Następne GÓRY: wspinanie i trekking na Sycylii
Kulminacja sezonu skiturowego ciągle przed nami, ale mimo oczywistych uroków zimy coraz częściej tęsknimy za ciepłą, nagrzaną słońcem skałą. Też tak macie?
Kulminacja sezonu skiturowego ciągle przed nami, ale mimo oczywistych uroków zimy coraz częściej tęsknimy za ciepłą, nagrzaną słońcem skałą. Też tak macie?
Film „Podążaj za czerwonym królikiem” to relacja z pokonania Głównego Szlaku Beskidzkiego przez Rafała Bielawę. GSB, czyli Główny Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnowskiego to najdłuższy szlak turystyczny w Polsce (500 km) oznaczony kolorem czerwonym, biegnący od Wołosatego w Bieszczadach do Ustronia w Beskidzie Śląskim. Dla Rafała był to już trzeci pojedynek z GSB. Sam uważa go za jeden z najpiękniejszych tras turystycznych w kraju, nic dziwnego poprzednie dwie edycje odbywały się podczas pięknej jesiennej pogody, a malownicze sceny z Cergowej, Koziego Żebra, Babiej Góry, czy szczytów Bieszczad do tej pory opisuje z wypiekami na twarzy. Szlak ten co roku pokonuje wielu biegaczy i turystów, którzy w różnym kierunku, z rożnymi planami i ambicjami pokonują jego przebieg z zachodu na wschód lub odwrotnie. Plan Rafała był prosty, do tej pory nikt nie pokonał go poniżej 100 godzin. Miało być to swojego rodzaju pożegnanie z czerwonym szlakiem w Beskidach. Jak Alicja podążała za białym królikiem, tak on podążał za czerwonym oznaczeniem. Jak było? Przekonacie się sami.
Skandynawowie są prawdziwymi outdoorowcami! Każdy kto odwiedził Szwecję, Norwegię, Danię, Finlandię czy Islandię, wie, że mieszkańcy tych krajów uwielbiają kontakt z naturą, a miłość do ruchu w pięknych okolicznościach przyrody wyssali z mlekiem matki.Tę pasję odzwierciedla także rzeczywistość biznesowa – dość powiedzieć, że stowarzyszenie Scandinavian Outdoor Group (SOG) zrzesza ponad siedemdziesiąt (!) firm produkujących sprzęt outdoorowy z pięciu krajów. Są wśród nich marki znane na całym świecie, jak Bergans, Devold, Ecco, Fjällräven, Haglöfs, Hestra, Norrona, Polygiene, Primus, Silva czy Thule, ale jest także mnóstwo mniej znanych brandów produkujących znakomite produkty.
Hannah Baybutt nadzoruje stoki narciarskie w Sun Valley, w stanie Idaho. Życie i praca w górach oznaczają dla niej tworzenie czegoś większego – poczucie więzi z ludźmi wokół, świadomość, że może liczyć na wsparcie swojego zespołu i że należy do społeczności, z którą dzieli pasje. Góry są jej miejscem.
O nowym obliczu jednej z najbardziej znanych w Polsce outdoorowych firm z Marcinem Mocarskim, właścicielem marki Alpinus, i Radomirem Sobczakiem, dyrektorem komercyjnym, na łamach najnowszego numeru GÓR rozmawia Andrzej Mirek.
„Jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego”. To powiedzenie w przypadku testowanego przez nas plecaka Ultimate Direction All Mountain na pewno się... nie sprawdza. Wyprodukowany przez firmę specjalizującą się w sprzęcie do długodystansowych biegów górskich, ma łączyć ogień z wodą, być dobrym wyborem na letnią wspinaczkę i na skiturowy wypad. Opcji jest tyle, ilu użytkowników i oczywiście nie da się przetestować tego plecaka w każdym z możliwych scenariuszy, ale spędziliśmy z nim na tyle dużo czasu, że udało nam się poznać jego zalety i.... no właśnie - czy ma jakieś wady? Obejrzyjcie nowy video test na GÓRY TV, autorstwa Tomka Biernackiego, by się przekonać.
