facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Tylko w GÓRACH Nie przegap

W najnowszych GÓRACH (264): "Demawend - góry w Iranie"

Myśląc o Iranie, większość Polaków widzi oczami wyobraźni pustynię z szybami naftowymi i meczetami, gdzie w drżącym od gorąca powietrzu surowy żywot wiodą ajatollahowie i kobiety w czerni. Do świadomości wielu z nas z trudem przebija się informacja, że w Iranie są góry. I to jakie! Jest też wszystko, co się z nimi wiąże: wspinacze, schroniska, przewodnicy. Jednak struktura tej otoczki zorganizowana jest zupełnie inaczej niż u nas.

 
 
 

Najlepsze górskie świąteczne prezenty!

Występowanie w roli Świętego Mikołaja to duża przyjemność, pod warunkiem, że wręczane prezenty są trafione. Wraz z Michałem Kuleszą, który na co dzień pracuje w krakowskim Polarsporcie, przygotowaliśmy dla Was mnóstwo pomysłów na prezenty dla wspinaczy, skiturowców, a także tych, którzy po prostu lubią spakować plecak i urwać się z nim gdzieś na dłużej.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (264): "Piękne widoki na zimę: Reglowe wzgórza u stóp Tatr"

Zima ma swoje prawa. Czas naostrzyć narty i wyższe partie gór zostawić na skitury, a biegową aktywność przenieść w rejony, które o innej porze roku mogą wydawać się mniej atrakcyjne. Zapraszam na przepiękną wycieczkę po reglowych wzgórzach Tatrach Zachodnich. To doskonała opcja na dni, gdy wyżej leży zbyt dużo śniegu i panuje zagrożenie lawinowe.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (264): Justyna Kowalczyk

Ikona polskiego sportu. Już od dawna nic nie musi, a wszystko może. Góry były dla niej naturalnym miejscem treningu, a szybko stały się prawdziwą pasją. Na razie praca z kadrą naszych narciarskich biegaczek nie daje jej szans na pełną realizację górskich planów. Mimo to systematycznie poznaje pozaszlakowe Tatry. W tym roku zrobiła także pierwszy krok w kierunku gór wysokich – stanęła na szczycie Kilimandżaro. Z Justyną Kowalczyk na łamach nowego, 264 numeru GÓR rozmawialiśmy o tym, jak złapała górskiego bakcyla oraz na ile jej wydolność i siła z tras narciarskich przekłada się na zdobywanie górskich szczytów i sprawność wspinaczkową. Zapytaliśmy także o kolejne górskie plany i czy ma ochotę na rywalizację na górskich szlakach.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (264): "Dolina Pitztal"

Pierwsze skojarzenia związane z Pitztal? Połowa marca 2012 roku, upalny dzień w białej jeszcze dolinie, desperackie, choć udane poszukiwania papierowego przewodnika wspinaczkowego i próby znalezienia wejścia do Taschachschlucht.

 
 
 

Elbrus - Ryszard Pawłowski prowadzi w góry wysokie

Wszyscy dzielimy miłość do pięknych gór i realizujemy ją odwiedzając coraz to nowe zakątki ziemi. Każdy kto chce sięgać po coraz wyższe i trudniejsze szczyty, prędzej czy później zapragnie wejść na Elbrus. Choć jest to prosta technicznie góra, to nie należy jej lekceważyć!

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (264): "Har har Mahadev na Cerro Kishtwar, czyli siła motywacji"

Co zrobić, aby zasłużyć na uznanie? Można wykorzystać bakteriofagi do wytwarzania przeciwciał – cokolwiek to oznacza, warte jest nagrody Nobla. W górskim światku wyzwania wydają się prostsze, co nie znaczy, że całkiem banalne. Aby zostać nominowanym do Złotego Czekana, trzeba na serio wziąć się w garść. Mniej więcej takie jest właśnie przesłanie, rzecz jasna w swobodnym tłumaczeniu :), nazwy drogi Thomasa Hubera i jego ekipy na Cerro Kishtwar – Har Har Mahadev.

 
 
 

Zorganizowane wyprawy w góry wysokie. Wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

Podczas Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju zapytaliśmy Tomasza Kobielskiego, lidera Adventure24.pl, licencjonowanej agencji podróżniczo - trekkingowej, o różne aspekty związane z udziałem w zorganizowanej wyprawie w góry.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (264): "Zimowy trawers Lofotów"

W połowie lutego daleko na północy dzień trwa tylko kilka godzin, dlatego wybrałam cel maksymalnie na południu: Lofoty, tuż za kołem podbiegunowym. Zawsze chciałam je zobaczyć. José natychmiast się zgodził.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (264): "Fontainebleau - mekka europejskiego bulderingu"

Przyjezdni mówią o nim Font, ale od zamieszkujących kraj nad Sekwaną nigdy takiej nazwy nie usłyszymy – ci wolą brzmiącą bardziej rodzimie formę Bleau. A gdy połączymy te dwa skrótowe określenia, otrzymamy nazwę, która niemal wszystkich miłośników małych form przyprawia o szybsze bicie serca: Fontainebleau.

 
 
 

Rico Revolution - wspomnienie o Ryszardzie "Rico" Malczyku, liderze "Kaskaderów"

Ryszard "Rico" Malczyk był pionierem i wizjonerem. Począwszy od stylu wspinania i styl bycia, poprzez ubiór i obuwie, wprowadził istotne zmiany w środowisku wspinaczkowym. Przede wszystkim jednak położył kres ponuremu łojeniu stawiając na radosne wspinanie, z którego stał się znany. Posłuchajcie, co na temat Rico mówią sławy epoki Kaskaderów i zobaczcie najsłynniejsze drogi Ryśka, pokonywane w strojach i wyposażeniu z dawnych lat. 

