facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

SPRZĘT Testy

2023-10-17   SPRZĘT
 

La Sportiva Climb World Tour 2023

Legendarna włoska marka organizuje największy na świecie cykl testów butów wspinaczkowych – 115 imprez na czterech kontynentach – w tym roku także w Polsce!

 
 
 
2023-01-25   SPRZĘT
 

Plecak Alpinisto 35 GREGORY

Zabierając się za nową wersję Alpinisto, projektanci firmy Gregory prawdopodobnie sporządzili listę funkcji, które plecak ten powinien mieć, a potem odhaczali jedną po drugiej. Naprawdę trudno znaleźć w nim jakiekolwiek braki i piszę tak nie po to, by zadowolić polskiego dystrybutora, ale dlatego, że szczerze tak uważam.

 
 
 
2023-01-20   SPRZĘT
 

Zegarek Suunto 9 Peak

Wydawać się może, że zegarkiem idealnym dla człowieka gór, a właściwie dla górskiego multisportowca, jest Suunto 9 Baro – flagowy model tej marki, pozwalający monitorować dane dotyczące niemal każdego aspektu interesujących nas aktywności. Najważniejszą jego zaletą okazała się niezwykle wytrzymała bateria, umożliwiająca korzystanie z GPS-u do 25, a w trybie oszczędnym aż do 170 godzin. Suunto 9 Baro ma jednak cechę, która nie wszystkim przypadła do gustu – jest ogromny! Wygląda przytłaczająco na szczupłych nadgarstkach, a dla osób, które nie chcą epatować wielkim „sikorem”, jest nazbyt ostentacyjny. Ale coś za coś, a logika podpowiadała, że olbrzymia moc obliczeniowa, liczba dostępnych funkcji i solidna bateria wymagają koperty o słusznych rozmiarach. Okazuje się, że niekoniecznie…

 
 
 
2022-08-16   SPRZĘT
 

Zintegrowany system do gotowania Primus Lite+

Niewiele rzeczy jest w stanie wlać w nas życiową energię, gdy zmęczeni całodniową górską tułaczką przycupniemy pod płachtą w oczekiwaniu na chłodną noc. Oczywiście, najlepiej mieć wtedy na sobie suchą odzież, a w nieodległej perspektywie możliwość zagrzebania się w ciepłym śpiworze. Jednak tym, co wzmocni nas najszybciej – fizycznie, a przede wszystkim psychicznie – jest kubek gorącego napoju i ciepła strawa. Magiczną moc ma też widok płomienia … Atawizm, dający poczucie bezpieczeństwa.

 
 
 
2022-02-28   SPRZĘT
 

Test toreb na narty Thule RoundTrip Ski Bag i Thule RoundTrip Ski Roller

Już ponad dekadę temu miłośnicy outdooru zakochali się w wielofunkcyjnych przyczepkach produkowanych przez markę Thule, które pozwoliły rodzicom uwielbiającym jazdę na rowerze, narciarstwo biegowe i skiturowe dzielić swoje pasje ze swoimi dziećmi. W 2015 r. szwedzki producent zaprezentował pierwsze plecaki techniczne, które niejednokrotnie testowaliśmy i wrażeniami dzieliliśmy się na naszych łamach. Nic dziwnego, że Thule pomyślało także o produktach skonstruowanych specjalnie pod kątem transportu sprzętu narciarskiego. W trakcie zimy 2021/2022 przetestowaliśmy torby na narty i plecak na buty narciarskie z serii RoundTrip. Oto nasza opinia o dwóch tytułowych torbach – jak sama nazwa wskazuje, jedna jest zaopatrzona w kółka, a druga to standardowy narciarski pokrowiec przenoszony na ramieniu. 

 
 
 
2022-02-25   SPRZĘT
 

Test plecaka Thule RoundTrip Boot Backpack 60 l

Wybrany przez nas do testów Thule RoundTrip Boot Backpack to wersja, która ma aż 60 litrów pojemności. Producent oferuje również 45-litrowy plecak o tej samej nazwie. Jak łatwo się domyślić, mniejsza wersja przeznaczona jest na jednodniowe wypady na narty, większa zaś pozwala spakować niemal cały ekwipunek narciarski nawet na kilkudniowy wyjazd. Przyznajemy, że gdy początkowo postawiliśmy go przy standardowych sześćdziesięciolitrowych plecakach, to nie wyglądał na aż tak pojemny, ale zmieniliśmy zdanie, gdy zaczęliśmy pakować do niego kolejne rzeczy. 