Podczas oficjalnej premiery systemu Advanced Mountain Kit firmy The North Face, która odbyła się w Chamonix, poprosiliśmy świetnego himalaistę z teamu TNF, Davida Göttlera, o przydatną wskazówkę dla naszych widzów. David stwierdził, że przychodzi mu na myśl „tip”, który jest z pozoru banalny, ale okazuje się naprawdę bardzo przydatny. Oto on!
Zachęcamy do obejrzenia relacji ze skiturowej wyprawy Freeride Academy do Kirgistanu. Chłopaki spędzili wiele dni na jeździe w majestatycznych Górach Kirgiskich, będących częścią łańcucha Tien-szan, a jednym z ich głównych celów był zjazd z Piku Korona (4860 m).
Zapraszamy Was do podróży przez zimową wersję Głównego Szlaku Beskidzkiego. Jest to filmowy zapis przygody, która miała miejsce w dniach 5-12 marca 2021 roku. Właśnie wtedy ultramaratończyk Rafał Kot (Góral z Mazur) zmierzył się z przeszło 500-kilometrową górską trasą i ustanowił najszybszy odnotowany czas pokonania GSB zimą (177 h 59 min). Bajkowa sceneria Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, nieprzewidywalna Babia Góra, cudowne gorczańskie widoki, noc pod gwiazdami w Beskidzie Niskim czy wreszcie walka z zamiecią w Bieszczadach. To jednak nie wszystko - bo materiał zrealizowany przez Szczytografię, to potężna dawka górskich emocji i motywacji. W sam raz na zimowe długie wieczory!
To już drugi skiturowy odcinek cyklu „Szlakiem GOPR” – poprzednio ratownicy pokazali nam potencjał Bieszczadów, tym razem na nartach przemierzamy Karkonosze. W nakręconym przy wiosennych warunkach filmie odwiedzamy znane miejsca tych gór: schronisko Akademicką Strzechę i charakterystyczną Spaloną Strażnicę. Nie zabrakło pięknych widoków na Śnieżkę oraz opowieści o słynnej tragedii lawinowej z 1968 roku, która miała miejsce w Białym Jarze. Odcinek promuje zgodny z przepisami parku narodowego i bezpieczny skituring w najwyższym paśmie Sudetów.
Podczas oficjalnej premiery systemu Advanced Mountain Kit firmy The North Face, która odbyła się we wrześniu w Chamonix, poprosiliśmy znakomitego alpinistę i przewodnika, Włocha Hervé Barmasse, o polecenie kilku dróg w masywie Mont Blanc – od linii dla początkujących do tych, które wymagają już sporego doświadczenia. Oto jego rekomendacje dla Czytelników GÓR.
W dniach 5-12 marca 2021 roku Rafał Kot, w ultrabiegowym środowisku znany bardziej jako Góral z Mazur, postanowił zmierzyć się w warunkach zimowych z liczącym ponad 500 km i 20 tys metrów przewyższenia Głównym Szlakiem Beskidzkim.
Od ultralekkich podejściówek do potężnych butów na wysokogórskie wyprawy - w ofercie każdej szanującej się outdoorowej marki są modele przeznaczone do wszystkich górskich aktywności. Każdy ma swoje wyjątkowe cechy zaprojektowane z myślą o tej jednej, specyficznej. Dobrze więc byłoby mieć kilka różnych par - inne do biegania w terenie, inne do wyjść w niższe góry, inne do wyjść w wyższe góry, inne na krótkie wyjścia, inne na wielodniowe wędrówki itd. Z wielu powodów mało kto się na to decyduje, więc najlepiej byłoby znaleźć takie buty, które dobrze sprawdzają się nie tylko w jednych okolicznościach. Nasz nadworny tester Tomek Biernacki znalazł model, który jego zdaniem jest takim "crossoverem" łączącym różne - czasem wręcz przeciwstawne - cechy. Zapraszamy do obejrzenia testu butów Salewa Dropline. Nie są to oczywiście buty do wszystkiego, ale na pewno komfortowo używa się ich nie tylko tak jak przewidzieli projektanci.
