facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

GÓRY Tatry

2024-06-19   GÓRY
 

Nie byłoby Haliny, gdyby nie Tatry

O emocjach związanych z poznawaniem niezwykłej, skomplikowanej osobowości i o przypominającym śledztwo zbieraniu materiałów do biografii prekursorki kobiecego himalaizmu, Haliny Krüger-Syrokomskiej, z ANNĄ KAMIŃSKĄ rozmawia ANDRZEJ MIREK.

 
 
 
2023-09-06   GÓRY
 

Główna Grań Tatr – Bardziej niż mniej

O samotnym przejściu Głównej Grani Tatr i jej właściwościach fraktalnych z WADIMEM JABŁOŃSKIM rozmawia BARTEK WRZEŚNIEWSKI.

 
 
 
2023-06-07   GÓRY
 

19 Festiwal MOC GÓR

Niemal zaraz po rozpoczęciu kalendarzowego lata wszyscy ochoczo ruszymy nad jeziora i w góry, rozkoszując się przyrodą. Jedną z najpopularniejszych destynacji będzie z pewnością Zakopane. Poza oficjalnym rozpoczęciem letniego sezonu jest jeszcze jeden powód, żeby w pierwszy weekend wakacji wybrać się do stolicy Polskich Tatr. W ostatni weekend czerwca w Zakopanem i w Tatrach odbędzie się, w tym roku już po raz 19., jeden z najważniejszych eventów górskich w Polsce – Festiwal Moc Gór.

 
 
 
2023-04-12   GÓRY
 

Dzikość (nie) każdemu pisana - Magura Rycerowa

Magura Rycerowa, zwana też po prostu Magurą (1997 m), to mało znany szczyt w zachodniej części słowackich Tatr Wysokich, praktycznie nieodwiedzany przez turystów. Ta wyjątkowa, jak na obecne czasy sytuacja spowodowana jest głównie tym, że cały rejon Kop Liptowskich, w którym znajduje się Magura, od 1948 roku objęty jest ścisłym rezerwatem, a wejść na jego teren da się wyłącznie ze specjalnym pozwoleniem TANAP-u.

 
 
 
2023-03-28   GÓRY
 

Wielkie Solisko na dwa sposoby

Pomiędzy dolinami Furkotną i Młynicką leży rozdzielająca je Grań Soliska, w której najwyższym szczytem jest Wielkie Solisko (2414 m). Opisałem je kiedyś w GÓRACH, w Kąciku Tatrzańskiego Turysty, a także w przewodniku Nieznane Tatry, jednak teraz wrócę do tematu z kilkoma nowymi zdjęciami i informacjami.

 
 
 
2023-03-09   GÓRY
 

Tam, gdzie nie zaglądają kruki

To podobno najpiękniejsza piątkowa droga w Tatrach, a przynajmniej tak głoszą internetowe opinie. Wspaniałe wspinanie w litym granicie, nietypowe formacje skalne i fenomenalne widoki na najwyższe tatrzańskie szczyty. Wszystko to oferuje Droga Motyki na Małym Lodowym.

 
 
 
2023-02-27   GÓRY
 

Trochę na przekór, czyli na Hruby Wierch przez Kolistą Turnię

Najwyższym szczytem w rejonie dolin Furkotnej i Młynickiej jest Hruby Wierch. Został on już opisany w Magazynie GÓRY, w ramach Kącika Tatrzańskiego Turysty, a następnie w wydaniu książkowym 3-tomowego cyklu Nieznane Tatry, obecnie dostępnym na e-bookach. W planowanym, poszerzonym wydaniu, zawierającym 20 dodatkowych szczytów, znajdzie się też Kolista Turnia, którą już teraz – trochę na przekór, bo jest niższa i mniej atrakcyjna niż Hruby Wierch – chciałbym polecić jako pierwszy cel wyprawy poza szlakiem. Oczywiście w towarzystwie przewodnika tatrzańskiego, bo taki jest wymóg, jeśli chcemy poznać to, co w Tatrach niedostępne dla ogółu turystów.

