facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Tylko w GÓRACH Nie przegap

Shisha Pangma (2004/2005) - pierwsze wejście zimowe [FILM]

Po nieudanej próbie pierwszego zimowego wejścia na Shisha Pangmę (8013 m n.p.m.) w sezonie 2003/2004 Simone Moro i Piotr Morawski powrócili pod ten ośmiotysięcznik w następnym sezonie. Trudne zmagania himalaistów na górze ponownie rejestrował kamerą alpinista i reżyser Dariusz Załuski.

 
 
 

Dariusz Król - In Memoriam

Wspinacz, eksplorator, ekiper, redaktor naczelny „Brytana” i magazynu GÓRY, społecznik… Człowiek wielu talentów i wielkiej energii. Przeznaczenie w postaci lawiny skrzyżowało się z życiową drogą Darka w ostatnich dniach grudnia 2020 roku. Jedyne co nam pozostaje, to wrócić pamięcią do barwnych historii, które w okresie przełomu mocno splotły się i wpłynęły na dzieje naszej wspólnej pasji – wspinania. Przypominamy wywiad przeprowadzony w 2012 roku przez Andrzeja Mirka.

 
 
 

Jak dobrać odpowiednie obuwie do biegów długodystansowych? - Katarzyna Solińska Salomon Suunto Team

Szukacie butów do biegania w terenie? W dzisiejszym materiale filmowym na GÓRY TV, zawodniczka Salomon Suunto Team Poland - Katarzyna Solińska radzi jakie modele butów wybrać – mając na uwadze różne rodzaje terenu oraz zmienne warunki pogodowe.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (276): „Trzy Królestwa”

Tak naprawdę w Polsce istnieją trzy „królewskie” pasma górskie, sprzyjające skiturowym nartom. Pierwsze z nich to, jak wiadomo, najwyższe Tatry. Drugie to lesiste i pełne dziczy Bieszczady, a trzecie – Karkonosze. O nich właśnie jest ta opowieść. Na łamach zimowego numeru GÓR (276) przedstawiam dość ambitne propozycje, które pomogą lepiej zaplanować sezon narciarski. A nuż uda się wam przejść wszystkie trasy, do czego gorąco zachęcam.

 
 
 

"Ciao Martina" - film o relacji Simone Moro z córką nakręcony podczas próby zimowego wejścia na Shisha Pangmę

Próba pierwszego zimowego wejścia na Shisha Pangmę (8013 m n.p.m.) w sezonie 2003/2004 miała drugoplanową bohaterkę – pięcioletnią wówczas Martinę, czekającą na powrót taty w swoim włoskim domu. Podczas gdy cały górski świat spoglądał na Simone Moro, jednego z najwybitniejszych himalaistów w historii, który mierzy się zimą z niezdobytym jeszcze ośmiotysięcznikiem, on toczył równie ważną, a może nawet ważniejszą walkę – o relację z córką. Podczas każdego powrotu do bazy Moro wykonywał telefon do domu, witając się „Ciao Martina”. Temu świadectwu miłości i roli rodziny w życiu zawodowych himalaistów przyglądał się z bliska Dariusz Załuski. W jednym ze swoich pierwszych filmów znany reżyser i himalaista stworzył unikatowy dokument o Himalajach, wspinaczce i wybitnym sportowcu, w którym najważniejsze są nieobecne osoby i niewypowiedziane słowa.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (276): „Sarek w czasach zarazy / Szwecja”

Jest zimno, mokro, jestem zmęczona. Koronawirus, o którym wiemy od wczoraj, zamknięte granice, kryzys… To wszystko wybucha, załamuje mnie. Siadam na pulce.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (276): „Sarek i inne parki narodowe Laponii”

Marzy wam się zimowa wędrówka w dzikich górach dalekiej Północy? Oto kilka porad ułatwiających planowanie i przetrwanie oraz uniknięcie frustrujących wspomnień.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (276): „Zhakowany Everest”

Cyberoszuści nie mają sentymentów. Od pewnego czasu celem ich ataków stają się także klienci agencji organizujących górskie wyprawy. Jeszcze pal sześć, jeśli wspinaczom przepadną pieniądze. Najgorzej, gdy stracą życie.

 
 
 

Jelczem w Himalaje. Śladami uczestników wyprawy "Annapurna Południowa '79"

Podczas XXV edycji Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju mieliśmy przyjemność porozmawiać z Maciejem Pietrowiczem, synem himalaisty Jerzego Pietrowicza. Maciej opowiedział nam o założonej przez niego w 2019 roku fundacji "Śladami uczestników". Jej celem jest przypomnienie historii jeleniogórskich himalaistów, poprzez obchody Jubileuszu 40-lecia Pierwszej Jeleniogórskiej Wyprawy na Annapurnę Południową w Himalajach – Annapurna South 1979.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (275): „Adamello w trzech aktach”

Sentiero Uno – czy to nie kusząca nazwa? Szlak ponad stuletni, rówieśnik naszej Orlej Perci, wyższy od niej o kilkaset metrów. Powinien zająć tydzień od momentu dojścia do schroniska Titta Sechi, oficjalnego początku. Brzmiało rewelacyjnie, więc nie zastanawiałyśmy się nawet pięciu minut. Był koniec sierpnia. 

