facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

HYDEPARK Literatura

2006-12-20   HYDEPARK
 

ECOMOTION 2006

Zawody AR polegają na przebyciu przez 4-osobowy zespół (w tym jedna kobieta), w jak najszybszym czasie trasy wyznaczonej na mapie. Znajomość nawigacji jest kluczem do sukcesu. Długie zawody trwają do 5-7 dni, trasa ma długość 300-1000 km
 
 
 
2006-11-28   HYDEPARK
 

Liptowskie Mury (2172 m)

Nazwą tą określa się zachodnią i jednocześnie najniższą część głównej grani Tatr Wysokich na odcinku od Gładkiej Przełęczy przez Gładki Wierch i Szpiglasowy Wierch, aż po przełęcz Wrota Chałubińskiego
 
 
 
2006-10-31   HYDEPARK
 

Nasz mały Everest

Drugi tom opowiadań Anne Sauvy wydany we Francji w 1991 r. pt. „Ciemność i błękit”, ukazał się w Polsce w 2002 nakładem Wydawnictwa STAPIS .Jest on, w stosunku do pierwszej pozycji w twórczości autorki, bardziej dojrzały, a pomysły na opowiadania przemyślane, dyskretne i subtelne.
 
 
 
2006-10-28   HYDEPARK
 

BROAD PEAK - po jasnej stronie partnerstwa

 Decyduję się na wyjście z bazy z zamiarem wejścia na szczyt. Uda się to dopiero za parę dni. Tymczasem w bazie panuje lekki chaos. Parę osób choruje, hiszpański lekarz biega więc od namiotu do namiotu i podaje lekarstwa.
 
 
 
2006-10-21   HYDEPARK
 

Superdirettissima (TATRY)

Droga mit. Idealna prosta linia wiodąca na szczyt Mięgusza. Wymaga absolutnie dobrych warunków lodowo-śnieżnych, gdyż przy braku lodu w niektórych miejscach może być najzwyczajniej niewkaszalna.
 
 
 
2006-10-09   HYDEPARK
 

Cho Oyu: zdążyć przed sezonem. Tryptyk. cz 1

W śniegu do połowy łydki docieramy do bazy. Już z daleka wiadomo, że coś nie tak z naszymi jakami. Stanęły, zbiły się w grupę i dalej nie chcą zrobić ani kroku. Miotający się koło nich Tybetańczycy jeszcze bardziej pogłębiają powstałe zamieszanie.
 
 
 
2006-10-07   HYDEPARK
 

W oparach absurdu

Czytelnikom przyzwyczajonym do patetycznej literatury górskiej Anne Sauvy mówi stanowczo: „Nie!”. Francuzka nie opisuje wielkich wypraw, zakładania kolejnych obozów i walki o szczyty. Jej twórczość daleka jest od dokumentalnego opisu dokonań wspinaczy. To bowiem mistrzyni wyobraźni, absurdu i satyry!
 
 
 
2006-09-26   HYDEPARK
 

Sabadiee! (LAOS)

Liczymy też na przychylność niebios w zasadniczej części wyprawy do Laosu. Wydaje nam się ona niezbędna, bo jak na razie do celu wciąż daleko, a perypetii nie brakuje.
 
 
 
2006-09-18   HYDEPARK
 

Dolomity, Tom I - Wschód

Pierwszy z dwóch tomów turystycznego przewodnika po Dolomitach prezentuje wybrane trasy turystyczne wschodniej części tych gór. Autor koncentruje się na opisach ferrat i trudniejszych szlaków, wychodząc z założenia, że „główną atrakcją dla turystów z Polski nie będzie zapewne wędrówka zalesionym zboczem czy trawiastą granią” 
 
 
 
2006-09-09   HYDEPARK
 

Alpejskie czterotysięczniki

Polskiego wydania doczekał się wreszcie klasyk alpejskiej literatury przewodnikowej. Książka ta nie jest szczegółowym przewodnikiem, lecz przeglądem szczytów i prezentacją najważniejszych dróg. Osoby wybierające się na te góry powinny więc sięgnąć również do innych źródeł.
 