 
 
 
2023-02-21   GÓRY
 

Wstęp do trudnych dróg mikstowych

Gdy redakcja GÓR poprosiła mnie o napisanie artykułu o ciekawych drogach zimowych w Tatrach, od razu wpadłem na pomysł, by przedstawić linie będące swoistym biletem wstępu w większe trudności. Dla wielu osób wbicie się w linię z pogranicza M7–M8 może być dość onieśmielające. Chcę tutaj pokazać, że nie taki diabeł straszny i da się uniknąć „falowania getrów” – lepiej wspinać się po przystępnej drodze, zamiast wybierać dupotłucznie :). Opcji w podobnym stylu jest więcej i są to często uznane klasyki, ale poniżej opiszę kilka, które robiłem. Pamiętajcie, że jest to wybór subiektywny.

 
 
 
2023-02-20   GÓRY
 

Słowackie propozycje

Moje propozycje dróg zimowych dla zaawansowanych początkujących są dwie, obie na Słowacji, bo tamtejsze góry są jakby ciągle mniej znane naszym taternikom. Przy ich wyborze kierowałem się gwarancją obiektywnego bezpieczeństwa, za jaką uważam możliwość łatwego i szybkiego odwrotu, czyli zjazdów. Zatem, jak nietrudno się domyślić, obie drogi są wyposażone w stałe stanowiska zjazdowe.

 
 
 
2022-04-14   GÓRY
 

Dni Lawinowo-Skiturowe dla Ukrainy – dziękujemy, że byliście z nami!

W tym roku Dni Lawinowo-Skiturowe były wyjątkowym wydarzeniem. Wracające po dwuletniej przerwie związanej z pandemią miały być okazją do radości z powodu znikających obostrzeń, a stały się piękną ideą – górskim szkoleniem, z którego cały dochód został przekazany Fundacji Ocalenie na pomoc osobom dotkniętym wojną w Ukrainie. I dzięki Wam – Uczestnikom i Sponsorom – udało się zebrać w sumie 31 075 zł!

 
 
 
2022-03-28   GÓRY
 

Red Bull Szybka Tura

26 marca Andrzej Bargiel rzucił wyzwanie skiturowcom goniąc ich na szczyt Kasprowego Wierchu. Marcin Rzeszótko potrzebował jedynie 56 minut, by pokonać 11-kilometrową trasę zawodów Red Bull Szybka Tura, wiodącą z Kuźnic na szczyt i z powrotem. Najszybsza wśród kobiet była Iwona Januszyk, która na mecie zameldowała się po 1h i 4min, zajmując 5. miejsce w klasyfikacji generalnej.

 
 
 
2022-03-25   GÓRY
 

Dni Lawinowo-Skiturowe dla Ukrainy

Przez dwa lata, ze względu na pandemię, nie odbywały się nasze spotkania szkoleniowe w Pięciu Stawach. W tym roku mieliśmy już wszystko zaplanowane, gdy przyszła wojna. Po długich rozmowach doszliśmy do wniosku, że zorganizujemy Dni w nowej formule – dla nas wszystkich, by znaleźć odskocznię w górach w tych trudnych czasach, ale przede wszystkim – dla pogrążonej w wojnie Ukrainy i potrzebujących pomocy uchodźców z tego kraju.

 
 
 
2022-02-02   GÓRY
 

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach - TOPR apeluje do turystów o rozsądek

Po chwilowym, nieznacznym spadku stopnia zagrożenia w Tatrach, TOPR ponownie ogłosił  lawinową „trójkę”, która – wszystko na to wskazuje – utrzyma się przez kolejne dni. Przypomnijmy, że w przy tym stopniu, który określany jest jako „znaczny”, poruszanie się w terenie wysokogórskim wymaga bardzo dużych umiejętności oceny lokalnej sytuacji lawinowej!

