facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Tylko w GÓRACH Nie przegap

Ryszard Pawłowski - cover story

Projekt okładki to zawsze osobny proces podczas pracy nad numerem czasopisma. Oczywiście często typuje się po prostu zdjęcie z istniejącego, zazwyczaj najważniejszego lub największego materiału w danym wydaniu. Ostatnio jednak staramy się prezentować nieco inne podejście: podstawą jest oryginalny pomysł, którego realizacja staje się niejako osobnym przedsięwzięciem. Tak było i tym razem. Niedługo przed zamknięciem Numeru Tatrzańskiego swoje siedemdziesiąte urodziny, a zarazem pięćdziesięciolecie działalności górskiej obchodził Ryszard Pawłowski. Z tej okazji zrodził się pomysł, aby to właśnie popularny Napał „wystąpił” na naszej okładce. 

 
 
 

Zawody paralotniowe w stylu Hike&Fly w Beskidzie Wyspowym - relacjonuje Jacek Matuszek

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z zawodów paralotniowych Hike&Fly które odbyły się w czerwcu Beskidzie Wyspowym.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (274): „Dolina Białej Wody - brylant w koronie Tatr"

Jak każdy cenny kamień zdobiący królewskie regalia, Dolina Białej Wody najpierw musiała być oszlifowana. Tej żmudnej, bo trwającej niemal 300 tysięcy lat pracy podjął się najlepszy architekt górskich krajobrazów – monstrualny lodowiec, przy którym współczesne „morze lodu” w masywie Mont Blanc wydaje się być miniaturą. Trzeba przyznać, że praca została wykonana z rozmachem, a jej imponujący efekt możemy dzisiaj podziwiać bez większych problemów – wystarczy przejść przez graniczną rzekę na Łysej Polanie i zagłębić się w cichej nawie głównej tatrzańskiej katedry.

 
 
 

Transport i uzupełnianie wody podczas górskiej wycieczki

Nawadnianie organizmu podczas trekkingu i wspinaczki jest niezwykle istotne. Skąd czerpać wodę, aby nie musieć dźwigać w plecaku kilku butelek? O tym, jak mądrze uzupełniać płyny podczas górskich wędrówek wodę opowie przewodnik IVBV/UIAGM i instruktor PZA, Maciek Ciesielski.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (273): „Rozwalista Turnia - skarb z wykopalisk”

Rozwalista jest jedną z największych turni na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, ale do niedawna nawet doświadczeni wspinacze i stali bywalcy skałek nie mieli pojęcia, gdzie się znajduje.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (273): „Liny pojedyncze”

Liny pojedyncze to najbardziej uniwersalny rodzaj podstawowego elementu wyposażenia, bez którego trudno wyobrazić sobie bezpieczne zmagania z grawitacją. Z powodzeniem stosowane są one zarówno na panelu, jak i w skałach, na drogach sportowych, wielowyciągowych czy tradowych, można ich też używać w wysokich górach. Jeśli do tego dodamy, że są lżejsze i tańsze od lin podwójnych czy bliźniaczych, to trudno się dziwić ich popularności – pomimo oczywistych ograniczeń, jakie nakładają na niektóre formy wspinania.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (273): "Via Alpina - długodystansowy klasyk"

Górskie marzenia najczęściej przychodzą do nas stopniowo. Zaczyna się od przemierzania beskidzkich lasów i połonin, by pośród tatrzańskich grani snuć już plany o alpejskich szlakach. O ile jednak wybór tras w rodzimych górach nie przyprawia o zawrót głowy, o tyle różnorodność i mnogość opcji w Alpach może jednocześnie zachwycać i peszyć. Kiedy nie wiecie, na co się zdecydować, postawcie na długodystansowe klasyki dostępne niemalże dla każdego. 

 
 
 

Patent na pakowanie drobnego szpeju - prezentuje Maciek Ciesielski

Czasem z pozoru najprostsze rozwiązania wcale nie są oczywiste, a kiedy już je poznamy - stanowią wielkie ułatwienie. Jeden z takich patentów - tym razem na spakowanie drobnych, ale obowiązkowych elementów wyposażenia wspinacza i turysty wysokogórskiego - prezentuje przewodnik IVBV/UIAGM i instruktor PZA, Maciek Ciesielski.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (273): „Wokół Patagońskich Olbrzymów”

Po zimowym trekkingu do Base Campu pod Everestem na początku roku przyszedł czas na kolejną podróż. Tym razem wybór padł na Patagonię. Różne okoliczności sprawiły, że wyprawa doszła do skutku w ograniczonym czasie i składzie – wydawać się może, że trzy tygodnie to szmat czasu, jednak okazały się one niewystarczające, aby choć w połowie zobaczyć to, o czym można przeczytać w przewodnikach i na blogach poświęconych Patagonii.

 
 
 

Elisabeth Revol o Tomku Mackiewiczu, Nandze Parbat i górskich idolach

W trakcie niedawnej wizyty Élisabeth Revol w Polsce udało nam się przeprowadzić z francuską alpinistką interesującą rozmowę. Była mowa o himalaistkach, które ją inspirowały, wspinaczkowych sukcesach i porażkach, górskim partnerstwie i dojrzewającej relacji z górami. Eli opowiedziała także o przelewaniu na papier trudnych myśli oraz zdradziła, jak poznała Czapkinsa i dlaczego postanowiła związać się z nim liną podczas trzech wspólnych wypraw na Nanga Parbat. Poznaliśmy także jej plany na przyszłość.

