facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Złote Czekany po raz kolejny na Festiwalu Górskim w Lądku-Zdroju!

Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju to najstarszy taki festiwal w Polsce. Jego 24. edycja odbędzie się w tym roku w dniach 19-22 września. W 2018 roku Festiwal zaskoczył sprowadzeniem nad Wisłę, a dokładniej – nad Białą Lądecką, gali rozdania Złotych Czekanów. Najważniejsza wspinaczkowa nagroda świata została wręczona w małym miasteczku w Kotlinie Kłodzkiej, które na jeden weekend zamieniło się w globalną stolicę gór, gromadząc setki gości – autorów największych górskich osiągnięć – oraz kilkutysięczną publiczność. Był to pierwszy w historii przypadek, kiedy gala nie odbyła się, jak dotychczas, u podnóża Alp. W tym roku organizatorzy potwierdzają rangę Festiwalu – Złote Czekany znów zagoszczą w Lądku!

 

To było fantastyczne święto, przez kilka dni, z ogromną publicznością bardzo zaangażowaną w tworzenie kultury górskiej. Wszyscy doceniali wspaniałą atmosferę i gościnność oraz, oczywiście, imprezy...” – pisał Christian Trommsdorff, dyrektor Złotych Czekanów, zaraz po ubiegłorocznym Festiwalu.

 

Pytany o przebieg negocjacji Maciek Sokołowski, dyrektor Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju, opowiada: „Pierwsze rozmowy odbyły się już dwie godziny po zakończonej gali, podczas wspólnej imprezy integracyjnej. Jednak najpierw my - organizatorzy w osobach Piotr Drożdż (red. naczelny magazynu GÓRY) i ja - musieliśmy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chcemy dalej brać udział w "organizacji w stylu alpejskim na najtrudniejszej drodze, z minimalnym wsparciem z zewnątrz i bez znajomości terenu" jak Piotr określił zeszłoroczną organizację Gali Czekanów. Ponieważ lubimy wyzwania, a i teren wydaje się nieco bardziej znany, decyzja z naszej strony zapadła szybko. Potem kilkanaście tygodni negocjacji szczegółów kontraktu i dziś znów przygotowujemy się do ekscytującej wyprawy.

 

Tak prezentowały się ubiegłoroczne statuetki w świetle jupiterów. Fot. Lucyna Lewandowska

 

Tradycją jest, że niemal wszyscy zdobywcy Złotych Czekanów przyjeżdżają na rozdanie nagród i wygłaszają prelekcje o swoich przejściach. Polskie rozdanie Złotych Czekanów w 2018 roku organizatorzy gali wzbogacili o kolejne górskie gwiazdy – każda statuetka była wręczana przez osobę o wybitnych górskich dokonaniach. W tym gronie znaleźli się między innymi Kinga Baranowska, Chris Bonington, Leszek Cichy, Krzysztof Wielicki, czy też znani i lubiani alpiniści Nico Favresse i Sean Villanueva.

 

Data imprezy (19 – 22. września 2019r.) została ogłoszona nieco ponad tydzień temu, ale dopiero teraz organizatorzy potwierdzają ponowne połączenie Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju i Złotych Czekanów w tworzeniu tegorocznego święta gór – „górskiego Woodstocku”, jak nazwał je Aitor Barez, jeden z reżyserów odwiedzających Lądek. Nie podano jeszcze punktów programu tegorocznej edycji, ale już wiadomo, że można spodziewać się zdobywców najważniejszych górskich nagród. Jak mówi Maciek Sokołowski: „Dziś jest oczywiście za wcześnie, aby mówić o szczegółach programu. Nie wiemy nawet jeszcze, kto dostanie nominacje do wspinaczkowego Oscara (czyli znajdzie się na krótkiej liście przejść), a co dopiero, kto otrzyma Złoty Czekan. Pracujemy jednak nad tym, aby program był podobnie jak w roku ubiegłym atrakcyjny i zaskakujący.”

 

 Złote Czekany to najważniejsza nagroda wspinaczkowa na świecie. Przyznawana od 1991r. przez francuskie stowarzyszenie górskie „Groupe de Haute Montagne” jest świadectwem nie tylko sportowego wyczynu. Jej jury bierze także pod uwagę styl przejścia (samowystarczalność zespołu, efektywność i powściągliwość w wykorzystywaniu ułatwień technologicznych ), jego innowacyjność, znaczenie dla eksploracji, ale też szacunek dla partnerów i środowiska naturalnego. Od 2009 przyznawany jest również Złoty Czekan za całokształt dokonań - dla tych, którzy swoją działalnością górską inspirują kolejne pokolenia. Wśród dotychczasowych laureatów Złotych Czekanów znajdują się między innymi Reinhold Messner, Kurt Diemberger, Tommy Caldwell i Alex Honnold (filmy o ich solowych przejściach w ubiegłym roku trafiły do szerszej publiczności w dystrybucji kinowej) oraz, jako jedyny dotychczas Polak, Wojciech Kurtyka. Od 2018r. Festiwal Górski w Lądku-Zdroju wraz z magazynem „GÓRY” przyznają polskiego Złotego Czekana. Jego pierwszym laureatem został Marek Raganowicz.

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-22
GÓRY
 

28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na zachód

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-06
GÓRY
 

Madera - trekkingowy raj?

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-26
GÓRY
 

Z południa na północ Korsyki – częśc 2

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-24
GÓRY
 

Ewoucja w zimowym sprzęcie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-18
GÓRY
 

Dream Line 2024 – Anna Tybor wyrusza w Himalaje

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com