 
 
 

Patent na podręczny transport kijków trekkingowych - prezentuje Maciek Ciesielski

Często z pozoru najprostsze rozwiązania wcale nie są oczywiste, a kiedy już je poznamy - stanowią wielkie ułatwienie. Jeden z takich patentów - tym razem na sprawny i podręczny transport kijków trekkingowych - zaprezentuje przewodnik IVBV/UIAGM i instruktor PZA, Maciek Ciesielski.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (275): „Ararat – vademecum zdobywcy”

Ararat to wulkan położony w sercu Wyżyny Armeńskiej, na południowym wschodzie Turcji, nieopodal granic z Iranem i Armenią. Jest zarazem najwyższym masywem kraju, dzięki czemu stanowi bardzo atrakcyjny cel i ciekawe wyzwanie, na przykład jako pierwszy w karierze pięciotysięcznik. 

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (275): „Baru – czworonożna himalaistka”

Trudno powiedzieć, jaki jest rekord wysokości zdobytej przez psa, ale wszystko wskazuje na to, że należy on do Baru, bezdomnej suczki, który weszła na położony w Himalajach siedmiotysięcznik Baruntse (7129 m).

 
 
 

Zapraszamy na film „Zakopiańczycy”!

Od dziś, 25 września, film Jerzego Porębskiego pt. „Zakopiańczycy” można oglądać na kanale GÓRY TV. 

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (275): Główny Szlak Beskidzki na różne sposoby

GSB to prawie 500-kilometrowy górski szlak turystyczny pomiędzy Ustroniem-Zdrojem w Beskidzie Śląskim i Wołosatym w Bieszczadach. Nie ma początku ani końca. Każdy sam ustala, czy zaczyna się on na wschodzie, czy na zachodzie polskich Karpat. Każdy też sam decyduje, czy pokona trasę na spokojnie, na szybko, czy może tam i z powrotem. W najnowszych GÓRACH przedstawiamy wszystkie opcje.

 
 
 

„Zakopiańczycy” – film na GÓRY TV

Zakopiańczycy to dokument filmowy, w którym reżyser i zarazem scenarzysta, Jerzy Porębski, wprowadza widzów w wyjątkowe środowisko wspinaczy żyjących na co dzień u stóp Tatr. Przybliża też ich światowe sukcesy, wśród których szczególnie wyróżnia się pierwsze zimowe i bez dodatkowego tlenu wejście na Manaslu w 1984 roku lub na Czo Oju rok później. 

 
 
 

Złote Czekany w najnowszych GÓRACH (275): „Droga Wojownika - południową ścianą Rakaposhi”

W lokalnym języku urdu Rakaposhi oznacza ‘pokryta śniegiem’ – nie bezpodstawnie. Nazywana również Dumani (‘Matka Mgły’, ‘Matka Chmur’), mierząca 7788 metrów góra znajduje się między dolinami Nagar oraz Bagrote w Pakistanie i słynie z największej na świecie deniwelacji – od zachodu wznosi się prawie 6000 metrów ponad doliną rzeki Hunza. Ogromny masyw dominuje na horyzoncie, nad rozległymi odcinkami autostrady Karakorum. Latem 2020 roku nową drogą weszli na niego Kazuya Hiraide i Kenro Nakajima.

 
 
 

Złote Czekany w najnowszych GÓRACH (275): „Ufo Line, czyli obcy na Chamlangu”

Pod koniec maja 2019 roku udało mi się, wraz ze Zdenkiem Hákiem, dokonać pierwszego przejścia północno-zachodniej ściany Chamlangu (7321 m), którą w przeszłości próbowało pokonać wiele wypraw. Szczyt ten wznosi się niemal 2000 metrów nad doliną Hongu. Wyrasta wprost z moreny przy jeziorze i wydaje się raczej samotnym masywem, niż integralną częścią środkowego grzbietu Himalajów. Jako wyjątkowy cel, miałem go w pamięci od blisko 20 lat, jednak realizacji tego wspinaczkowego wyzwania mogłem podjąć się dopiero w zeszłym roku.

 
 
 

Lądek w najnowszych GÓRACH (275): „Link Sar - na wagę Złotego Czekana”

Działający w Karakorum od 31 lipca do 8 sierpnia 2019 roku zespół, w skład którego weszli: Graham Zimmerman, Steve Swenson, Chris Wright i Mark Richey, pokonał potężną, wysoką na niemal 3400 metrów południowo-wschodnią ścianę, dokonując pierwszego wejścia na Link Sar (7041 m). 

 
 
 

Lądek w najnowszych GÓRACH (275): „Parcia nie było, a ja bardzo chciałem”

O akceptacji ryzyka i nieustannych zmianach, które w połączeniu z kontrolowanym chaosem mogą przynieść imponujący efekt, z Maciejem Sokołowskim, dyrektorem Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju, rozmawia Andrzej Mirek.

 
 
 
 
...
6
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com