Nowe „Tatry”
Tematem wiosennego numeru są ptaki wysokich gór, czyli takie, których jedynym lub głównym miejscem występowania w Polsce są Tatry. Kwartalnik wydawany przez TPN trafił do sprzedaży.
Tematem wiosennego numeru są ptaki wysokich gór, czyli takie, których jedynym lub głównym miejscem występowania w Polsce są Tatry. Kwartalnik wydawany przez TPN trafił do sprzedaży.
Kartki z dzienników 1977-2018
O tym, co najważniejsze w górach, wspinaniu i człowieku
Zwycięstwa, porażki i tragedie
Czyli Himalaje Krzysztofa Wielickiego
„GÓROMANIA.
To nieuleczalna choroba, ciężka do wyjaśnienia. (...)To pasja i nałóg trwające latami.”
Nakładem Wydawnictwa Bezdroża ukazało się kolejne wydanie kultowej książki Aleksandra Lwowa "Zwyciężyć znaczy przeżyć. Ćwierć wieku później" .
Denis Urubko to pierwsza liga współczesnego himalaizmu. W ostatnich miesiącach świat z zapartym tchem śledził jego poczynania – najpierw gdy wspólnie z Adamem Bieleckim bohatersko ruszyli na ratunek Elisabeth Revol i Tomka Mackiewicza pod Nanga Parbat, potem gdy podjął kontrowersyjną decyzję o odłączeniu się od Narodowej Wyprawy na K2. Denis Urubko intryguje i przyciąga uwagę. Pełen sprzeczności i tajemnic, dziś balansuje pomiędzy byciem bohaterem, a… czarnym charakterem polskiego himalaizmu?
Kurtyka. Sztuka wolności
Autorka: Bernadette McDonald
Wydawnictwo Agora
Pierwsza biografia Wojtka Kurtyki – najbardziej zagadkowego z polskich himalaistów, laureata Złotego Czekana za całokształt dokonań wspinaczkowych, którego przejście Świetlistej Ściany Gasherbruma IV zostało uznane za jedno z najważniejszych dokonań XX wieku w Himalajach.
Pomysł wydania dziennika Jerzego Kukuczki zrodził się na miesiąc przed 18 września 2017 roku – rocznicą zdobycia przez niego Korony Himalajów i Karakorum. Wtedy razem z moim partnerem i współpracownikiem – Wojtkiem Kukuczką próbowaliśmy wymyślić, jak uczcić tę okrągłą, trzydziestą rocznicę. Pierwszym pomysłem było wznowienie i odświeżenie którejś z istniejących już książek lub albumów. Z całą pewnością można uznać, że każda z wydanych niegdyś pozycji zostałaby przez fanów przyjęta z dużym zadowoleniem. Nie da się jednak ukryć, że taki wybór, bardzo bezpieczny, nie ekscytował nas wystarczająco.
W książce Aconcagua. W cieniu Śnieżnego Strażnika autor zabiera czytelnika do serca Andów, gdzie próbuje soczystej patagońskiej wołowiny, nasącza się winem Malbec z Mendozy, gdzie przy wspólnym yerba mate poznaje wyjątkowych ludzi, w których żyłach płynie indiańska krew oraz gdzie słodkim dulce de leche rekompensuje trudy surowego obozowego życia.
Ta książka jest jak najlepsza powieść przygodowa. Dużo w niej zwrotów akcji, przypadkowych, a jak się później okaże przełomowych wydarzeń, radości, smutku, potyczek z przeznaczeniem i balansowania na granicy życia i śmierci.
Kocham góry, to wiecie. Patrze na Tatry i marzę o nich, a o niektórych szczytach, aż tak mocno, że marzenie to wypełnia mi prawie wszystkie moje myśli i nie pozwala spać.
Ukazała się długo oczekiwana książka o Wandzie Rutkiewicz. Opowieść o najsłynniejszej polskiej himalaiste. Wanda, znana zarówno młodemu jak i starszemu pokoleniu. Książka napisana przez Annę Kamińską.
W MAJU NA PÓŁKI KSIĘGARSKIE TRAFIŁO TRZECIE, POPRAWIONE I UZUPEŁNIONE WYDANIE BESTSELLEROWEJ POZYCJI, KTÓRA UKAZAŁA SIĘ NAKŁADEM TPN PO RAZ PIERWSZY W ROKU 2010. KSIĄŻKA TOMASZA SKRZYDŁOWSKIEGO TO OBSZERNE KOMPENDIUM WIEDZY PRZYRODNICZEJ, ALE NIE TYLKO. ZAWIERA LICZNE INFORMACJE O DZIEJACH POZNANIA PRZYRODY TATR, HISTORII JEJ OCHRONY, O LUDZIACH, KTÓRZY TATROM POŚWIĘCILI SWOJE ŻYCIE. OBOWIĄZKOWA POZYCJA PRZED WYPRAWĄ W TATRY!
"Jeśli ty także marzysz o przeżyciu fantastycznej górskiej przygody, ale nie masz pojęcia, jak się do tego wszystkiego zabrać, ta książka jest dla ciebie. Napisałem ją w formie poradnika - znajdziesz tu zatem mnóstwo wskazówek, które ułatwią przygotowanie do trekkingu".
1700 km, 120 dni, 2 ludzi, 64 kg bagażu, 1 cel.
Bez wsparcia tragarzy, kucharzy i przewodników.
W 1969 roku młodzi wspinacze, Gordon i John Stainforth, postanowili zmierzyć się z najwyższą w Europie pionową ścianą skalną, norweską Ścianą Trolli. Zachęceni przez „ekspertów”, pewni swoich umiejętności i zaopatrzeni w marny prowiant oraz sprzęt, który dziś określilibyśmy jako przestarzały, wybrali drogę nazywaną „Fiva” (słowo wymawiane jak angielskie fever – gorączka).
POTĘGA GÓR to pierwszy tomik z serii CYTATY GÓR. Jest to książka niezwykle pięknie ilustrowana i pełna interesujących górskich cytatów, często dających do myślenia. Idealna na prezent :)
22 lutego 2017 r. odbędzie się premiera książki Adama Bieleckiego i Dominika Szczepańskiego – Spod zamarzniętych powiek
Himalaista, który nauczył się latać,
by ratować życie w najwyższych górach świata!
Ta książka zawiera odpowiedź na pytanie, jak żyć, kiedy minie czas mierzenia się z najwyższymi górami tego świata
i najmroźniejszymi zimami na ośmiotysięcznikach.
Reinhold Messner
Polski alpinista w środowisku nosi przydomek Yeti. Wszyscy o nim słyszeli, ale niewielu
go widziało na żywo, bo często znika, by wspinać się i wytyczać nowe drogi na najtrudniejszych ścianach świata. Marcin Tomaszewski, bo o nim mowa, po ponad 25 latach wspinaczki wydaje książkę o swojej drodze. W niedzielę 22 stycznia w Tarnowie, podczas spotkania ludzi gór – Górnolotnych, nastąpi prapremiera tego unikalnego notatnika.
Szczeliny, seraki, wieczna zmarzlina, tego u nas nie doświadczymy, ale surowe warunki zimowe, lawiny, odmrożenia to zjawiska bliskie również polskim górom.