facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-03-27
 

Tyle ciepła... w Patagonia Down Sweater

Sweter puchowy to kurtka w wersji „light”. Teoretycznie nie jest warstwą zewnętrzną. Jest to termiczna warstwa wewnętrzna (tzw „mid layer” – „wersja środkowa”), na którą można założyć jeszcze kurtkę z gore-texu czy softshella.

Przykładem tego typu odzieży jest Down Sweater marki Patagonia. W mroźne zimowe dni można ją traktować jako sweter puchowy, czyli jako warstwę docieplającą pod kurtką zewnętrzną. Ograniczamy w ten sposób ilość warstw, jakie potrzebujemy, by czuć komfort cieplny. Natomiast wiosną, jesienią lub podczas poranków lub chłodnych wieczorów może być kurtką wierzchnią.


Down Sweater Patagonii miałem możliwość przetestowania podczas kilkudniowego wypadu na narty. Nie posiadam żadnej kurtki narciarskiej z ociepleniem, dlatego zawsze mam na sobie 2 kurtki: na zewnątrz gore-tex, pod spodem jako drugą warstwę ocieplającą - kurtkę z ociepleniem syntetycznym, pod kurtką polar „setkę” i ewentualnie ciepłą bieliznę. Taki zestaw wystarcza na najtęższy mróz. Okazało się, że dzięki zamianie kurtki syntetycznej na sweter puchowy Patagonii można spokojnie zrezygnować z "setki" polarowej - wystarczy cienka bluza merino lub bluza powerstretch, na to Down Sweater Patagonii oraz goretex. Mniej warstw na sobie - większa swoboda ruchów, co przy uprawianiu wszelkich sportów jest bardzo cenne.

 

Fot. Ceneria.pl

 

 

Kurtka świetnie się kompresuje. Zawdzięczamy to puchowi gęsiemu najwyższej jakości 800 cui, jakim jest wypełniona. Warto wiedzieć, że Patagonia stosuje w swoich produktach puch pochodzący z pewnych źródeł, a proces pozyskiwania puchu monitorowany jest przez firmę na każdym etapie.

Kurtkę można zwinąć do wewnętrznej kieszonki. Ilość miejsca, jakie zajmuje w plecaku, jest naprawdę niewielka. Waga - ledwie 340 g. Stosunek ilości ciepła, jakie możemy uzyskać dzięki temu produktowi do ilości miejsca, jakie zajmuje w plecaku, naprawdę jest imponująca.

 

Czasami odnoszę wrażenie, że nie tylko historia lubi się powtarzać, ale również technologie w produkcji odzieży. Świetnym przykładem jest triumfalny powrót naturalnej wełny (w wersji merino) oraz kurtek puchowych.

Jeszcze kilka lat temu kurtka puchowa w Polsce w sklepach outdoorowych była praktycznie produktem niesprzedawalnym. I nie ma się co dziwić. Najczęściej była kojarzona z wielką kurtką, w której właściciel wyglądał jak przybysz z Matplanety.

 

Ostatnio kurtki puchowe stały się modne. Szczęśliwie nie wyglądają już jak wielkie kosmiczne skafandry. Są natomiast zgrabne, świetnie dopasowane i pełne żywych kolorów. Taka jest kurtka, a właściwie sweter puchowy o nazwie Down Sweater Patagonii.

 

 

Recenzja w pełnej wersji do przeczytania:
http://www.ceneria.pl/Down_Sweater_marki_Patagonia._Tyle_ciepla...,10937,444,0,1,I,informacje.html

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Piotr Michalski
 
2016-03-14
GÓRY
 

Słowacy w Patagonii

Komentuj 0
Piotr Michalski
 
2016-02-08
GÓRY
 

Fitz Roy – nowa droga Słowaków

Komentuj 0
Piotr Michalski
 
2016-02-08
GÓRY
 

Słowacki ekstrem wielkościanowy w Chile!

Komentuj 0
Łukasz Ziółkowski
 
Łukasz Ziółkowski
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com