facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2022-02-02
 

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach - TOPR apeluje do turystów o rozsądek

Po chwilowym, nieznacznym spadku stopnia zagrożenia w Tatrach, TOPR ponownie ogłosił  lawinową „trójkę”, która – wszystko na to wskazuje – utrzyma się przez kolejne dni. Przypomnijmy, że w przy tym stopniu, który określany jest jako „znaczny”, poruszanie się w terenie wysokogórskim wymaga bardzo dużych umiejętności oceny lokalnej sytuacji lawinowej!

 

Jeśli zastanawiacie się, jakie jest Wasze doświadczenie, warto sobie uświadomić, że przy tak skomplikowanej dziedzinie wiedzy (i umiejętności praktycznych), jaką jest lawinoznawstwo, trzeba spędzić w terenie około 10 tysięcy godzin, aby móc się określić mianem osoby doświadczonej. Proponujemy, aby każdy dokonał teraz górskiego rachunku sumienia i spróbował określić, jak wygląda taka kalkulacja w jego/jej przypadku. Prawda jest bowiem brutalna - przy tym stopniu zagrożenia lawinowego właściwie szacować ryzyko potrafią jedynie profesjonaliści: przewodnicy i ratownicy górscy.

 

 

Tragiczne wydarzenia z minionego weekendu udowadniają, jak złudne potrafi być poczucie bezpieczeństwa, które daje bliskość wyciągu i posiadanie kompletu sprzętu lawinowego. Dlatego, ponownie, podobnie jak TOPR, apelujemy o ostrożność.

 

Góry poczekają! 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-04-18
GÓRY
 

Dream Line 2024 – Anna Tybor wyrusza w Himalaje

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-25
GÓRY
 

Ferraty w Dolomitach – przegląd subiektywny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-04
GÓRY
 

Tomek Mackiewicz. Pięć zim pod Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-12
GÓRY
 

VI Memoriał Olka Ostrowskiego

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com