facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2020-01-10
 

„Rozmowy o Evereście”

Dziennikarze nazywają go „dachem świata”, geografowie – Czomolungmą lub Mount Everestem, Nepalczycy – Sagarmatha, alpiniści mówią po prostu – Everest.

 

Tytuł: Rozmowy o Evereście

Autorzy: Jacek Żakowski, Krzysztof Wielicki, Leszek Cichy

Nowe wydanie – premiera 29 stycznia

Wydawnictwo Agora

 

Dziennikarze nazywają go „dachem świata”, geografowie – Czomolungmą lub Mount Everestem, Nepalczycy – Sagarmatha, alpiniści mówią po prostu – Everest.

 

Po raz pierwszy poddał się wyprawie brytyjskiej kierowanej przez Johna Hunta. W dniu 29 maja 1953 roku na szczycie stanęli Nowozelandczyk Edmund Hillary i Nepalczyk Tenzing Norkey. Pierwsza kobieta – Japonka Juko Tabei – stanęła na nim dopiero w 1975 roku. Pierwsza Europejka – Wanda Rutkiewicz – trzy lata później. W lutym 1980 roku wszystkie agencje świata podały bulwersującą himalaistów wiadomość: „Polacy jako pierwsi osiągnęli zimą najwyższy punkt kuli ziemskiej”.

 

Niespełna trzydziestoletni wówczas Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy jako pierwsi ludzie w historii zdobyli zimą ośmiotysięcznik i to od razu najwyższy, dając początek nowej epoce w dziejach himalaizmu. To właśnie wtedy polskich wspinaczy zaczęto nazywać mianem Lodowych Wojowników. Nigdy wcześniej w historii polskiego alpinizmu żadna ekspedycja nie cieszyła się tak ogromnym zainteresowaniem jak ta – zimowa wyprawa na Mount Everest.

 

Utrwalony na taśmie ponad trzydziestogodzinny wywiad świeżo upieczonego wówczas absolwenta dziennikarstwa Jacka Żakowskiego z Krzysztofem Wielickim i Leszkiem Cichym jest absolutnie unikatowym materiałem, zapisem szczerych i pełnych emocji opowieści o wyprawie, o ludziach, górach i niezwykłych czasach, w jakich przyszło im żyć. Przelany na papier stanowi pasjonującą lekturę, która trafiła do rąk czytelników po raz pierwszy w  1982 roku. Obecne wydanie uzupełnione jest o dodatkowy rozdział, w którym cała trójka po czterdziestu latach ponownie powraca we wspomnieniach na szczyt Mount Everestu.

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-19
HYDEPARK
 

MNICH I KARABIN – w kinach od 2 sierpnia

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com