facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

HYDEPARK Literatura

2022-09-12   HYDEPARK
 

Konkurs na Książkę Górską Roku 2022 - znamy zwycięzców!

Za nami kolejna edycja Konkursu na Książkę Górską Roku, który organizowany jest w ramach Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady i Festiwalu Literatury Górskiej w Lądku-Zdroju. W tym roku do konkursu zakwalifikowano rekordową liczbę książek aż 58 publikacji. Jury nagrodziło siedmiu autorów w 6. kategoriach. Przyznano również GRAND PRIX 2022.

 
 
 
2022-07-13   HYDEPARK
 

Via Ferraty. Spacer na wysokości. Praktyczny poradnik dla każdego – przedsprzedaż

Pola Kryża i Darek Woźniczka z Akademii Wspinania climb2change (FB: @climb2change2 lub instagram: @climb2change) na co dzień uczą, jak z głową zdobywać górskie szczyty. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielą się z uczestnikami kursów wspinaczkowych oraz turystyki górskiej.

 
 
 
2022-05-25   HYDEPARK
 

Książka Górska Roku 2022 – lista zgłoszeń wciąż otwarta

Coraz mniej czasu zostało na zgłoszenia do konkursu na Książkę Górską Roku 2022. Przed nami kolejna edycja wydarzenia, w którym udział może wziąć każdy, kto w ciągu ostatniego roku wydał pozycję dotykającą tematu gór. Zgłoszenia może dokonać także wydawnictwo.

 
 
 
2021-09-07   HYDEPARK
 

Krzysztof Koziołek – „Biały pył. Piekło na K2”

W górach wysokich od lat działa seryjna morderczyni. Nazywa się K2. 

 
 
 
2021-07-22   HYDEPARK
 

Katarzyna i Lech Dutkiewicz - „Dolomity na ferratach”. Dwa przewodniki w cenie jednego!

Zapewne wiele osób ucieszy wieść, że entuzjastycznie przyjęty przewodnik „Dolomity na ferratach” doczekał się kontynuacji. Co więcej, obydwa tomy można teraz zakupić w cenie jednego. 

 
 
 
2021-06-04   HYDEPARK
 

Czwarte wydanie przewodnika wspinaczkowego „Góry Sokole”

Rusza przedsprzedaż czwartego wydania kultowego przewodnika po Sokolikach! 

 
 
 
2021-05-27   HYDEPARK
 

Mick Conefrey - „Ostatni taki szczyt. Jak zdobyto Kanczendzongę”

Przyćmiona obecnie przez popularniejszy Mount Everest Kanczendzonga uchodzi za najbardziej niedostępny z ośmiotysięczników. Historia podbojów tego szczytu ma swój początek w 1905, kiedy to na jego zbocza szturmował miedzy innymi okultysta Aleister Crowley. Pół wieku później dwaj Brytyjczycy dotarli na upragnioną wysokość 8586 metrów n.p.m. W maju 1992 roku podczas ataku szczytowego na Kanczendzogę zaginęła jedna z najwybitniejszych himalaistek świata, Wanda Rutkiewicz.

 
 
 
2021-05-24   HYDEPARK
 

Łukasz Supergan - „Szlaki Polski. 30 najpiękniejszych tras długodystansowych”

Nakładem wydawnictwa Bezdroża ukazała się nowa książka Łukasza Supergana „Szlaki Polski. 30 najpiękniejszych tras długodystansowych”. Obok tej pozycji żaden wielbiciel wędrówek nie może przejść obojętnie. W przewodniku opisano 30 szlaków długodystansowych – od 50 do niemalże 1000 kilometrów.

 
 
 
2021-05-14   HYDEPARK
 

Adrian Markowski - „Bieszczady. Dla tych, którzy lubią chodzić własnymi drogami”

Każdy był kiedyś ten pierwszy raz w Bieszczadach, kiedy wszystko wokół zdawało się być tajemnicze, owiane mgłą sekretów i przeszłości. Nieważne, gdzie był ten pierwszy raz – czy kiedy w Zagórzu wyskakiwało się z pociągu z pełnym plecakiem, czy wysiadając z auta na nagrzany żwir na parkingu pod Połoniną Caryńską. A może jesteście szczęśliwcami, którzy dopiero ten pierwszy bieszczadzki raz czeka. 