 
 
2006-09-01   HYDEPARK
 

Ucieczka do Hiszpanii - info praktyczne

W południowym krańcu Pirenejów kryje się niesamowity potencjał skalny – można się o tym przekonać podczas dojazdu z Balaguer do rejonów wspinaczkowych. W pobliżu Balaguer znajdują się rejony St. Llorenc de Montgai oraz Camarasa.
 
 
 
2006-08-29   HYDEPARK
 

Dolina Kobylańska - przewodnik wspinaczkowy

Dolina Kobylańska to bez wątpienia najpopularniejszy rejon wspinaczkowy pod Krakowem. Najczęściej wybieranym przez organizatorów kursów wspinaczkowych...
 
 
 
2006-08-19   HYDEPARK
 

Góry Ukrainy z plecakiem. Gorgany, Czarnohora

Czarnohora, a przede wszystkim Gorgany to góry niemalże dzikie, choć dojazd do nich wcale nie jest trudny. Opracowanie przewodnika, pomimo niemałej literatury i coraz lepszych map (choć ciągle podstawą są przedwojenne WIG-ówki!) to trudne wyzwanie.
 
 
 
2006-08-16   HYDEPARK
 

Portret doktora Tytusa Chałubińskiego

Henryk Sienkiewicz nazywał go „poetą życia”.
 
 
 
2006-08-02   HYDEPARK
 

Czarnohora

Ponad sto kolorowych fotografii pokazuje piękno tej niewielkiej części Karpat, leżącej dziś w całości na terenie Ukrainy. Publikację otwiera zgrabny i mądry tekst o Czarnohorze, okraszony reprodukcjami przedwojennych zdjęć. Nie ukrywam, że przeglądanie tej książki budzi we mnie silne emocje.
 
 
 
2006-07-02   HYDEPARK
 

Wspinaczka w skale Craiga Luebbena

Książka Craiga Luebbena jest nowoczesnym podręcznikiem wspinaczki skalnej, przeznaczonym przede wszystkim, ale nie wyłącznie, dla początkujących wspinaczy. Książka prowadzi Czytelnika od najprostszych technik wspinania i zasad doboru podstawowego sprzętu do kwestii prowadzenia dróg wielowyciągowych i autoratownictwa.
 
 
 
2006-06-23   HYDEPARK
 

Michał Jagiełło, Wołanie w górach.

Między rzeczowe relacje Michał Jagiełło wplata przemyślenia o naturze górskiej tragedii, psychologii ratownictwa oraz o zachowaniach ludzkich w skrajnych sytuacjach. Najnowsze wydanie uzupełnione jest o opisy wypadków z ostatnich lat, niepublikowane wcześniej zdjęcia oraz indeks.
 
 
 
2006-06-16   HYDEPARK
 

Herbatka z Wandą

Dla swych gości Wanda Rutkiewicz zwykła zaparzać mocną aromatyczną herbatę Lapsang. Czytając książkę-wspomnienie o Wandzie autorstwa Ewy Matuszewskiej, mamy wrażenie, jakbyśmy przenieśli się do warszawskiego mieszkania pierwszej polskiej zdobywczyni Everestu.
 
 
 
2006-06-10   HYDEPARK
 

Mały Lodowy Szczyt (Široká veža) 2461 m

Ważny szczyt w środkowej części grani głównej Tatr Wysokich na Słowacji. Leży pomiędzy Ostrym Szczytem, od którego jest oddzielony przełęczą Biała Ławka (na pd.-zach.) i Lodową Kopą, od której jest oddzielony Lodową Przełęczą (na pn.).

 
 
 
2006-05-29   HYDEPARK
 

Mali - W Królestwie Sępa i w ogniu Afryki

Mali, Afryka Zachodnia. Dziewicze rejony, dzikie plemiona i wielkie skalne urwiska stoją tu ukryte w pustynnej sawannie Sahelu. Dodatkowo pięć wielkich wież Ręki Fatimy, legenda pustyni i marzenie wspinaczy z całego świata.
 
 
 
 
...
50
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com