 
 
 
2022-02-23   SPRZĘT
 

Test powerbanka Anker Powercore III Elite

Przede mną powalający widok, zachód słońca, chmury we wszystkich odcieniach od głębokiego fioletu po jaskrawy pomarańcz. Wyciągam telefon, żeby zrobić zdjęcie, które nawet jeśli nie trafi na okładkę najnowszego numeru GÓR, to przynajmniej dostanie wyróżnienie w World Press Photo. Prawa Murphy'ego nie biorą się jednak znikąd i - nie mogło być inaczej - ikonka baterii na wyświetlaczu jest ledwo widoczną czerwoną kreską. Nic to. Spakowany na taką ewentualność powerbank Anker ratuje pozornie beznadziejną sytuację. Członkowie jury konkursów fotograficznych oddychają z ulgą i zewsząd sypią się pytania - "jak on zrobił to zdjęcie?” ;-)

 
 
 
2022-01-31   SPRZĘT
 

Na narty z Thule!

Sezon narciarski trwa w najlepsze i wygląda na to, że zima zaczyna nabierać mroźnych rumieńców. Biorąc pod uwagę, że ferie dla dzieci potrwają niemal do końca lutego, śmiało można powiedzieć, że większość narciarzy ma jeszcze przed sobą najlepsze szusy w sezonie 2021/2022. Jest to więc dobry czas, aby na bieżąco dzielić się z Wami wynikami naszych testów sprzętu okołonarciarkiego. A na „warsztat” wzięliśmy mnóstwo ciekawych produktów – na przykład dwie torby na narty (jedna z kółkami, druga bez) i plecak na buty narciarskie z serii RoundTrip szwedzkiej firmy Thule. Na razie jesteśmy po pierwszych testach i przymiarkach, po których przyjdzie pora na kilkukrotne sprawdzenie sprzętu w warunkach „bojowych”. Niemniej już teraz możemy się podzielić pierwszymi spostrzeżeniami i - wyprzedzając nieco fakty – stwierdzić, że produkty RoundTrip z przyjemnością zabierzemy jeszcze w niejedną redakcyjną podróż. 

 
 
 
2021-09-21   SPRZĘT
 

Test zegarka Suunto 9 Peak

Wydawać się może, że zegarkiem idealnym dla człowieka gór, a właściwie dla górskiego multisportowca, jest Suunto 9 Baro – flagowy model tej marki, pozwalający monitorować dane dotyczące niemal każdego aspektu interesujących nas aktywności. Najważniejszą jego zaletą okazała się niezwykle wytrzymała bateria, umożliwiająca korzystanie z GPS-a do 25, a w trybie oszczędnym aż do 170 godzin. Suunto 9 Baro ma jednak cechę, która nie wszystkim przypadła do gustu – jest ogromny! Wygląda przytłaczająco na szczupłych nadgarstkach, a dla osób, które nie chcą epatować wielkim „sikorem”, jest nazbyt ostentacyjny. Ale coś za coś  logika podpowiadała, że olbrzymia moc obliczeniowa, liczba dostępnych funkcji i solidna bateria wymagają koperty o słusznych rozmiarach. Okazuje się, że niekoniecznie… 

 
 
 
2021-08-31   SPRZĘT
 

Test butów Keen Tempo Flex WP

Miałam okazję testować już buty wielu producentów – z jednych korzystam prywatnie, inne sprawdziłam  zawodowo i opisałam na łamach GÓR. Przy okazji tej recenzji po raz pierwszy zetknęłam się z amerykańską marką Keen. Nie od dziś wiadomo, że pierwsze wrażenie ma dość istotny wpływ na dalszy rozwój relacji. Biorąc to pod uwagę, w moim przypadku amerykański producent nie musi się niczym martwić.

 
 
 
2021-08-18   SPRZĘT
 

Test butów biegowych The North Face Flight Vectiv

Flight Vectiv to innowacyjne i precyzyjnie wykonane buty biegowe – flagowy model z najnowszej linii obuwia marki TNF, Vectiv. Linia ta została stworzona przede wszystkim z myślą o trasach w terenie i długich dystansach. Jest efektem ponaddwuletniej pracy, podczas której obuwie było intensywnie testowane przez 14 sportowców z teamu TNF, między innymi Fernandę Maciel, Kaytlyn Gerbin czy Pau Capella.

 
 
 
2021-08-10   SPRZĘT
 

Test butów Keen Ridge Flex

Jan Brzechwa dawno temu napisał wierszyk dla dzieci „Siedmiomilowe buty”. Zapewne wiele osób w dzieciństwie o nich marzyło, bo jakby wspaniale było co krok trzaskać 7 mil! I jeśli istnieją buty, które są chociaż o krok od siedmiomilowych, to są to zapewne Keen Ridge Flex. 

 
 
 
2021-06-22   SPRZĘT
 

Test butów biegowych New Balance Fresh Foam Hierro v6

Nowy model marki New Balance utwierdził mnie w przekonaniu, że warto mieć osobne buty do biegania w terenie. Mieszkam poza miastem, więc biegam na zmianę -  czasem po asfalcie, czasem po szutrowej drodze czy zabłoconej ścieżce. Zakładając zawsze te same buty, nie zawsze czułam się równie wygodnie. Największy problem miałam z bieganiem po nierównym leśnym terenie ze względu na brak odpowiedniej stabilizacji. Zmieniło się to dopiero podczas testowania trailówki amerykańskiego producenta.