 
 
 
2021-04-30   HYDEPARK
 

Górskie przewodniki

Wybrać przewodnik górski w sytuacji, gdy półki uginają się od barwnych nowości, które nie zawsze są równie atrakcyjne wewnątrz – oto wyzwanie! Z kolei wyruszyć w góry bez przewodnika, to jak zrezygnować z połowy przyjemności, jakie oferuje wycieczka. Warto bowiem wiedzieć, gdzie odbić nieco ze szlaku, by obejrzeć zarośniete ruiny cerkiewki, czy napić się chłodnej, czystej wody tryskającej wprost ze źródełka.

 
 
 
2021-04-26   HYDEPARK
 

Hans Kammerlander - „Wzloty i upadki mojego życia”

Gdybym miał określić swoje życie dwoma słowami, byłyby to góra i dolina. Do dziś mam w pamięci żywy obraz naszego nauczyciela ze szkoły podstawowej w Ahornach, opowiadającego o najwyższej górze świata lub jak z bratem, siedząc w izbie przed radiem, śledzimy całymi dniami wejście trzech saksońskich alpinistów na Große Zinne. Nawet nie śmiałem marzyć, że sam stanę kiedyś na szczycie Mount Everestu, nie mówiąc już o innych najwyższych górach globu. A co dopiero, że będzie dane mi pisać historię alpinizmu, najpierw jako partner wspinaczkowy Reinholda Messnera aż do jego czternastego ośmiotysięcznika, a potem na własną rękę: jako autor najszybszego wejścia na Mount Everest, zjazdów na nartach z wierzchołków Nanga Parbat i Mount Everestu czy wytyczenia nowej drogi na Jasembie.

 
 
 
2021-04-11   HYDEPARK
 

Anna Komosa-Styczeń - „Taterniczki. Miejsce kobiet jest na szczycie”

Już 13 kwietnia ukaże się książka Anny Komosy-Styczeń pod tytułem „Taterniczki. Miejsce kobiet jest na szczycie”. Poniżej prezentujemy dla Was przedpremierowy fragment o Marii Steczkowskiej, zapraszamy do lektury!

 
 
 
2021-04-09   HYDEPARK
 

Marek Raganowicz - „Znikając. Opowieść drogi”

W marcu ukazała się druga książka Marka Raganowicza, polskiemu czytelnikowi znanego z doskonale przyjętego również przez krytyków (nagroda Grand Prix w konkursie Książka Górska Roku 2017) „Zapisanego w kręgach”. Nowa publikacja zdobywcy Polskiego Złotego Czekana nosi tytuł „Znikając. Opowieść drogi” i zdecydowanie spodoba się wszystkim, komu dokonania Raganowicza są znane.

 
 
 
2021-03-15   HYDEPARK
 

„Lhotse. Lodowa siostra Everestu” Moniki Witkowskiej już w sprzedaży

16 maja 2019 roku Monika Witkowska stanęła na szczycie swojego trzeciego ośmiotysięcznika – Lhotse. Teraz powraca do czytelników z kolejnym dziennikiem wyprawy. W lekkim, gawędziarskim stylu relacjonuje zdobywanie czwartej najwyższej góry świata: pisze o tym, jak wygląda baza i życie w niej pod Lhotse i Everestem, o drodze na szczyt czy historii zdobycia góry, a wszystko okraszone zostało pięknymi, barwnymi zdjęciami.

 
 
 
2021-02-23   HYDEPARK
 

„Siła przetrwania. Największe górskie tragedie”

Już jutro ukaże się książka Macieja Piery, znanego z youtubowego kanału SzczytomaniakSiła przetrwania. Największe górskie tragedie przedstawia historie ludzi, którzy chcąc realizować swoje górskie pasje, w wyniku niesprzyjających okoliczności i błędów znaleźli się w śmiertelnym zagrożeniu, zmuszeni walczyć o swoje życie.

