facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

WSPINACZKA SPORTOWA Skały

BieDruń donosi: różne skały, różne lata – prawie 100 dróg na żywca

Od ostatniego, pełnego podsumowania moich żniw eksploracyjnych minęło już prawie sześć lat. Przestałem publikować listy moich nowych realizacji, po pierwsze z powodu wybiórczego uwzględniania ich w przewodnikach, według kryteriów pozbawionych w mojej ocenie logicznych przesłanek, po drugie dlatego, że w ostatnich latach niewiele się wspinam z liną. 

 
 
 

Agata Wiśniewska pokonała 8c

Izrael to ciągle dla wielu z nas prawdziwa wspinaczkowa ziemia nieznana.

 
 
 

Polacy w Sperlondze

Zgodnie ze świąteczno-noworoczną tradycją, corocznie pod koniec roku z Polski wyruszają karawany wspinaczy poszukujące nagrzanej słońcem skały. Tradycyjnym miejscem pielgrzymek jest włoska Sperlonga, a w szczególności jedyna w swoim rodzaju Grotta dell’Arenauta.

 
 
 

Jak asekurować na ściance wspinaczkowej?

Większość z nas rozpoczyna swoją przygodę ze wspinaniem od wizyty na ściance wspinaczkowej. To właśnie tutaj dowiadujemy się absolutnie podstawowych zasad bezpieczeństwa. To również niestety tutaj zdarza się całkiem spora ilośc wypadków…

 
 
 

Adam Karpierz - Życiówka w Leonidio!

Dojrzały sportowiec, zyskawszy wiedzę i doświadczenie, traci czasem ten dreszcz emocji, który towarzyszył mu w początkach kariery. Nie dotyczy to na pewno Adama Gaduły Karpierza. Jego fascynacja wspinaniem ewoluuje, ale wciąż można ją u niego zauważyć w ilościach, które dostrzegamy zwykle tylko u adeptów wspinaczki.

 
 
 

Jak zwiększyć siłę palców?

Siła palców to bez wątpienia najważniejszy czynnik decydujący o naszym poziomie wspinaczkowym. Możemy być doładowani jak zwierzę, gibcy jak rosyjska baletnica, ale jeśli nie dołożymy do tego umiejętności trzymania mikro chwytów możemy zapomnieć o mocnych przejściach. O tym jak wzmocnić palce a przy okazji nie nabawić się kontuzji opowie nam dr Björn Alber, zajmujący się na codzień fizjologią sportu i medycyną sportową.

 
 
 

Kamil Ferenc podbija USA

Wspinaczkowa podróż po Ameryce Północnej to marzenie wielu z nas. Ostatnio to marzenie zrealizował zawodnik krakowskiej Korony Kamil Ferenc.

 
 
 

Son Sang Won i dach po fakerach za 9a+

Demencia Senil 9a+ to linia wymagająca stalowego szpona. Masywny dach po jedno i dwupalcowych dziurkach pokonał ostatnio Son Sang Won. Zobaczcie zgrabny film z przejścia.

 
 
 

Trudniejsze nowości w Czarnorzekach - podsumowanie sezonu „1000 Dróg”

Sezon w czarnorzeckich piaskowcach chwilowo został zastopowany przez duże opady śniegu, choć optymistyczne pogłoski mówią, że to zdecydowanie jeszcze nie koniec. Jeśli warun wróci to najciekawsze ponoć dopiero ma się wydarzyć. 

 
 
 

Piotrek Schab na Thors Hammer 9a+

Jeszcze w sierpniu Piotrek Schab poprowadził ekstremalnie trudną drogę Thor's Hammer wycenioną na 9a+. Linia zlokalizowana jest w „świątyni czystego 9b”, czyli norweskiej jaskini Flatanger. Zobaczcie świetny film zrealizowany przez Wojtka Kozakiewicza.

 
 
 

Co porabia były mistrza świata Kilian Fischhuber?

Zastanawialiście się co porabia człowiek który swojego czasu zdominował Puchar Świata? Kilian Fischhuber stanowczo nie przeszedł na emeryturę.

 
 
 

Storm Giant - najtrudniejsza droga drytoolowa świata

Dwa lata treningów, pracy i przygotowania aby wytyczyć prawdziwe monstrum. 80 metrów ogromnego dachu w jaskini w okolicach miejscowości Fernie w Kolumbii Brytyjskiej, to prawdopodobnie najtrudniejszy ciąg przechwytów pokonany kiedykolwiek z użyciem raków i dziabek. Dołączcie do Gordona McArthura i jego batalii o wytyczenie Storm Giant - prawdopodobnie najtrudniejszej drogi drytoolingowej świata.

 
 
 

Peixe Porco, pierwsza 9a w Portugalii

Portugalia nie należy do zbyt popularnych destynacji wspinaczkowych w Europie. Może szkodzi jej sąsiedztwo ogromnej Hiszpanii? Z pewnością jednak nie brakuje tu skał i trudnych projektów. 

 
 
 

Ekipa Santa Cruz soluje na Majorce

Mocna ekipa z Polski odwiedziła w tym roku mekkę psicobloc czyli Majorkę. Zobaczcie co udało się wciągnąć naszym zawodnikom.

 
 
 

Angy Eiter pierwszą kobietą na 9b

„Jeden z najbardziej pamiętnych dni w moim życiu” - tak Angy Eiter podsumowała dzień w którym rozprawiła się ze swoim najnowszym projektem.

 
 
 

Dai Koyamada vs Adam Ondra na Action Directe 9a

Zastanawialiście się jak różni się styl wspinania światowej czołówki? Zobaczcie jak inny jest styl starego mistrza Kayamady od „młodziaka” Adama Ondry na klasyku wszechczasów Action Directe 9a

 
 
 

Projekt 5 x każda cyfra od 6a do 8c

Po tym jak w zeszłym roku udało mi się zrobić, życiowy wynik przechodząc 8c+ w Rawyl, postanowiłem w tym roku skupić się bardziej na szybkim RP.”

 
 
 

Anak Verhoeven otwiera Sweet Neuf 9a+

Już samo powtórzenie przez kobietę linii 9a+ to absolutny światowy wyczyn. Anak Verhoeven poszła jednak jeden krok dalej.

 
 
 

Margo Hayes pokonała Realization 9a+

Margo Hayes zrobiła to po raz kolejny!!!

 
 
 

Mateusz Haładaj na najtrudniejszej linii w Polsce – VI.8+

Mateusz Haładaj wyrównał porachunki z najtrudniejszą linią w Polsce – Stal Mielec VI.8+

 
 
 
 
...
7
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2020 Goryonline.com