facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

GÓRY Himalaizm

2024-06-14   GÓRY
 

Wyprawa Anny Tybor na Nanga Parbat nabiera rozpędu

Wyprawa Dream Line 2024 na Nanga Parbat intensyfikuje swoje działania. Na początku tygodnia Anna Tybor dotarła do obozu pierwszego, gdzie zespół zostawił depozyty na dalsze etapy wyprawy. W niedzielę Anna Tybor wyruszyła do obozu drugiego, gdzie spędziła noc. Dzisiaj planuje wrócić do bazy, a po krótkim odpoczynku, około środy lub czwartku, zespół wyruszy dalej do obozu trzeciego.

 
 
 
2024-04-18   GÓRY
 

Dream Line 2024 – Anna Tybor wyrusza w Himalaje

Narciarka Anna Tybor ruszyła w Himalaje! Na początku tygodnia wystartowała wyprawa Dream Line 2024.

 
 
 
2024-03-04   GÓRY
 

Tomek Mackiewicz. Pięć zim pod Nanga Parbat

Pozwolenie na szczyt o tej porze roku kosztowało ułamek tego, co trzeba zapłacić latem. Blisko do bazy. No i do tej pory nikt nie wszedł tu zimą. Czy potrzebny jest jeszcze jakiś inny powód?

 
 
 
2024-01-12   GÓRY
 

Oblicza K2

Słuchając ryku wiatru, podpierając maszt, żeby się nie połamał, i modląc się w duchu, aby nas nie zwiało, bo w górach zdarzają się takie wypadki, zastanawiałam się, czy nie wyjść i nie odkopać namiotu, ale wystawienie głowy na zewnątrz szybko stłumiło mój zapał. Śnieg przy tym wietrze padał w poziomie, waląc w twarz zmrożonymi igłami, a straszliwy ziąb przeszył mnie mimo kilku warstw ciuchów. Stwierdziłam, że z odśnieżaniem jeszcze chwilę się wstrzymam. „Może przestanie” – mówiłam sobie w duchu to, co pragnęłabym usłyszeć.

 
 
 
2023-08-30   GÓRY
 

Aklimatyzacja w fajnych okolicznościach przyrody

O przygotowaniach do himalajskiej wyprawy na wysokich szczytach w Andach, zasadach starej, polskiej szkoły aklimatyzacji i ograniczeniach, jakimi w tej kwestii cechują się nowinki techniczne, z ADAMEM BIELECKIM rozmawia ANDRZEJ MIREK.

 
 
 
2023-02-16   GÓRY
 

Pustki po ośmiotysięcznikach nie będzie

O górskiej ścieżce, różnorodnych outdoorowych doświadczeniach i zamknięciu rozdziału wypraw na ośmiotysięczniki z MONIKĄ WITKOWSKĄ rozmawia ANDRZEJ MIREK.

 
 
 
2023-01-31   GÓRY
 

Anna Czerwińska – mogłyby to robić same baby!

W nocy zmarła Anna Czerwińska... Ponury, ostatni dzień stycznia nie nastrajał optymistycznie, ale ta wiadomość okazała się najsmutniejsza. I zupełnie nieoczekiwana.

 
 
 
2023-01-30   GÓRY
 

Zimowe Dhaulagiri

Tak to już jest, że niektóre szczyty dla danej nacji są wyjątkowe. W historii polskiego alpinizmu ciężko jest znaleźć szczyt, o którym można by napisać tyle, co o Dhaulagiri.

 
 
 
2023-01-16   GÓRY
 

Zimowa Kanczendzonga

Wielicki i Kukuczka jako pierwsi zimą na “trzeciej górze świata”

Mija 36 lat od pierwszego zimowego zdobycia Kanczendzongi. Jerzy Kukuczka i Krzysztof Wielicki 11 stycznia 1986 roku stanęli na szczycie “trzeciej góry świata” i jednocześnie jednego z najtrudniejszych technicznie ośmiotysięczników. Niestety wyprawa miała też straszną stronę, na chorobę wysokościową zmarł wybitny polski alpinista, Andrzej Czok.

 
 
 
2022-11-28   GÓRY
 

Conrad Anker - wspinacz doskonały

Niewielu jest na świecie wspinaczy, którzy mają tak imponujący wykaz przejść jak Conrad Anker. Znajdziemy w nim nowe drogi i rekordy czasowe na El Capitanie, wejścia na wszystkie główne wierzchołki Cerro Torre, wielkie ściany Alaski i Antarktydy, a także trudne siedmiotysięczniki w Himalajach i Karakorum oraz dwa wejścia bez tlenu na Everest. Jeśli dodamy do tego tak różne fakty, jak znalezienie ciała George’a Mallory’ego, partnerstwo z legendarnymi alpinistami lat osiemdziesiątych i dziewięć- dziesiątych XX wieku oraz… niewątpliwą elokwencję, będzie jasne, że nie tak łatwo we wspinaczkowym świecie o równie ciekawego rozmówcę. Oto dowód.

 
 
 
2022-11-05   GÓRY
 

Marek Holeček – wytrwałość i satysfakcja

Urodzony w 1974 roku świetny czeski alpinista, autor wielkich dróg w górach całego świata, wspinaczkę poznał dzięki ojcu. Od piątego roku życia, jak sam mówi, próbuje wejść na wszystko: od tego, co wystaje wyżej niż metr nad jego głowę, aż po himalajskie giganty. Jest współautorem dróg o skrajnych trudnościach na bardzo wielu szczytach świata.

