facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2021-01-16
 

Gra o K2 zakończona!

Na tę wieść od dawna czekało całe górskie środowisko – pierwsze zimowe wejście na K2 stało się  faktem. Zdobyto też, w tej mroźnej i wymagającej konkurencji, ostatni ośmiotysięcznik. Niezwykłego osiągnięcia dokonało dziesięciu Szerpów. 

 Tegoroczna baza pod K2; fot. materiały #GorzkowskaInPostK2Winter

 

Można chyba już stwierdzić, że zamknął się pewien ważny okres w historii eksploracji. Zdecydowanie tak jest, choć już słychać głosy, że czas pomyśleć o drugim sezonie popularnego serialu pt. Gra o K2… Tym razem chodzi, rzecz jasna o poprawienie stylu pierwszych zimowych zdobywców, czyli wejście na szczyt bez dodatkowego tlenu. Jak w przypadku lubianych seriali, wiadomość o możliwości kontynuacji jest dla nas dobrą informacją, bo pozwoli emocjonować się górskimi przygodami jeszcze przez jakiś czas ;). Nic już jednak nie odbierze dziesięciu Nepalczykom – a są nimi: Mingma Gyalje Sherpa, Nirmal Purja, Mingma David Sherpa, Gelje Sherpa, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa i Dawa Tenjing Sherpa – należnego im miejsca w historii wspinania w górach wysokich.

 

Trochę szkoda, że wejścia dokonano w stylu, który na początku trzeciego dziesięciolecia XXI wieku można uznać za anachroniczny. Z drugiej strony ten sukces z pewnością należy się Szerpom i jest to rodzaj sprawiedliwości dziejowej w historii himalaizmu. Dlatego ogromnie im gratulujemy. A czy w sytuacji, gdy już nie będzie można być pierwszym znajdą się śmiałkowie, którzy będą próbowali poprawić styl pierwszych zdobywców? Życie pokaże… Może jeszcze tej zimy.

 

 źródło: FB / Seven Summit Treks Pvt. Ltd

 

W tytule stwierdziliśmy, że gra zakończona… Nie do końca, bo wprawdzie szczyt zdobyty, lecz w momencie pisania tej notki nasi bohaterowie są na najtrudniejszym etapie (każdej wspinaczki, zwłaszcza w górach wysokich), jakim jest zejście ze szczytu. Podczas ataku szczytowego pogoda wprawdzie wyjątkowo im dopisała, jednak w najwyższym punkcie K2 stanęli dopiero około godziny 17 lokalnego czasu. Co to oznacza, możemy się tylko domyślać – z pewnością zejście nie zapowiada się na czystą formalność, więc mocno ściskamy kciuki za ekipę Szerpów.

 

Szczegółowe i na bieżąco przekazywane informacje o całej akcji znajdziecie na naszym profilu FB, tu jednak chcemy zwrócić uwagę na jej zaskakujące tempo – szczyt udało się osiągnąć w niecały miesiąc od postawienia bazy na lodowcu Godwin Austen. Z jednej strony jest to, być może, kwestia sprzyjających warunków, jednak wyprawy (właściwie dwóch oddzielnych wypraw, które na ostatnim etapie połączyły siły – ekipy Nirmala Purji i agencji Seven Summit Treks) nie ominęło typowo zimowe załamanie pogody, które w 11 stycznia zdewastowało wyżej położone obozy. Pomimo to, pięć dni później zdobyto szczyt!

 

Gdy Szerpowie jeszcze schodzą z K2 za mało mamy informacji, żeby starać się głębiej podsumować to wielkie osiągnięcie. Po aktualne wieści (których z pewnością będzie jeszcze sporo) raz jeszcze odsyłamy na nasz profil FB, natomiast w kolejnym numerze GÓR możecie się spodziewać solidnej dawki informacji i komentarzy.    

 

 Zdobywcy zimowego K2 w komplecie w bazie; fot. Chhang Dawa Sherpa / Instagram

 

PS. Nie musieliśmy długo czekać na informację o śmiałku, który poprawił styl… W tym przypadku – swój własny ;). W poniedziałek (18.01) wieczorem Nirmal „Nims” Purja poinformował, że wszedł na szczyt bez wspomagania dodatkowym tlenem. Szach mat etc… Kolejna opcja mniej, dla chętnych na zapisanie się w annałach historii. 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-22
GÓRY
 

28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na zachód

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-06
GÓRY
 

Madera - trekkingowy raj?

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-26
GÓRY
 

Z południa na północ Korsyki – częśc 2

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-24
GÓRY
 

Ewoucja w zimowym sprzęcie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-18
GÓRY
 

Dream Line 2024 – Anna Tybor wyrusza w Himalaje

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com