facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Europejskie rejony: Villanueva del Rosario

Ogromna pochylnia urzeźbiona systemem nacieków jest prawdziwą gratką dla ekstremalnych wspinaczy, to jeden z najbardziej okazałych i najtrudniejszy sektor w południowej Hiszpanii.

Informacje ogólne i charakter wspinania:

Widoczna z daleka pomarańczowa połać skały prezentuje się malowniczo na tle niekończących się hektarów gajów oliwnych. Ponadto sam widok spod skały na białą wioskę i otaczający krajobraz dostarcza niezapomnianych wrażeń estetycznych. Samo wspinanie w głównym spiętrzeniu sektora Chilam należy do bardzo wymagających. Tutaj znajdziemy jedynie około 30 linii od 8a w górę przecinających systemy kaloryferów wzdłuż i w poprzek. Najsłynniejsza linia sektora – Chilam Balam 9b to w istocie diagonalny trawers najbardziej wywieszonej partii skały, prezentuje się nad wyraz imponująco. Na prawej połaci drogi mają bardzo czytelny przebieg i można się spodziewać, że ich uroda dorównuje wrażeniom wizualnym. Oprócz majestatycznego wywieszenia mamy do dyspozycji sporą spionowaną ścianę  po prawej stronie – łącznie kilkadziesiąt łatwych propozycji, które świetnie uzupełniają elitarne trudności z których słynie Villanueva del Rosario.

Poza sektorem Chilam w okolicy znajduje się kilka mniejszych sekorów z łatwiejszymi drogami, oraz Cueva del chamizo z dużymi przewieszeniami. Po rejonie trudno jest się swobodnie poruszać ponieważ nie istnieje żaden oficjalny przewodnik, jedynie na stronie Bernabe Fernandeza znaleźć można schematy skał, ale już bez map lub opisów dojścia…Niesamowita pochylnia sektora Chilam; fot. Mateusz HaładajPoziom:

We wszystkich sektorach ubezpieczono około 120 dróg, większość z przedziału 6b – 8a. Łatwiejsze propozycje wiodą zazwyczaj szarymi pionowymi płytami, te najtrudniejsze natomiast – przewieszeniami w pomarańczowym wapieniu najwyższej jakości.


Sezon:

Zadziwiający jest fakt, że w sektorze Chilam można wspinać się przez większą część roku, z wyjątkiem zimy. Jest to spowodowane dużą ilością opadów, które są w stanie doszczętnie zamoczyć rzeźbę naciekową na wiele tygodni. Chłodne dni letnie mogą być rozsądną opcją ponieważ na ścianę nie wchodzi słońce. Szukając dobrego celu na zimę warto odwiedzić El Chorro oraz Reguchillo – jedne z nielicznych rejonów w Andaluzji z wystawą południową…Gaje oliwne i pomarańczowa skała czyli andaluzyjski krajobraz; fot. Mateusz HaładajDojazd i położenie:

Villanueva del Rosario jest niewielką wioską położoną 40km na północ od Malagi. Sektor jest widoczny z wioski, jednak dotarcie pod skałę może być skomplikowane. Warto przed pierwszą wizytą obejrzeć dokładną mapę na gogle maps, pod ścianę dochodzi się od prawej strony, a spora ilość gruntowych dróg prowadzących do upraw oliwek tworzy skomplikowaną siatkę…

Samo podejście pod skałę jest strome, należy zachować dużą ostrożność, zwłaszcza gdy jest mokro. Teren pod drogami niestety nachyla się mocno w dół i nie ma komfortowej pozycji do asekuracji. Podejście ubezpieczono miejscami poręczami z liny.


Topo: 

http://www.bernabefernandez.com/mis-vias/villanueva-del-rosario/sector-chilam/

http://www.bernabefernandez.com/mis-vias/villanueva-del-rosario/cueva-del-chamizo/

http://www.bernabefernandez.com/mis-vias/villanueva-del-rosario/tajo-madera-bloques/

http://www.bernabefernandez.com/mis-vias/villanueva-del-rosario/tajo-madera-el-corral/


Inspirującyfilm na deser :


 

Zapraszamy także do przeczytania pozostałych artykułów przedstawiających europejskie rejony wspinaczkowe:

 

Siurana, cz.1

 

Siurana, cz.2

 

Montsant

 

Margalef

 

Masriudoms

 

- Camarasa

 

- Sant Llorenc de Montgai

 

Santa Linya

 

Oliana

 

Tres Ponts

 

Abella de la Conca

 

Terradets

 

Coll de Nargo

 

Perles 

 

Figols

 

Collegats

 

- Alos de Balaguer

 

Vadiello

 

Tartareu 

 

Garraf

 

Cuenca

 

San Miquel del Fai

 

Santa Ana

 

Montgrony

 

Reguchillo

 

Otiñar


- Loja


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Mateusz Haładaj
 
2016-01-15
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Kataloński spektakl

Komentuj 0
Mateusz Haładaj
 
Mateusz Haładaj
 
2015-04-03
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Europejskie rejony: Loja

Komentuj 0
Mateusz Haładaj
 
2015-03-27
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Europejskie rejony: Otiñar

Komentuj 0
Maciek Szopa
 
2015-02-03
FOTO-VIDEO
 

Albarracin - kraina pomarańczowych dachów

Komentuj 0
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com