 
 
 
2022-01-25   GÓRY
 

Ostatni weekend okiem ratownika TOPR – ku przestrodze…

W piątek po godzinie 17tej do centrali TOPR dotarło zgłoszenie od trójki turystów, którzy dotarli w rejon Kopy Kondrackiej. Turyści nie wiedzieli gdzie dokładnie się znajdują, a także nie mieli odpowiedniego wyposażenia tj. raków, czekanów ani lawinowego ABC. W Tatrach panowały wówczas niezwykle trudne warunki – 3. stopień zagrożenia lawinowego, duży świeży opad śniegu, któremu towarzyszył porywisty wiatr. W wyższych partiach oraz na grani wylodzone fragmenty przetykane były świeżo naniesionymi „poduchami śnieżnymi” słabo związanymi z podłożem.

 
 
 
2021-10-22   GÓRY
 

Fundacja TOPR. Twój 1% ma znaczenie

Drodzy Przyjaciele Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, wiele wydarzyło się w ostatnich miesiącach rzeczy ważnych oraz takich, za które chcielibyśmy Wam gorąco podziękować.

 
 
 
2021-03-22   GÓRY
 

Tatrzański hat-trick!

Łańcuchówki nie wychodzą z mody. Tak, jak u nas doszło ostatnio do wyjątkowego, pierwszego zimowego przejścia czterech dróg Macieja Sprężyny Gryczyńskiego – czyli Expandera, tak słowacki zespół Lukáš Bull - Adam Kaniak działał po południowej stronie Tatr. W dniach 1 - 3 marca połączył w jeden ciąg przejście trzech nieczęsto pokonywanych – tym bardziej zimą – północnych ścian. Wspinaczom udało się przejść w ciągu pn. ścianę Koprowego Szczytu, Wielkiej Teriańskiej Turni w Murze Hrubego Szczytu Ramię Krywania wraz z drogą na pn.- zach. ścianie tego szczytu.

 
 
 
2021-02-05   GÓRY
 

Tatry – nowa droga na Pośredniej Baszcie

20 stycznia br. Juraj Koreň wytyczył na Pośredniej Baszcie nową drogę – Daidalos a Ikaros o trudnościach M7+. Przejścia dokonał samotnie, z asekuracją.

 
 
 
2020-12-22   GÓRY
 

Obóz Grupy Młodzieżowej PZA w Morskim Oku

Tegoroczny obóz Grupy Młodzieżowej PZA w Morskim Oku przeszedł do historii jako jedno z najbardziej udanych jakościowo spotkań polskich wspinaczy zimowych. Świadczy o tym nie tylko bogata lista 70 przejść, z których ponad 1/3 pokonanych dróg to propozycje spod znaku M7 i więcej. Świadczy o tym chęć do pokonywania własnych barier, sięgania po więcej i po to co niekoniecznie znane i chodzone. 

 
 
 
2020-12-04   GÓRY
 

Ratownicy TOPR podsumowują 2020 rok i proszą o wsparcie

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) przygotowali podsumowanie akcji ratunkowych w Tatrach, zrealizowanych w dobiegającym powoli końca 2020 roku. Publikujemy poniżej ich list, zawierający również apel o wsparcie Fundacji TOPR w ramach 1% podatku, do czego zresztą tradycyjnie Was zachęcamy.

 
 
 
2020-11-27   GÓRY
 

Tatry - jesienna nowa droga na Osterwie

Patrząc za okno wydawać by się mogło, że gdzie jak gdzie, ale w Tatrach to letni sezon wspinaczkowy w tym roku już się skończył. Tymczasem nie do końca… Słowackim wspinaczom, wykorzystującym także „cieplejszą orientację swojej strony Tatr”, udało się wytyczyć nową drogę na Osterwie. Jako że pora roku jest „przejściowa”, to i styl przejścia był mikstowy…

 
 
 
 
1
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com