facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Tylko w GÓRACH Nie przegap

Expander pierwszy raz zimą – Ciesielski, Sułowski i Tekieli o przejściu legendarnej łańcuchówki

W Tatrach spadł pierwszy powakacyjny śnieg i wielu z nas zaczyna powoli przygotowywać się psychicznie do zimy. Warto więc wspomnieć największe wydarzenie minionego sezonu zimowego, czyli pierwsze przejście o tej porze roku łańcuchówki Expander, którego dokonali Maciek Ciesielski, Piotr Sulowski i Kacper Tekieli.  

 
 
 

Ola Mirosław o rekordzie świata, igrzyskach i planach

Ola Mirosław opowiada o przygotowaniach do Igrzysk Olimpijskich w Tokio, podsumowuje swój bardzo udany start, w tym oczywiście ustanowienie nowego rekordu świata, opisuje atmosferę, jaka panowała we wiosce olimpijskiej oraz aktualne przygotowania do Mistrzostw Świata w Moskwie.

 
 
 

„Szlakiem GOPR”: Wspinaczkowo-rowerowa Jura

W ramach filmów produkowanych z okazji dziesięciolecia współpracy GOPR i PZU jesienią odwiedziliśmy Beskid Wyspowy, a zimą udaliśmy się na skitury w Bieszczady. Kolejny, letni odcinek cyklu przeniesie nas na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Ratownicy Grupy Jurajskiej GOPR zabierają nas na wycieczkę, podczas której na rowerach przemierzają Jurę Północną oraz wspinają się w kultowych rejonach skalnych. Widoki Podzamcza czy Okiennika Wielkiego w efektowych ujęciach z drona, dynamiczny montaż pokazujący walory terenowej jazdy na rowerze oraz wspinaczki, a także ciekawe opowieści ratowników – to wszystko czeka na Was w kolejnej odsłonie serii.

 
 
 

„Szlakiem GOPR” – premiera odcinka jurajskiego

W ramach filmów produkowanych z okazji dziesięciolecia współpracy GOPR i PZU jesienią odwiedziliśmy Beskid Wyspowy, a zimą udaliśmy się na skitury w Bieszczady. Kolejny, letni odcinek cyklu przeniesie nas na Jurę Krakowsko-Częstochowską. 

 
 
 

Ola Mirosław i jej droga do Tokio

Po latach oczekiwania wspinanie stało się wreszcie dyscypliną olimpijską. 3 sierpnia 2016 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski podjął decyzję o włączeniu wspinaczki sportowej do programu Igrzysk Olimpijskich, które miały odbyć się w Tokio, latem 2020 roku. 

 
 
 

Wojciech Szatkowski opowiada o książce "Józef Oppenheim - przyjaciel Tatr i ludzi"

Najnowsza książka Wojciecha Szatkowskiego, pracownika Muzeum Tatrzańskiego, pt. „Józef Oppenheim – przyjaciel Tatr i ludzi", opowiada o życiu jednego z najbarwniejszych mieszkańców Zakopanego – słynnego Józefa Oppenheima (1887-1946). Popularny „Opcio" był najdłużej pełniącym obowiązki naczelnikiem TOPR-u, ale także świetnym narciarzem, miłośnikiem Tatr i bardzo towarzyskim człowiekiem.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (279): „Piramida Carstensza – vademecum zdobywcy”

Niewiele osób wie, że najwyższą górą Australii i Oceanii jest szczyt w Górach Śnieżnych na Nowej Gwinei, Piramida Carstensza (4884 m). Informacja ta z całą pewnością interesuje nielicznych, którzy pragną zdobyć Koronę Ziemi. 

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (279): „Biegiem na Babią Górę… dwa razy!”

Zapewne zdecydowana większość z was, wybierając się na wycieczkę biegową lub turystyczną na Babią Górę, udaje się do Zawoi i rozpoczyna zdobywanie Królowej Beskidów z popularnej Przełęczy Krowiarki lub z Zawoi Markowej. Tymczasem na szczyt Babiej Góry można także dostać się od południowej strony masywu, gdzie ludzi jest zdecydowanie mniej, dzięki czemu na trasie odnajdziemy spokój i poczujemy bliskość natury. 

 
 
 

„Annapurna na lekko” (2008)

Film „Annapurna na lekko” przedstawia relację z wyprawy na dziesiąty szczyt świata. W składzie ekspedycji znaleźli się Peter Hámor, Piotr Morawski, Piotr Pustelnik i Dariusz Załuski. Próba przejścia Drogi Czeskiej na północno-zachodniej ścianie zakończyła się niepowodzeniem.

 
 
 

SZLAKIEM GOPR: wycieczka na Luboń Wielki

W drugim odcinku cyklu ratownicy zabiorą nas na wycieczkę na najwybitniejszą górę Beskidu Wyspowego: Luboń Wielki. Trasa, którą prezentujemy w filmie prowadzi żółtym szlakiem z Rabki Zaryte przez Perć Borkowskiego i jest – dzięki fragmentowi prowadzącemu przez unikalne gołoborze – wyjątkowa w skali całych Beskidów. Ciekawe atrakcje i niezapominanie widoki czekają nas także na szczycie, z którego zejdziemy ścieżką znakowaną na czerwono, będącą fragmentem Małego Szlaku Beskidzkiego. Zapraszamy do krajoznawczej uczty, okraszonej widokami z drona i uzupełnionej ciekawą narracją ratowników Grupy Podhalańskiej GOPR!

