facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Tylko w GÓRACH Nie przegap

Test kurtki Arcteryx Proton LT

Dziś na GÓRY TV mamy dla Was kolejny test w naszym nowym cyklu filmów - tym razem, po ponad roku intensywnego użytkowania w terenie, pod lupę wzięliśmy bestseller Arc'teryxa - kurtkę Proton LT. Kurtka jest bestsellerem nie bez powodu, ale też nie jest absolutnie pozbawiona wad - obejrzyjcie film, żeby dowiedzieć się szczegółów. 

 
 
 

Test bluzy Salewa Light Micro Polarlight Fullzip Hoody

Jak może zauważyliście, kilka dni temu zainaugurowaliśmy nową serię filmów na GÓRY TV. 

 
 
 

Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady – podsumowanie pierwszej części spotkania 
Ludzi Gór

Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady to w tym roku 10 dni spotkań, prelekcji, warsztatów, koncertów, filmów i wydarzeń literackich. To też pierwszy Wędrowny Festiwal Górski, bowiem inauguracja miała miejsce w Pasterce, następnie z przystankiem w klimatycznym Radochowie, by finalnie i zgodnie z tradycją zająć miejsce w Lądku-Zdroju. 

 
 
 

Przez Alpy ziemią i powietrzem. Michał Gierlach o wyścigu paralotniowo-przygodowym Red Bull X-Alps

Przez całe Alpy ziemią i powietrzem, czyli Michał Gierlach o legendarnym wyścigu paralotniowo- przygodowym Red Bull X-Alps. Zapraszamy do oglądnięcia filmu. Mamy nadzieję, że zachęci on Was do wzięcia udziału w prelekcjach Michała Gierlacha (prezentacja „Wspinaj się i leć 1200 kilometrów przez Alpy” oraz warsztaty „Pierwsze kroki z paralotnią”) na Festiwalu Górskim im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju!

 
 
 

Rozpoczynamy 26. Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady!

Kolejna edycja najważniejszego wydarzenia Ludzi Gór stała się faktem. Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady, a jednocześnie pierwszy Wędrowny Festiwal Górski rozpoczął się w piątek, 10 września, o godzinie 20.00. Tegoroczną edycję wypełni blisko 300 punktów programu.

 
 
 

Expander pierwszy raz zimą – Ciesielski, Sułowski i Tekieli o przejściu legendarnej łańcuchówki

W Tatrach spadł pierwszy powakacyjny śnieg i wielu z nas zaczyna powoli przygotowywać się psychicznie do zimy. Warto więc wspomnieć największe wydarzenie minionego sezonu zimowego, czyli pierwsze przejście o tej porze roku łańcuchówki Expander, którego dokonali Maciek Ciesielski, Piotr Sulowski i Kacper Tekieli.  

 
 
 

Ola Mirosław o rekordzie świata, igrzyskach i planach

Ola Mirosław opowiada o przygotowaniach do Igrzysk Olimpijskich w Tokio, podsumowuje swój bardzo udany start, w tym oczywiście ustanowienie nowego rekordu świata, opisuje atmosferę, jaka panowała we wiosce olimpijskiej oraz aktualne przygotowania do Mistrzostw Świata w Moskwie.

 
 
 

„Szlakiem GOPR”: Wspinaczkowo-rowerowa Jura

W ramach filmów produkowanych z okazji dziesięciolecia współpracy GOPR i PZU jesienią odwiedziliśmy Beskid Wyspowy, a zimą udaliśmy się na skitury w Bieszczady. Kolejny, letni odcinek cyklu przeniesie nas na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Ratownicy Grupy Jurajskiej GOPR zabierają nas na wycieczkę, podczas której na rowerach przemierzają Jurę Północną oraz wspinają się w kultowych rejonach skalnych. Widoki Podzamcza czy Okiennika Wielkiego w efektowych ujęciach z drona, dynamiczny montaż pokazujący walory terenowej jazdy na rowerze oraz wspinaczki, a także ciekawe opowieści ratowników – to wszystko czeka na Was w kolejnej odsłonie serii.

 
 
 

„Szlakiem GOPR” – premiera odcinka jurajskiego

W ramach filmów produkowanych z okazji dziesięciolecia współpracy GOPR i PZU jesienią odwiedziliśmy Beskid Wyspowy, a zimą udaliśmy się na skitury w Bieszczady. Kolejny, letni odcinek cyklu przeniesie nas na Jurę Krakowsko-Częstochowską. 

 
 
 

Wojciech Szatkowski opowiada o książce "Józef Oppenheim - przyjaciel Tatr i ludzi"

Najnowsza książka Wojciecha Szatkowskiego, pracownika Muzeum Tatrzańskiego, pt. „Józef Oppenheim – przyjaciel Tatr i ludzi", opowiada o życiu jednego z najbarwniejszych mieszkańców Zakopanego – słynnego Józefa Oppenheima (1887-1946). Popularny „Opcio" był najdłużej pełniącym obowiązki naczelnikiem TOPR-u, ale także świetnym narciarzem, miłośnikiem Tatr i bardzo towarzyskim człowiekiem.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (279): „Piramida Carstensza – vademecum zdobywcy”

Niewiele osób wie, że najwyższą górą Australii i Oceanii jest szczyt w Górach Śnieżnych na Nowej Gwinei, Piramida Carstensza (4884 m). Informacja ta z całą pewnością interesuje nielicznych, którzy pragną zdobyć Koronę Ziemi. 

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (279): „Biegiem na Babią Górę… dwa razy!”

