facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

HYDEPARK Literatura

2020-04-20   HYDEPARK
 

Ulubione górskie lektury Adama Bieleckiego

Szukacie inspiracji albo macie trudność z wyłowieniem wartościowych tytułów z morza górskiej literatury? Być może pomocna okaże się lista ulubionych książek, jaką w zeszłym tygodniu Adam Bielecki zamieścił na swoim profilu.  

 
 
 
2020-03-18   HYDEPARK
 

Dariusz Jaroń - "Skoczkowie. Przerwany lot"

Tak jak polski himalaizm nie zaczął się od Wandy Rutkiewicz i Jerzego Kukuczki, tak polskie sporty zimowe nie nastały wraz z Wojciechem Fortuną, Adamem Małyszem czy Justyną Kowalczyk. Jeszcze przed II wojną światową mieliśmy zawodników zaliczanych do światowej elity.

 
 
 
2020-02-22   HYDEPARK
 

„Lekarze w górach. Bohaterowie drugiego planu”

Lekarze w górach. Bohaterowie drugiego planu to niezwykła opowieść o najbardziej spektakularnych akcjach ratunkowych, górskich tragediach, których uniknięto tylko dzięki poświęceniu lekarzy. To także historia tajemnic ludzkiego organizmu na wysokościach, wystawionego na ekstremalne warunki „strefy śmierci” oraz barwna  panorama niepowtarzalnych „lekarskich typów”, ludzi, którzy jeśli trzeba potrafią zrobić operację na własnym ciele. Albo ryzykować własne życie, by ratować innych. Książka ukaże się 26 lutego, nakładem Wydawnictwa Agora.

 
 
 
2020-01-15   HYDEPARK
 

Leszek Cichy - "Gdyby to nie był Everest..."

Historia pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest.

Opowieść Leszka Cichego – legendarnego lodowego wojownika.

O ambicji, pragnieniu przekraczania granic i sensie eksploracji świata.

 
 
 
2020-01-10   HYDEPARK
 

„Rozmowy o Evereście”

Dziennikarze nazywają go „dachem świata”, geografowie – Czomolungmą lub Mount Everestem, Nepalczycy – Sagarmatha, alpiniści mówią po prostu – Everest.

 
 
 
2019-12-23   HYDEPARK
 

„Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat”

„Myślami wciąż jestem z Tomkiem, na Nandze, wciąż wracam do tego, co przeżyłam tam z nim – a potem już bez niego. Kiedy jestem sama, przychodzą mi do głowy jednocześnie tysiące słów, widzę tysiące niuansów. Może potęga tych słów złagodzi ból… Cały czas myślę o nim; o tym, jak żył, o jego filozofii, jego sztuce życia, jego miłości do Nangi…” – czytamy w liście Élisabeth Revol do tragicznie zmarłego partnera wspinaczkowego Tomka Mackiewicza. Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat to intymna opowieść Eli o wydarzeniach na Nanga Parbat w 2018 roku. Książka ukaże się 22 stycznia 2020 roku nakładem wydawnictwa Agora.

 
 
 
2019-12-13   HYDEPARK
 

Paweł Haciski - "POLSKA 1. Część zachodnia: Sudety, Przedgórze Sudeckie"

Przewodnik „Polska 1" otwiera nową trzytomową serię, naprawdę wyjątkową, bo pierwszą, która zawiera kompletny opis wszystkich rejonów wspinaczkowych w Polsce. Pełne topo skał całego kraju to wynik tytanicznej pracy autora Pawła Haciskiego, który od blisko 30 lat tworzył kultowe przewodniki „Jura". W części pierwszej „Polski" znajdziemy wszystkie rejony położone w obrębie całych Sudetów i Pogórza Sudeckiego.

 
 
 
2019-11-28   HYDEPARK
 

"Krzysztof Wielicki - Piekło mnie nie chciało"

Najnowsza biografia tegorocznego laureata Złotego Czekana za całokształt dokonań ukazała się 27 listopada nakładem wydawnictwa Agora. Jej autorami są Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski - duet, który na swoim koncie ma bestsellerowe opowieści o Jurku Kukuczce i Mirosławie Hermaszewskim.

