłowca transportującego turystów do bazy w górach Tien Szan w Kirgistanie. Śmigłowiec rozbił się podczas lądowania. Na pokładzie znajdowała się m.in. czwórka Polaków. Wszyscy przeżyli. Troje z obrażeniami, które pozwoliły na transport (w tym jedna osoba z pęknięciem dwóch kręgów, złamaniem twarzoczaszki i złamaniem piszczeli) znajduje się już w Polsce, pod opieką lekarzy i jest bezpieczna. Niestety czwarta turystka wciąż przebywa w kirgiskim szpitalu.

 
 
 
2018-08-04   GÓRY
 

Andrzej Bargiel o swoim zjeździe z K2: Wiedziałem, co robię!

"Szreń, mokry śnieg, lód” - tak opisuje warunki narciarskie na K2 Jędrek Bargiel. Nie oczekiwał innych i był na nie przygotowany, dzięki czemu zdołał bezpiecznie, jako pierwszy człowiek w historii, zjechać na nartach ze szczytu K2. Zobaczcie na filmie, co jeszcze powiedział o swoim wyczynie i czy tyle samo chciałby mówić o swoich planach.

 
 
 
2018-08-03   GÓRY
 

Już dziś premiera ostatniego odcinka „Atak na K2”

„Atak na K2”, czyli eksperymentalny projekt audiobooka z przełomowej wyprawy K2SKICHALLENGE, przez 3 tygodnie utrzymywał się w czołówce najpopularniejszych produkcji Storytel. Oficjalna premiera finałowego odcinka serii już dziś!

 
 
 
 
3
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2019 Goryonline.com