facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2018-12-13
 

Wielkie sprzątanie Mt Ama Dablam - 800 kg śmieci usuniętych przez armię Nepalu!

Wydawać by się mogło, że dbałość o czystość i estetykę gór wpisana jest w wewnętrzne credo każdego szanującego się wspinacza. Niestety w dobie coraz większego zainteresowania górami wysokimi i rozwoju szeroko zakrojonych komercyjnych wypraw, utrzymanie porządku pod najpopularniejszymi szczytami stanowi nie lada wyzwanie. Wciąż jeszcze wiele nam brakuje w zakresie może nie tyle samej świadomości ekologicznej, co egzekwowania jej założeń w praktyce, o czym dobitnie świadczy ostatnia akcja sprzątania Mt Ama Dablam (6 812 m n.p.m.), zorganizowana przez nepalską armię. W ciągu niespełna 3 tygodni zebrano i usunięto z bazy i ze stoków góry aż 800 kg pozostawionych śmieci i odpadów!

 

 

Personel nepalskiej armii w trakcie prac porządkowych pod Mt Ama Dablam (w tle). Fot. Sarbes Baral | Himalayan Times

 

Akcja pod nazwą Mt Ama Dablam clean-up Mega Campaign – 2075 zorganizowana została z inicjatywy Komitetu Kontroli Zanieczyszczeń Sagarmathy (SPCC), przy wydatnym wsparciu finansowym udzielonym przez lokalną gminę Khumbu Pasang Lhamu. Wzięli w niej udział członkowie należący do Shumster Gulma - jednostki bezpośrednio podlegającej nepalskiej armii. Od 25 listopada skrupulatnie oczyszczali teren u podnóża góry, która w tym roku była celem wielu komercyjnych (i nie tylko) wypraw. Warto dodać, że Mt Ama Dablam leży w pobliżu Mount Everestu - a tam zagęszczenie ruchu w sezonie wyprawowym jest jeszcze większe - co za tym idzie - również liczba pozostawionych przez ich uczestników śmieci. 


Żołnierze transportujący worki z zebranymi śmieciami do pobliskiej wioski Namche


Udział w przedsięwzięciu nepalskiej armii wynika z polityki prowadzonej przez generała Pundra Chandra Thapa, w myśl której poszczególne jednostki aktywnie uczestniczą w utrzymaniu w należytej czystości obszarów szczególnie ważnych dla kraju. A takimi są góry, jeziora, rzeki i pozostałe zasoby naturalne znajdujące się w granicach Nepalu i objęte tamtejszą jurysdykcją. 

 

Jak donosi dziennik Himalayan Times, żołnierze zebrali ponad 800 kg odpadów i przenieśli je z miejscowości Pangboche do Namche, gdzie zostały przekazane lokalnej społeczności. Co dalej się z nimi będzie działo? Część zapewne zostanie poddana recyklingowi, część zutylizowana. Nad wszystkim czuwać będzie przywołany wcześniej Komitet (SPCC), którego dyrektor Ang Dorje Sherpa podziękował publicznie generałowi Thapie jak i wszystkim zaangażowanym w przedsięwzięcie, za troskę o utrzymanie tego wyjątkowego miejsca w należytym porządku. 


Uczestnicy akcji i zebrane przez nich śmieci, spakowane w workach. Fot. Sarbes Baral | Himalayan Times

 

Źródło: The Himalayan Times

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-03-25
GÓRY
 

Ferraty w Dolomitach – przegląd subiektywny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-04
GÓRY
 

Tomek Mackiewicz. Pięć zim pod Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-12
GÓRY
 

VI Memoriał Olka Ostrowskiego

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-01
GÓRY
 

24 000 metrów w pionie w 24 godziny

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com