W ciągu ostatnich dni do Katmandu zniesiono ponad 4 tony śmieci zebranych ze zboczy Mount Everestu (8848 m n.p.m.) w ramach programu ,,Czysta góra”. Według Armii Nepalskiej, odpowiedzialnej za podjęte działania porządkowe, do usunięcia pozostały jeszcze przynajmniej 3 tony odpadów.
Żołnierze Armii Nepalskiej znoszą zużyte butle tlenowe, których w tym roku pozostawiono wyjątkowo dużo. Fot. Skanda Gautam
W akcje zaangażowane zostały następujące podmioty: Armia Nepalska, Nepalska Rada Turystyki, Nepalski Związek Alpinizmu i lokalne władze Khumbu Pashang Lhamu.
Zgodnie z raportem wojska, pozostałe 3 tony śmieci zostaną sprowadzone do stolicy 4 czerwca.
Rzecznik Armii Nepalskiej, Bigyan Dev Pandey oświadczył, że wypełniała ona polecenia generała Thapy (naczelnego dowódcy) dotyczące czyszczenia góry. Był to pierwszy raz, gdy wojsko włączyło się w akcję sprzątania najwyższego szczytu świata, ale podobne działania miały już miejsce w ubiegłym roku na innych górach, np. sąsiednim Ama Dablam.
„Dwunastu Szerpów pomagało w zbieraniu śmieci nad base campem” - powiedział Pandey, dodając, że tragarze zebrali śmieci również z pozostałych obozów na Evereście. Jak widać na załączonych zdjęciach, całkiem sporą ich część stanowią puste butle tlenowe.
Część zebranych odpadów w Namche Bazar. Fot. Skanda Gautam
Żołnierze przetransportowali odpady najpierw helikopterem do Gorakshep położonego w sercu Parku Narodowego Sagarmatha, później do Okhalghunga, a na koniec ciężarówkami do Kathmandu.
Kolejne 3000 kg śmieci przechowywane jest w pomieszczeniach biurowych na międzynarodowym lotnisku Tribhuvan. 1000 kg odpadów przekazano lokalnej inicjatywie „Blue Waste to Value” (BW2V), która zajmuje się recyklingiem odpadów zebranych w górach. Pozostałe śmieci zostaną dostarczone do BW2V 5 czerwca, kiedy to obchodzony jest Światowy Dzień Środowiska.
Pandey oznajmił, że po zakończeniu akcji na Evereście, Armia Nepalska będzie kontynuowała sprzątanie gór na terenie całego kraju, w odpowiedniej kolejności. Jak możemy się domyślać, priorytetowo zostaną potraktowane te, na których problem jest szczególnie dotkliwy.
Źródło: The Himalayan Times