facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2014-04-16
 

Europejskie rejony: Santa Linya

Spektakularna grota nieopodal wioski Santa Linya została zaadoptowana dla wspinania kilkanaście lat temu, głównie za sprawą Victora Fernandeza i Daniego Andrady. Z początku utrzymywany w tajemnicy sektor, stał się obecnie jednym z najbardziej znanych na Świecie miejsc oferujących ekstremalne trudności.

Informacje ogólne

Obecnie w Cova Gran znajduje się więcej trudnych dróg niż w jakimkolwiek innym rejonie i wciąż otwierane są nowe projekty. Dlatego właśnie spotkać tu można wspinaczkową elitę, a w trakcie rozgrywania zawodów w Barcelonie jest to jedyne miejsce, w którym pod dziewiątkowymi drogami ustawiają się kolejki zawodników.

Santa Linya to także miejsce z wyjątkowym klimatem i życzliwymi ludźmi.

 

 

Cova Gran. Fot. Mateusz Haładaj

 

Charakter wspinania

Z uwagi na duży kąt przewieszenia drogi mają siłowy charakter, wytrzymałościowe ciągi często łączą w sobie trudne miejsca, wspinanie jest zróżnicowane i wymaga dobrej techniki haczeń nóg i klinowań kolan. Próbując trudnych dróg, warto rozmawiać z lokalnymi wspinaczami, ponieważ czasami odkrycie skomplikowanych sekwencji zajmuje dużo czasu. Po bokach groty znaleźć można mniej strome drogi po mniejszych chwytach, ale technicznych płytek zdecydowanie tutaj nie uświadczymy.

 

Pomarańczowy wapień oferuje wszystkie rodzaje chwytów, ale nie ma tu zbyt wiele rzeźby naciekowej, co umożliwia wspinanie po deszczu. Niestety, skała nie jest doskonała i zdarzają się obrywy, zwłaszcza na rzadko chodzonych drogach. Niektóre chwyty są wzmocnione, ale nie ma sztucznych.

 

 

Klimaty sektora Futbolin. Fot. Mateusz Haładaj

 

Poziom

Spośród 75 dróg i kombinacji wytyczonych w grocie większość przebiega spektakularnym przewieszeniem, którego długość osiąga 50 metrów, ale znaleźć można też kilka ciekawych propozycji w przedziale 7b-7c+ (Arqueologico ,Meneo Canario, Airline, Blomu).

 

Niewątpliwie jest to doskonałe miejsce dla wspinaczy szukających sportowych celów i aby w pełni zakosztować tutejszego potencjału, należy wspinać się co najmniej na 8a (Airline, Santa Linia, Blomu, Ruta del sol, Rollito Sharma, Fabelita)…La Fabela 8c+. Fot. Ela Miśkiewicz


Ekstremalne wspinanie w jaskini da się dobrze połączyć z rekreacją na pobliskim sektorze Futbolin, również bardzo popularnym wśród odwiedzających Cova Gran. Ponadto stary przewodnik opisuje kilka mniejszych skałek w okolicy z łatwymi drogami. (Corral nou…)


Sezon

Sezon w grocie trwa od października do maja, ale w czerwcu zdarzają się chłodne dni. Zimą słońce operuje wewnątrz jaskini prawie przez cały dzień, a jednocześnie rzadko wieje wiatr. Santa jest więc dobrą opcją na bardzo zimne dni, kiedy w innych sektorach jest za zimno. Z kolei po długotrwałych opadach deszczu większa część stropu jaskini zamaka na 1-2 tygodnie i możliwe jest wtedy wspinanie głównie w prawej części sektora. Podczas słabszych opadów sufit daje schronienie na kilka dni.

 

 

Cuevita. Fot. Mateusz Haładaj

 

Dojazd i położenie

Z Lleidy do Santa Linya najlepiej dojechać samochodem, choć historia zna przypadki śmiałków, którzy preferowali dojazd pociągiem. Sama jaskinia położona jest w bardzo odludnym i cichym miejscu, a nawet w szczycie sezonu tłumy należą do rzadkości.

 

Logistyka

Santa Linya daje się z łatwością połączyć ze wspinaniem w sąsiednich, mniej znanych rejonach. Jest to ważny atut tego miejsca. Do najbliższego sektora Futbolin jedzie się 5 minut. Lekko przewieszona skałka o wystawie południowo-zachodniej oferuje około 20 dróg w przedziale 6a+ - 7c. Zabierając dzieci pod sektor Futbolin, należy pamiętać, ze skała bywa krucha i przydaje się kask. Warto odwiedzić także sąsiednie Os de Balaguer i Tartareu, które oferują dużą gamę ładnych dróg szóstkowych.

 

 

Hannah Mithboe na Fabelita 8c. Fot. Mateusz Haładaj

 

Na parkingu oraz na boisku można spać w samochodzie, wodę najlepiej kupować w sklepie, najbliższy market znajduje się w Balaguer oddalonym o 20 minut samochodem, w Les Avellanes jest mały sklep z lokalnymi produktami i sympatyczna knajpka z WI-FI, hotel i restauracja: http://guiacat.cat/es/restaurant/cal-jordi-les-avellanes

W oddalonym o 25 minut St. Llorenc jest kemping: http://www.campinglanoguera.com/ES/ , na którym można wynająć ciepły bungalow. Kwater najlepiej szukać za pośrednictwem strony: http://www.climbinpeace.com/?page_id=8

 

Atrakcje

Niedaleko wioski znajduje się duży zalew, a okolice świetnie nadają się do rowerowych i pieszych wycieczek. Polecam kilkugodzinną wycieczkę do kanionu Mont-Rebei słynącego z wykutego w skale szlaku przypominającego Camino del Rey z El Chorro…

 

 

Pobliski kanion Mont rebei. Fot. Mateusz Haładaj

 

Topo

Jedyne kompletne opracowanie znajduje się w Lleida Climbs, nie polecam opracowań internetowych.

 

 

 

Zapraszamy także do przeczytania pozostałych artykułów przedstawiających europejskie rejony wspinaczkowe:


Siurana, cz.1


Siurana, cz.2


Montsant


Margalef


Masriudoms


- Camarasa


- Sant Llorenc de Montgai


Santa Linya


Oliana


Tres Ponts


Abella de la Conca


Terradets


Coll de Nargo


Perles


Figols


Collegats


- Alos de Balaguer


Vadiello


Tartareu


Garraf


Cuenca


San Miquel del Fai

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com