facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

15-letni Connor Herson klasycznie na The Nose!

Bodaj najsłynniejsza droga w całej Dolinie Yosemite, a być może również na świecie, legendarna The Nose na El Capitanie doczekała się właśnie szóstego klasycznego powtórzenia. Takie przejście byłoby uznawane za wielki sukces dla każdego z doświadczonych wspinaczy, tymczasem dokonał tego 15-latek! Connor Herson zapisał się tym samym w piękny sposób na kartach historii naszego sportu. Czapki z głów!

 

Connor Herson w trakcie patentowania drogi. Czekamy wciąż na materiały z przejścia! Fot. Jim Herson

 

Historyczne, namłodsze przejście zajęło 15-latkowi 3 dni (wspinaczkę rozpoczął w sobotę, a na szczycie El Capa zameldował się w poniedziałek). Connora w realizacji tego ambitnego przedsięwzięcia wspierał od samego początku jego tata, Jim Herson. Przybliżając kulisy wyczynu swojego syna dla amerykańskiego magazynu Rock&Ice, zdradził, że przejście byłoby możliwe nawet w ciągu 48h, jednakże liny poręczowe blokowały fragment drogi znany jako Changing Cornes. Trochę czasu zajęło Jimowi zanim je usunął i Connor mógł kontynuować wspinaczkę. Na ostatnich wyciągach, zespół wspinał się już tylko z jedną działającą czołówką, którą ojciec z synem musieli się podzielić by skończyć drogę. ;-) Na szczęście pomimo tych okoliczności, Connorowi udało się dokonać niebywałego - został najmłodszym w historii wspinaczem, który klasycznie pokonał The Nose!

 

Przypomnijmy, droga została wytyczona w stylu "oblężniczym" przez doborowy zespół pod przewodnictwem Warrena Hardinga w listopadzie 1958r. Na uklasycznienie czekała ponad 3 dekady, kiedy to Lynn Hill we wrześniu 1993r. dokonała "niemożliwego", jak sądziło wielu i pierwsze klasyczne i zarazem kobiece przejście The Nose stało się faktem. Magazyn Climbing uznał go później za jedno z dwudziestu najważniejszych dokonanych w XX wieku. Rok później Lynn wróciła na 31-wyciągową drogę i pokonała ją w ciągu zaledwie jednego dnia, po raz kolejny przesuwając granice i przechodząc po raz drugi do historii. Do dnia wczorajszego, najmłodszą osobą, która na swoim koncie posiadała klasyczne przejście The Nose była Beth Roden, która dokonała tego w 2005r. w zespole z Tommym Caldwellem. 

 

Connor pracował nad drogą przez ostatni rok, a pierwszy poważny atak przypuścił przed tygodniem. Wówczas było bardzo blisko - udało mu się przejść szczególnie trudny fragment znany jako The Great Roof (zobaczcie film poniżej), ale szczęścia zabrakło już na wspomnianych wyżej Chaning Corners.

 

 

Cóż, jak widać młody Amerykanin nie zraził się niepowodzeniem - podejście numer dwa okazało się już skuteczne. Raz jeszcze wielkie gratulacje! Będziemy uważnie śledzić jego poczynania - kto wie czym nas jeszcze zaskoczy. ;-)

Źródło: Rock&Ice

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-03-04
GÓRY
 

Tomek Mackiewicz. Pięć zim pod Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-12
GÓRY
 

VI Memoriał Olka Ostrowskiego

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-01
GÓRY
 

24 000 metrów w pionie w 24 godziny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-30
GÓRY
 

Kobiecy skiturowy trawers Tatr Wysokich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com