 
 
 
2021-02-18   HYDEPARK
 

„Minus 100 stopni. Pierwsze zimowe wejście na Mount McKinley”

Denali. Jedna z najzimniejszych i najbardziej wietrznych gór, wielu alpinistom pokazała, gdzie ich miejsce. W 1967 roku Art Davidson zdobył ją zimą pod nazwą McKinley. Góra wprawdzie w 2015 roku otrzymała z powrotem starą, indiańską nazwę, lecz pozostała niezmienna – mroźna i bezlitosna, dlatego opowieść Davidsona o pierwszym zimowym zdobyciu Denali wciąż czyta się z zapartym tchem.

 
 
 
2021-01-27   HYDEPARK
 

„8000 zimą. Wspinanie się na najwyższe szczyty w najzimniejszej porze roku”

Zimowe wspinanie w Himalajach to sztuka cierpienia, powiedział Wojtek Kurtyka. Mimo to są tacy, których życiową pasją, a nawet obsesją, jest zdobywanie ośmiotysięczników w tej najzimniejszej porze roku. „8000 zimą” jest opowieścią o narodzinach legendarnych Lodowych Wojowników, o „sztuce cierpienia”, która pchnęła polskich wspinaczy w najwyższe góry na ziemi i rozpętała światowy wyścig o pierwsze zimowe wejścia. Ta gra na arenie międzynarodowej toczy się do dziś, a jej zwieńczeniem będzie zdobycie ostatniego, najtrudniejszego szczytu – K2. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Agora, 20 stycznia 2021 roku.

 
 
 
2021-01-26   HYDEPARK
 

Kilian Jornet - „Niemożliwe nie istnieje”

Kilian Jornet doprowadził swoje ciało do granic wytrzymałości, doznał wielu kontuzji, a każdy kolejny jego wyczyn to balansowanie na granicy życia i śmierci. Dwa razy w ciągu tygodnia wbiegł na Mount Everest bez butli tlenowej. Na swoim koncie ma też rekordy w biegu na Mount Blanc, Denali czy Aconcaguę. W skyrunningu Kilian osiągnął prawie wszystko. Z pozorną lekkością dokonał tego, co wydawało się niemożliwe. Ale nic nie jest dziełem przypadku: od dzieciństwa trenował ciało i umysł, by być doskonale przygotowanym zarówno na sukces, jak i porażkę. 

 
 
 
2021-01-20   HYDEPARK
 

Bartosz Malinowski - „Wielki Szlak Himalajski. Indie, Pakistan, Bhutan”

Wiedza potoczna jest sumą uproszczeń. Mówimy: Himalaje, myślimy: Nepal. Tak zapewne odpowie dziewięć na dziesięć osób pytanych o położenie najwyższych gór świata. Z jednej strony trudno się dziwić: spośród czternastu ziemskich ośmiotysięczników w Nepalu jest ich aż osiem. Jednak Himalaje to potężny górski łańcuch o długości ponad dwóch i pół tysiąca kilometrów, z czego na terytorium Nepalu przypada mniej więcej jedna trzecia. Czy można zatem mówić o przejściu Himalajów bez zawitania do Indii, Pakistanu i Bhutanu?

 
 
 
2021-01-13   HYDEPARK
 

Anna Czerwińska - „Groza wokół K2”

Przejmujący opis najtragiczniejszego sezonu pod K2 w 1986 roku, gdy na stokach tej góry, obok spektakularnych sukcesów, miały miejsce nie mniej głośne tragedie, które w sumie pochłonęły życie 13 wspinaczy. Autorka, jako uczestniczka jednej z wypraw, próbuje zrozumieć przyczyny wydawałoby się bezsensownych śmierci, odwołując się niejednokrotnie do wypowiedzi innych wspinaczy. Jednocześnie kreśli trzymający w napięciu obraz zakończonej sukcesem wyprawy na Magic Line, której sama była uczestnikiem.

 
 
 
 
1
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com