facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Europejskie rejony: Coll de Nargo

Położony w połowie drogi między Olianą, a Tres Ponts rejon Coll de Nargo oferuje spory wybór łatwych dróg i razem z pobliskimi Figols i Perles stanowi doskonałe uzupełnienie wspinaczkowej oferty regionu Alt Urgell.

Zaciszna lokalizacja i wielka otwarta przestrzeń widoczna spod ściany dostarcza bardzo pozytywnych wrażeń. Spod sektorów można podziwiać pobliskie rejony – Figols z ogromną grotą cova de les Gralles oraz widoczny na dalszym planie kanion roca Galliner.Marcin na jednej z dróg w sektorze Coll Pique; fot.Mateusz HaładajCharakter wspinania: 

Estetyczne ściany o południowej wystawie oferują ponad 200 dróg. Większość z nich forsuje pionowe i połogie wapienne płyty, ale można się tu także wspinać w skale zlepieńcowej oraz po przewieszonych pomarańczowych połaciach. Drogi są przeważnie długie i dobrze obite, w rejonie znaleźć można też kilka wielowyciągówek. Spora ilość magnezji na ścianie zachęca do wspinania, warto zwrócić uwagę na nieprzeciętnie urzeźbione drogi w środkowej części sektora Paret del Grau. Wspinanie w obrębie rejonu jest bardzo zróżnicowane, zdecydowanie warte uwagi.


Poziom: 

W Coll de Nargo znaleźć można głównie trudności szóstkowe, których tak brakuje w innych pobliskich rejonach, dominują propozycje z przedziału 6b. Płyty Coll de Nargo; fot.Mateusz HaładajSezon: 

Z uwagi na południową wystawę rejon najlepiej nadaje się na zimową wizytę, w chłodniejsze dni wiosenne i jesienne można trafić na doskonałe warunki. Lita skała ma przeważnie znakomite tarcie i szybko wysycha po deszczu.


Logistyka: 

Na miejscu znajdują się małe sklepy i piekarnia. Na większe zakupy można wybrać się do odległej o 20km Oliany. W Coll de Nargo najlepiej spać pod sektorem Els Gegants. W odległości 10 min jazdy samochodem można wspinać się w Pelres i Figols.

Topo: 

W Lleida Climbs znajduje się duży wybór dróg, ale kompletne informacje znaleźć można w lokalnym przewodniku Alt Urgell i w barze Cal Tahussa.


Zapraszamy także do przeczytania pozostałych artykułów przedstawiających europejskie rejony wspinaczkowe:


Siurana, cz.1


Siurana, cz.2


Montsant


Margalef


Masriudoms


- Camarasa


- Sant Llorenc de Montgai


Santa Linya


Oliana


Tres Ponts


Abella de la Conca


Terradets


Coll de Nargo


Perles


Figols


Collegats


- Alos de Balaguer


Vadiello


Tartareu


Garraf


Cuenca


San Miquel del Fai


 Marcin na jednej z dróg w sektorze Coll Pique; fot.Mateusz Haładaj
 Płyty Coll de Nargo; fot.Mateusz Haładaj
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Mateusz Haładaj
 
2016-01-15
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Kataloński spektakl

Komentuj 0
Mateusz Haładaj
 
Mateusz Haładaj
 
2015-04-21
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Europejskie rejony: Villanueva del Rosario

Komentuj 0
Mateusz Haładaj
 
2015-04-03
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Europejskie rejony: Loja

Komentuj 0
Maciek Szopa
 
2015-02-03
FOTO-VIDEO
 

Albarracin - kraina pomarańczowych dachów

Komentuj 0
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com