 
 
 
2019-11-07   HYDEPARK
 

Monika Witkowska - „Manaslu. Góra Ducha, Góra Kobiet”

Niniejsza książka to relacja z wyprawy autorki na znajdujący się w Himalajach ośmiotysiecznik Manaslu (8156 m n.p.m.), pod względem wysokości ósmą górę świata. Podobnie jak inne książki Moniki, nie jest to typowa relacja ze wspinaczki, uzupełnia ją zbiór różnego typu ciekawostek, anegdot i interesujących historii dotyczących zarówno himalaizmu, jak i przyrody czy życia Nepalczyków.

 
 
 
2019-11-05   HYDEPARK
 

"Presja" - autobiografia Tommy'ego Caldwella już dostępna w przedsprzedaży!

5 stycznia 2015 roku donosiliśmy: „Dawn Wall zrobiony klasycznie! To, na co z zapartym tchem czekał cały wspinaczkowy świat, a pod koniec zmagań także ludzie niezwiązani na co dzień z górami – śledzący relację na żywo z ostatnich metrów transmitowaną przez NBC News – stało się faktem. Tommy Caldwell i Kevin Jorgeson ukończyli ostatni wyciąg Dawn Wall i stanęli na szczycie El Capitana! Obaj panowie spędzili w ścianie 19 dni, rozpoczynając swoje zmagania 27 grudnia. Linia, którą przeszli, jest obecnie bez wątpienia najtrudniejszą klasyczną wielowyciągową drogą na świecie”. Podobny news obiegł media wspinaczkowe na całym świecie... 

 
 
 
2019-10-31   HYDEPARK
 

Recenzja: Marcin Bończa-Tomaszewski - "Esencja Sztuki Żywienia"

O ile w przypadku treningu wspinaczkowego na przestrzeni lat ukształtowały się pewne uniwersalne prawidła, których nie sposób było podawać w wątpliwość ze względu na stojące za nimi autorytety (i wyniki stosujących się doń), kwestie związane z żywieniem, suplementacją i ogólnie dietetyką były dla wielu wspinaczy (w tym dla mnie) swoistą terra incognita, gdzie wprost roiło się od sprzecznych teorii, opinii i rozwiązań. Jedni radzili unikać węglowodanów jak ognia, drudzy straszyli tłuszczami pod każdą postacią, a jeszcze inni nakazywali wystrzegać się zbyt dużej ilości protein, aby czasem nie złapać zbędnej masy mięśniowej. Cały ten galimatias nie zachęcał do zgłębiania wiedzy w temacie tak przecież istotnym z punktu widzenia naszych wyników w skale i na panelu. Ale nie tylko – w końcu w wyświechtanym powiedzeniu „jesteś tym, co jesz” musi być trochę prawdy…

 
 
 
2019-10-21   HYDEPARK
 

Anna Musiałówna – „Próba przeczekania wiatru”

Podczas niemal trzymiesięcznego pobytu na Spitsbergenie latem 1981 roku Anna Musiałówna fotografowała osadę górniczą Barentsburg, polską stację badawczą Hornsund, ale przede wszystkim życie w domku traperskim na przylądku Palffyodden, gdzie wraz z grupą naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, z profesorem Zdzisławem Czeppe, spędziła większość czasu. Trzydziestoletnia wtedy fotografka wykonała ponad 1000 zdjęć, dokumentując poszczególne etapy wyprawy na czarno-białych filmach małoobrazkowych, barwnych filmach średnioformatowych oraz slajdach średniego i małego formatu. Prowadziła także dziennik podróży, odnaleziony po latach przez jednego z kolegów. Właśnie z niego pochodzi cytat będący tytułem książki. 

 
 
 
2019-10-21   HYDEPARK
 

"Lhotse’89. Ostatnia wyprawa Jerzego Kukuczki"

Południowa ściana Lhotse to jedna z najtrudniejszych ścian w Himalajach – trzy tysiące metrów wymagającego terenu z trudnościami rosnącymi wraz z wysokością. Jej przejście uznano za największe wyzwanie dla himalaistów ostatnich stuleci. Mierzyli się z nim najlepsi na świecie wspinacze.


"Kukuczka marzył o zdobyciu wszystkich czternastu ośmiotysięczników. To marzenie się spełniło. Więc gdzie jeszcze tak gnał? Przyzwyczajenie, radość ze zdobytego szczytu, spokój i ukojenie, jakie daje obcowanie z górami, przyrodą, a może coś więcej, coś jeszcze, czego nie pojmiemy. Tę wiedzę miał tylko on. Mają ją wszyscy, którzy zdobywają „swoją górę”.

 
 
 
2019-10-16   HYDEPARK
 

Z pamiętnika himalaisty... "Everest. Edmund Hillary i Tenzing Norgay. Niesamowita historia."