 
 
 
2022-08-24   GÓRY
 

Andrzej Bargiel – Everest Ski Challenge

Po 3 latach Andrzej Bargiel, 25 sierpnia 2022 roku wraca z ekipą do Katmandu na swoją najnowszą wyprawę #EVERESTSKICHALLENGE w ramach autorskiego projektu HIC SUNT LEONES. To druga próba Andrzeja Bargiela wejścia i zjazdu na nartach z najwyższego szczytu ziemi – Mount Everest (8849 m n.p.m.).

 
 
 
2022-07-08   GÓRY
 

Rocznica pierwszego wejścia na Gaszerbrum II

Najwyższe szczyty Karakorum nie cieszyły się od początku takim dużym zainteresowaniem, jak himalajskie olbrzymy. Takie obszary jak masyw Gaszerbrumów były mniej zbadane, długo używano nazw-numerów nadanych przez Thomasa Montgomeriego w czasie pomiarów prowadzonych przez Brytyjczyków w 1856 roku .

 
 
 
2021-11-12   GÓRY
 

Nowa droga Ukraińców na Annapurnie III

6 listopada ukraiński zespół w składzie Nikita Bałabanow – Wiaczesław Poleżajko – Michaił Fomin, dokonał przejścia południowo-wschodniego filara Anapurny III. Ta wybitna formacja siedmiotysięcznego szczytu (7555 m) atakowana była już wielokrotnie przez bardzo mocne zespoły z kilku krajów.

 
 
 
2021-02-05   GÓRY
 

Tragedia na K2. Nie żyje Atanas Skatov

Mieliśmy nadzieję, że dzisiejsze ataki szczytowe zakończą się bezpiecznym powrotem do bazy wszystkich wspinaczy. Niestety, podczas zejścia z obozu 3 spadł Bułgar Atanas Skatov, ponosząc śmierć na miejscu. Jego ciało zostało znalezione na wysokości 5500 metrów i przetransportowane śmigłowcem do Skardu.

 
 
 
2021-01-25   GÓRY
 

Andrzej Machnik – Dlaczego K2 nie dla Polaków?

Długo musieliśmy czekać na pierwsze zimowe wejście na K2. Być może jest to jeden z powodów wyjątkowo wysokiej temperatury dyskusji, jaką wzbudziło to wydarzenie. W kolejnym numerze GÓR mamy zamiar przedstawić komentarze kilku postaci z himalajskiego środowiska, natomiast poniżej, jako wprowadzenie w temat, publikujemy stanowisko Andrzeja Machnika, które już pojawiło się w Internecie (redakcja). 

 
 
 
2021-01-16   GÓRY
 

Gra o K2 zakończona!

Na tę wieść od dawna czekało całe górskie środowisko – pierwsze zimowe wejście na K2 stało się  faktem. Zdobyto też, w tej mroźnej i wymagającej konkurencji, ostatni ośmiotysięcznik. Niezwykłego osiągnięcia dokonało dziesięciu Szerpów. 

 
 
 
2020-11-10   GÓRY
 

K6 Central zdobyte! Priti i Jeff Wright z pierwszym wejściem na siedmiotysięcznik w Karakorum

Są jeszcze dziewicze szczyty do zdobycia! Amerykańscy alpiniści Priti Wright i jej mąż Jeff Wright działali w październiku w Karakorum, gdzie udało im się dokonać dwóch świetnych wejść. 8 października jako trzeci zespół w historii stanęli na szczycie K6 West (7140 m), by kolejnego dnia po przetrawersowaniu dokonać upragnionego, pierwszego wejścia na K6 Central (7155 m).

 
 
 
2020-10-24   GÓRY
 

Lhotse - ostatnia wyprawa Jerzego Kukuczki

24 października obchodzimy rocznicę śmierci Jerzego Kukuczki - jednego z najwybitniejszych himalaistów na świecie, który 31 lat temu na zawsze pozostał w górach. Popularność zawdzięczał swojemu pionierskiemu i nowatorskiemu podejściu do wspinaczki w górach wysokich. Jako drugi człowiek w historii skompletował Koronę Himalajów i Karakorum. Dziesięć z czternastu szczytów wchodzących w skład projektu zdobył wytyczając nowe drogi, a jeden samotnie. Poza tym, wejścia na trzy z nich były pierwszymi zimowymi. Na trzynastu wierzchołkach stanął nie wspomagając się tlenem z butli, a siedem pokonał w stylu alpejskim. Chociaż w zdobyciu Korony o niecały rok uprzedził go Reinhold Messner, to jednak wyczyn Kukuczki - zdaniem wielu - jest bardziej imponujący. Jurek wszystkie szczyty zdobył w czasie o połowę krótszym niż jego poprzednik - Tyrolczykowi zajęło to szesnaście lat i cztery miesiące, a Kukuczce niespełna osiem lat. Po sukcesie Jurka Messner napisał w depeszy "Nie jesteś drugi. Jesteś wielki”.⁣

 
 
 
2020-09-24   GÓRY
 

Polski Złoty Czekan dla Denisa Urubki!

W minioną sobotę, podczas uroczystej gali, przyznane zostały w Lądku-Zdroju Złote Czekany 2020, których laureatów poznaliśmy już kilka tygodni wcześniej. Do ostatniej chwili organizatorzy nie zdradzili jednak, kto odbierze Polskiego Złotego Czekana. 

 
 
 
 
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com