facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2020-12-04
 

Ratownicy TOPR podsumowują 2020 rok i proszą o wsparcie

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) przygotowali podsumowanie akcji ratunkowych w Tatrach, zrealizowanych w dobiegającym powoli końca 2020 roku. Publikujemy poniżej ich list, zawierający również apel o wsparcie Fundacji TOPR w ramach 1% podatku, do czego zresztą tradycyjnie Was zachęcamy.

Fot. Krzysztof Starnawski / arch. TOPR

 

Drodzy Przyjaciele,

 

Kiedy przygotowywaliśmy podsumowanie 2019 roku mieliśmy poczucie, że był to czas wyjątkowy pod względem działań ratowniczych w Tatrach – przywołując choćby masowe porażenia piorunami na Giewoncie czy głośny wypadek w Jaskini Wielkiej Śnieżnej.

 

Tymczasem początek 2020 roku przyniósł nam kolejne wyzwanie związane z nadal rozwijającym się stanem zagrożenia epidemiologicznego.

 

Obostrzenia związane z międzynarodowym ruchem turystycznym spowodowały, że dla wielu Polaków Tatry stały się docelowym miejscem spędzania urlopu, a co za tym idzie, był to również intensywny czas pod względem działań ratowniczych dla TOPR.

 

Od początku roku do końca października podejmowaliśmy działania ratunkowe blisko 600 razy, z czego ponad 240 były to trudne działania, często prowadzone w ciężkich warunkach i nierzadko wymagające zaawansowanej pomocy medycznej. Działania z użyciem Sokoła prowadzone były ponad 210 razy, wspierając najbardziej potrzebujących nie tylko w Tatrach, ale także innych górach na terenie południowej małopolski.


Niezwykle wymagające były dla nas wrzesień i październik – miesiące o nadzwyczaj dużym jak na tę porę roku ruchu turystycznym, niestety obfituje również w szereg ciężkich wypadków, w tym 7 śmiertelnych. Wśród szczególnie trudnych działań ratowniczych w naszej pamięci z pewnością zapisze się całonocna wyprawa na Rysy po ciężko ranną turystkę, w której udział wzięło 40 ratowników. Po raz kolejny okazało się, że w skrajnych warunkach pogodowych, powodzenie działań zależy przede wszystkim od mieszanki cech typowo ludzkich: determinacji, wytrzymałości, odporności, doświadczenia i wyszkolenia oraz lekkiego i niezawodnie działającego sprzętu monitorującego i podtrzymującego życie.

 

Fot. Krzysztof Starnawski / arch. TOPR

 

Prowadzenie efektywnych działań w warunkach zagrożenia epidemiologicznego wymaga nie tylko najwyższych kompetencji w zakresie ratownictwa, pomocy medycznej ale również wdrożenia odpowiednich procedur epidemiologicznych i zaplecza sprzętowego umożliwiającego ochronę przed zakażeniem i rozprzestrzenianiem się wirusa.

 

Zagrożenia związane z COVID-19 traktujemy z najwyższą atencją, uwzględniając specyfikę prowadzenia akcji ratunkowych, niewielki skład zespołu TOPR (43 ratowników zawodowych) i ryzyka związane z potencjalnym zagrożeniem objęcia ratowników kwarantanną, a także konsekwencjami wynikającymi z takiej sytuacji dla działań ratowniczych na terenie Tatr.

 

Procedury epidemiologiczne  jakie zostały wdrożone obejmują: zabezpieczenie ratowników na każdym etapie kontaktu z poszkodowanym, dezynfekcję sprzętu (w tym samochodów i śmigłowca), utylizację środków ochrony osobistej. Mają one także wpływ na struktury dyżurów na terenie centrali i lądowiska.

 

W celu zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa został zaadoptowany pokład śmigłowca i kabiny w samochodach, odpowiednio przystosowano nosze oraz zakupiony został sprzęt niezbędny do dezynfekcji.

 

Dzięki środkom jakimi wsparliście nas w ramach kampanii „1% dla FUNDACJI TOPR” w wysokości 2 368 840,1 udało nam się szybko dokonać niezbędnych zmian zapewniających bezpieczeństwo epidemiologiczne, ale także uzupełnić najpilniejsze braki sprzętowe po tak wymagającym poprzednim roku. Aktualnie wydano już kwotę 540 415,22 zł między innymi na: maski, półmaski, filtropochłaniacze do masek ochronnych, kombinezony, akcesoria ochronne, artykuły medyczne, urządzenie do kompresji klatki piersiowej LUKAS, booster tlenowy (urządzenie do przetaczania tlenu), kontener sanitarny do bazy śmigłowca, urządzenia do dezynfekcji powietrza, samochód terenowy, dofinansowano w 50% zakup samochodu typu bus do transportu ratowników oraz sprzętu, klimatyzator do serwerowni w stacji centralnej, wykonano ogrodzenie dyżurki terenowej. W najbliższym czasie zostaną zakupione nowe liny typu dyneema do ratownictwa ścianowego oraz bezprzewodowa łączność wykorzystywana w ratownictwie jaskiniowym.

 

 

Kampania medialna "1% dla Fundacji TOPR" przyniosła tak cenne wsparcie dzięki pomocy jaką uzyskaliśmy od naszych stałych Partnerów wspierających nas medialnie m.in.: Skoda Polska, BP Polska, Huawei Polska, 8a.pl, Wspinanie.pl, Tatromaniak, Tatra Trade, Góry, Tatry, i innych. Dziękujemy, że jesteście z nami.

 

W szczególny sposób chcielibyśmy jednak podziękować za wsparcie indywidualnym darczyńcom, bez których TOPR nie mógłby funkcjonować tak efektywnie. Dziękujemy za Państwa zaangażowanie w ratowanie zdrowia i życia ludzkiego w Tatrach. W trudnej sytuacji ekonomicznej z jaką nam wszystkim przyszło się mierzyć w tym roku każde wsparcie uzyskane od Państwa ma dla nas szczególną wartość i traktujemy je jako część swojego ratowniczego zobowiązania.

 

Pozostając w służbie niesienia pomocy na terenie Tatr, w 111 rocznicę powstania TOPR, przesyłamy gorące podziękowania za Wasze wsparcie.

 

Zapraszamy na stronę fundacji TOPR: fundacja.topr.pl


TWOJA POMOC MA ZNACZENIE !!!


 

Zarząd Fundacji TOPR

Robert Kidoń

Bolesław Pietrzyk

Krzysztof Długopolski

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-03-04
GÓRY
 

Tomek Mackiewicz. Pięć zim pod Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-12
GÓRY
 

VI Memoriał Olka Ostrowskiego

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-01
GÓRY
 

24 000 metrów w pionie w 24 godziny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-30
GÓRY
 

Kobiecy skiturowy trawers Tatr Wysokich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com