Najnowsza książka Alexandry Stewart - Everest. Edmund Hillary i Tenzing Norgay. Niesamowita historia, to opowieść o dwóch niezwykłych sportowcach, którzy jako pierwsi zdobyli szczyt Mount Everest. Lektura ta przeniesie młodego czytelnika na najwyższy wierzchołek ziemi i opowie historię wyprawy, która doprowadziła do jego zdobycia.

 
 
 
2019-10-09   HYDEPARK
 

"Upadek olbrzymów" - historia wspinaczek himalajskich od epoki imperiów do epoki skrajności

Pierwsze udane wejście na Mount Everest sir Edmunda Hillary’ego i jego szerpijskiego towarzysza Tenzinga Norgaya w 1953 roku jest dobrze znanym faktem. Natomiast wiele osób nie zna niesamowitych historii innych śmiałków, którzy próbowali zmierzyć się z najbardziej niebezpiecznymi górami na świecie – Himalajami.

 
 
 
2019-10-02   HYDEPARK
 

Kalendarz wspinaczkowy 2020 - wspieramy projekt Marcina Ciepielewskiego

Mało kto tak naprawdę zdaje sobie z tego sprawę, ale wspinanie niemal od początku swojego istnienia powiązane było ze sztuką, początkowo przede wszystkim z literaturą, rycinami Gustava Dore dokumentującymi tragedię na Materhornie, czy wreszcie słynną wyprawą Auguste'a Bisson, który jako pierwszy fotograf dokumentował wejście na Mount Blanc. Literatura, fotografia i film stały sie mediami, dzięki którym zwykli ludzie mogli zobaczyć teren absolutnie niedostępny dla zwykłego człowieka, zapoznać się z przygodą, poczuć dreszcz emocji i adrenalinę, być przynajmniej w pewnym sensie "uczestnikami" bądź świadkami wielkiej, trudnej i niebezpiecznej przygody.

 
 
 
2019-09-26   HYDEPARK
 

Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało

Najnowsza biografia laureata Złotego Czekana za całokształt dokonań ukaże się już 27 listopada nakładem wydawnictwa Agora. Jej autorami są Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski – duet, który na swoim koncie ma bestsellerowe opowieści o Jurku Kukuczce i Mirosławie Hermaszewskim.

 
 
 
2019-09-18   HYDEPARK
 

"Trzy Bieguny" - opowieść pierwszego zimowego zdobywcy Everestu i legendarnego zdobywcy biegunów Ziemi

Takiego duetu jeszcze nie było! Leszek Cichy, himalaista, pierwszy zimowy zdobywca Everestu i Marek Kamiński, ekstremalny polarnik w jednej książce opowiadają o przygodach na granicy życia i śmierci, ryzyku, adrenalinie i o wyczynach, których nikt już nie powtórzy.

 
 
 
2019-08-20   HYDEPARK
 

„Szczyty mojego życia” - poznaj kulisy największego projektu Kiliana Jorneta

Gdy pewnego dnia Kilian Jornet przypadkowo trafił na zdjęcie Matterhornu, w jego głowie narodził się pomysł niezwykłego projektu Summits of My Life. To było największe wyzwanie, przed jakim kataloński ultramaratończyk stanął w swojej pełnej sukcesów karierze. Już po kilku latach udowodnił jednak, że żadne trudności nie są w stanie powstrzymać go w zrealizowaniu celu. Swoje przygody zrelacjonował w książce „Szczyty mojego życia”, która trafiła już do sprzedaży!

 
 
 
2019-08-13   HYDEPARK
 

"Duchy K2. Epicka historia zdobycia szczytu" - Mick Conefrey

K2 - bezimienna góra, która cieszy się ponurą sławą. Wznoszący się na 8611 metrów n.p.m. szczyt budzi wśród ludzi gór szczególną fascynację. To największe możliwe wyzwanie. Trzeba pokonać niezwykle strome zbocza, ekstremalną wysokość, odosobnienie oraz nieprzewidywalną pogodę. Na szczyt K2 dotarli nieliczni, wielu straciło życie podczas wspinaczki. Nowoczesne technologie sprawiły, że jest ona odrobinę bezpieczniejsza, ale Góra Gór wciąż zbiera tragiczne żniwo. I wciąż przyciąga nowych śmiałków, którzy chcą zmierzyć się z obsesją na punkcie zdobycia tego szczytu.

 
 
 
 
3
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com