facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2008-03-04
 

VI Memoriał Bartka Olszańskiego - wyniki

1-2.03.2008 na górze Wdżar Snozka, w pobliżu wsi Kluszkowce, odbyła się szósta edycja Memoriału Bartka Olszańskiego w Klasycznej Wspinaczce Zimowej.
 

W dniach 1-2.03.2008 na górze Wdżar Snozka, w pobliżu wsi Kluszkowce (już po raz czwarty w tej lokalizacji), odbyła się szósta edycja Memoriału Bartka Olszańskiego w Klasycznej Wspinaczce Zimowej.

Pomimo nieco dziwnych, jak na tę porę roku, warunków atmosferycznych (pierwszy dzień bez przerwy niemal lało i ani grama śniegu, drugi dzień ciągły opad mokrego śniegu) na eliminacjach pojawiło się 28 zawodników i 4 zawodniczki z całej Polski oraz Słowacji. Startującym padający deszcze nie sprawiał żadnego kłopotu z podjęciem decyzji o starcie.
Tradycyjnie pojawili się weterani MBO m.in. Kasia Okuszko, Paweł Olendzki, Mariusz Rogus, Grzegorz Bargiel i Rado Petrovic. Miłym zaskoczeniem byli uczestnicy, którzy po raz pierwszy zawitali na MBO, a wśród nich najmłodszy dziewiętnastoletni uczestnik Krzysztof Banasik z UKA Warszawa.

Na wynik przejścia na drodze mężczyzn miało wpływ ukończenie drogi lub ostatnia wpinka oraz czas, kiedy dana wpinka miała miejsce.
Eliminacje mężczyzn odbywały się w formule OS na drodze o trudnościach VII-, z limitem czasowym 7 minut. Drogę tę w całości przeszło tylko trzech zawodników Artur Małek z Tychów, Paweł Olendzki z Kielc i Dawid Krzyściak. Dla niektórych z nich wydarzenie to było zaskoczeniem, bowiem z drogą eliminacyjną nie poradzili sobie starzy wyjadacze, kończąc drogę w trudnościach. Droga miała charakter czysto techniczny, bez konieczności przykładania dużej ilości siły. Do półfinału przechodziło 14 zawodników (wyniki poniżej).  

Droga półfinałowa wiodła lekko przewieszoną płytą, formacją znaną z poprzednich edycji MBO na Snozce, dużym utrudnieniem okazały się ogranicznki, które pozwoliły uzyskać trudności na poziomie VII+, ale drogę ukończyli tylko Marcin Nowogródzki z UKA Warszawa oraz Grzegorz Bargiel z TOPR Zakopane (wyniki poniżej). Wszyscy zawodnicy mogli oglądać przejścia swoich kolegów i podpowiadać sobie patenty. Limit czasu na pokonanie drogi wynosił 10 minut.

Finał odbywał się w formule OS, a trudności oscylowały na poziomie VIII, limit czasu 12 minut. Trudności w całości pokonał jedynie Grzegorz Bargiel, wygrywając VI MBO. Grzegorzowi skończył się limit czasu na dwie wpinki przed końcem drogi. Kluczowym miejscem było pokonanie okapu, który skutecznie eliminował wszystkich zawodników. Drugim uczestnikiem, który pokonał trudności po zaciętej walce, był Marcin Nowogródzki. Niestety Marcinowi po wyjściu trudności zabrakło wytrzymałości, aby walczyć dalej. Marcin zajął ostatecznie drugie miejsce. Paweł Kopta dysponując potężną wytrzymałością, osiągnął najlepszy czas w dojściu do trudności, wystarczyła chwila nieuwagi, aby ostatecznie zajął trzecie miejsce.

Z pośród uczestników ze Słowacji, najlepszy wynik osiągnął Emil Frašta z HK Manin, który po raz pierwszy na MBO próbował swoich sił w klasycznej wspinaczce zimowej. Miłym zaskoczeniem było też wejście do półfinału Krzysztofa Banasika, najmłodszego uczestnika tegorocznego MBO, który przygodę ze wspinaniem zimowym rozpoczął w tym sezonie zimowym.

Kobiety miały do pokonania trzy drogi o trudnościach V do VII-, a o zwycięstwie zdecydowała ilość zdobytych punktów. Zawodniczki mogły oglądać podczas wspinaczki siebie nawzajem. Każda wpinka to jeden punkt. Magda Waluszek z UKA Warszawa zajęła pierwsze miejsce, prezentując wysoki poziom umiejętności technicznych zdobyła 22 pkt. Małgorzata Kukułka z Chorzowa i Kasia Okuszko ze Speleoklubu Warszawa zajęły exequo drugie miejsce, zdobywając po 16 pkt. Ewelina Zwijacz Kozica wycofała się z MBO.

Niestety w trakcie obliczania wyników wkradł się błąd i podczas ogłaszania wyników na Snozce, podaliśmy, że drugie miejsce zajęła Małgorzata Kukułka, a trzecie Kasia Okuszko. Za tę pomyłkę przepraszamy. Sprawa została na miejscu wyjaśniona.

Ponadto, ze startu w półfinale zrezygnował Paweł Olendzki (sprawy rodzinne), Marcin Tasiemski (historia z kolanem, kto oglądał „Nie ma to tamto” będzie wiedział o co chodzi) i Michal Herle (uraz kostki), w związku z tym podjęliśmy decyzję o zaproszeniu do półfinału kolejnych uczestników z listy eliminacyjnej, z którymi mogliśmy się skontaktować. W związku z tym w półfinale pojawił się Tadek Grzegorzewski i Paweł Kopta.

