facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2022-01-27
 

Wystartowała Fundacja Wandalistki

W ubiegłym tygodniu zainaugurowana została działalność Fundacji Wandalistki, organizacji non-profit, działającej na rzecz kobiet w górach wysokich. Jej celem jest finansowe, technicznie i komunikacyjnie wspieranie kobiecych projektów górskich, co przyczynić się ma do popularyzacji i rozwoju alpinizmu oraz himalaizmu wśród Polek.

 

Nie przypadkiem data powstania fundacji zbiegła się z 30-stą rocznicą śmierci ikony kobiecego himalaizmu – Wanda Rutkiewicz jest dla Wandalistek godnym naśladowania przykładem wielkiej pasji do wspinaczki i wypraw wysokogórskich, ale przede wszystkim determinacji w dążeniu do celu.

 

Założycielką Fundacji Wandalistki jest Daria Sieracka, autorka projektu Kobieta Górom, od 2016 roku przyciągająca do swoich kanałów społecznościowych tysiące profesjonalistek i amatorek górskich wypraw.

 

W poprzednim roku na kanale Kobieta Górom odbył się cykl rozmów o górach, uwzględniających kobiecy punkt widzenia. Wywiadów udzieliły utalentowane wspinaczki, taterniczki, alpinistki i himalaistki, które w środowisku górskim osiągnęły już wiele, niejednokrotnie mierząc się z krzywdzącymi stereotypami. Ich historie, w połączeniu z osobistym doświadczeniem Darii, stanowiły inspirację do założenia fundacji.

 

Wśród projektów fundacji jest też Przegląd Kobiecych Filmów Górskich i ogólnopolskie tournée spektaklu „Wanda”, realizowanego we współpracy z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej.

 

By uczcić pamięć mentorki fundacji, Wandalistki wyprawią się w Himalaje, gdzie Ania Górecka i Kamila Sojka będą uczestniczyć w budowie czortenu pod Kanczendzongą – górą, na której zaginęła Wanda Rutkiewicz.

 

Pierwszą podopieczną fundacji jest Kasia Śmiałek. To prawdziwa Wandalistka, która pomimo walki z chorobą zaniku mięśni postawiła sobie ambitny cel zdobycia Korony Gór Polskich.

 

Więcej informacji o projektach Fundacji Wandalistki:

wandalistki.org

facebook.com/Wandalistki

instagram.com/wandalistki/

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Mart
Super. Świetna inicjatywa.
Pan Egerman
wspaniała informacja !!!!!
Pan Egerman
wspaniała informacja !!!!!

Goryonline
 
Goryonline
 
2022-03-28
GÓRY
 

Red Bull Szybka Tura

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-25
GÓRY
 

Dni Lawinowo-Skiturowe dla Ukrainy

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-14
GÓRY
 

Jurek Łabęcki – Kaskader z Bronowic

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com