Zapewne zdecydowana większość z was, wybierając się na wycieczkę biegową lub turystyczną na Babią Górę, udaje się do Zawoi i rozpoczyna zdobywanie Królowej Beskidów z popularnej Przełęczy Krowiarki lub z Zawoi Markowej. Tymczasem na szczyt Babiej Góry można także dostać się od południowej strony masywu, gdzie ludzi jest zdecydowanie mniej, dzięki czemu na trasie odnajdziemy spokój i poczujemy bliskość natury. 

 
 
 

„Annapurna na lekko” (2008)

Film „Annapurna na lekko” przedstawia relację z wyprawy na dziesiąty szczyt świata. W składzie ekspedycji znaleźli się Peter Hámor, Piotr Morawski, Piotr Pustelnik i Dariusz Załuski. Próba przejścia Drogi Czeskiej na północno-zachodniej ścianie zakończyła się niepowodzeniem.

 
 
 

SZLAKIEM GOPR: wycieczka na Luboń Wielki

W drugim odcinku cyklu ratownicy zabiorą nas na wycieczkę na najwybitniejszą górę Beskidu Wyspowego: Luboń Wielki. Trasa, którą prezentujemy w filmie prowadzi żółtym szlakiem z Rabki Zaryte przez Perć Borkowskiego i jest – dzięki fragmentowi prowadzącemu przez unikalne gołoborze – wyjątkowa w skali całych Beskidów. Ciekawe atrakcje i niezapominanie widoki czekają nas także na szczycie, z którego zejdziemy ścieżką znakowaną na czerwono, będącą fragmentem Małego Szlaku Beskidzkiego. Zapraszamy do krajoznawczej uczty, okraszonej widokami z drona i uzupełnionej ciekawą narracją ratowników Grupy Podhalańskiej GOPR!

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (278): „Okiem Lidera”

Coraz mniej jest wieści z gór najwyższych, w których nie pojawiłby się Chang Dawa Sherpa – jeden z braci prowadzących największą nepalską agencję wspinaczkową, Seven Summit Treks. Koordynowanie udanego, pierwszego zimowego wejścia na K2, organizowanie helikopterowej akcji ratunkowej po zaginionych Rosjan na Annapurnie… To tylko niektóre z głośniejszych ostatnio wydarzeń, w których bezcenne okazało się doświadczenie tego zawodowego lidera.

 
 
 

Już w najbliższy czwartek premiera drugiego odcinka z cyklu „Szlakiem GOPR”!

Na projekt powstający z okazji 15-lecia współpracy GOPR i PZU składa się seria filmów obejmujących rejony działania poszczególnych grup Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W pierwszej odsłonie cyklu udaliśmy się w Bieszczady na wycieczkę skiturową na Jasło. W drugim odcinku wybieramy się na najwybitniejszy szczyt Beskidu Wyspowego – Luboń Wielki, na który zaprowadzą nas ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR. Mamy nadzieję, że będzie to krajoznawcza uczta, okraszonej widokami z drona i uzupełniona ciekawą narracją naszych przewodników!

 
 
 

„Obrazki z Makalu” (2002)

W 2002 roku Piotr Pustelnik, wówczas zdobywca 12 ośmiotysięczników, poprowadził wyprawę na piąty co do wielkości szczyt Ziemi – Makalu (8481m n.p.m. ). Opowieść o tej właśnie ekspedycji jest tematem filmu pt. ,,Obrazki z Makalu”, w którym ciekawie przedstawiono zmagania popularnego polskiego himalaisty z trudami wysokogórskiej przygody.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (278): „Uciekając przed zimą”

Z pewnością większość czytelników GÓR (a przynajmniej ta wspinająca się) słyszała o Albarracín. Ikoniczne, połyskujące w słońcu czerwienią piaskowcowe dachy pojawiały się na niezliczonej liczbie zdjęć i filmów, ale rejon ten oferuje tysiące bulderów w każdej możliwej formacji – wszystkie dostępne bez konieczności mozolnego podchodzenia lub przedzierania się przez gęstwiny. Lądowiska są w większości bardzo dobre i bezpieczne. Czego chcieć więcej od idealnej miejscówki do rodzinnego wspinania?

 
 
 

Jak prawidłowo i bezpiecznie przytroczyć czekan do plecaka? - radzi Maciek Ciesielski

Obecność czekana wśród górskich akcesoriów turysty to coraz popularniejszy widok. Niestety, samo posiadanie tego elementu nie wystarczy – trzeba jeszcze umieć się nim posługiwać, a także… wygodnie i bezpiecznie go transportować. Częstym zjawiskiem jest bowiem nieprawidłowe przypinanie go do plecaka, co jest nie tylko niewygodne, ale może nawet grozić wypadkiem. Z pozoru najprostsze rozwiązania często wcale nie są oczywiste, a kiedy już je poznamy – stanowią wielkie ułatwienie. Jeden z takich patentów, tym razem na prawidłowy i bezpieczny transport czekana, zaprezentuje przewodnik IVBV/UIAGM i instruktor PZA, Maciek Ciesielski.

 
 
 

Filip Babicz w GÓRACH (277): „Natura jest uczciwym rywalem”

O rekordowych, solowych przejściach alpejskich grani – Integralissima de Peuterey (31.07.2020 r., 8000 m, 17 h akcji) i południowej Aiguille Noire de Peuterey (27.08.2020 r., 1400 m, 1 h 30' 14") z FILIPEM BABICZEM rozmawia ILONA ŁĘCKA.

 
 
 
 
5
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2025 Goryonline.com