 
 
 

Zachód słońca na Pilsku - wycieczka na szczyt i test butów Keen

„Cudze chwalicie, swego nie znacie" - idąc w ślad za słynną frazą zaczerpniętą z utworu Stanisława Jachowicza postanowiliśmy w dzisiejszym materiale przybliżyć Wam turystyczne walory Beskidów które oferują wiele pięknych widokowo i nietrudnych technicznie szlaków.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (273): „Opowieści z czasów zarazy, czyli jak wspinanie zostało koronną dyscypliną”

Wygłodniali odpowiednio sytych przechwytów wspinacze kończyli właśnie ostatnie, przygotowującego do sezonu mikrocykle, wchodzące w skład zimowego mezocyklu treningowego, gdy administracyjne obostrzenia odcięły ich od skał i panelu. Miało być tak pięknie, ale...

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (273): „Kilimandżaro – vademecum zdobywcy”

Kilimandżaro (5895 m) to chyba jedna z najbardziej znanych gór na Ziemi. Gdybym poprosił przypadkowo spotkanych ludzi, aby wymienili znane sobie szczyty świata, jestem przekonany, że Kilimandżaro znalazłoby się w pierwszej trójce, prawdopodobnie nawet przed Mount Everestem. 

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (273): „Łukasz Dudek - solo na Jurze”

Od ponad dziesięciu lat Łukasz Dudek prezentuje światowy poziom. Tego typu stwierdzenia zawsze są ryzykowne, ale być może jest on najwybitniejszym polskim wspinaczem skalnym w XXI wieku. W ubiegłym roku częstochowianin zakosztował we wspinaczce solowej z asekuracją i dodał do swojego wykazu kolejne topowe przejście. Właśnie wspinanie samotne oraz działalność na naszej Jurze stały się głównymi tematami wywiadu, który przeczytacie w nowym numerze GÓR.

 
 
 

Jak wybrać uprząż wspinaczkową?

Dobór odpowiedniej uprzęży to jeden z najważniejszych aspektów przy kompletowaniu naszego wspinaczkowego lub/i górskiego ekwipunku. Na rynku spotkamy wiele zróżnicowanych modeli, przeznaczonych do wspinania sportowego, tradowego, alpinizmu, skialpinizmu. Jak się w tym wszystkim odnaleźć i wybrać taką uprząż, która będzie jednocześnie bezpieczna, wygodna i dostosowana do Waszych wymagań?

 
 
 

„Czy liście koki ułatwiają aklimatyzację?” – Ryszard Pawłowski odpowiada na pytania widzów GÓRY TV

Nasza nowa seria na GÓRY TV „W lawinie pytań", którą przygotowujemy wraz z Maciejem Pierą, prowadzącym kanał Szczytomaniak, jest przeznaczona dla wszystkich osób zafascynowanych alpinizmem, wspinaczką i ekscytującymi podróżami. Himalaiści oraz inne osoby związane z górami będą do waszej dyspozycji, starając się odpowiedzieć na wszelkie pytania i wątpliwości. To właśnie od Was zależy, kogo zobaczymy w roli następnych gości oraz jakie pytania zostaną im zadane. W pierwszym odcinku, zasypany „lawiną pytań”, pojawił się znany himalaista Ryszard Pawłowski.

 
 
 

K2 - Zimowa droga Andrzeja Zawady - część II

Z przyjemnością zapraszamy Was na kontynuację niepublikowanego nigdy dotąd wywiadu Mariana Sajnoga z Andrzejem Zawadą i Jacquesem Olkiem, którego tematem jest pierwsza polska zimowa wyprawa na K2 w 1988 roku.

 
 
 

W nowych GÓRACH (272): „Gruzja – trekking z Roszki do Juty”

Było lodowato. Momentami chmury się rwały, widzieliśmy wieże twierdzy Khistiani, fragment bocznej doliny. Grzbiet zwęził się do ostrej grzędy, gdzieś nisko mignął nam pasterski szałas. Błękitny, targany wiatrem. Nie mogliśmy sobie potem przypomnieć gdzie, a wrócić też nie było jak. Wiatr szarpał, próbował zrzucić. Deszcz, coraz silniejszy, w końcu ulewa, poziome, siekące strugi. Biegliśmy w kierunku szczytu, z którego mieliśmy nadzieję zejść. Gdziekolwiek, byle tylko się schować. Nie było jak.

 
 
 

Nową serię butów biegowych Sense marki Salomon prezentuje Natalia Tomasiak

Za oknem prawdziwa wiosna, więc w normalnych okolicznościach sezon biegowy byłby w pełni. Niestety, obecnie zatrzymały go ograniczenia związane z pandemią. Mając nadzieję, że już wkrótce właściwe obuwie umili nam bieganie na łonie natury, w dzisiejszym materiale filmowym na GÓRY TV przedstawiamy nowe modele butów marki Salomon z serii Sense.

 
 
 

Tatry na starych fotografiach – schronisko w Roztoce

Przeglądając archiwalne fotografie ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego zwróciłem uwagę na zdjęcie schroniska w Roztoce. Wykonane zostało w latach międzywojennych, a jego autorem jest Józef Oppenheim – słynny ratownik, narciarz, taternik i kierownik TOPR. 

 
 
 
 
...
7
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com