facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2022-02-02
 

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach - TOPR apeluje do turystów o rozsądek

Po chwilowym, nieznacznym spadku stopnia zagrożenia w Tatrach, TOPR ponownie ogłosił  lawinową „trójkę”, która – wszystko na to wskazuje – utrzyma się przez kolejne dni. Przypomnijmy, że w przy tym stopniu, który określany jest jako „znaczny”, poruszanie się w terenie wysokogórskim wymaga bardzo dużych umiejętności oceny lokalnej sytuacji lawinowej!

 

Jeśli zastanawiacie się, jakie jest Wasze doświadczenie, warto sobie uświadomić, że przy tak skomplikowanej dziedzinie wiedzy (i umiejętności praktycznych), jaką jest lawinoznawstwo, trzeba spędzić w terenie około 10 tysięcy godzin, aby móc się określić mianem osoby doświadczonej. Proponujemy, aby każdy dokonał teraz górskiego rachunku sumienia i spróbował określić, jak wygląda taka kalkulacja w jego/jej przypadku. Prawda jest bowiem brutalna - przy tym stopniu zagrożenia lawinowego właściwie szacować ryzyko potrafią jedynie profesjonaliści: przewodnicy i ratownicy górscy.

 

 

Tragiczne wydarzenia z minionego weekendu udowadniają, jak złudne potrafi być poczucie bezpieczeństwa, które daje bliskość wyciągu i posiadanie kompletu sprzętu lawinowego. Dlatego, ponownie, podobnie jak TOPR, apelujemy o ostrożność.

 

Góry poczekają! 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2023-01-31
GÓRY
 

Anna Czerwińska – mogłyby to robić same baby!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-31
GÓRY
 

Czong-Kemin bez wirusa / Tien-Szan

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-30
GÓRY
 

Zimowe Dhaulagiri

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-25
GÓRY
 

Trawers narciarski Bokami Boków

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com