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (278): „Okiem Lidera”

Coraz mniej jest wieści z gór najwyższych, w których nie pojawiłby się Chang Dawa Sherpa – jeden z braci prowadzących największą nepalską agencję wspinaczkową, Seven Summit Treks. Koordynowanie udanego, pierwszego zimowego wejścia na K2, organizowanie helikopterowej akcji ratunkowej po zaginionych Rosjan na Annapurnie… To tylko niektóre z głośniejszych ostatnio wydarzeń, w których bezcenne okazało się doświadczenie tego zawodowego lidera.

 
 
 

Już w najbliższy czwartek premiera drugiego odcinka z cyklu „Szlakiem GOPR”!

Na projekt powstający z okazji 15-lecia współpracy GOPR i PZU składa się seria filmów obejmujących rejony działania poszczególnych grup Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W pierwszej odsłonie cyklu udaliśmy się w Bieszczady na wycieczkę skiturową na Jasło. W drugim odcinku wybieramy się na najwybitniejszy szczyt Beskidu Wyspowego – Luboń Wielki, na który zaprowadzą nas ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR. Mamy nadzieję, że będzie to krajoznawcza uczta, okraszonej widokami z drona i uzupełniona ciekawą narracją naszych przewodników!

 
 
 

Zmarł Marek Konecki – rysownik i karykaturzysta

W niedzielę, 18 kwietnia zmarł Marek Konecki, jeden z najbardziej płodnych rysowników i karykaturzystów, który przez kilka dekad przedstawiał środowisko ludzi gór w krzywym zwierciadle satyry. Był przy tym, można powiedzieć, postacią z innej epoki, dbającą szczególnie mocno o to, by swoimi pracami nikogo nie dotknąć. Trudno o to w sytuacji, gdy charakter rysunków bazuje na konwencji prześmiewczej – wydaje się wręcz niemożliwe w czasach, gdy społeczne zainteresowanie coraz mocniej przyciągają wyłącznie prowokacyjne treści.

 
 
 

„Obrazki z Makalu” (2002)

W 2002 roku Piotr Pustelnik, wówczas zdobywca 12 ośmiotysięczników, poprowadził wyprawę na piąty co do wielkości szczyt Ziemi – Makalu (8481m n.p.m. ). Opowieść o tej właśnie ekspedycji jest tematem filmu pt. ,,Obrazki z Makalu”, w którym ciekawie przedstawiono zmagania popularnego polskiego himalaisty z trudami wysokogórskiej przygody.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (278): „Uciekając przed zimą”

Z pewnością większość czytelników GÓR (a przynajmniej ta wspinająca się) słyszała o Albarracín. Ikoniczne, połyskujące w słońcu czerwienią piaskowcowe dachy pojawiały się na niezliczonej liczbie zdjęć i filmów, ale rejon ten oferuje tysiące bulderów w każdej możliwej formacji – wszystkie dostępne bez konieczności mozolnego podchodzenia lub przedzierania się przez gęstwiny. Lądowiska są w większości bardzo dobre i bezpieczne. Czego chcieć więcej od idealnej miejscówki do rodzinnego wspinania?

 
 
 

Jak prawidłowo i bezpiecznie przytroczyć czekan do plecaka? - radzi Maciek Ciesielski

Obecność czekana wśród górskich akcesoriów turysty to coraz popularniejszy widok. Niestety, samo posiadanie tego elementu nie wystarczy – trzeba jeszcze umieć się nim posługiwać, a także… wygodnie i bezpiecznie go transportować. Częstym zjawiskiem jest bowiem nieprawidłowe przypinanie go do plecaka, co jest nie tylko niewygodne, ale może nawet grozić wypadkiem. Z pozoru najprostsze rozwiązania często wcale nie są oczywiste, a kiedy już je poznamy – stanowią wielkie ułatwienie. Jeden z takich patentów, tym razem na prawidłowy i bezpieczny transport czekana, zaprezentuje przewodnik IVBV/UIAGM i instruktor PZA, Maciek Ciesielski.

 
 
 

Filip Babicz w GÓRACH (277): „Natura jest uczciwym rywalem”

O rekordowych, solowych przejściach alpejskich grani – Integralissima de Peuterey (31.07.2020 r., 8000 m, 17 h akcji) i południowej Aiguille Noire de Peuterey (27.08.2020 r., 1400 m, 1 h 30' 14") z FILIPEM BABICZEM rozmawia ILONA ŁĘCKA.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (277): „Finnmarksvidda - arktyczny trawers Norwegii na nartach”

Lwią część najnowszego numeru GÓR zajmują niezwykle barwne relacje z ambitnych wypraw, często w odległe od cywilizacji miejsca. Do takich bez wątpienia należy rejon Koła Podbiegunowego.

 
 
 

Jannu - „Ściana cieni”

O zauroczeniu świętą górą Szerpów, dramatycznej akcji i wyzwaniach związanych z filmowaniem z Dmitrijem Gołowczenką oraz Elizą Kubarską, reżyserką Ściany cieni, rozmawia Izabela Wysocka. 

 
 
 

Ararat – vademecum zdobywcy

Ararat to wulkan położony w sercu Wyżyny Armeńskiej, na południowym wschodzie Turcji, nieopodal granic z Iranem i Armenią. Jest zarazem najwyższym masywem kraju, dzięki czemu stanowi bardzo atrakcyjny cel i ciekawe wyzwanie, na przykład jako pierwszy w karierze pięciotysięcznik. (Już niebawem na naszym profilu FB spotkanie live z autorem tekstu, Tomkiem Kobielskim – redakcja)

 
 
 
 
...
9
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com