facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Europejskie rejony: Collegats

Ciekawie ukształtowany zlepieńcowy kanion uważany jest za jeden z najpiękniejszych zakątków Katalonii, powstały tutaj jedne z pierwszych dróg wspinaczkowych w tym regionie Hiszpanii. 


Informacje ogólne: 

Wapienne i zlepieńcowe ściany osiągające do 350m wysokości oferują głównie wielowyciągowe wspinanie na własnej asekuracji (pełne informacje na temat rejonu znaleźć można w osobnym przewodniku Colleats, baix Pallars). W Collegats obito również klika sektorów sportowych, które oferują bardzo zróżnicowany charakter wspinania i niepowtarzalną rzeźbę.Zlepieńcowe skały Collegats; fot.Mateusz HaładajCharakter wspinania i sektory:

Sektory Cine i Placa Gramuntill to wspinanie po skale zlepieńcowej. Wystające otoczaki z dobrym tarciem i ciekawe formacje tworzą dobre warunki do wspinania po drogach z przedziału IV – VI. Warto zaznaczyć, że tutejszy zlepieniec różni się od tego z Margalef, Riglos lub Montserrat…

La Terrasseta i L’Argentiera to z kolei wapienne sektory z drogami szóstkowymi i siódemkowymi. Tutaj warto zwracać uwagę na popularność dróg (ilość magnezji na skale). Takie propozycje jak: Panxa contenta 8a+ lub Foc pels Queixals 7b+  powinny usatysfakcjonować nawet wymagających zawodników…

Najlepszym sektorem w Collegats jest niewątpliwie La Pedrera. Imponujący kolorowy mur oferuje prawie 40 dróg, a niektóre z nich osiągają 45m długości. To miejsce warto odwiedzić poszukując zwłaszcza dróg powyżej 7a, niektóre z trudniejszych propozycji to drogi światowej klasy: Fleck 7b, Per tutti l’ano 7b+, Buen Rollito 8a+, Mascaxaopes 8a+… Występująca tu rzeźba w postaci cienkich odstrzelonych płytek skały przypomina nieco tą z Tres Ponts, ale tutejsza skała jest znacznie bardziej estetyczna i nie wyślizguje się. La Pedrera to z pewnością skałka z dużym potencjałem i choćby tylko dla niej warto się zapuścić w te odległe rejony…

Wybierając się na opisywany sektor należy pamiętać, żeby zaopatrzyć się w bloczek lub stary karabinek bo podejście pod skałę wymaga przeprawy przez rzekę po tyrolce ze stalowej liny…Imponujący sektor La Pedrera; fot.Mateusz HaładajSezon:

Dzięki zróżnicowanej orientacji sektorów i specyficznemu mikroklimatowi w Collegats można się wspinać w zasadzie przez cały rok. Nasłonecznione ściany mogą okazać się dobrym wyborem na zimniejsze dni, najlepszy sezon panuje tu wiosną i jesienią. To jedo z nielicznych miejsc w całej Hiszpanii gdzie można wspinać się również latem (głównie na La Pedrera i La Terrasseta), a wąski kanion rzeki La Noguera Pallaresa zapewnia orzeźwiający przewiew.


Dojazd, logistyka, topo:

Rejon położony jest około 5km za miejscowością La Pobla de Segur, można tu dojechać pociągiem z Lleidy, ale najlepiej mieć do dyspozycji samochód. Na miejscu można spać na parkingu pod skałami. Wybór najciekawszych sektorów znajduje się w przewodniku Lleida Climbs. 

Zapraszamy także do przeczytania pozostałych artykułów przedstawiających europejskie rejony wspinaczkowe:


Siurana, cz.1


Siurana, cz.2


Montsant


Margalef


Masriudoms


- Camarasa


- Sant Llorenc de Montgai


Santa Linya


Oliana


Tres Ponts


Abella de la Conca


Terradets


Coll de Nargo


Perles


Figols


Collegats


- Alos de Balaguer


Vadiello


Tartareu


Garraf


Cuenca


San Miquel del Fai

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Mateusz Haładaj
 
2014-09-30
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Europejskie rejony: Figols

Komentuj 0
Mateusz Haładaj
 
2014-09-22
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Europejskie rejony wspinaczkowe: Perles

Komentuj 0
Mateusz Haładaj
 
2014-08-16
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Europejskie rejony: Coll de Nargo

Komentuj 0
Mateusz Haładaj
 
2014-07-09
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Europejskie rejony: Terradets

Komentuj 0
 
Kinga
 
2023-08-17
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Aladaglar / wspinanie w Antytaurusie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com