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (264): "Jak brat bratu, czyli Big Easy na Choktoi Ri"

W niecały rok po tym, jak Thomas Huber przeszedł wspaniałą ścianę złotego granitu na sześciotysięcznym Cerro Kishtwar, Alex pozazdrościł bratu przygody. Młodszy, jednak nie mniej ambitny, rozejrzał się po mało śmiganych szczytach w Himalajach i Karakorum i, rzecz jasna, wynalazł linię dla siebie. Czy równie spektakularną? Przekonajmy się.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (264): "Piolets D’Or po polsku"

Chyba tylko jedną ceremonię rozdania Złotych Czekanów obejrzałem jako widz, który może spokojnie rozsiąść się w fotelu i z dystansem obserwować, co dzieje się na scenie. Podczas kilku innych edycji pełniłem rolę oficjalnego fotografa, więc na moich barkach spoczywała odpowiedzialność za udokumentowanie tych ważnych wydarzeń. Jeszcze trudniej oceniać całokształt, kiedy decyduje się o przebiegu imprezy lub samemu stoi na scenie. Tak było, gdy współorganizowałem wieczór, w trakcie którego Piolet d’Or Carrière wręczono Wojtkowi Kurtyce. W tym roku już z pewnością nie mi, czyli koordynatorowi przedsięwzięcia „Złote Czekany w Lądku Zdroju”, jest recenzować galę rozdania nagród. Postaram się za to opowiedzieć trochę, co działo się za kulisami.

 
 
 

Reinhold Messner i Krzysztof Wielicki - Wywiad na szczycie

Unikalny wywiad. Pierwszy i piąty zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. Pierwszy człowiek, który wszedł na Everest bez dodatkowego tlenu i pierwszy, który stanął na nim w zimie. Obaj mają na koncie imponujące solowe wejścia na Nanga Parbat. Rozmowa przeprowadzona przed uroczystością otrzymania Nagrody Księżnej Asturii w hiszpańskim Oviedo, gdzie tylko ekipie GÓRY TV udało się porozmawiać z obiema legendami na raz!

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (264): "Narciarskie eksploracje braci Pet'o"

W słowackich Tatrach wynajdują najtrudniejsze linie zjazdów, szukają nowych wariantów, eksplorują. Ale, jak zgodnie przyznają, najważniejsza jest dla nich estetyka linii. Z braćmi Miroslavem i Rastislavem Pet'o na łamach 264 numeru GÓR rozmawia Barbara Suchy.

 
 
 

Active Acclimatization Expedition - już wkrótce wyrusza pionierska wyprawa badawcza Polaków!

Do tej pory nikt nie zbadał w praktyce różnych modeli aklimatyzacji w tak nowoczesny sposób. Polacy będą mieli okazję po raz kolejny zapisać się na kartach wysokogórskiej historii - tym razem od strony naukowej - na przełomie lutego i marca 2019 odbędzie się bowiem Active Acclimatization Expedition - ACX, która sprawdzi maksymalne możliwości wydolności człowieka w górach. 

 
 
 

Nowa seria PRO TIPÓW od najlepszych wspinaczy na GÓRY TV!

Jeśli śledzicie regularnie nasz kanał GÓRY TV w serwisie YouTube (jeśli jeszcze, nie to polecamy zasubskrybować - co tydzień znajdziecie na nim nowy film - szkoda byłoby przegapić premierę, nieprawdaż? ;-)), to z pewnością zauważyliście, że wystartowaliśmy z nową serią górskich PRO TIPÓW. "Pro" - ponieważ wskazówek na tematy ściśle związane z trudną sztuką poruszania się w pionie udzielają największe światowe sławy. Podczas ostatniego Mountain Film Festiwal - imprezy organizowanej w kanadyjskim Banff mieliśmy okazję spotkać się z kilkoma z nich i przygotować dla Was porcję filmowch porad, które już niebawem zostaną opublikowane na naszym kanale. Zobaczcie, czego możecie się spodziewać!

 
 
 

Skałowstręt - jak sobie z nim radzi Tommy Caldwell

Skałowstręt to zmora wspinaczy - złośliwiec, na którego zdaje się, że nie ma mocnych. Niejeden trening zakończył przed czasem, zniweczył rekordową liczbę kluczowych prób i zrujnował niezliczone dni wspinaczkowe. Przez rozerwaną, piekącą albo startą do krwi skórę najwięksi twardziele odwieszali buty na kołek i wracali ze skał z nosami na kwintę.

 
 
 

Czekany Petzl - turystyka, wspinaczka, uniwersalne

Zaawansowana turystyka, wspinaczka w lodzie, czy inne aktywności w górach wymagają dobrego czekana. Czekany Petzl od lat cieszą się rosnącą popularnością. Maciej Ciesielski omawia swoje ulubione modele, których używa w zależności od terenu, w którym się porusza.

 
 
 

Trekkingi w Andach, Himalajach i na Kaukazie - Ryszard Pawłowski

Wielu z nas czerpie ogromną przyjemność z przebywania w górach i marzy o tym, by swoją pasję przeżywać w najpiękniejszych miejscach na ziemi. W najnowszej serii filmów, realizowanej z człowiekiem, którego życiem są góry - Ryszardem Pawłowskim - nie tylko pokażemy piękne zakątki ziemi, ale przede wszystkim pomożemy przygotować się do wyprawy na wybrany szczyt.

 
 
 
 
...
8
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2020 Goryonline.com