facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2019-05-29
 

Wielkie sprzątanie Everestu - ponad 7 ton śmieci!

W ciągu ostatnich dni do Katmandu zniesiono ponad 4 tony śmieci zebranych ze zboczy Mount Everestu (8848 m n.p.m.) w ramach programu ,,Czysta góra”. Według Armii Nepalskiej, odpowiedzialnej za podjęte działania porządkowe, do usunięcia pozostały jeszcze przynajmniej 3 tony odpadów.

Żołnierze Armii Nepalskiej znoszą zużyte butle tlenowe, których w tym roku pozostawiono wyjątkowo dużo. Fot. Skanda Gautam

 

W akcje zaangażowane zostały następujące podmioty: Armia Nepalska, Nepalska Rada Turystyki, Nepalski Związek Alpinizmu i lokalne władze Khumbu Pashang Lhamu.

 

Zgodnie z raportem wojska, pozostałe 3 tony śmieci zostaną sprowadzone do stolicy 4 czerwca.

 

Rzecznik Armii Nepalskiej, Bigyan Dev Pandey oświadczył, że wypełniała ona polecenia generała Thapy (naczelnego dowódcy) dotyczące czyszczenia góry. Był to pierwszy raz, gdy wojsko włączyło się w akcję sprzątania najwyższego szczytu świata, ale podobne działania miały już miejsce w ubiegłym roku na innych górach, np. sąsiednim Ama Dablam.

 

Dwunastu Szerpów pomagało w zbieraniu śmieci nad base campem” - powiedział Pandey, dodając, że tragarze zebrali śmieci również z pozostałych obozów na Evereście. Jak widać na załączonych zdjęciach, całkiem sporą ich część stanowią puste butle tlenowe. 

 

Część zebranych odpadów w Namche Bazar. Fot. Skanda Gautam

 

Żołnierze przetransportowali odpady najpierw helikopterem do Gorakshep położonego w sercu Parku Narodowego Sagarmatha, później do Okhalghunga, a na koniec ciężarówkami do Kathmandu.

 

Kolejne 3000 kg śmieci przechowywane jest w pomieszczeniach biurowych na międzynarodowym lotnisku Tribhuvan. 1000 kg odpadów przekazano lokalnej inicjatywie „Blue Waste to Value” (BW2V), która zajmuje się recyklingiem odpadów zebranych w górach. Pozostałe śmieci zostaną dostarczone do BW2V 5 czerwca, kiedy to obchodzony jest Światowy Dzień Środowiska.

 

Pandey oznajmił, że po zakończeniu akcji na Evereście, Armia Nepalska będzie kontynuowała sprzątanie gór na terenie całego kraju, w odpowiedniej kolejności. Jak możemy się domyślać, priorytetowo zostaną potraktowane te, na których problem jest szczególnie dotkliwy. 

Źródło: The Himalayan Times

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2023-03-14
GÓRY
 

Poszukiwania

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-09
GÓRY
 

Tam, gdzie nie zaglądają kruki

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-07
GÓRY
 

HIS – czeska alternatywa

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
2023-02-23
GÓRY
 

Wipptal na poprawę humoru

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com