O systemie Advanced Mountain Kit firmy The North Face pisaliśmy już na początku 2020 roku. Potem jednak świat, nie tylko ten outdoorowy, zatrzymał się na wiele miesięcy i w zasadzie nie wrócił do względnej normalności do końca sezonu. W rezultacie działalność eksploracyjna, szczególnie w górach wysokich, była śladowa. A przecież właśnie pod takim kątem stworzona została supertechniczna, naszpikowana technologicznymi nowościami flagowa kolekcja TNF. Nasilenie aktywności wyprawowej nastąpiło dopiero wiosną 2021 roku, dzięki czemu management amerykańskiego potentata rynku outdoorowego mógł zacząć myśleć o powrocie do promocji swojej najbardziej gorącej nowości. W rezultacie w połowie września w Chamonix odbyła się oficjalna premiera Advanced Mountain Kit. Zaproszono na nią przedstawicieli najważniejszych górskich mediów, czołowych influencerów i osoby ze starannie wyselekcjonowanych europejskich dystrybutorów. Cieszymy się, że nie zabrakło wśród nich także przedstawiciela GÓR.
W ramach filmów produkowanych z okazji piętnastolecia współpracy GOPR i PZU zwiedzamy najpiękniejsze zakątki polskich gór. Tym razem w towarzystwie ratowników Grupy Krynickiej GOPR udaliśmy się na najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego – Radziejową.
Produkty Fjällräven są uważane za jedne z najbardziej długowiecznych. Skoro ich podstawowym celem jest spowodowanie żebyśmy spędzali jak najwięcej czasu w kontakcie z naturą - nie może być inaczej. Na północy Skandynawii nawet wyjście do pobliskiego sklepu może oznaczać wielokilometrową wędrówkę przez odludzie :-) Liczy się więc każdy szczegół nawet z pozoru prostych produktów. Spodnie Kaipak są z całą pewnością zaprojektowane z dbałością o takie właśnie, w pierwszej chwili nie rzucające się w oczy szczegóły, ale czy to znaczy, że są absolutnie perfekcyjne, pozbawione najmniejszych niedociągnięć i że nic w nich nie mogłoby być jeszcze lepsze? Tego dowiecie się z naszego najnowszego filmu na GÓRY TV.
Pośród płaskowyżu Kabyrga-Bułak w Kirgistanie wije się serpentynami rzeka Kok-Kija. Wypływa z górskiego jeziora Kel-suu, zaś kanion dookoła sprawia wrażenie dziewiczej, nietkniętej ludzką ręką krainy – w istocie, wiele szczytów okalających dolinę Kok-Kiji nie zostało zdobytych. W sierpniu 2017 grupa Polaków postanowiła przepłynąć po raz pierwszy w historii tę niezwykłą rzekę. Film „Rzeka marzeń” stanowi zapis tej próby. Okazuje się, że natura jest nie tylko uderzająco piękna, ale i wymagająca...
Kontynuujemy dla Was nową serię krótkich, intensywnych testów i prezentacji sprzętu. Tym razem, mimo chwilami ulewnego deszczu, Tomek Biernacki miał ogromną frajdę z testowania ultralekkiej przeciwdeszczowej kurtki Salewy. Sprawdził ją w nieco innych warunkach niż te, do których została zaprojektowana - zobaczcie co z tego wynikło.
W ramach filmów produkowanych z okazji dziesięciolecia współpracy GOPR i PZU odwiedziliśmy już Beskid Wyspowy, udaliśmy się na skitury w Bieszczady oraz odbyliśmy rowerowo-wspinaczkową wycieczkę po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Na pożegnanie lata, wraz z ratownikami Grupa Krynicka GOPR, zabieramy Was na najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego – Radziejową.
W najnowszych ,,GÓRACH” możecie przeczytać tekst o tym, jak świetnie Mateusz Haładaj bawił się w Albarracín – pokonał tam między innymi boulder "Umbria" 8A+. Łatwiejszym wariantem tego balda jest "Dr. Robotics" 8A - koniecznie zobaczcie jak prezentują się przechwyty (z efektownym wylotem nóg na końcu) na tym dachowym monstrum