 
 
 
2021-06-21   SPRZĘT
 

Rafał Król testuje nowe buty Keen Temp Flex Mid

Tempo Flex Mid to buty do kostek, podobne do innych, przeznaczonych do trekkingu modeli marki Keen… Wyposażone jednak są w opatentowaną przez Keena technologię Flex. A ta robi ogromną różnicę.

 
 
 
2021-06-04   SPRZĘT
 

Test plecaka Thule Versant 60 L

Nie jest łatwo o wygodny plecak, a źle dobrany może zepsuć przyjemność z wycieczki. Mam sporo modeli różnych firm i choć żaden nie jest perfekcyjny, to niektórym bardzo blisko do ideału. Jednym z tych godnych polecenia jest Thule Versant, w którym nie znalazłam na razie istotnych wad. 

 
 
 
2021-03-28   SPRZĘT
 

Test plecaka Thule AllTrail X

Swój pierwszy kontakt ze szwedzką marką Thule wspominam z dużym sentymentem, ze względu na okoliczności, w jakich miał on miejsce. Rzecz działa się w połowie ubiegłej dekady, kiedy to wspólnie ze znajomymi wyruszaliśmy na jeden z naszych premierowych wspinaczkowych tripów na west.   Upchnięcie pięciu osób w starym, poczciwym kombi było nie lada wyzwaniem, a powodzenie tego ambitnego przedsięwzięcia natury logistycznej oznaczało konieczność redukcji bagażu praktycznie do zera, co oczywiście nie wchodziło w rachubę – wszak bez lin i szpeju obejść się było nie sposób. Wypożyczyliśmy więc pakowny box dachowy wiadomego producenta i po kilku godzinach mknęliśmy już słynną autostradą słońca do włoskiej Sperlongi. 

 
 
 
2021-03-05   SPRZĘT
 

Test kurtki narciarskiej Columbia Park Run Anorak

Tegoroczą zimę z pewnością zapamiętamy na długo. W końcu spadł śnieg - nie tylko w Tatrach czy też Karkonoszach, ale w całej Polsce. W dodaktu spadł niezwykle obifcie, a zaraz potem fala arktycznego powietrza z północy sprawiła, że nie stopniał od razu, jak to czesto bywało w minionych latach, ale utrzymywał się przez długie tygodnie, zapewniajac idealne wprost warunki narciarzom i snowboarderom. Niestety, żeby nie było zbyt kolorowo, praktycznie przez połowę zimy rządzący (oczywiście w trosce o nasze zdrowie) uniemożliwili funkcjonowanie stokom. Cóż poradzić na takie dictum... zostały nam jedynie skitury i jazda poza trasą. Właśnie w takich okolicznościach miałem okazję sprawdzić w akcji kurtkę Park Run Anorak marki Columbia. 

 
 
 
2021-02-02   SPRZĘT
 

Plecak Fastpack 35 / Ultimate Direction

Trudno mi stwierdzić, z czego wynika rosnąca potrzeba robienia wszystkiego szybciej. Z pewnością odkrywcza okazałaby się lektura ciężkostrawnych prac naukowych, których autorzy pochylali swe wysokie, zroszone potem czoła nad tym frapującym problemem, ale… Muszę szybko ogarnąć tekst ;). 

 
 
 
2019-12-17   SPRZĘT
 

Koszulka termoaktywna Lifa Merino / Helly Hansen

Zbliża się zima, co oznacza konieczność zaopatrzenia się w ubrania, które zapewnią nam komfort podczas niskich temperatur. Świetną odpowiedź na niesprzyjające warunki przygotowała norweska firma Helly Hansen, po raz kolejny proponując odzież termoaktywną wykonaną z wełny merynosów. Wydawać by się mogło, że tego typu warstwa ma zastosowanie jedynie podczas zimowych, górskich aktywności. Nic bardziej mylnego. Base layer doskonale sprawdza się też podczas innych sportów uprawianych na świeżym powietrzu, w tym spacerów i pieszych wędrówek.

 
 
 
2019-09-19   SPRZĘT
 

Buty biegowe Kaptiva / La Sportiva

Złośliwy los sprawił, że z długiego weekendu wróciłem z kontuzją palca, skutecznie uniemożliwiającą uprawianie jakiejkolwiek działalności wspinaczkowej. Nie oznaczało to bynajmniej permanentnego resta! Oprócz zamiłowania do wertykalnych metrów w skale, moje serce i ciało nad wyraz raduje przemieszczanie się po biegowych ścieżkach, zwłaszcza w terenie górskim. Kiedy więc do redakcji trafił najnowszy model La Sportivy przeznaczony do trail runningu, nie wahałem się długo nad zgłoszeniem się na ochotnika do testów. ;-) Tym oto sposobem na kilka tygodni odłożyłem wysłużone Skwamy na półkę, a w moje ręce (a raczej nogi) trafiły nowiutkie i błyszczące Kaptivy.

 
 
 
 
1
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com