facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2020-11-27
 

Tatry - jesienna nowa droga na Osterwie

Patrząc za okno wydawać by się mogło, że gdzie jak gdzie, ale w Tatrach to letni sezon wspinaczkowy w tym roku już się skończył. Tymczasem nie do końca… Słowackim wspinaczom, wykorzystującym także „cieplejszą orientację swojej strony Tatr”, udało się wytyczyć nową drogę na Osterwie. Jako że pora roku jest „przejściowa”, to i styl przejścia był mikstowy…

Bezpieczna nyża z pierwszym stanowiskiem nowej drogi; fot. james.sk

 

Zespół Ondrej Bizub - Ľubomír Kolársky pojawił się pod Galerią Osterwy 14 listopada br. Kiedy można było już wcześniej przeczytać przecież wiadomości o pierwszym, drugim i kolejnym śniegu w Tatrach, jednakże słowackiej dwójce udało się wytyczyć nową drogę. Do autorów tej drogi należy już także kilka innych nowych propozycji na tej właśnie ścianie – którym to nowym wspinaczkom dali oni nazwy odnoszące się w swoich nazwach do miesięcy, w których były one wytyczane – Áprilova, Májová, Júnova, Júlova czy Augustová (o wielu z tych dokonaniach mogliśmy dowiedzieć się i na naszym portalu - bowiem pisaliśmy o nich – choćby tutaj, tutaj, czy też tutaj). Wydawać by się mogło, że zespół dobrał idealnie styl przejścia do pory roku. Bowiem pora roku – „mieszana“, przejściowa – ni to zima, ni jesień. I taki też był styl pierwszego przejścia – czyli styl mikstowy. :-)

 

Galeria Osterwy z przebiegiem i trudnościami nowej drogi i dróg sąsiednich; fot. james.sk

 

Ich nowość – Novembrová M6 - znajduje się na prawo od Aprílovej i prowadzi zacięciem, później eksponowanym, schodkowatym terenem nad przewieszki i kończy się na ostatnim stanowisku drogi Júnová. Jak donoszą autorzy, droga jest polecana słabszym, jak też początkującym wspinaczom mikstowym. Stanowiska oraz kluczowe miejsca drogi są wyposażone w stałe punkty asekuracyjne. Stanowisko pierwsze znajduje się w nyży – z uwagi na ryzyko spadających kamieni. Uwaga na marginesie: co oznacza stopień trudności M6 w zestawieniu ze zdaniem autorów, jakoby „droga była polecana początkującym wspinaczom mikstowym“ – o tym najlepiej przekonać się samemu... :-)

 

Co do asekuracji – wg nowej propozycji do istniejącej skali trudności, uwzględniającej rodzaj asekuracji na danej i stopień trudności związany z jej osadzaniem na drogach wspinaczkowych – droga wyceniona została na stopień ‘RS2-3’ (więcej o tej słowackiej propozycji możemy dowiedzieć się tutaj).

 

Podsumowując:

 

Tatry, Dolina Mięguszowiecka, Galeria Osterwy

Novembrová M6, 4 wyciągi.

1 p.: Ondrej Bizub - Ľubomír Kolársky, 14.11.2020.

 

Serdecznie gratulujemy autorom tego przejścia! I zachęcamy do powtórzeń!


Piotr Michalski

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Piotr Michalski
 
2020-07-28
GÓRY
 

Tatry - nowe drogi

Komentuj 0
 
Kinga
 
2024-04-18
GÓRY
 

Dream Line 2024 – Anna Tybor wyrusza w Himalaje

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-25
GÓRY
 

Ferraty w Dolomitach – przegląd subiektywny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-04
GÓRY
 

Tomek Mackiewicz. Pięć zim pod Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com