facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Europejskie rejony: Reguchillo

Podczas wyjazdu wspinaczkowego do Andaluzji warto zatrzymać się w tym mało popularnym rejonie położonym w pobliżu miasta Jaén. Przywitają nas wielkie połacie ciemno pomarańczowego wapienia skąpane w słońcu otoczone gajami oliwnymi.

Imponujące przewieszenie środkowej części ściany; fot. Mateusz HaładajCharakter wspinania:

Kilkusetmetrowej długości mur o południowej wystawie urzeźbiony jest głównie krawądkami i naciekami, skała jest bardzo lita i miejscami ostra. Spośród około 200 dróg warto wybrać największe perełki, które usatysfakcjonują nawet najbardziej wymagających. Łatwiejsze propozycje oferują przeważnie wspinanie płytowe, a ich długość osiąga nierzadko ponad 30m. Te trudniejsze forsują zazwyczaj systemy bardzo estetycznych kaloryferów (Nano 8a, Vendetta 7b+), przybierających fantastyczne formy momentami przypominające bardziej chodzenie po drzewach, niż wspinanie (Whiplash 7a+)…Piękny pomarańczowy wapień Reguchillo; fot. Mateusz HaładajPoziom:

Spora oferta łatwych dróg wyróżnia ten rejon na tle innych Andaluzyjskich ogródków wspinaczkowych, w których przeważnie brakuje dobrych rozgrzewkowych opcji. Większość dróg zawiera się w przedziale do 7b, w środkowej części ściany można znaleźć bardzo piękne drogi ósemkowe, a w grotach w lewej części muru obito kilka fantastycznych projektów w solidnym przewieszeniu. Prawa część muru to idealne miejsce dla osób poszukujących wspinania do 7a, szerszą ofertę takich dróg obejmuje lokalny przewodnik.Podejście pod lewą część sektora; fot. Mateusz HaładajSezon:

Z uwagi na południową wystawę Reguchillo nadaje się do wspinania zimą, optymalne warunki można tu spotkać także wiosną i jesienią. Skała nie jest wybitnie przewieszona i dominują tu formacje płytowe, bardziej strome fragmenty nie zamakają szybko podczas deszczu. 


Dojazd i położenie:

Jaén to duża miejscowość położona 200km na północ od Malagi. Sam rejon położony jest na południowych przedmieściach, około 3km od centrum, w otoczeniu gajów oliwnych.Whiplash 7a+; fot. Mateusz HaładajLogistyka:

Niestety w najbliższej okolicy nie ma dobrego miejsca do spania. Jedyną opcją jest posiadanie samochodu, warto wtedy nocować przy Zona recreativa w Cañada de las Azadillas położonej około 15 km na południe, w pobliżu sektora Otiñar. Okolice miasta nie są gęsto zurbanizowane, ale większość otaczających terenów należy do plantatorów oliwek.


Topo: 

Jaén guia de escalada autorstwa Nestora Lopeza Camposa opisuje 13 rejoników w okolicy miasta, niestety zabrakło opracowania najważniejszego - Otiñar…
 

Zapraszamy także do przeczytania pozostałych artykułów przedstawiających europejskie rejony wspinaczkowe:

 

Siurana, cz.1

 

Siurana, cz.2

 

Montsant

 

Margalef

 

Masriudoms

 

- Camarasa

 

- Sant Llorenc de Montgai

 

Santa Linya

 

Oliana

 

Tres Ponts

 

Abella de la Conca

 

Terradets

 

Coll de Nargo

 

Perles 

 

Figols

 

Collegats

 

- Alos de Balaguer

 

Vadiello

 

Tartareu

 

Garraf

 

Cuenca

 

San Miquel del Fai

 

Santa Ana


- Montgrony


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-08-17
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Aladaglar / wspinanie w Antytaurusie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-08
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Krakowskie Krzemionki wracają do gry

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-20
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Zawody Drytool 2022

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-12
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Magiczna Sintra - wspinanie i surfing w Portugalii

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-05-09
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Baza informacji o ptasich gniazdach

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com