facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2014-05-29
 

Europejskie rejony: Tres Ponts

Trzydzieści kilometrów przed Andorą znajduje się znakomity sektor wspinaczkowy, którego nazwa pochodzi od trzech średniowiecznych mostów przebiegającego przez Pireneje szlaku handlowego. Główna pochylnia przewiesza się prawie nad samą rzeką Segre i oferuje światowej klasy wspinanie.

Informacje ogólne


Tres Ponts to w zasadzie pojedynczy sektor Principal składający się z imponującej pochylni, która osiąga 50 metrów wysokości i jej pionowej kontynuacji w prawej części. Niewielki, ale mocno przewieszony sektor Bon Combat znajdujący się po przeciwnej stronie rzeki oraz położony nieco dalej Placa d’en Marcel oferują zaledwie po kilka dróg.

 

 

Charakter wspinania


Ciągowe drogi bez trudnych miejsc nadają się idealnie pod cele onsajtowe i mogą zapewnić doskonały trening wytrzymałościowy. Szarobrązowy wapień z daleka może budzić wątpliwości, lecz po bliższym kontakcie okazuje się, że jest znakomicie uformowany. Występuje tu niepowtarzalna rzeźba przypominająca cienkie odpęknięte płaty skały, które sprawiają wrażenie wyjątkowo kruchych, ale w rzeczywistości są lite. Wiele spośród prawie 100 dróg oferuje bardzo ładne wspinanie, ale najciekawsze znajdują się w środkowej, mocno przewieszonej części.


Poziom


Podobnie jak w wielu sąsiednich rejonach, również w Tres Ponts warto swobodnie poruszać się po trudnościach 7a. Oprócz kilku fajnych 6b na głównej ścianie znaleźć tu można piękne drogi 8a i 8a+. Na Placa d’en Marcel można się wspinać po drogach piątkowych w bardzo litej skale.


Sezon


Dwie ściany tworzące wąski kanion zapewniają przewiew, dlatego najlepiej przyjechać tu wiosną lub jesienią. Zimą jest zazwyczaj zbyt wietrznie, często gdy zdarzają się chłodne dni latem można się wspinać w przyjemnym przewiewie.
Podczas deszczu ściany raczej nie zamakają, nie ma tu także rzeźby naciekowej, natomiast dzięki silnemu wiatrowi skała błyskawicznie wysycha. Główny sektor ma wystawę wschodnią, ale słońce zagląda tu tylko na chwilę.

 

 

 

Dojazd i położenie


Jadąc z Lleidy w kierunku Andory, należy minąć miejscowość Organya i po 3,5 km skręcić w małą drogę w prawo. Po przekroczeniu rzeki należy zaparkować w ślepej odnodze, skały znajdują się po przeciwnej stronie ruchliwej trasy C-14.

 

Logistyka


Mimo nieciekawej lokalizacji i słabego socjalu wizyta w Tres Ponts na pewno na długo zapadnie w pamięci, a jakość wspinania zrekompensuje inne niewygody. Korzystając z okazji pobytu w tym rejonie, można wybrać się za granicę na zakupy i po tanie paliwo…


W nieodległej Olianie znajduje się kemping, można też na miejscu znaleźć kwatery  albo skorzystać z najpopularniejszego rozwiązania – spania w samochodzie (w pobliżu skał). W najbliższej miejscowości Organya znajdują się sklepy oraz informacja turystyczna z internetem.


Topo:


Lleida Climbs.

 

 

 

Zapraszamy także do przeczytania pozostałych artykułów przedstawiających europejskie rejony wspinaczkowe:


Siurana, cz.1


Siurana, cz.2


Montsant


Margalef


Masriudoms


- Camarasa


- Sant Llorenc de Montgai


Santa Linya


Oliana


Tres Ponts


Abella de la Conca


Terradets


Coll de Nargo


Perles


Figols


Collegats


- Alos de Balaguer


Vadiello


Tartareu


Garraf


Cuenca


San Miquel del FaiWięcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com