facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Tylko w GÓRACH Nie przegap

Jak plastrować ręce do wspinania w rysach? - część 2

Zapraszamy na drugą część poradnika skierowanego do wspinaczy rysowych. Dowiecie się z niego jak każdorazowo plastrować dłonie, by ochronić je przed mocnymi otarciami i ranami. Maciej Ciesielski prezentuje sposób plastrowania, który wypróbował i przetestował po raz pierwszy z kolegami w kultowym Indian Creek:

 
 
 

Jak osadzać asekurację w rysach? Kości, friendy, tricamy - radzi Maciej Ciesielski

Osadzanie asekuracji podczas wspinaczki na własnej to podstawowa umiejętność każdego tradowca. Maciej Ciesielki - ekspert od wspinania w rysach demonstruje różne sposoby wykorzystania kostek i mechaników podczas wspinaczki. Na filmie zobaczycie jak dobrać rozmiar asekuracji w zależności od szerokości rysy, poznacie też  podstawowe zagadnienia z tym związane.

 
 
 

Trening wspinaczkowy dla zaawansowanych - prezentuje Maciej Dobrzański

Zobaczcie jak trenują najlepsi!  Podczas wyjazdu wspinaczkowego do Oliany Dobrzan nie próżnował. Dni w skałach przeplatał ostrym treningiem na ścianie, podczas którego skupił się na treningu rekrutacji siłowej, którego skróconą wersję (z pominięciem ćwiczeń na barki) zobaczycie na filmie. 

 
 
 

Jak przygotować rękawiczkę z plastra do wspinania w rysach?

Wspinaczka w rysach wymaga nie tylko dodatkowych umiejętności w dziedzinie asekuracji - istotna jest też biegłość techniczna, a także zwiększona odporność na ból. 

 
 
 

W GÓRACH (260): żywieniowy trening mistrza – strączki

Fasola, soczewica, ciecierzyca i inne nasiona roślin strączkowych, o różnorodnych kolorach i kształtach, mają zarówno swoich wielbicieli, jak i zagorzałych przeciwników. Przedstawiciele obu grup byliby w stanie debatować bez końca na temat wad i zalet tych produktów roślinnych. Która strona ma rację? Czy bób, fasolę i soczewicę nazwać można super żywnością, czy raczej upatrywać w ich spożyciu przyczynę ukrytych chorób?

 
 
 

Moc na talerzu odc. 5 - Śniadanie przed wyjściem w góry

Przed całodniowym wypadem w góry nie możemy sobie pozwolić na pominięcie wartościowego śniadania. 

 
 
 

Pierwsze klasyczne zimowe przejście Superścieku jest faktem! Opowiada Krzysiek Rychlik

Superściek, wpierw zwany Dirretissimą Wielkiego Ścieku albo Prostowaniem Ścieku, budził zainteresowanie wspinaczy już w latach pięćdziesiątych. Pokonywany wielokrotnie hakowo stał się wielkim krokiem w rozwoju polskiego wspinania zimowego. Bardzo eksponowana droga jest kto wie czy nie najpiękniejszą w całych Tatrach, nie dziwi więc, że próbowano ją też pokonać klasycznie. Trudności oraz wymagająca asekuracja sprawiły, że Superściek obrósł legendą na miarę tej o Smoku Wawelskim. Zmierzyli się z nią tego roku Krzysztof Rychlik, Tom Ballard i Andrzej Marcisz, dokonując w styczniu pierwszego klasycznego przejścia.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (260): Condor Cirquit – Chile

Kolejny odcinek cyklu „Góry, gdzie pieniądze są zbędne” zabierze nas w miejsce, które zdaje się leżeć poza zasięgiem wycienionych portfeli – do Chile. I tym razem Kasia Nizinkiewicz udowadnia, że górskie łazikowanie w tak odległym zakątku świata jest w zasięgu każdego, kto ma trochę odwagi… I przebiegłości w wynajdywaniu tanich opcji. 

 
 
 

GÓRY (260): Czy to diabeł wpuszcza mnie w zjazd z K2?

K2 jest moim wyśnionym szczytem, ale nie chcę skupiać całej uwagi na jednej tylko górze. Nieważne, ile ma metrów i jakie nachylenie. Dla mnie liczy się przeżycie, jakiego dostarczył dany zjazd – ujawnia słoweński ekstremalny skialpinista Davo Karničar w najnowszym numerze GÓR.

 
 
 

GÓRY (260): ambitny cel – Pik Lenina

„Widzę was!” – patrząc przez lunetę na ścianę Piku Lenina mówi do krótkofalówki Władymir Iwanowicz Suwiga, szef bazy Ak-saj, największej u podnóża jednego z pięciu szczytów Śnieżnej Pantery. – „Ściągnijcie ją na dół do Fortuny i niech tam zdycha!”. Taki ton w stosunku do naszej rodaczki z Lubina, która spędziła samotnie ponad dobę na 7000 metrów w temperaturze –30oC, trochę mnie szokuje. 