Sobotni wieczór przerósł oczekiwania wszystkich. W Karczmie u Ratowników odbywały się dosłownie tańce i hulanki. Wszyscy tańczyli i śpiewali razem przez kilka godzin. Takiej atmosfery jeszcze nie było.

Przez cały Memoriał w strugach deszczu i opadzie śniegu, poza dopingiem do walki, uczestników rozgrzewały tradycyjny już bigos, kiełbaski i pączki, popijane herbatą i napojami energetyzującymi od znanych z pozostałych edycji firm.

Zwycięzcy otrzymali statuetki wykonane w pracowni artysty rzeźbiarza Andrzeja Mrowcy z Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara, nagrody rzeczowe oraz nagrody pieniężne.

Wszystkim uczestnikom VI Memoriału Bartka Olszańskiego dziękuję
za atmosferę, zrozumienie i pomoc. Marta Olszańska – mama Bartka – co roku powtarza, że to Wy tworzycie Memoriał pamiętając o Bartku i ma nadzieję, że spotkamy się za rok, może w nowym miejscu.

Grzegorz Mikowski

Serdeczne podziękowania dla firm i instytucji bez których wsparcia VI Memoriał Bartka Olszańskiego nie mógłby się odbyć:

Sponsorzy:

Marek Sęczkowski
TOPR
The North Face
Salewa Polska
AMC
Liceum Plastyczne Kenara
YETI
NORTHCOAST
EVELET
E-Pamir.pl
Dom Turysty PTTK Zakopane.
Cukiernia „Samanta”.
Piekarnia-ciastkarnia Piotr Żarnecki.
Firma „Kurczak”
Piekarnia „Karpiel & Knysak”.
Bąkowa Zohylina
Izostar

Patronat medialny:

www.wspinanie.pl
Górski Magazyn Sportowy GÓRY – www.goryonline.com
Spotkania z Filmem Górskim w Zakopanem.
Dziennik Polski.

Wyniki  kobiet:
1. Magda Waluszek UKA Warszwa / Oświęcim.
2. Małgorzata Kukułka niezrzeszona Chorzów / Katarzyna Okuszko Speleoklub Warszawa.

Wyniki - finał mężczyzn:
1. Grzegorz Bargiel TOPR TKN Zakopane.
2. Marcin Nowogródzki UKA Warszawa.
3. Paweł Kopta TOPR KW Kraków.
4. Maciej Ciesielski KW Poznań, UKA Warszawa.
5. Emil Frašta HK Manin (Słowacja).
6. Bartek Trzciński KW Warszawa / Nowy Targ.
7. Dawid Krzyściak Zakopane.
8. Tomasz Lewandowski KW Kraków.

Półfinał mężczyzn:
1. Marcin Nowogródzki UKA Warszawa.
2. Grzegorz Bargiel TOPR TKN Zakopane.
3. Paweł Kopta TOPR KW Kraków.
4. Tomasz Lewandowski KW Kraków.
5. Bartek Trzciński KW Warszawa / Nowy Targ.
6. Emil Frašta HK Manin (Słowacja).
7. Maciej Ciesielski KW Poznań, UKA Warszawa.
8. Dawid Krzyściak Zakopane.

Eliminacje mężczyzn:
1. Artur Małek niezrzeszony Tychy
2. Paweł Olendzki Świętokrzyski Klub Wysokogórski
3. Dawid Krzyściak Zakopane.
4. Bartek Trzciński KW Warszawa / Nowy Targ
5. Grzegorz Bargiel TOPR TKN Zakopane.
6. Marcin Tasiemki KW Bielsko Biała / Wadowice
7. Tomasz Lewandowski KW Kraków
8. Emil Frašta HK Manin (Słowacja).
9. Marcin Nowogródzki UKA Warszawa.
10. Krzysztof Banasik UKA Warszawa
11. Mariusz Rogus Zakopane.
12. Maciej Ciesielski KW Poznań / UKA Warszawa.
13. Bartosz Sokołowski KW Kraków.
14. Michl Herle Amphibian / Horska Sluzba (Słowacja) .
15. Tadek Grzegorzewski Nowy Targ
16. Jan Modzelewski KW Kraków
17. Paweł Kopta TOPR KW Kraków.
18. Rafał Mikler TOPR Zakopane.
19. Przemek Cholewa KW Jastrzębie Zdrój.
20. Bartek Zwijacz Kozica TOPR Zakopane.
21. Tomasz Adamkiewicz KW Jastrzębie Zdrój.
22. Piotr Wysocki KW Jastrzębie Zdrój.
23. Andrzej Chrobak Nowy Targ.
24. Rado Petrovic Amphibian (Słowacja).
25. Irek Wolanin.
26. Pavol Lutišan Amphibian (Słowacja).
27. Igor Papaj Amphibian (Słowacja).
28. Damian Granowski Nowy Targ.
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-06-19
GÓRY
 

Nie byłoby Haliny, gdyby nie Tatry

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-06-14
GÓRY
 

Wyprawa Anny Tybor na Nanga Parbat nabiera rozpędu

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-22
GÓRY
 

28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na zachód

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-06
GÓRY
 

Madera - trekkingowy raj?

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-26
GÓRY
 

Z południa na północ Korsyki – częśc 2

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com