 
 
 

Andrzej Machnik o zimowej „rewolucji” Urubki

Przypomniana kilka dni temu na naszej stronie wypowiedź Denisa Urubki o tym, co i dlaczego uważa za zimowe wejścia na ośmiotysięczniki, rozpaliła namiętności nie mniejsze, niż jego niespodziewanie rozpoczęty atak szczytowy. Trudno się temu dziwić, bo jeśli nie liczyć perfekcyjnie zawiązanej intrygi pod K2, temat pór roku i ogólnie pogody wzbudza trudne do wygaszenia emocje;). Zanim jednak opowiemy się za którąś z definicji „prawdziwej” zimy, warto zapoznać się z tym, co na temat propozycji Urubki miał do powiedzenia Andrzej Machnik, którego artykuł opublikowaliśmy w tym samym co wypowiedź Denisa numerze GÓR (244). [redakcja]

 
 
 

GÓRY (260): Wyjątkowa forma na wyjątkowy szczyt – K2 ZIMĄ

Gdzie kryje się tajemnica treningu himalaistów przygotowujących się do zimowego wejścia na K2? To akurat proste – bułka zagryzana bananem czyni cuda. Przeczucie podpowiada jednak, że poza tym genialnym patentem musi być coś jeszcze… Pewnie zestaw ćwiczeń do pobrania na smartfona! Ile potu trzeba z siebie wylać i w jakich warunkach – o to zapytaliśmy Karola Henniga, odpowiedzialnego za przygotowanie narodowej kadry himalaistów.

 
 
 

Wkręcanie śrub lodowych podczas prowadzenia

Asekuracja podczas wspinaczki w lodzie wymaga wiedzy i doświadczenia. Jednym i drugim podzielił się z nami Maciej Ciesielski - wspinacz i instruktor, w filmie, w którym demonstruje wkręcanie śrub lodowych podczas prowadzenia.

 
 
 

W najnowszym numerze GÓR (260): W czym na K2 zimą

„Jak jest zima, to musi być zimno. Takie jest odwieczne prawo natury” – trudno nie zgodzić się z klasykiem, problem jednak w tym, że zimno to pojęcie względne. Na ośmiotysięcznikach temperatura nigdy nie rozpieszcza, a śnieg, lód i odmrożone kończyny to charakterystyczne elementy scenografii w strefie śmierci. Jednak ośmiotysięczniki zimą… Ha, to już zupełnie inna historia. 

 
 
 

Moc na talerzu, odc.2 - Przed treningiem: Budyń jaglany

W kolejnym odcinku serii Moc na talerzu Klaudia Buczek - dietetyczka i reprezentantka Polski we wspinaczce na czas proponuje przepis na doskonały posiłek przedtreningowy - budyń jaglany.

 
 
 
 
 
 

Domowy izotonik - Moc na talerzu, odcinek pierwszy

Przedstawiamy pierwszy odcinek serii "Moc na talerzu" - skierowanej do wszystkich tych, którzy rozumieją związek odpowiednio skomponowanej diety z wynikami sportowymi, ale nie chcą spędzać długich godzin na zakupach i w kuchni. Posiłki, które przygotowuje Klaudia Buczek w oparciu o swoją wiedzę z zakresu dietetyki oraz doświadczenie sportowe są proste, smaczne, oparte o nieprzetworzoną zdrową żywność i z pewnością spełnią swoją rolę w planie treningowym zarówno wspinacza sportowego jak i rekreacyjnego. Przepisy docenią również ci, którym nieobcy jest całodniowy wysiłek w górach czy biegi terenowe. 

 
 
 

W czym na K2? Janusz Gołąb o wyposażeniu członka wyprawy

Na K2 akcja pomału posuwa się do przodu. Nasi himalaiści oprócz wysokości musza walczyć z ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Zapraszamy na kolejny film opisujący sprzęt Narodowej Zimowej Wyprawy na K2. Janusz Gołąb prezentuje część ekwipunku członka ekspedycji na K2 zimą. Przy okazji przemyca kilka anegdot, wspomnień i doświadczeń z poprzednich wypraw.

 
 
 

Podstawy budowy stanowiska w lodzie - opowiada Maciej Ciesielski

Sezon zimowy w pełni. Zapraszamy na kolejny odcinek serii w której zdradzamy wam tajniki operacji sprzętowych podczas wspinaczki po lodospadach. Tym razem Maciej Ciesielski opowie nam o podstawach budowania stanowiska podczas wspinaczki lodowej. Jeśli chcecie się dowiedzieć jak poprawnie zbudować stanowisko w lodzie, zapraszamy.

 
 
 

W najnowszym numerze GÓR (259): porady lodowe

Maciek Ciesielski, międzynarodowy przewodnik IVBV oraz Instruktor Alpinizmu PZA, w najnowszym numerze GÓR przedstawia kilka przemyśleń i patentów, do których doszedł na przestrzeni lat lub które podpatrzył u innych. Część z tych rozwiązań nadaje się generalnie do wspinania zimowego, część tylko do lodowego. Niektóre są wam doskonale znane i wydawać się mogą prozaiczne, ale mamy nadzieję, że zainteresują przynajmniej kilkoro z was i wejdą na stałe do waszego repertuaru.

 
 
 
 
1
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2018 Goryonline.com